يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 137616

افشانی و چالش هایش

بالاخره در جلسه دیروز شورای شهر تهران سید محمد علی افشانی با کسب 19 رای شهردار تهران شد. با مطالعه متن زیر با افشانی و راهی که مقابل خود دارد بیشتر آشنا شوید.
افشانی و چالش هایش به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

شورای شهر اصلاح طلبان از ابتدای کار تا کنون با چالش بزرگی روبرو بود که امیدواریم با انتخاب دیروزشان ختم به خیر شده باشد. انتخاب یک شهردار با گرایش سیاسی خاص برای شورای شهر تهران کار مشکلی بود. هم انتخاب نجفی پر از حواشی حزبی بود و هم انتخاب شهردار بعد از وی. بالاخره در جلسه دیروز شورای شهر تهران سید محمد علی افشانی با کسب 19 رای شهردار تهران شد. سمیع‌الله حسینی مکارم، رقیب افشانی فقط یک رأی را از آن خود کرد و یک رأی سفید هم داده شد.

کافی است کلمه ی شهرداری تهران را در موتورهای جستجو سرچ کنید تا تیترهایی که برایتان ارائه میشود را ببینید. "شهر بی شهردار"، "شهر بلا تکلیف" و ده ها و صد ها تیتر نا امید کننده از وضعیت شهر تهران نشاندهنده ی عدم موفقیت شورای شهر کنونی در اداره ی کلانشهر تهران است. امیدواریم انتخاب افشانی به عنوان شهردار تهران قدم مثبتی از جانب شورای شهر در سامان دادن به گره های کوچک و بزرگ تهران باشد.

در ادامه افشانی و راهی که باید طی کند تا نام یک شهردار موفق بر وی اطلاق شود را بهتر خواهیم شناخت.

 

 

شهردار جدید این شهر

سید محمدعلی افشانی سیاستمدار اصلاح طلب، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و استاندار فارس در دولت یازدهم است. وی معاون سابق وزیر آموزش و پرورش و رئیس سابق سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بوده است. در سابقه افشانی معاونت استانداری استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و سمنان نیز به چشم می‌خورد.

مهندس افشانی متولد 1338 و دارای کارشناسی مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه شیراز و کارشناسی‏ ارشد مدیریت اجرایی (MBA) از دانشگاه صنعتی شریف است و با 30 سال سابقه کارشناسی و مدیریتی، سوابق زیر را در پرونده خود دارد:

 

 • * معاون عمرانی وزیر و رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور
 • * معاون عمرانی استانداری خوزستان
 • * معاون عمرانی استانداری سمنان
 • * معاون برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری سمنان
 • * معاون برنامه ریزی، اداری و مالی استانداری کهگیلویه و بویر احمد
 • * قائم مقام سازمان جهاد سازندگی استان کهگیلویه و بویراحمد
 • * معاون عمرانی سازمان جهاد سازندگی استان کهگیلویه و بویراحمد
 • * عضو شورای راهبردی مناطق زلزله زده با حکم وزیر کشور
 • * مدیر پروژه آبیاری و زهکشی شهید رجایی خوزستان
 • * رئیس دستگاه نظارت پروژه آبیاری و زهکشی شهید رجایی خوزستان
 • * رئیس هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداریهای استان خوزستان
 • * رئیس هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداریهای استان سمنان
 • * رئیس هیئت مدیره شرکت عمران و توسعه استان سمنان
 • * معاونت ساخت و اجرای شرکت سرمایه گذاری بانک پارسیان
 • * رئیس هیئت مدیره شرکت مهر پتروکیمیا
 • * عضو هیئت مدیره شرکت توسعه ساختمانی پارسیان
 • * عضو هیئت مدیره شرکت گسترش هتل های لوتوس پارسیان
 • * مدیر تدوین ضوابط و معیارهای فنی ساختمانهای آموزشی کشور
 • * مدیر سیستم مدیریت پروژه سازمان نوسازی مدارس کشور
 • * مدیر طرح مقاوم سازی مدارس کشور

همچنین استاندار فارس اخذ نشان درجه 2 سازندگی از رئیس جمهور در سال 84، لوح تقدیر کسب رتبه برتر دستگاههای اجرایی کشور از رئیس جمهور در سال 84، لوح تقدیر مدیرنمونه ملی از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، لوح تقدیر کسب رتبه اول عمرانی دستگاههای اجرایی کشور از وزیر آموزش و پرورش، لوح تقدیر عملکرد، از وزیرکشور، لوح تقدیر عملکرد از وزیر آموزش و پرورش، لوح تقدیر عملکرد، از وزیر جهاد کشاورزی و لوح تقدیر عملکرد از استاندار خوزستان را نیز در پرونده مدیریتی خود ثبت کرده است.

 

 

باید ها و نباید های شهردار تازه نفس تهران

شهردار مسئولیت‌های بسیار زیادی به‌ویژه در کلانشهری مانند تهران دارد. شهردار پایتخت باید از توان بسیار بالایی برای اداره کلانشهر تهران و نیز حل مشکلاتی نظیر ترافیک، آلودگی هوا، پرداخت بدهی‌های شهرداری و... برخوردار باشد. البته ممکن است همه توانایی‌ها و ویژگی‌ها از بعد اجتماعی، سیاسی، اجرایی، فرهنگی و... در یک فرد وجود نداشته باشد تا بتواند پایتخت را برحسب انتظار اداره کند. بنابراین اعضای شورای شهر چاره‌ای ندارد جز آنکه به جای اینکه به یک نفر رأی دهند به یک مجموعه رأی دهند. به‌عبارتی گزینه‌های شهرداری اگر تنها در یک یا دو ابعاد مذکور توانایی دارد معاونان مهم خود را که از توان لازم در سایر ابعاد برخوردارند به اعضای شورا معرفی کنند و در نتیجه اعضای شورای شهر با بررسی و تأمل علاوه بر شهردار به معاونان او هم می‌تواند رأی دهد.

 

"معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری تهران در خصوص انتخاب افشانی به عنوان شهردار جدید تهران بیان کرد: وی تجربه خوبی در مدیریت شهری دارد و در این حوزه نیز فعالیت کرده است که از آن جمله به حضور وی در معاونت‌های مختلف از جمله معاون عمرانی وزیر کشور، رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و همچنین استانداری اشاره کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که شهردار جدید چه چالش‌هایی را روبرو دارد گفت: تعهدات مالی بسیار سنگین شهرداری تهران و بدهی‌هایی این مجموعه و همچنین مطالبات شهرداری از جمله چالش‌هایی است که شهرداری با آن روبرو است که قطعا با تجربیات افشانی این مشکلات برطرف خواهد شد.

میرزایی همچنین در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه آیا شهردار جدید مورد تأیید نظام قرار خواهد گرفت یا خیر، افزود: افشانی در 30 سال گذشته در سمت‌های مختلفی فعالیت داشته که از آن جمله می‌توان به استانداری، معاونت‌های مختلف و همچنین معاونت عمرانی وزارت کشور اشاره کرد و نظام به وی اعتماد داشته است و به نظر نمی‌رسد مشکلی را برای تأیید داشته باشد."

 

میدانیم که تهران از دردهای مزمن ساختاری رنج می‌برد. ترافیک شدید و ناکارآمدی نظام حمل‌و‌نقل شهری، آلودگی شدید هوا، نابودی تدریجی باغات و فضای سبز طبیعی شهر، گسترش وجه آشکار فقر شهری در قالب کودکان‌کاروکارتن‌خوابی، نزولی‌شدن کیفیت زندگی در بافت‌های فرسوده و تاریخی شهر تهران، وضعیت نامطلوب مدیریت پسماند به‌خصوص در بخش تولید و تفکیک، بالا رفتن ریسک ناشی از خطرات طبیعی (زلزله) و انسان‌ساخت (آتش‌سوزی و ...) در زندگی شهری، برهم خوردن تعادل اجتماعی و فرهنگی در شهر تهران بین شمال و جنوب و مسائل بدمسکنی و عرضه مسکن فراتر از توان خانوار، بخشی از این چالش‌ها است. او با ساختار سازمانی باید با این مسائل جدی مواجه شود که آن سازمان، گرفتار خود است. قدرت مانور شهرداری برای مواجهه موثر با این مسائل کلان به‌واسطه حجم عظیم بدهی‌های انباشته و بعضا نکول‌شده و پروژه‌های نیمه‌تمام همچنین سهم قابل‌توجه هزینه‌های نگهداشت و جاری شهرداری و کاهش درآمدهای ناشی از ساخت‌و‌ساز (هم به دلیل رکود حاکم بر فعالیت‌های ساختمانی و هم اشباع بازار ساخت‌و‌سازهای تجاری و مسکونی در مناطق برخوردار تهران و کاهش درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده در شهر تهران در سال‌جاری به‌واسطه اصلاحیه قانون در قالب مصوبه مجلس) کاسته شده است.

انتظار یک‌شبه و ناگهانی برای حل مشکلات فوق‌الذکر، انتظار معقولی نیست. ولی به هر حال اینکه از شهردار این شهر بزرگ انتظاراتی داشته باشیم معقول به نظر می رسد.

شهردار تهران بنا به مسئولیتی که دارد باید بتواند با تمام نهادها ارتباط و تعامل خوبی را برقرار کند. برای پیشبرد اهداف، آن هم در کلان‌شهری مثل تهران لازم و ضروری است که فردی شهردار شود که در کنار توان مدیریتی بالا، قدرت ارتباط با تمام ارکان حاکمیتی را داشته باشد.

تهران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و بهبود شرایط چنین شهری نیازمند همفکری همه متخصصان است. قرار نیست شهردار حرفی را بزند و همه بگویند "چشم". موضوعات شهر تهران فقط اجتماعی نیست، بلکه موضوعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... در آن به صورت پررنگ دیده می‌شود.

بهتر است مهندس افشانی از تجربه ی کوتاه نجفی در منصب شهرداری نهایت استفاده را بکند. مدیریت بحران و گوش بزنگ بودن شهردار برای کسی که روی این کرسی مینشیند شرط مهمی است. بحران یک برف و یک زلزله نقاط تاریک کارنامه نجفی است که باید برای شهردار فعلی درس عبرت باشد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x