يكشنبه, 1 مهر 1397 :: Sunday, 23 September 2018
کد خبر: 134222

آن روی سکه زرین "تلگرام"

طبیعتا برای کسی که مدت زیادی را با یک پیام رسان پیشرفته و از نظر فنی تقریبا بی نقص سروکار داشته است، رها کردن یکباره اش کار سختی خواهد بود. مخصوصا تلگرام که در بسیاری از بخش های زندگی هموطنان مدخلیت پیدا کرده است. از حوزه های اقتصادی گرفته تا بستری برای ابراز عواطف و سایر زمینه های شخصی و اجتماعی. لذا ضروریست تا آن روی سکه زرین تلگرام را نیز ببینیم شاید از فیلتر شدنش آنقدرها هم ناراحت نشدیم.
آن روی سکه زرین به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

فارغ از اینکه چقدر با دلایل منطقی فیلترینگ تلگرام موافق هستیم یا مخالف، طبیعتا برای کسی که مدت زیادی را با یک پیام رسان پیشرفته و از نظر فنی تقریبا بی نقص سروکار داشته است، رها کردن یکباره اش کار سختی خواهد بود. مخصوصا تلگرام که در همه ی بخش های زندگی ایرانیان یک مدخلیتی پیدا کرده است. از حوزه های اقتصادی گرفته تا بستری برای ابراز عواطف و سایر زمینه ها شخصی و اجتماعی.

تصمیم بر این گرفته شده است که تلگرام برای همیشه از دایره نرم افزارهای اجتماعی داخل ایران کنار گذاشته شود. دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد و لازم است که در این باره به نکاتی توجه کنیم.

روزهای پایانی سال 96 این موضوع توسط برخی نمایندگان مجلس رونمایی شد و در ایام عید هم، گفت و گوی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره احتمال فیلتر تلگرام تا پایان فروردین، سبب شد تا این خبر با واکنش‌های مختلفی همراه باشد.

تلگرام یک پیام رسان رایگان با امکانات و پشتیبانی خوب است و مفهوم رسانه را در ایران با ابزار کانال تغییر داده است. با وجود این همه تغییر که این نرم افزار پیام رسان در زیست ایرانی پدید آورده،فیلترینگ موثر تلگرام اگر به لحاظ فنی ممکن است،شدیدا ضروری است. ضرورت برخورد با تلگرام وقتی واضح تر می شود که بدانیم  حجم زیادی از پهنای باند اینترنت در کشور در اختیار تلگرام قرار گرفته است در حالی که این پیام رسان خارجی است و از قضا سوء نیت خود را در مواردی علیه حاکمیت و مردم نشان داده است. این یعنی اینکه چقدر این پیام رسان آبستن خطرسازی برای کشور می باشد.

اما نکته ای که بر ضرورت فیلترینگ تلگرام می افزاید مربوط به حوزه اقتصاد می شود. ایجاد ارز دیجیتالی در بستر تلگرام می تواند اقتصاد آسیب پذیر ایران را بیش از پیش تضعیف کند و کار را برای بهبود بخشیدن به وضعیت سخت تر کند.

توجه به این نکته الزامی است که اگر سایر کشورها از پیام رسان های غیر بومی استفاده میکنند و روی آن سرمایه گذاری میکنند مستلزم آن است که آن پیام رسان حد اقل سرورهای خود را به کشور استفاده کننده منتقل کند. اما تلگرام هرگز راضی به این امر در مورد ایران نشد.

 

 

چرا تلگرام باید فیلتر شود؟ امنیت یا اقتصاد؟

کاوه تقوی، اقتصاد دان با بررسی تبعات انتشار ارز دیجیتال تلگرام در اقتصاد ایران اظهار داشته است: اولین موضوعی که بستن تلگرام را ضروری کرده، کریپتو کارنسی گرام است.ارزهای دیجیتال اساسا تقاضا محور هستند و قیمت آنها با ایجاد شبحی از یک تقاضا ولو اندک روی نردبان صعود می‌رود. حال وقتی یک شبکه اجتماعی رأسا اقدام به نشر ارز دیجیتال می‌کند دهها راه مختلف برای ایجاد تقاضا روی آن دارد از فروش بعضی امکانات فنی بگیرید تا سرویس های پرداخت گرام پایه. در چنین شرایطی با احتمال بسیار بالا تجربه گرام یکی از موفق ترین تجارب کریپتو کارنسی خواهد بود و بازار آن به شدت سایز خواهد گرفت.

در چنین شرایطی با در نظر داشتن عطشی که برای خرید کریپتوها در ایران وجود دارد نیز این حقیقت که اکثریت غالب کاربران تلگرام ایرانی هستند ولو عرضه اولیه گرام در ایران به هر دلیل رخ ندهد پیش بینی تقاضای بسیار بالا روی گرام از داخل ایران(ولو با واسطه صرافی) و انتقال ارز  شدید برای خرید ارز دیجیتال نوظهور دارای کاربرد روی مهمترین شبکه اجتماعی مستقر در ایران مطلقا کاملا محتمل است.

حتی اگر روایت اختصاص گرام به تعداد فالوئرها هم صحیح باشد در نهایت با یک ابزار تامین مالی طرف هستیم( چنان که دورف به صراحت گفته) و خالص انتقال سرمایه از بابت این مصرف جدید قطعی است. آن هم در حالی که از سال ٩٥ حساب سرمایه به شدت منفی شده و سال ٩٦ ( با حفظ روند گزارش نه ماهه)بدترین سال تاریخ ایران به لحاظ خروج ارز ( به جز سال ٨٩) است و چه بسا با انتشار حساب سرمایه ١٢ ماهه سال ٩٦، مشخص شود سال ٩٦ بدترین سال تاریخ ایران به لحاظ خروج سرمایه بوده است.

در چنین شرایطی بدترین خبر ممکن باز شدن یک کانال جدید هم برای تقاضای خروج سرمایه و هم برای خروج سرمایه است. بگذارید صریح باشم عرضه گرام در شرایط موجود هُل آخر به سیستم ارزی ایران است.

 

دوم آن که همه تلاش های دولت روحانی در طَی 6 سال گذشته متمرکز بر کاهش ریسک پولشویی در ایران بوده است. انکار نمی کنم که در نحوه عمل با وی و گروه وزارت اقتصاد هم عقیده نیستم ولی زحمات انها و گروه FIU در همه این 6 سال بر کاهش ریسک پولشویی متمرکز بوده است.  بستر " گرام" به تنهایی چنان ابزاری برای پولشویی کاملا ازاد فراهم می کند که هر چه در عرصه  مبارزه با پولشویی رشته شده پنبه شود.

 

سومین موضوع که از این همه مهمتر است مسئله بیگ دیتاست.ایران دسترسی بسیار سخاوتمندانه به بیگ دیتا در تلگرام داده است. این موضوع از دو نظر بسیار مهم است. اولا طرف خارجی ابزاری عالی برای قریحه سنجی و آزمایش افکار عمومی ایرانیان بدست اورده و واکنش ان را به هر متغیری به سهولت می تواند براورد کند، دوم امکان افکار سازی در اختیار دارد و به راحتی بسامد یک ایده یا تصور را می تواند در ذهن ها تنظیم کند. کمابیش شبیه به انچه اکنون در پرونده  فیسبوک مطرح است. ما اکنون در آستانه دور جدید تحریم های فلج کننده هستیم و روا نیست چنین ابزاری به این راحتی در اختیار دولت تحریم گر باشد تا هم بتواند واکنش أفکار عمومی به هر رده تحریم به دقت بداند و هم فراتر از ان، این واکنش را تنظیم کند.

 

 

نقشه تلگرام برای تضعیف پول ملی

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با حضور در برنامه روی خط خبر شبکه خبر توضیحات مهمی در خصوص پیام‌رسان تلگرام و آینده شبکه ملی اطلاعات ارائه داد.

وی در این گفت‌و‌گو در رابطه با تلگرام اظهار داشت: تلگرام در هیچ کشوری به جز ایران پیام رسان غالب نیست. تلگرام به صورت رسمی اعلام کرد به عنوان یک سکوی اقتصادی استفاده خواهد شد؛ روش تلگرام تضعیف پول ملی ایران است.

او در بخشی از اظهاراتش گفت: با تولید پول در تلگرام چیزی در کشور خلق نخواهد شد و هر میزان پول تلگرام در کشور مصرف شود معادل آن پول از کشور خارج خواهد شد. تلگرام در حال تبدیل به شرکت هرم مجازی است، لذا نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین پولی به کشور وارد شود. تلگرام 50 میلیارد دلار ارز را از کشور خارج کرد.

فیروزآبادی همچنین در خصوص تلگرام ادامه داد: تلگرام میلیون ها نفر را بیکار می کند و یک راهزن است. چرا تلگرام از بخش خصوصی ایران دعوت نکرده است که در بخش پول مجازی شرکت کند؟  رئیس جمهور گفتند کشور باید از انحصار پیام رسان های خارجی خارج شود. تلگرام هیچ وقت حاضر نشد در کشور نمایندگی بزند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ضمن اشاره به همکاری نکردن تلگرام با بخش خصوصی اظهار داشت: تلگرام دشمن بخش خصوصی است. تلگرام می‌توانست با تبلیغات هدف‌دار، کسب و کار پر رونق راه بیاندازد. تلگرام میتوانست با بخش خصوصی، کسب و کار مشترک داشته باشد. گوگل روزی 1 میلیارد تومان از بازار ایران تبلیغات می‌گیرد.

او همچنین با تأکید بر اینکه مرجع تصمیم‌گیری مواردی مرتبط با فضای مجازی، سیاست گذاری ها و هماهنگی ها به عهده شورای عالی فضای مجازی است، گفت: فضای مجازی در سال 97 ملی می شود.

فیروزآبادی در همین رابطه ادامه داد: در شورای عالی فضای مجازی به این نتیجه رسیده ایم که باید پیام رسان بومی داشته باشیم. پیام رسان بومی سکوی اقتصادی و چند منظوره است. این تکنولوژی ها باید حمایت شود. اقتصاد بزرگی بر روی "تلگرام" شکل نگرفته است. اگر قرار شد تمهیداتی درباره این پیام رسان اتخاذ شود، ما دقت خواهیم کرد این تمهیدات با کمترین ضرر و زیان برای کسب و کارهای مکمل باشد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص رشد استفاده از فضای مجازی در کشور گفت: در ترافیک بین الملل ما رشد 10 برابری داشته‌ایم. در حال حاضر پوشش بیش از 80 درصد تلفن های موبایل نسل سوم و چهارم هستند

وی همچنین در خصوص ارز مجازی نیز توضیح داد: هدف ارز مجازی این است که کسب و کارها را از بین ببرند. پولهایی مثل "بیت کوین" امنیت ندارد.

فیروزآبادی ادامه داد: شرکت های نوپای ما در حال تبدیل به تک شاخ هستند؛ در این شرکت ها 36 هزار شغل ایجاد شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: اقتصاد دیجیتال توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و مقرراتی در این خصوص نداریم. سکوهای اقتصادی کشورها را بدون رعایت قوانین آن کشورها به تملک خود در می اورند.

 

 

تهدید امنیتی تلگرام برای ایران

علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در اظهار نظری درباره شبکه پیام رسان تلگرام عنوان کرد: مبحث گره خورده با امنیت کشور است و تنها مختص ایران نیست. وقتی کشور انگلیس به عنوان کشور شاخص غربی در سطح نخست وزیری اعلام می کند تلگرام بستر تولید تروریست است و کشورهایی چون چین و پاکستان تلگرام را فیلتر می کنند نشان دهنده این واقعیت مهم است که تلگرام عملا با طراحی های صورت گرفته و پیچیدگی های پشت پرده، عملا تهدید امنیتی و اختصاصی برای جمهوری اسلامی است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به دلیل تهدید امنیتی تلگرام، کشورها آن را فیلتر کردند و از شبکه ها و پیام رسان های داخلی و ملی خود استفاده می کنند، ما هم به عنوان کشور شاخص طبیعتا باید در این جهت فعال باشیم.

وی با اشاره به این که صاحب شبکه پیام رسان تلگرام روسی‌ الاصل و یهودی زاده است گفت: این شخص که به دلیل امنیتی از روسیه خارج شد و تابعیت دیگری گرفته است صحنه گردان این ماجرا است.

بروجردی افزود: نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به نقل از پاول دوروف که مالک و سرمایه گذار تلگرام است به عنوان سرمایه بزرگ برای اسرائیل یاد می کند و شکرگزار این سرمایه است.

رییس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: نخست وزیر رژیم صهیونیستی چندی پیش شخصا به حضور او رسیده و در سمیناری به عنوان قدردانی از این سرمایه دار اسراییلی گفته بنده کمال قدردانی از زحمات شما که از برادر به من و کشور اسرائیل نزدیک تر و مهربان تر هستید را دارم.

بروجردی با اشاره به صحبت های نتانیاهو اظهار داشت: با این صحبت ها ماهیت تلگرام مشخص است و ایران بیشترین کاربر تلگرام را دارد بنابراین باید به موضوع تلگرام با نگاه منافع ملی و امنیت ملی نگریست.

وی با تاکید براینکه کشورهای مهم و شاخص دنیا از پیام رسان های ملی استفاده می کنند ادامه داد: حتی کشوری مانند کره جنوبی شبکه ملی خود را تعریف کرده و از آن استفاده می کند، بنابراین ما حتما باید به گونه ای عمل کنیم که اجازه ندهیم دشمنان بتوانند از طریق تلگرام رخنه و مشکل آفرینی کنند.

این نماینده مجلس دهم با بیان اینکه بخشی از تهدید های امنیت کشور در شبکه پیام رسان تلگرام رقم می خورد، گفت: مسئولیت فضای مجازی با شورای عالی فضای مجازی است و در آنجا در واقع تصمیم گیری شده، برخی تعابیر دیگری از این موضوع داشتند، در خصوص فضای مجازی نهایتا شورای عالی امنیت یا شورای عالی فضای مجازی تصمیم گیری می کنند.

بروجردی تاکید کرد: در این مدت با وجود ارتباط دولت با مدیر تلگرام در جهت فیلتر کانال هایی که مشوق ضد امنیت بودند مسئولان تلگرام با ایران همکاری نکردند، آنها به دنبال این هستند که برای افرادی که برای مسائل مالی وارد این شبکه مجازی می شوند مشکل آفرینی کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید با هوشمندی دنبال حفظ منافع و امنیت ملی کشور باشیم، گفت: از فیلتر کردن تلگرام از منظر حفظ امنیت ملی دفاع می کنم ضمن اینکه بسیار مهم است که مسئولان قضایی و امنیتی کشور تشویق کننده پیام رسان داخلی و ملی باشند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اطلاعات رد و بدل شده در تلگرام در اختیار انگلیس، آلمان و رژیم صهونیستی قرار می گیرد؛ بنابراین باید با ایجاد اعتماد مردم به شبکه های داخلی و اطلاع رسانی به عنوان نظام شاخص و قدرتمند در منطقه به گونه ای عمل کنیم تا پاسخگوی نیاز مردم در خصوص شبکه های پیام رسان و جریان آزاد اطلاعات در چارچوب ضوابط قانونی باشیم.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید به دشمن اجازه سوء استفاده از تلگرام داده شود، یادآور شد: در حوادث ضد امنیتی چندی پیش چنین سوء استفاده ای را شاهد بودیم، با این حال معتقدم باید به ملت در خصوص این تصمیم ملی اطلاع رسانی شود و مردم در حفظ امنیت خود و تقویت ساختارهای ملی کمک کنند تا بتوانیم ضمن تقویت ساختار داخلی در ارتباط با کانال های اطلاع رسانی از سوء استفاده دشمن جلوگیری کنیم.

 

 

خبرنگار: علی حضرتی

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x