دوشنبه, 19 آذر 1397 :: Monday, 10 December 2018
کد خبر: 134522

رمزگشایی از سیاست های اقتصادی "ترامپ"

با نگاهی به عملکرد ترامپ در جایگاه یک رئیس جمهور، می شود دریافت که چقدر از اقدامات سیاسی او با اغراض اقتصادی صورت گرفته است و اهداف شخصی به چه میزان در موضع گیری هایش مدخلیت داشته است.
رمزگشایی از سیاست های اقتصادی به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

از همان روزهای اولی که زمزمه کاندیداتوری ترامپ برای تصدی پست ریاست جمهوری به گوش می رسید، وی را با القابی از قبیل تاجر آمریکایی، کاسب کار سیاسی و... معرفی می کردند. عملکرد وی در مدتی که کاخ سفید را اشغال کرده است نشان داد که لقب هایی که برای وی انتخاب کرده بودند چندان بی راه نبوده است.

در این نوشته با ارائه اسناد و اخباری که در دست داریم به موشکافی اغراض اقتصادی ترامپ در پس پرده سیاستش خواهیم پرداخت.

 

 

سیاست اقتصادی ترامپ

این که رئیس جمهور یک کشور همه ی تلاشش را انجام دهد تا برای مملکتش منافع اقتصادی داشته باشد امر مرسوم و حتی پسندیده ایست. اما اینکه از چه راهی این منافع را به دست بیاورد طبیعتا موضوعیت پیدا میکند. در واقع در مسئله ریاست جمهوری آمریکا روحیه کلاهبردارانه یک کاسب در طول عمر تجارتش دستمایه سیاست هایش قرار گرفته است. این مسئله دو بعد دارد. اول اقدامات ترامپ در راستای سیاست های کلی ایالات متحده و دوم فعالیت های اقتصادی شخصی اش در راستای افزایش ثروت "ترامپ".

در ادامه به هردو این اقدامات و اهداف، اشارات مشخصی خواهیم کرد.

 

 

کلاهبرداری بین المللی

ترامپ با دست آویزهای مختلفی تا به امروز سعی کرده است در جایگاه ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا جیب کشورهای بسیاری را خالی کند. البته این سیاست مختص ترامپ نبوده است، بلکه روئسای جمهور پیشین نیز سیاست های استثماری خاص خود را داشته اند. شاید مهمترین این کشورها عربستان باشد که صفرهای قراردادهای تسلیحاتی اش با آمریکا شهره ی خاص و عام شده است.

 

 

حساب بانکی عربی ترامپ

ترامپ با در پی گرفتن روش کاسب کارانه‌ای به دنبال فروش هرچه بیشتر اسلحه به کشورهای منطقه است. آمریکا در شرایطی برای رسیدن به منافعش هر کاری انجام می دهد که اکنون دیگر دنیا منحصر بر قدرت آمریکا نیست و قطب های بزرگی همچون چین، هند، روسیه، برزیل و جمهوری اسلامی وجود دارد. قطعا در این شرایط دیگر آمریکا نمی تواند هژمونی و برتری خود در جهان را با زور و قدرت ثابت کند.

نکته تاسف بار برای سعودی‌ها در این رابطه، سوء استفاده مالی آمریکایی‌ها از آنهاست؛ امری که از آن با عنوان دوشیده شدن سردمداران ریاض توسط سران کاخ سفید یاد می‌شود.

به نظر مي رسد هرچقدر عربستان دلارهاي نفتي خود را خرج آمريکا مي کند باز اشتهاي ترامپ سيري ناپذير است چرا که هر بار با ترفندی سعودی ها را مجبور مي کند سر کيسه را شل تر کنند.

در تازه‌ترین نمونه دوشیدن شدن آل‌سعود توسط ترامپ، سران سعودی مجبور شدند ۴ میلیارد دلار ناقابل دیگر به حساب واشنگتن واریز کنند تا بلوف رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج از سوریه عملیاتی نشود.

اردیبهشت ماه سال گذشته بود که ترامپ در نخستین سفر خارجی خود در مقام ریاست جمهوری آمریکا راهی ریاض شد و قراردادی تسلیحاتی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار با سران سعودی منعقد ساخت.

 

یکی از نمونه های بارز تلاش اقتصادی ترامپ در مراودات سیاسی مسئله چین است:

 

 

ترامپ و چالش تجاری با چین

اهداف تجاری «ترامپ» در چین؛ موضوعی است که همه سیاستمداران آمریکا را نسبت به صحت اقدامات آینده کاخ سفید در قبال چین مردد کرده است‌. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا چین را «دشمن» آمریکا نامیده است‌؛ یک تهدید و یک نظام منفور بین‌المللی که روش کارش دروغ گفتن و تقلب و دستبرد زدن است‌.

اما همین ترامپ 10 سال است که تلاش می‌کند هتل‌های زنجیره ای اش را در چین هم احداث کند.

ترامپ در سخنانی در 12 دسامبر جار زد که در دورانی که در «کاخ سفید» حضور خواهد داشت هیچ معامله جدید تجاری انجام نخواهد داد.

حالا معلوم نیست تکلیف هتل‌های ترامپ که به عنوان شرکت به ثبت رسیده اند چه می‌شود. اگر دامنه برپا شدن هتل‌های ترامپ تا چین هم امتداد پیدا کند و یا حتی طرح آن را داشته باشد که بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری اش این هتل‌ها را به راه بیندازد، در آن صورت این قضیه کار مذاکرات برای ترمیم روابط دو کشور را قدری پیچیده خواهد کرد.

در آن صورت این شائبه بوجود خواهد آمد که در مذاکرات میان دو کشور، ترامپ یا چین را در تنگنا قرار خواهد داد و یا اینکه برای پیشبرد اهداف تجاری شخصی خود تملق او را خواهد گفت . در آن صورت؛ هر اقدامی‌که دولت آمریکا در رابطه با پکن انجام دهد، بشدت مشکوک به رعایت اهداف تجاری ترامپ خواهد بود حتی اگر انگیزه این اقدامات کاملا هم عیان باشد.

ترامپ از سال 2005 منافع تجاری اش را در چین دنبال می‌کند و تنوع گسترده ای از هتل‌ها و ساختمانهایی را در این کشور با برند ( نام تجاری) «ترامپ» در اختیار دارد.

او با زحمت فراوان بعد از 10 سال دوندگی سرانجام موفق شد موافقت دولت چین را برای آنکه نام تجاری برند خود را بر روی هتل‌ها و ساختمانهایش بگذارد بدست آورد‌. این موفقیت حول وحوش ایام برگزاری انتخابات آمریکا بدست آمد. در سال 2008 هتل‌های ترامپ با یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساختمانی چین و یک شرکت ساختمانی هنگ کنگ برای ساخت یک برج بزرگ اداری در جنوب شهر «گوانگژو» مشارکت کرد. اما این توافق یک ماه بعد ملغی شد .

اندکی قبل از انتخابات آمریکا «اریک دانزیگر» مدیر اجرایی هتل‌های ترامپ به رسانه‌های چین اعلام کرد که این گروه همچنان در برنامه دارد هتل‌های ترامپ را در 20 الی 30 شهر چین و هتل‌های «سیون» را در شهرهایی بیشتر احداث کند اما زمان اجرای این طرح‌ها اعلام نشد. شهرهای مورد نظر پکن و شانگهای اعلام شده است. اگر صحبتهای دانزیگر تحقق پیدا کند، چنانچه ترامپ رابطه آمریکا با چین را متعادل نگاه دارد؛ این پروژه‌ها یا فسخ خواهد شد یا به عنوان یک دین باقی خواهد ماند تا بعدها اجرا شود.

کارشناسان امر می‌گویند که شرکتهای دولتی بخش مسکن نقش بزرگی در صنعت مسکن چین ایفا می‌کنند و شرکت‌های خصوصی هم از دولت خط مشی می‌گیرند. اگر رابطه آمریکا و چین بد شود، ترامپ دیگر نمی‌تواند به تجارتش در چین امیدوار باشد چراکه هر هتلی در این کشور به راه اندازد با مشکلات جدی روبرو خواهد بود. ترامپ پیوسته در شبکه توئیتر چین را هدف سرزنش قرار داده است‌. او در کتاب خود به نام «زمانی برای سرسخت بودن» که آن را به سال 2011 به چاپ رساند رهبران چین را دشمنان ما خطاب و آنها را به «خراب کردن راه و روش زندگی ما «متهم کرد و نوشت: ما نباید اینقدر کمونیستها را تحویل بگیریم و از آنها گدایی کنیم که چند تا قرارداد پیش پا افتاده به ما بدهند».

اما ترامپ خود با شرکت «شبکه دولتی » State Grid چین که قویا وابسته به حزب کمونیست چین است قرارداد دارد و این تنها قرارداد شرکت تجاری ترامپ با یک شرکت دولتی چینی نیست‌.

بانک دولتی«بانک صنعت و تجارت چین» Industrial and Commercial Bank of China یکی از بزرگ‌ترین شعباتش در شهر نیویورک در برج ترامپ واقع است‌.

این قرارداد تا سال 2018 اعتبار دارد و سالیانه 1.5 میلیون دلار برای شرکت ترامپ درآمد دارد.

این ظن وجود دارد تا زمانی که ترامپ در مسند ریاست‌جمهوری آمریکا قرار دارد «سازمان ترامپ» مذاکراتش را با بانکداران چینی ادامه دهد‌.

این مسائل دمکرات‌های کنگره را نسبت به اهمیت موضوع حساس کرده است و این نمایندگان می‌گویند که موضوع تضاد منافع تجاری می‌تواند در مناسبات دو کشور تاثیر گذار باشد.

به خاطر همین است که چالش اقتصادی پیش آمده بین چین و آمریکا را هم خود ترامپ قصد دارد راسا مدیریت کند.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت: اگر دونالد ترامپ به صورت مستقیم مذاکره تجاری با چینی‌ها را مدیریت کند آمریکا می‌تواند در این مذاکرات بر چین غلبه کند.

سندرز گفت: رئیس جمهور معتقد است اگر وی مسئول مذاکرات شود آمریکا قطعاً در مقابل چین برنده خواهد شد چرا که ترامپ یک مذاکره کننده منحصربفرد است.

سندرز ادامه داد: احتمالاً در پی مناقشه تجاری آمریکا با چین در بازارهای سهام آمریکا شاهد بی‌ثباتی خواهیم بود اما پکن باید اقدامات غیرقانونی و ناعادلانه خود را متوقف کند.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: چین مسئول این مناقشه تجاری است و ترامپ در تلاش است تا با تحت فشار قراردادن این کشور اقدامات و سیاست‌های ناعادلانه آنها را تغییر دهد.

روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ به سازمان نمایندگی تجاری آمریکا دستور داد تا طرح اعمال تعرفه گمرکی بر معادل ۱۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین به آمریکا را آماده کند.

طی هفته گذشته، مقامات چینی از اجرای طرح اعمال تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی برای واردات ۱۲۸ کالا از آمریکا به این کشور خبر دادند.

 

 

ترامپ و حساب های بانکی اش

دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا که یکی از سرمایه داران کشورش و جهان محسوب می شد در سال گذشته درآمد چندان رضایت بخشی از دارایی های خود نداشته و به همین دلیل رتبه ی او در میان ثروتمندترین های جهان افت قابل توجهی داشته است.ثروت ترامپ

تغییر جایگاه دونالد ترامپ در لیست سرمایه داران فوربس نظر بسیاری را به خود جلب کرد ، آقای رئیس جمهوری که بعد از آغاز کارش در سیاست روز به روز با کاهش در آمد مواجه شد و در تازه ترین رده بندی لیس فوربس 92 مرتبه سقوط کرده است و براساس گزارش دیلی میل ثروت شخصی ترامپ طی دو سال گذشته با کاهشی 400 میلیون دلاری، به 3.1 میلیارد دلار رسید.

فوربس تخمین می زند که دارایی های Trump در حال حاضر ارزش 3.1 میلیارد دلاری دارد در حالیکه این ارزش یک سال پیش از 3.7 میلیارد دلار بوده و 4.5 میلیارد دلار در سال قبل از آن که به طور قابل توجهی کاهش یافته است؛ به عبارت دیگر، در طول دو سال گذشته، ارزش خالص دارایی های Trump تقریبا به میزان 1.5 میلیارد دلار کاهش یافته است.

این یک حقیقت است. ترامپ از هم ولایتی های پولدارش عقب مانده است. همکاران و دوستان سابقش در حال ثروت اندوزی اند و او درگیر سیاست و کارهای عام المنفعه برای مردمش شده است. شاید با این دیدگاه واکنش های ترامپ دراین مدت به برخی از برندهای پول ساز معنا پیدا کند.

 

 

تخریب آمازون

هفته گذشته آمریکا شاهد یک افت ناگهانی و قابل توجه در سهام یکی از بزرگ ترین کمپانی های دنیا یعنی آمازون بود. گفته شده این افت حدود ۶ درصدی به دلیل انتشار شایعاتی در خصوص مطرح شدن یک پرونده فرار مالیاتی در مورد این شرکت است. اما به نظر می رسد ریشه ماجرا در جای دیگری باشد.

برخی گزارش ها حکایت از آن دارند که رئیس جمهور آمریکا در پی اعتراض برخی از دوستان و شرکای تجاری اش در خصوص کساد شدن کسب و کار فروشگاه های زنجیره ای آنها به خاطر محبوبیت روز افزون فروشگاه مجازی آمازون، تلاش دارد تا این شرکت را تحت فشار قرار دهد.

طبق این گزارش ها دوستان ترامپ به او گفته اند که آمازون در حال نابودی خرده فروشی ها از بیخ و بن است و این مسئله سبب شده تا او به شدت روی آمازون حساس شود. در ماه آگوست سال قبل بود که ترامپ در نخستین اقدام خود توییتی را علیه آمازون منتشر نمود.

او در این توییت گفته بود: «آمازون در حال وارد آوردن آسیبی اساسی به خرده فروشی هایی است که مالیات پرداخت می کنند. شهرهای کوچک و بزرگ و ایالت ها در سرتاسر آمریکا در حال آسیب دیدن هستند. شغل های بسیاری از دست می روند.»

رئیس جمهور آمریکا در توئیت جدیدی بار دیگر از شرکت آمازون به علت تحمیل هزینه‌های سنگین به سازمان پست و مالیات دهندگان در آمریکا انتقاد کرد.

دونالد ترامپ با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: «در خصوص اینکه آمازون، سازمان پست آمریکا را به مأمور تحویل خود تبدیل کرده است و مبالغ کلانی برای این سازمان هزینه دارد، حق با من است. آمازون باید این هزینه‌ها را بپردازد، نه اینکه آن را به مالیات دهندگان آمریکایی تحمیل کند. میلیارد‌ها دلار (هزینه شده است) و مسئولان اداره پست مطلع نیستند، یا شاید هم با خبر باشند؟!»

ترامپ همچنین به قرارداد به گفته او "تقلبی" آمازون با سازمان خدمات پستی آمریکا، "یو اس پی اس"، تاخت.

فهرست شركت هايي كه ترامپ از بدو ورود به كاخ سفيد به آنها تاخته است:

photo_2018-04-07_20-59-17.jpg
انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x