دوشنبه, 19 آذر 1397 :: Monday, 10 December 2018
کد خبر: 137132

پارلمان لبنان با آرایش مقاومت

انتخابات پارلمان لبنان بالاخره برگزار شد و علاوه بر مشارکت قابل قبول نتایج ویژه ای به همراه داشت که طبیعتا مورد رضایت دشمنان قسم خورده مقاومت در منطقه از آن خوشحال نشده اند.
پارلمان لبنان با آرایش مقاومت به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

طی ماه های اخیر، لبنان دچار بحران سیاسی خاصی شد که به شکل توطئه وار، گل درشت، ناکام و مفتضحانه بار دیگر سیستم سیاسی این کشور را در معرض امتحان قرار داد.

استعفای نابهنگام حریری از نخست وزیری لبنان بعد از یک دوره ثبات سیاسی کوتاه در کشور لبنان و بلافاصله بعد از آن سفر به ریاض، اتفاقی بود که هدف آن تزلزل سیاسی در لبنان و هدایت گر آن مستقیما عربستان سعودی بود. این توطئه ی ناکام با هر هدفی، یک بار دیگر در اولین انتخابات بعد از آن چنان بی اثر نشان داده شد که واکنش های نظامی چند ساعت قبل عربستان سعودی کمی معنا پیدا می کند.

در این گزارش به بازتاب آنچه در انتخابات پارلمان لبنان گذشت و ارتباطش با چند اتفاق بین المللی دیگر خواهیم پرداخت.

 

 

سازو کار انتخابات پارمان در لبنان

انتخابات سراسری لبنان می‌بایست در سال ۲۰۱۴ م. برگزار شود اما عدم موفقیت مجلس در انتخاب رئیس‌جمهور جدید، باعث شد تا دو سوم از اعضای پارلمان به تمدید این دوره تا سال ۲۰۱۷ م. برابر ۱۳۹۶ رأی دهند. برای همین قرار شد انتخابات در ۲۱ مهٔ ۲۰۱۷ برابر با ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار گردد. مجلس لبنان بار دیگر این دوره را تا سال ۲۰۱۸ م. برابر ۱۳۹۷ تمدید کرد.

 

انتخابات لبنان به روایت‌ آمار

 •     تعداد نمایندگان زن در پارلمان کنونی لبنان 4 نفر است.
 •     597 نفر برای تصدی کرسی های پارلمانی با هم رقابت می کنند که 86 نفر از آنها زن هستند که نسبت به انتخابات های گذشته در لبنان یک رقم بی سابقه است.
 •     تعداد افراد واجد شرایط رأی دادن 3.7 میلیون نفر است و 82900 لبنانی نیز در 40 کشور جهان اسامی خود را برای شرکت در انتخابات درج کردند که نیمی از آنها در استرالیا و کانادا و آمریکا و فرانسه اقامت دارند.
 •     میزان مشارکت لبنانی‌های خارجی در انتخابات سال جاری 59 درصد اعلام شد.
 •     هر نامزد پارلمانی حق دارد 100 هزار دلار به عنوان هزینه تبلیغات خود استفاده کند.
 •     مجموع هزینه های پرداخت شده به شبکه های تلویزیونی برای انجام تبلیغات بالغ بر 1.5 میلیون دلار است.
 •     لبنانی ها قبل از رسیدن به 21 سالگی حق رأی دادن در انتخابات را ندارند.
 •     گولای الاسعد 26 ساله کم سن و سال ترین نامزد حاضر در این انتخابات است که از منطقه عکار داوطلب ورود به پارلمان شده است.
 •     17 تن از ورای کنونی دولت برای ورود به مجلس نمایندگان لبنان داوطلب شرکت در انتخابات شده اند.

 

پارلمان لبنان 128 کرسی دارد و فراکسیون اکثریت پارلمانی نیازمند دست کم 65 کرسی است تا بتواند تصمیمات مورد نظر خود را در امور داخلی این کشور عملی کند. انتخابات امروز برای اولین بار بر اساس قانون نسبیت برگزار می‌شود که کشور را به 15 حوزه انتخاباتی تقسیم کرده تا از این میان 128 نماینده که نیمی از آنها مسلمان و نیم دیگر مسیحی هستند، به پارلمان راه پیدا کنند. تعداد کرسی های مسلمانان 64 کرسی است که 27 کرسی به اهل تسنن و 27 کرسی به شیعیان اختصاص داده شده و 8 کرسی نیز متعلق به دروزی ها و 2 کرسی تحت اختیار علوی ها است. در سهمیه مسیحی ها نیز 34 کرسی به مارونی ها اختصاص دارد و 14 کرسی در اختیار مسیحیان ارتودوکس است. 8 کرسی نیز به مسیحیان کاتولیک و 6 کرسی به ارمنی ها و یک کرسی به انجیلی ها و یک کرسی دیگر به سایر اقلیت های مسیحی اختصاص داده شده است.

در حال حاضر و در نتیجه انتخابات برگزاری شده در سال 2009 فراکسیون المستقبل به رهبری سعد حریری 26 کرسی، فراکسیون جنبش آزاد ملی به رهبری جبران باسیل 19 کرسی، فراکسیون جنبش امل به رهبری نبیه بری 13 کرسی، فراکسیون حزب الله لبنان 12 کرسی، فراکسیون حزب نیروهای لبنانی 8 کرسی و فراکسیون حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان نیز 7 کرسی را در اختیار دارند.

 

 

شعارهای انتخاباتی احزاب مهم لبنان در انتخابات پارلمان

هر یک از احزاب و گروه های لبنانی برای ورود به رقابت های انتخاباتی شعاری را برای خود انتخاب کرده اند که می تواند نشان دهنده اولویت های اساسی آنها برای 4 سال آینده باشد.

حزب الله با شعار «نحمی و نبنی: حمایت می کنیم و می سازیم» و «دونک موتی، لک صوتی: بدون تو می میرم، به تو رای می دهم» وارد انتخابات شد و خود را به عنوان گروهی که به دنبال پیشرفت و توسعه ی اجتماعی نیز هست معرفی کرد.

جریان المستقبل به ریاست سعد حریری با شعار «نحنا الخرزه الزرقاء یلی بتحمی لبنان: ما همان مهره آبی هستیم که از لبنان حمایت می کند» وارد انتخابات شد. مهره ی آبی در نظر برخی لبنانی ها موجب حمایت و آسیب نرسیدن می شود. البته باید توجه داشت که آبی، رنگ جریان المستقبل نیز هست. هرچند شعار جریان المستقبل از لحاظ محتوایی دارای پایه ای خرافی است اما مورد توجه شهروندان لبنانی قرار گرفت.

حزب نیروهای لبنانی به ریاست سمیر جعجع با شعار «صار بدا دوله مش دویله: دولت می خواهیم نه دولت کوچک(دولت در سایه)» وارد انتخابات شد. حزب نیروهای لبنانی با این شعار به مخالفت و رقابت با حزب الله برخاسته و معتقد است حزب الله به مثابه یک دولت کوچک در ذیل دولت اصلی در حال فعالیت است که مشکلات زیادی را برای لبنان ایجاد کرده است. این حزب همچنین با شعار مذکور خواستار انحصار سلاح در دست دولت و خلع سلاح از حزب الله شده است.

حزب الکتائب به ریاست سامی الجمیل با شعار «عنا الحل: حل [مشکلات] نزد ماست» و «نبض التغییر: نبض تغییر» وارد عرصه  انتخابات شد. راهکار این حزب برای باورپذیری شعارش این بود که برنامه ای متشکل از 113 بند را برای حل مشکلات شهروندان ارائه و خود را عامل تغییر وضع کنونی معرفی کرد.

جنبش امل به ریاست نبیه بری با شعار «صوتک امل: رای تو [جنبش] امل» از جوانان خواسته است که به لیست آنان رای بدهند. این جنبش در تبلیغات انتخاباتی خود از شعارهایی چون حمایت از مرزها و کشور و تلاش برای توسعه استفاده کرده است. استفاده از تصویر امام موسی صدر نیز در تبلیغات جنبش امل مشهود است.

حزب جدید «سبعه» نیز با شعار «ابتسامة الوطن: لبخند وطن» وارد انتخابات شد. این حزب با طرح این ایده که برای گذر از مشکلات باید حزبی جامع و با گذر از طائفه گرایی و با رویکردهای عمل گرایانه و متناسب با شرایط عصر حاضر در صحنه سیاسی لبنان عمل کند، به انتخابات ورود کرد.

 

 

دخالت سعودی در انتخابات لبنان

مداخله آمریکا به ویژه از طریق عربستان در انتخابات لبنان کاملا واضح است و موضوع جدیدی نیست. عربستان از نامزدهای نزدیک به خود حمایت می کند تا در پارلمان لبنان حضور داشته باشد. حمایت مالی سعودی ها از نامزدهای مورد نظرش بحث تازه ای نیست و همواره وجود داشته است. سعودی ها که در پرونده های منطقه ای به ویژه سوریه و عراق شکست خورده و در باتلاق یمن گرفتار شده اند، تمرکز خود را روی لبنان گذاشته اند تا نفوذ منطقه ای خود را در چارچوب قیمومیت جدید بر لبنان حفظ کنند.

هدف از این اقدامات سعودی تحت فشار قرار دادن حزب الله و جنبش امل است. هدف آمریکا، عربستان و غربی ها این است که وانمود کنند که پایگاه حزب الله افول کرده است و دیگر ساکنان مناطق جنوب لبنان به مقاومت اعتقادی ندارند.این کشورها در راستای تاثیرگذاری در انتخابات و به منظور مقابله با حضور حزب الله در پارلمان لبنان تحرکاتی را در چند محور شروع کرده اند:

-سفر مقامات آمریکایی و سعودی به بهانه های مختلف به لبنان که با هدف تضعیف حزب الله انجام می شود.

-حزب الله هراسی با استفاده از رسانه های وابسته خود در لبنان و خارج از آن.

-تحرک سفیران آمریکا و عربستان در بیروت با هدف متحد کردن همپیمانان خود در لبنان در زمینه امور انتخابات تا نتایج انتخابات به نفع آنها رقم بخورد. در این راه سعودی ها از دادن رشوه و هزینه کردن پول هنگفت ابایی ندارند. فشارها بر سعد حریری نیز در این راستا انجام می شود.

-فشار آمریکا به بانک های لبنانی برای محدود کردن نامزدهای وابسته به جریان هشت مارس لبنان.

-تلاش آمریکایی-سعودی برای دور کردن برخی گروه ها از جریان هشت مارس.

 

 

پیروزی مقاومت

جنوب لبنان صحنه شادی مردم در پی پیروزی فهرست مقاومت و همپیماننش است. منابع لبنانی پیش از این از پیروزی تمام نامزدهای فهرست‌های متعلق به مقاومت در سه حوزه جنوب لبنان خبر داده بودند.

فهرست‌های امید و وفاداری(حزب الله و جنبش امل) و متحدان آن پیروزی قاطعی را در حوزه‌های مختلف انتخاباتی به دست آوردند. ستاد تبلیغاتی جنبش امل در منطقه المصیلح از پیروزی تمام افراد فهرست وفاداری و امید در بخش‌های مختلف لبنان خبر داد. این فهرست در حوزه سوم جنوب لبنان موفق شد تمام اعضای خود را وارد مجلس نمایندگان کند.

علی حسن خلیل وزیر امور مالی لبنان اعلام کرد که انتخابات به یک همه‌پرسی واقعی تبدیل شده است. وی در نطق تلویزیونی تاکید کرد: ما البته اصرار داریم که اختلافات در زیر چتر منافع ملی باقی بماند و تیم مقابل باید برای تشکیل دولت و تکمیل روند اصلاحات واقعی در کشور مشارکت کند.

فهرست امید و وفاداری همچنین تمام اعضای خود را در حوزه دوم جنوب به پارلمان این کشور فرستاد.

در حوزه سوم شمال لبنان ائتلاف حزب قومی اجتماعی و جریان المرده موفق شدند چهار کرسی پارلمانی را از آن خود کنند.

همچنین ستاد تبلیغاتی حزب الله لبنان از پیروزی ابراهیم عازار و بهیه الحریری و اسامه سعد و زیاد اسود و سلیم خوری در حوزه صیدا - جزین خبر داد.

درهای مراکز رأی‌گیری از ساعت 7 صبح یکشنبه به روی مردم باز شد و انتخابات تا ساعت 7 عصر به وقت بیروت ( 20 و 30 دقیقه به وقت تهران) ادامه داشت.

 

 

تلنگر

بستر حامی مقاومت در این انتخابات حرف آخر خود را زد و انتخابات موجود را به همه پرسی برای پذیرش گزینه مقاومت و لبیک به دعوت سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور و حنا الناشف رئیس حزب قومی اجتماعی سوریه و سایر نیروهای متحد این محور در بخش های مختلف لبنان تبدیل کرد.

در نتیجه این اتفاق بود که نسبت آراء لیست‌های امید و وفاداری در حوزه‌های مختلف به شکل ملموسی نسبت به انتخابات سال 2009 افزایش پیدا کرد که این موضوع نشان می‌دهد حجم همبستگی محور مقاومت با بستر مردمی آن بسیار بالاست.

این نتایج را می‌توان پیامی آشکار به تمام طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دانست که تلاش داشتند از این انتخابات به عنوان محوری برای شکست مقاومت و از بین بردن گزینه‌های آن و جدا کردن محور مقاومت از بستر مردمی خود استفاده کنند. نتایج این انتخابات به گونه‌ای رقم خورد که حامیان محور مقاومت آمال و آرزوهای دشمنان را به ویژه در بخش‌های بعلبک الهرمل از بین بردند و میزان مشارکت آنها از مرز 50 درصد فراتر رفت. این در حالی بود که در برخی حوزه‌های نزدیک به جریان المستقبل به ویژه در حوزه دوم بیروت میزان مشارکت مردمی کاهش پیدا کرده بود. این بدان معنا است که اعتبار و محبوبیت جریان المستقبل کاهش پیدا کرده و گزینه‌های سیاسی آن از سوی مردم رد می‌شود.

 

این ها تلنگری است برای دشمنانی که از ماه ها قبل سعی در سنگ اندازی در انتخابات لبنان را داشتند. این شکست برای سعودی و همپیمانان و اربابانش نشانه ی دیگری برای شکست های همه جانبه ی این ائتلاف سیاه است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x