دوشنبه, 19 آذر 1397 :: Monday, 10 December 2018
کد خبر: 134411

آنقدر راهپیمایی میکنند تا به حقشان برسند

فلسطینی‌های ساکن نوار غزه از روز جمعه 30 مارس (10 فروردین) مصادف با چهل و دومین سالگرد روز زمین، راهپیمایی سالانه و مسالمت‌آمیز خود معروف به «راهپیمایی بازگشت» را آغاز کردنده اند. فلسطینی‌ها در این راهپیمایی مردمی تلاش دارند بر قطعنامه 194 شورای امنیت سازمان ملل تأکید کنند، قطعنامه‌ای که در بند 11 آن بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینشان اشاره می‌شود. 
آنقدر راهپیمایی میکنند تا به حقشان برسند به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

مساله حق بازگشت آوارگان فلسطینی جزء پایه ها و مبانی حقوق بشر است که ادیان آسمانی بر آنها تاکید کرده است و در قوانین بین المللی تعریف شده است.

حین جنگ اول اعراب و اسرائیل و ایجاد رژیم غاصب صهیونیستی در سال ۱۹۴۸، تقریباً ۷۵۰ هزار نفر (درحدود نیمی از مردم فلسطین) مجبور به ترک خانه‌های خود شدند. بروز جنگ و اعمال وحشیانه گروه‌های تروریستی صهیونیستی نظیر قتل‌عام دیر یاسین (که در آن ۲۵۴ مرد، زن و کودک توسط گروه‌های تروریستی ایرگون  و استرن  به شهادت رسیدند) ازجمله دلایل این مهاجرت گسترده فلسطینیان از خانه و سرزمین‌هایشان بود. بعد از بروز جنگ دوم اعراب ـ اسرائیل در سال ۱۹۶۷، ۳۲۵ هزار نفر دیگر از فلسطینیان به زور مجبور به ترک ساحل غربی و نوار غزه برای دومین بار شدند. رژیم اسرائیل بعد از پایان جنگ با اتحاذ سیاستی هدفمند برای سالیان متوالی موفق شد تا هر ساله ۲۱ هزار نفر از فلسطینیان را وادار به ترک خانه و سرزمین اجدادی‌شان نماید و از بازگشت آنها جلوگیری کند.

در حال حاضر تعداد پناهندگان فلسطینی طبق آمار سازمان ملل به ۴/۷ میلیون نفر می‌رسد که از این تعداد، اسامی ۳/۴۸ میلیون نفر در آژانس امداد و عملیات سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی در خاورنزدیک  به ثبت رسیده ‌است. طبق آمار آژانس مذکور، حدود ۴۰ درصد این پناهندگان در اردن، ۳۸ درصد در سرزمین‌های اشغالی، ۱۰ درصد در لبنان و سوریه و دیگر کشورهای همسایه نظیر مصر و الباقی در اروپا، ایالات متحده، کانادا و آفریقای جنوبی ساکن هستند.

رژیم صهیونیستی با نقض فاحش قطعنامه‌های سازمان ملل و تعهداتش در قبال این سازمان، همواره از بازگشت پناهندگان فلسطینی جلوگیری کرده است. این رژیم با وضع قوانین متعددی در این زمینه نظیر «حکم مناطق متروک» (۱۹۴۸)،‌ «مقررات اضطراری کشت‌ زمین‌های بایر» (۱۹۴۹)، «قانون دارایی افراد غایب» (۱۹۵۰) و «قانون تملک زمین» (۱۹۵۳) به تصاحب و تصرف اموال و املاک پناهندگان فلسطینی جنبه‌ای قانونی بخشیده است. در عین حال این رژیم با تصویب و اجرای «قانون بازگشت» برای خود، به هر فرد یهودی بدون توجه به محل تولد و ملیتش اجازه داده تا به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کند و به شکل خودکار شهروندی رژیم صهیونیستی را به دست‌ آورد. از زمان تصویب این قانون مهاجران یهودی به شکل پیوسته به فلسطین آمده و با تصاحب خانه، زمین و اموال پناهندگان فلسطینی به زندگی خود ادامه داده‌اند و می‌توان ادعا کرد که بسیاری از جوامع یهودی ایجاد شده بین سا‌ل‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۳ بر این اساس شکل گرفته‌اند.

 

حق بازگشت برای فلسطینیان

مسئله پناهندگان فلسطینی یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مسائل مربوط به پناهندگان است که از بدو تأسیس سازمان ملل متحد تا به امروز همواره در دستور کار این سازمان قرار داشته است. برای بیش از ۶ دهه است که مردم فلسطین با رانده شدن از خانه و سرزمین‌شان متحمل مصائب و بی‌عدالتی‌های فراوان شده و از حداقل حقوق ملی و انسانی برخوردار بوده‌اند. از این‌رو رسیدن به راه‌حلی عادلانه برای مسئله فلسطین و صلحی پایدار در خاورمیانه بدون احقاق «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی تحقق نمی‌یابد. مسئله پناهندگان فلسطینی دربرگیرنده عناصر پیچیده، مهم و به هم پیوسته‌ای نظیر عناصر تاریخی، سیاسی، معنوی، احساسی و اجتماعی ـ اقتصادی است که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت و در رسیدن به راه‌حل به آنها توجه نکرد.

سازمان ملل تا به امروز قطعنامه‌های متعددی را به تصویب رسانده که از میان آنها دو قطعنامه بیش از سایرین اهمیت داشته و اساس راه‌حل عادلانه و پایدار برای حل معضل آوارگان فلسطینی سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ می‌باشند. قطعنامه نخست، قطعنامه ۱۹۴ (نشست سوم) مجمع عمومی است که در ۱۱ دسامبر ۱۹۴۸ به تصویب رسیده و هر ساله [از زمان تصویب] مورد تأکید قرار گرفته است. طبق این قطعنامه «پناهندگانی که خواهان بازگشت به خانه‌های خود و زندگی در آرامش با همسایگانشان می‌باشند، می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به این کار اقدام کنند و خسارت اموال کسانی که خواهان بازگشت نیستند و ضرر و زیان اموال باید توسط دولت‌ها یا سازمان‌های مسئول پرداخت گردد».

دومین قطعنامه، قطعنامه ۲۳۷ (۱۹۶۷) شورای امنیت می‌باشد که در ۱۴ ژوئن ۱۹۶۷ به تصویب رسیده است. این قطعنامه از رژیم صهیونیستی می‌خواهد تا امکان بازگشت پناهندگان را فراهم آورد. از آن زمان تاکنون، مجمع عمومی قطعنامه‌های متعددی را در تأیید حق خدشه‌ناپذیر و اساسی پناهندگان فلسطینی برای بازگشت به خانه‌هایشان، در تأیید اجرای کنوانسیون چهارم ژنو (۱۹۴۹) در زمینه سرزمین‌های اشغالی از سال ۱۹۶۷ نظیر بیت‌المقدس و نیز قطعنامه‌هایی در محکومیت اقدامات اسرائیل نظیر قطعنامه ۷۹۹ (۱۹۹۲) به تصویب رسانده است. قطعنامه ۲۴۲ (۱۹۶۷) از دیگر قطعنامه‌های مهم شورای امنیت است که از زمان تصویب به اساس مذاکرات صلح اعراب ـ اسرائیل و قراردادهای مربوطه تبدیل شده است. قطعنامه ۲۴۲ مصوب ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷، بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی تأکید می‌کند و لزوم رسیدن به راه‌حلی عادلانه برای مسئله پناهندگان فلسطینی را مورد تأیید قرار می‌دهد.

 

 

تنها راه باقی مانده برای تحقق "حق بازگشت"

تجربه ثابت کرده است که برای ستاندن یک حق، ولو قانونی، نمیشد منتظر متولیان خود خوانده حقوق بشر ماند. به همین خاطر مردم رنج کشیده فلسطین این بار هم پابرهنه به میدان آمده اند تا خودشان به حقوقشان جامه ی تحقق بپوشانند.

 شمار شهدای فلسطین از جمعه گذشته تاکنون به 22 نفر و شمار مجروحان نیز به 1500 نفر رسیده است.

موج دوم راهپیمایی حق بازگشت بزرگ دیروز جمعه با مشارکت هزاران شهروند ساکن نوار غزه آغاز شد.

هزاران فلسطینی برای مشارکت در نماز جمعه و شرکت در راهپیمایی‌های حق بازگشت بزرگ خود را به چادرهای "بازگشت" که در پنج نقطه از نوار غزه برپا شده است و 700 متر از دیوار مرزی نوار غزه با سرزمین‌های اشغالی فاصله دارد، رساندند.

همزمان با آغاز راهپیمایی‌های حق بازگشت بزرگ، رژیم صهیونیستی منطقه مرزی نوار غزه را منطقه بسته نظامی اعلام کرد.

فلسطینی‌های ساکن نوار غزه روز جمعه 30 مارس (10 فروردین) مصادف با چهل و دومین سالگرد روز زمین، راهپیمایی سالانه و مسالمت‌آمیز خود معروف به «راهپیمایی بازگشت» را آغاز کردند.

فلسطینی‌ها در این راهپیمایی مردمی تلاش دارند بر قطعنامه 194 شورای امنیت سازمان ملل تأکید کنند، قطعنامه‌ای که در بند 11 آن بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینشان اشاره می‌شود. 

مردم غزه برای در امان ماندن از تاثیرات سوء گازهای اشک‌آوری که نظامیان صهیونیست به سمت آن‌ها شلیک می‌کنند، تمهیداتی همچون استفاده از پیاز، عطر، آب و شن اندیشیده‌اند.

تظاهرات کنندگان همچنین برای آتش زدن لاستیک‌ها با هدف جلوگیری از دید تک‌تیراندازان صهیونیست که تظاهرات کنندگان بی‌دفاع را هدف قرار می‌دهند، لاستیک‌هایی را آماده کرده‌اند.

با وجود آمادگی اهالی غزه برای مقابله با اشغالگران، اما سازمان امنیت داخلی غزه روز پنجشنبه توصیه‌های مهمی را به شهروندانی که قصد مشارکت در دومین جمعه راهپیمایی بازگشت دارند، ارائه کرد.

سازمان امنیت داخلی در غزه از شرکت کنندگان خواست که صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های خود را حفظ کرده و از درگیری با نظامیان صهیونیست، اجتناب کنند و به توصیه‌های دست‌اندرکاران این فعالیت‌ها گوش فرا دهند.

این سازمان همچنین از شرکت کنندگان در این راهپیمایی خواست که لباس‌های متفاوتی بپوشند و چهره خود را بپوشانند.

 

 

اتحاد محکم مردم و مسئولین فلسطینی در تحقق "حق بازگشت"

جنبش حماس اعلام کرد آحاد ملت فلسطین بر ادامه راهپیمایی حق بازگشت بزرگ و در هم شکستن محاصره تا تحقق اهداف آن تاکید دارند.

حازم قاسم سخنگوی جنبش حماس گفت:  مردم فلسطین که به مرزهای شرقی نوار غزه آمده‌اند، هرگز اجازه نخواهند داد که پروژه‌های به فراموشی سپردن مسئله فلسطین  عملی شود و آن‌ها بر حقشان در برخورداری از آزادی و کرامت، تاکید دارند.

وی اظهار داشت حفظ صلح‌آمیز بودن راهپیمایی‌ها توسط مردم، تبلیغات رژیم اشغالگر درباره این راهپیمایی‌ها را خنثی خواهد کرد.

سخنگوی جنبش حماس تاکید کرد که تهدیدهای رژیم صهیونیستی نمی‌تواند راهپیمایی‌ها را از مسیر خود منحرف کند و این تهدیدها مردم فلسطین را نمی‌ترساند.

 

رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز هفته گذشته در یک جلسه ی مهم گفت:« هرگز از حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین شان چشم پوشی نخواهیم کرد و رژیم صهیونیستی را به رسمیت نخواهیم شناخت و در مقابل محاصره نوار غزه تسلیم نخواهیم شد.»

وی تاکید کرد:« دشمن صهیونیستی تصور می کرد که فلسطین یک لقمه چرب و نرم و آماده بلعیدن است، ولی اکنون به واقعیت پی برد که این ملت از اراده ای پولادین برخوردار است و هرگز نخواهند توانست شعله مقاومت را در وجود این ملت خاموش کند، پدران و نیاکان ما در این سرزمین مبارزه کرده و به شهادت رسیده اند.»

 

جنبش فتح نیز تاکید کرد که راهپیمایی بزرگ حق بازگشت که قرار است جمعه برگزار شود، تحولی بزرگ در عرصه مبارزات ملی فلسطینیان است که ملت فلسطین در جریان آن حمایت خود از مقاومت مردمی مسالمت آمیز را نشان می دهند.

عاطف ابو سیف سخنگوی فتح در غزه خاطر نشان کرد که این راهپیمایی نشانگر بلندپروازی و پافشاری فلسطینیان بر حق بازگشت خود به شهر و دیارشان است که از آن مهاجرت کرده اند و آنها با این کار پایبندی شان به حق غیر قابل تصرف خود در زمینه بازگشت به وطن شان را نشان می دهند.

وی با تاکید بر اینکه تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه شرکت کنندگان در این راهپیمایی، نمی تواند آنها را از ادامه برگزاری این راهپیمایی منصرف کند، خاطر نشان ساخت که باید وجهه مسالمت آمیز این راهپیمایی حفظ شود.

سخنگوی فتح تصریح کرد که ما ایمان داریم که ملت ما و گروه های ملی اهمیت این راهپیمایی و این روز بزرگ را درک می کنند و می دانند که  فعالیت های این روز تنها در تاریخ 30 مارس پایان نمی یابد، بلکه تا هفتادمین سالروز فاجعه اشغال فلسطین در 15 مه آینده ادامه خواهد داشت.

 

خبرنگار: علی حضرتی

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x