دوشنبه, 19 آذر 1397 :: Monday, 10 December 2018
کد خبر: 134597

بهشتِ زوری برای "نجفی"

شورای شهر با استعفای نجفی موافقت نکرد تا مردی از قبیله اصلاحات، از راس امور کم نشود. اگرچه همچنان نجفی از تمکین به تصمیم شورای شهر حرفی به میان نیاورده است ولی ادامه کار وی در شهرداری تهران هنوز در لایه ای از ابهام است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نجفی شهردار ماند. دیروز این خبر تیتر یک خبرگزاری ها بود و تیتر یک روزنامه های امروز شد. انگار قرار نیست شهرداری تهران از حاشیه ها فاصله بگیرد. چرا که آقای نجفی با ماجراهای بسیار آمد، با ماجراهای بسیار شروع به کار کرد و با ماجراهایی که این روزها با آن مواجهیم ساز رفتن کوک می کند. پیچیدگی هایی که در این موضوع وجود دارند نشان میدهد که حرف ها باید تحلیل شوند. یعنی وقتی نجفی به بهانه بیماری، از شهرداری چمدان میبندد، باید دنبال دلایل دیگری برای رفتنش باشیم. چرا که یک سیاست مدار معمولا حرف آخر را اول نمی زند. حد اقل نظر شورای شهر اصلاح طلب در مورد دلیل استعفای نجفی این چنین بود که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

بهتر است قبل از هر چیز نگاهی گذرا به روزهای بهشتی شدن نجفی بیاندازیم.

 

 

نجفی در شهرداری تهران چه کرده است؟

نجفی، روز 19 مرداد 1396، توسط اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران برگزیده شد. او در اول شهریور ماه با شروع به کار رسمی شورای شهر پنجم به عنوان شهردار جدید تهران انتخاب و در پنجم شهریور با دریافت حکم از وزارت کشور، رسماً به عنوان شهردار کار خود را آغاز کرد و جانشین محمدباقر قالیباف شد.

شعاری که محمدعلی نجفی برای ارائه برنامه و شروع به کارش در بهشت ارائه کرد عنوان «تهران: شهر امید، مشارکت و شکوفایی»، داشت.

وی شروع به کار خود را با نقد مدیریت گذشته آغاز کرد و تهران را شهری بدقوار نامید. شهردار جدید وعده داد تا از زنان و جوانان در ساختار شهرداری استفاده بیشتری کند و 30 درصد مدیریت ها را به بانوان اختصاص دهد. نجفی در دفاع از برنامه خود در صحن شورا به بیل گیتس نیز نقبی زده بود: « مدیر خوب این است که استراتژی و مدیریت خوب داشته باشد اینکه از صبح تا شب بیاید اما راندمان کاری زیر پنجاه درصد باشد درست نیست. آیا بیل گیتس و مدیران موفق، مدیریت موفق داشتند یا از صبح تا شب سر کار بودند؟... اگر شهردار شدم از همان روز اول کسوت سیاسی را از تن در می‌آورم و کسوت خدمت به شهر و شهروندان را به تن می‌کنم. امروز یک فعال و کارشناس در مسائل سیاسی هستم اما شهردار نباید سیاسی باشد.»

او در روزهای نخست فعالیتش موزه استاد علی اکبر صنعتی را افتتاح کرد. حضور در جلسات هیات دولت یکی از دیگر دستاوردهایی بود که با حضور نجفی در ساختمان بهشت حاصل شد و شهردار تهران پس از 15 سال غیبت در جلسه هیات دولت شرکت کرد. امضای تفاهم‌نامه بهسازی پارک طبیعت پردیسان بین سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران یکی دیگر از اقدامات شهردار جدید در 16 مهرماه بود.

24 مهرماه بود که محمدعلی نجفی برای شرکت در نشست شهرداران قهرمان راهی کره جنوبی و شهر سئول شد. با حضور نجفی در 8 آبان ماه در کارخانه واگن سازی تهران، 7 رام قطار شهری و 3دستگاه اتوبوس تک کابین در آیینی  وارد ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت شد.

شب 29 آذرماه زلزله 5.3 ریشتری تهران را به لرزه انداخت. در پایتخت، شهردار تهران به عنوان مدیر بحران شناخته می شود. تشکیل ستاد مدیریت بحران شهر تهران بدون حضور شهردار برگزار شد و تصمیمات نیز بدون حضور وی گرفته شد. نبود نجفی بعد از وقوع زلزله خود اصلاح طلبان هم انتقاد کردند.

یکی دیگر از اقدامات محمدعلی نجفی، توقف ادامه خدمات رسانی در خط 7 مترو در اوایل آبان ماه بود. این خط که در خرداد سال جاری توسط شهردار سابق افتتاح و در 5 ایستگاه در حال مسافرگیری بود، در دوره جدید متوقف شد.

در همین حال در اوایل بهمن ریزش برف نیمه سنگین در تهران، بار دیگر باعث شد تا عملکرد نجفی توسط منتقدان زیر سوال برود. وی از جوانان و دانش آموزان درخواست که به کمک شهرداری بیایند و شاخه های درختان را بتکانند. به هرحال این برف در بسیاری معابر و خیابان ها باعث مشکلاتی شد و عملکرد نجفی حتی باعث تذکر محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی سیاستگذاری شد.

از دیگر اقدامات نجفی در بهمن ماه را برافراشتن بزرگترین پرچم کشور در تهران می توان نام برد.

در یازدهم اسفندماه بود که به مناسبت مراسم درختکاری در کشور، 740 درخت چنار 10 تا 15 ساله در خیابان ولیعصر جایگزین درخت های قطع شده و خشک شدند. نهضت کاشت و جایگزینی درختان چنار بزرگترین خیابان خاورمیانه از بهمن سال 1393 آغاز شده بود و این رویداد ادامه همان روند بود. در کنار این دو روز بعد بهره برداری از پروژه 1200 هکتاری کمربند سبز پیرامون شهر تهران با حضور، رئیس جمهور، شهردار تهران، وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان کشوری در محل اراضی گردنه قوچک برگزار شد.

از آخرین اقدامات نجفی در مقام شهردار کاشت درخت صلح و دوستی با حضور وزیر خارجه و برخی از سفرا و مقامات خارجی و رونمایی از تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی در 22 اسفندماه بود تا آخرین روزهای سال 96 را شهردار با چنین رویدادهای به پایان برساند.

 

 

چرا استعفا؟

در برابر دیدگاه‌هایی که معتقدند شهردار تهران به علت بیماری استعفا داده، برخی دیگر می‌گویند نجفی زیرفشارهای شدید، مجبور به کناره‌گیری شده است! غلامرضا حیدری، نماینده مردم تهران یکی از همین افراد است. او گفت: «طبق شنیده‌ها نجفی تحت فشار قرار گرفته و بیماری وی فرع موضوع است، به همین علت هم استعفای او براحتی پذیرفته نخواهد شد.»

از صحت و سقم این ادعا که بگذریم و اینکه چه چیزی در دل نجفی میگذرد، باید گفت که از یک شهردار آن هم با سابقه نجفی شاید بیشتر از این ها انتظار می رفت. باید دید رها کردن یکباره پست به این مهمی چه آسیب هایی را به شهر تهران وارد می کند.

نجفی در این چند ماه دو بحران مهم را پشت سر گذاشته که مهمترین تجدیدی ها مربوط به همین دو بحران است. کارنامه ی نجفی با زلزله تهران و برف بی سابقه در بهمن ماه معدل خوبی را در خود درج نکرد. اگر منظور آقای شهردار از فشار، انتقاد هاست که باید گفت استعفا در این شرایط به معنی شانه خالی کردن است تا عدم مقاومت. به هر حال آنچه که به شخص نجفی در استعفا مربوط می شود انتظارات هواداران و مخالفان وی را تامین نمی کند.

با این حال نجفی هنوز دلیل اصلی استعفای خودش از پست شهرداری را بیماری جسمانی میداند که هم حزبی هایش حرفش را باور نمی کنند.

 

 

چرا استعفای نجفی رد شد؟

تعداد زیادی از اعضای شورا بارها طی یک ماه اخیر چند نکته شبیه بهم را مطرح می‌کردند. نخست اینکه استعفای نجفی تنها به دلیل بیماری است. فشارهای بیرونی در استعفای شهردار تهران تاثیر دارد و حتی عنوان شد، عملکرد فسادستیز نجفی باعث تحمیل فشارهای بیرونی به او شد. اظهارنظرهای کلی که همه آنها تاکید داشت استعفا تنها به دلیل بیماری نیست و دلایل دیگری داشت. اما در همه این اظهار نظر ها هیچ کدام از اعضای شورای شهر تهران صراحتا دلایل و ریشه‌های این فشارهای بیرونی را نمی‌گویند.

 

ناهید خداکرمی صبح دیروز در جلسه بررسی استعفای شهردار تهران در صحن علنی شورای شهر تهران پس از استماع سخنان نجفی گفت: بیماری شما ربطی به استعفا ندارد چرا که درمان آن تنها یک ماه زمان می‌برد و پذیرش استعفا قبل از درمان معنا ندارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مسئولان به این بیماری دچار هستند و حتی برخی‌ها با قهر کردن کشور را رها کردند گفت: اما حالا نجفی برای یک درمان یک ماهه می‌خواهد استعفا دهد؟ تشریف ببرید، درمان کنید و مجددا برگردید.

 

زهرا صدراعظم نوری هم در مخالفت با استعفای نجفی گفت: بیماری جدید آقای نجفی بیماری رجل سیاسی کشور است. (خنده حضار.)

محسن هاشمی، در ادامه گفت: پس هر کسی این بیماری را ندارد رجل سیاسی نیست!؟

صدراعظم نوری در پاسخ گفت: رجل سیاسی این بیماری را مبتلا می‌شوند، مداوا می‌کنند و به سر کار برمیگردند، آقای نجفی هم برای مداوا اقدام کند.

 

محمدجواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر پس متن استعفای نجفی در جلسه امروز شورای شهر تهران، گفت:‌ سخت است که تنها موافق استعفا باشم.

 

مرتضی الویری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با استعفای نجفی در جلسه بررسی استعفای شهردار تهران با بیان اینکه تغییر مدیریت در تهران مسئله ساده‌ای نیست، گفت: من تجربه تلخ شورای شهر اول را به یاد دارم که در آن زمان به علت اختلاف جدی بین شورا و شهرداری به عنوان شهردار استعفا دادم.

الویری گفت: برای من به عنوان عضو شورای شهر محرز نیست که علت استعفای نجفی فقط بیماری است. باید با مردم صریح صحبت کنیم تا دقیقا بدانند علت استعفا چیست؟ نه اینکه نهایتا بگویند شورا به فشارها تمکین کرده و من با استعفا مخالف هستم.

 

 

از نجفی اصرار، از شورای شهر انکار

مهدی چمران در خصوص علت اصلی استعفای شهردار تهران از این سمت با تاکید بر اینکه بیماری شهردار دلیل کناره‌گیری ایشان از شهرداری است در این‌باره خاطر‌نشان کرد: چگونه برخی از هر مشکلی می‌توانند یا می‌خواهند به نفع خود و مقاصد سیاسی‌شان بهره برداری کنند در حالی که استعفای آقای نجفی به زعم و تأکید خود ایشان تنها به دلیل بیماری است. آیا بیماری و عدم سلامت جسمی ایشان که به قول آقای نجفی که سه پزشک از ایشان کار نکردن و کناره‌گیری از کار را خواسته‌اند چگونه می‌توان به مسائلی نسبت داد که به هیچ وجهی با استعفای شهردار تهران ارتباطی ندارد! چرا شورای شهر بیماری نجفی را انکار می‌کند؟

وی با طرح این پرسش که آیا استعفای آقای نجفی از سازمان میراث فرهنگی هم تحمیل نظام بود؟ در پاسخ به این شبهه‌افکنی گفت: اینکه آقای نجفی مایل به استعفا دادن است چندین بار قبلاً عنوان شده بود که بعضاً بیماری ایشان عنوان می‌شد؛ به نحوی که برخی رفتن ایشان را از شهرداری تا پایان سال به کرات تکرار کرده بودند؛ اینکه عده‌ای فشار درون گروهی برای ماندن ایشان دارند یا از جناح خودشان اصلاح‌طلبان مایل به ماندن آقای نجفی درشهرداری نیستند مسائل و فشارهای درون گروهی خودشان است که به بیرون هیچ ارتباطی ندارد بناراین نباید مشکل جسمی ایشان به گردن نظام انداخته شود. شورای شهر به جای شفاف‌سازی، فرافکنی می‌کند. آیا استعفای آقای نجفی از سازمان میراث فرهنگی هم بر اثر فشار حاکمیت و نظام بود یا آنجا هم بیماری ایشان موضوع اصلی بود؟

رئیس سابق شورای شهر تهران افزود: متأسفانه به نظر می‌رسد جلسات شورای شهر درگیر بازی پذیرش یا رد استعفای شهردار تهران است در حالی که شهر بلاتکلیف است و مشخص نیست تا چه زمانی باید منتظر سرگرمی موافقت یا مخالفت با حضور یا عدم حضور آقای نجفی در شهرداری باشد! یک سال کاری در شهر تهران از دست رفته است، خطوط مترو تعطیل شده همچنان راه‌اندازی نشده و بسیاری از پروژه‌ها بر زمین مانده آیا در چنین وضعیتی می‌توان همچنان دست بر دست گذاشت و شهر را متوقف نگاه داشت؟ عدم انتخاب مدیری که بتواند فرصت‌های از دست رفته را احیا و شهر را یک بار دیگر زنده کند روز به روز به شهر خسارت وارد کرده و شهر را دچار چالش‌های جدی خواهد کرد.

 

 

چیزی شبیه قبیله گرایی

از وقتی نجفی استعفا داده است و شورای شهر نپذیرفتن آن را امروز و فردا می کند، این سوال به ذهن نگارنده رسیده است که مگر مدیر قحط است که بر شهردار ماندن یک نفر این چنین اصرار می ورزند؟ آیا در بدنه نظام یا اصلا در دنیای حزبی و جریانی نمایندگان شورای شهر تهران کسی برای جایگزینی نجفی وجود ندارد؟ این ها سوال هایی است که هر مخاطبی را به واقعیت اظهار نظرها دچار تردید می کند. چه بسا چیزی که باعث شده است نمایندگان اصلاح طلب شورای شهر دو دستی نجفی را بگیرند تا یک شهردار اصلاح طلب از دست نرود منبعث از روحیه قبیله گرایی سیاسی برخی از افراد باشد.

کشور ما با چالش و موانع مختلف در عرصه پیشرفت و توسعه مواجه است.  یکی از این موانع؛ قبیله گرایی سیاسی و جناحی است. قبیله گرایی نقطه مقابل مشارکت سیاسی ومدنی است. در قبیله گرایی تمرکز بر منافع محدود و صرفا زود گذر است.

در این نگاه به مسائل کلان توجه نمی‌شود عقلانیت در آن بسیار ضعیف است. در قبیله گرایی سیاسی  خرد ورزی باب آن مسدود است و جریانات  همه چیز حتی مسائل ملی را از نگاه منافع ومصالح خود ارزیابی می‌کنند. متاسفانه این بلیه در کشور ما و به نام توسعه سیاسی چالش‌ها و مشکلات بسیاری ایجاد کرده است.

ماجرای شهرداری تهران و به زور نگه داشتن نجفی در این پست مصداق قبیله گری سیاسی است.

 

در پایان بهتر است به رهنمون های رهبر معظم انقلاب در بیانات برای جمع زائر حریم رضوی (ع) در ایام نوروز با موضوع قبیله گرایی سیاسی توجه کنیم:

"یکی از موانع پیشرفت ما، قبیله‌گرایی سیاسی یا جناحی است؛ [یعنی] «این کار را اگر چنانچه شما بکنید خوب است، اگر جناح مقابل شما بکند بد است»؛ این اِشکال کار ما است. گرفتار جناح‌گرایی و قبیله‌گراییِ سیاسی هستیم؛ این را باید کنار بگذاریم. کار خوب را اگر کسی انجام داده است که دشمن شما هم هست، وقتی مدیریّت دست شما است، تصمیم‌گیری با شما است، آن کار خوب را باید ترویج کنید، باید دنبال بکنید؛ [اینکه] «چون فلانی کرده است، پس ما نمیکنیم؛ چون جناح مقابل کرده است، نمیکنیم»، این خطا است؛ این غلط است. یکی از مشکلات ما این است."

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x