جمعه, 27 مهر 1397 :: Friday, 19 October 2018
کد خبر: 137707

مصاحبه برنامه سفیران با بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه

مصاحبه برنامه سفیران با بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه اتاق خبر 24

در ادامه سلسله گفت وگوها با سفرای کشورهای خارجی در ایران، این بار به سراغ سخنگوی وزارتخانه ای رفتیم که همگی این سفرا در طول مدت اقامت در ایران مهمان این وزارتخانه هستند.

گفت وگو عیدانه برنامه سفیران با بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه به قرار زیر است:
 
مجری: لطفا نظر خود را درباره فعالیتهای رسانه ملی در حوزه دیپلماسی رسانهای بفرمایید؛ و در سال ۹۶ شما شاهد چه اتفاقهایی از طریق رسانه ملی بودید؟

قاسمی: سخن گفتن از عملکرد یکساله حوزه دیپلماسی رسانه در رسانه ملی کار دشواری است و فکر میکنم با توجه به وضعیت کنونی جهان ما، جهان در حال گذار و گذر، علاوه بر خبر و ارائه اخبار در حوزه تحلیل، نشست ها، گفتگوها کار زیادی را انجام میدهد و این گامی است اساسی و بلند و این کار را رسانه ملی دارد به شکل دقیقی انجام میدهد. ولی به هر حال اهمیت موضوع آنقدر هست که ما باز هم تصور بکنیم و امیدوار باشیم که این کار با عمق و دقت بیشتری باز دنبال بشود.

برنامه سفیران «نوین» و «ارزشمند» است

مجری: شبکه پنچ سیمای جمهمری اسلامی ایران کار متفاوتی را در عرصه سیاست خارجی با عنوان برنامه سفیران ارائه کرد که اتفاقا با همکاری وزارت امور خارجه این اتفاق محقق شد. چقدر این برنامه "گفتگو با سفرای سایر کشورها در ایران" میتواند به تعمیق روابط ما و ورود رسانه ملی به یک شیوه دیگر در عرصه دیپلماسی رسانهای در عرصه بین المللی تاثیر داشته باشد؟

قاسمی: من فکر میکنم این کار یک کار بدیعی است و کار جدیدی است و یادم نمی آید که دهههای گذشته ما به این شکل سیستماتیک و سازمان یافته و بصورت مستمر، اینچنین کاری را در رسانه ملی دنبال کرده باشیم. کار نوینی است ارزشمند هست بنظر من و باید به آن مقطعی نگاه نکرد. گفتگو با سفیران خارجی مقیم تهران که با مسائل ایران آشنا هستند یا باید آشنا باشند و روابط دو جانبه و مسائل کشور خودشان را هم خوب میدانند، میتواند در ارتقاء فکری مردم ما نقش بسزایی داشته باشد. البته این کار بسیار حساس و ظریفی است. باید هم گوناگونی، هم تنوع و هم بردن برنامه به سمتی که بتواند گویای واقعیت ها، چه تلخ و چه شیرین، باشد و بتواند مردم و جامعه مار ار با واقعیتهای پیرامونی ایران، همسایگان و دیگر کشورهایی که به هر حال به دلایل مختلف میتوانند برای مردم ما جذاب باشد و مورد توجه باشد به دلیل حضور ایرانیان به دلیل همکاریهای اقتصادی و همکاریهای سیاسی ما حتما باید به این حوزه توجه لازم را بکنیم.

 

رسانه ملی در حوزه سیاست خارجی تلاش می کند

مجری: با توجه به حساسیتهای این برنامه که بطور همزمان از چند شبکه ملی و بین المللی سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران پخش میشود. برای توسعه دیپلماسی رسانهای در سال ۱۳۹۷ چقدر می توانیم امکان توسعه این برنامه را داشته باشیم؟

قاسمی: عرصه رسانه دیپلماسی و کار در سیاست خارجی ابتدا دارد، ولی انتها ندارد ولی کاریست شدنی و این تجربه را صدا و سیمای ما دارد این توان را دارد و من خوشبین هستم که باز هم در سال ۹۷ بیش از سال ۹۶ در این حوزه تلاش بکند و ما هم بعنوان وزارت امورخارجه و دستگاه دیپلماسی تا کنون همکاری خوبی داشتیم با صدا و سیما و امیدوارم که در سال آتی این تلاش و این همکاری افزون بشود و کمک بکند به همگرایی بیشتر ما در درون و کمک بکند به توسعه آگاهیهای مردمی ما و نهایتا پایه و اساسی بشود برای تقویت منافع ملی و مصالح مردم عزیز ما.

 

مجری: صحبتهای سفرا در برنامه سفیران در یک برنامه تلویزیونی چقدر وجهه استنادی در عرصه بین المللی دارد و حرفهایی که آنها در پاسخ به سوالاتی که از آنها پرسیده میشود، میزنند تا چه میزان در حوزه برجام یا حقانیت جمهوری اسلامی ایران در موضوع هستهای تاثیرگذار است؟

قاسمی: سفرا وقتی در هر کشوری سخن میگویند، سخن دولت خودشان را یا بیان دولت و ملت خودشان را مطرح میکنند و قابل استناد هست و نمیتوانند خارج از چار چوبهای کلی تعریف شده در سیاست خارجی کشورشان صحبت بکنند.  

 

مجری: در پایان مایلم پیام تبریک شما را به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه برای بینندگان شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران داشته باشم.

قاسمی: من لازم میدانم سال نو را و نوروز باستانی  را و خجسته بهاران را به مردم شریف ایران و بخصوص بینندگان شبکه پنج تبریک بکنم و برایشان آرزوی موفقیت کنم، در سال پیش رو و گامهای بیشتری را به جلو برداریم و با توکل به خدا این امیدواری هست و امیدوارم که مردم ما بتوانند شاهد روزهای خوش و بهتری در زندگی خودشان باشند و کشور هم بتواند در جایگاه رفیع تری نسبت به گذشته اگر چه جایگاه ما رفیع است بعنوان کشوری صاحب فرهنگ و تمدن و مقتدردر منطقه، ولی باز هم بتوانیم دستاوردهای بیشتری را برای میهن خودمان و مردم خودمان داشته باشیم. 
 

منبع : روابط عمومی برنامه سفیران

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x