يكشنبه, 1 مهر 1397 :: Sunday, 23 September 2018
کد خبر: 134107

امید + عمل = رونق

تعطیلات نوروزی مانند برق و باد سپری شد و امروز، 14فروردین، باید برای هر یک از ما یک شروع تلقی شود جهت تحقق برنامه هایی که برای سال97 در نظر گرفته ایم. این مهم مگر با داشتن امید و همت و تلاش محقق نمی شود.
امید + عمل = رونق به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در حکایت است که عیسی مسیح علیه السلام روزی پیرمردی را دید که با بیل مشغول زیر و رو کردن زمین بود. حضرت عیسی علیه السلام عرضه داشت: خدایا! امید و آرزو را از دل او بیرون کن! پیرمرد بیل را رها کرد و به استراحت پرداخت. دوباره حضرت عیسی علیه السلام فرمود: خدایا امید و آرزو را به او برگردان. پیرمرد برخاست و مشغول کار شد. حضرت عیسی علیه السلام سبب را از او پرسید. او گفت: مشغول کار بودم که با خود گفتم: تو پیر شده ای تا کی باید کار کنی؟ پس بیل را انداختم و به استراحت پرداختم. پس از آن دوباره با خود گفتم که باید تا پایان عمر به راحتی زندگی کنی. پس به امید و آرزوی راحتی، دوباره به سوی بیل رفتم و مشغول کندن زمین شدم».

امید و آرزو اگر به درستی در انسان شکل گیرد، مایه گرمی و حرارت زندگی انسان و سبب ایجاد شوق و شور در راه رسیدن به هدف هاست. انسانی که وجودش از امید و آرزو تهی است. از نعمت شادابی و نشاط بی بهره است. در نتیجه، از پویایی و پیشرفت باز خواهد ماند.

از نگاه آموزه های دینی، اصل داشتن آرزو پذیرفته شده است. آنچه اسلام پیروانش را از آن باز داشته، آرزوهای طول و درازی است که نه تنها هرگز بدان ها دست نمی یابند، بلکه انسان را به غفلت و بی خبری می کشانند و او را از رسیدن به حقیقت باز می دارند، چنان که امام علی علیه السلام «آرزوی دراز را عامل فراموشی امر آخرت معرفی می فرمایند.» امام سجاد علیه السلام نیز در صحیفه سجادیه، در مواردی بسیار از طولانی بودن آرزو به خدای مهربان پناه می برد، از جمله در نیایشی می فرماید: «بارالها! به تو پناه می بریم از اینکه قصد خیانت با کسی کنیم یا به اعمال عجب بورزیم و آرزوهای خود را دراز سازیم».

 

 

مرز امید و آرزو

اميد و آرزو در زبان فارسي هيچ تفاوتي از نظر معنا با هم ندارند. اما در كلام عربي الفاظي در اين رابطه استفاده مي گردند كه با هم تفاوت هاي معنايي داشته و در قرآن كريم نيز بعضاً از آن ها استفاده گرديده است.

از كلمات مربوط به آرزو، تنها دو واژه ي «امل» و «تمنّي» (با انواع مشتقاتش) در قرآن كريم، آمده است.

معمولاً امید و آرزو, در فرهنگ فارسى, در كنار یكدیگر به كار مى روند, اما در زبان عربى به صورت جداگانه با عنوان هاى (رجا) و (اَمَل) استعمال مى شوند. با یك تحلیل مى توان گفت: در هر امیدوارى, آرزو هست, ولى هر آرزویى, امیدوارى نیست.

آرزو نوعي خيال است كه مربوط به قوه ي تخيل انسان مي شود و ارتباطي، به واقع و عالم خارج ندارد. بنابراين، بايد به اين نكته كاملا توجه نمود كه آرزو، خيال و تصور است. و با توجه به اين نكته، آرزو، به دو قسم تقسيم مي شود. آرزوي سازنده و آرزوي مخرب.

آرزوي سازنده همان گونه كه بيان شد، همان خيال و تصور يك چيز است. بنابراين، اگر اين خيال و تصور تنها نبود، بلكه پشتوانه ي قوايي هم چون ايمان و عمل را به همراه داشته باشد، موجب ترقي خواهد بود.به همين دليل به كسي كه مقدمات كاري را فراهم نمود و به انتظار ثمره آن (در آرزوي آن) بسر برد، او راجي است كه به اين آرزو در كلام عرب رجاء مي گويند.

و اگر اين آرزو تنها و بي كس ماند و شخص بدون آماده كردن مقدمات كار فقط در خيال خود آن را پروراند، ديگر او به حقّ نمي رسد. اين چنين انتظاري را انتظار بيهوده مي گويند و به اين آرزو، تمنّي محض اطلاق مي گردد و به آن آرزوی مخرب می گویند.

به طور کلی آرزو بدون داشتن همت عمل صالح و ایمان مخرب است. و اسلام نیز بر همین اساس معتقد است که با آرزوی محض هیچ اتفاقی در سرنوشت دنیا یا یک شخص نمی افتد.

حضرت علي ـ عليه السلام ـ در اين رابطه فرموده اند: بر حذر باش از تكيه بر آرزوي محض. زيرا آرزو سرمايه ي زنان سالمند است. یعنی يك انسان فعال. به اعتقاد و عمل صالح زنده است، نه به آرزوي صرف.

لذا مرز اميد و آرزو در قرآن كريم، روي مثبت و منفي بودن آن دور مي زند. آرزويي كه پشتوانه ايمان و عمل صالح داشته باشد، مثبت و آرزويي كه پشتوانه ي آن شيطان باشد، مذموم و مخرب و ويرانگر مي باشد.

 

 

نقش امید و آرزو

از نظر جهان بینى توحیدى، امید تحفه الهى است كه چرخ زندگى را به گردش وامى دارد و موتور تلاش و انگیزه را پر شتاب مى كند. اگر روزى امید از انسان گرفته شود دوران خمودگى و ایستایى او فرا مى رسد.

شاید بتوان امید در زندگى را به سكان كشتى تشبیه كرد همان طورى كه كشتى بدون سكان دار در دریاى خروشان و پر تلاطم سرگردان خواهد بود. انسان ناامید نیز در این دنیاى پر هیاهو حیران خواهد ماند.

بعضى افراد به دلیل شكست هاى گذشته امیدشان را از دست داده اند به طورى كه زندگى منهاى امید را قابل تحمل ندانسته و در نهایت بدترین گزینه یعنى مرگ را مشكل گشاى خود یافته اند. آن عده هم كه زنده اند در واقع مرده متحركى بیش نیستند.

هرچند در ناامیدى بسى امید است, ولى با این بهانه نمى توان دست از كار و تلاش كشید و به امیدِ یاریِ دیگران چشم دوخت. میوه شیرین و گواراى درخت امید آن گاه به بار مى نشیند كه با تلاش و فعالیت آبیارى شده باشد.

امام على(ع) در همین زمینه مى فرماید: از كسانى مباش كه بدون عمل، به آخرت امیدوار است.

بنابراین اگر انسان انتظار و امید چیزى را دارد, باید خود را براى استقبال از آن آماده كند. كسى كه ادعا مى كند انتظار چیزى دارد و اثرى در عمل او نمایان نیست, در واقع به ادعاى دروغینى دست زده است.

مولوى در قالب داستانى كوتاه دل بستن بیهوده به امور واهى و دور از حقیقت را چنین ترسیم كرده كه مضمونش این گونه است: شخص غریبى با شتاب به دنبال خانه اى مى گشت. دوستش كه خانه خرابى داشت. وى را با خود برد و به او گفت: اگر این خانه سقف مى داشت. تو را در كنار خود جاى مى دادم.

اگر در این خانه اتاق دیگرى مى بود. همسرت نیز آسوده در این جا اقامت مى كرد. اگر اتاق دیگرى بود. میهمانت را نیز در آن جاى مى دادى و آن شخص در پاسخ گفت:

گفت آرى پهلویِ یاران خوش است

لیك اى جان در "اگر" نتوان نشست

 

 

سال 97، سال امیدهای اقتصادی

در سال 1396 مشکلات متعددی در حوزه اقتصاد دیده می‌شد که فضای کسب ‌و کار، نرخ ارز، مالیات و بدهی‌های دولت ازجمله آن بود. این موارد نشان از سالسختی در پیش‌روی اقتصاد دارد؛ باید سال نو را با امید شروع کنیم.

نامگذاری سال 97 به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» از سوی مقام معظم رهبری برای مردم و مسئولین پر از پیام های امیدوار کننده است.

به طور قطع و یقین در این سال تمامی هم و غم مردم و مسئولان باید در جهت ایجاد فرهنگ بسیار اصیل و مهم حفاظت و صیانت از کالای ایرانی معطوف شود.

سال پیش رو باید سالی پر از امید باشد، دلیل روشن این نگاه امیدوارانه به آینده کل کشور نگاه فعالان اقتصادی است.

فعالان اقتصادی برغم تمامی مشکلات موجود به این ترتیب میل و اشتیاق خود را در جهت ایجاد بنگاه های اقتصادی جدید تولیدی اعلام کرده اند که امیدی بس بزرگ است.

به طور کلی سال 96 برای بازار سرمایه سال خوبی بود. افزایش نرخ ارز، رشد قیمت های جهانی محصولات پایه و شرایط خوب صنایع داخلی، باعث می شود چشم انداز بازار 97 مثبت باشد. در سال آینده گروه های معدنی، فولادی و پتروشیمی ها را می توان صنایع پیشرو و لیدر بازار دانست.

همچنین وزیر کار در روزهای نخستین سال جدید، سال آینده را یک سال پر از امید برای کشور دانست و بیان کرد: سال آینده ۷۲ هزار میلیارد تومان منابع در اختیار داریم که بر این اساس سال آینده سالی پر از امید خواهد بود.

به طور کلی سال 96 برای بازار سرمایه سال خوبی بود. افزایش نرخ ارز، رشد قیمت های جهانی محصولات پایه و شرایط خوب صنایع داخلی، باعث می شود چشم انداز بازار 97 مثبت باشد.

هم بیانات رهبری و صحبت های ریاست جمهوری در ابتدای سال 97 نوید بخش امیدهایی بود که به آینده روشن کشور می انجامد. بستر این امیدها در حوزه ی اقتصاد پهن شده است که به یکایک ما ایرانی ها مربوط میشود.

همانطور که طلیعه ی این مرقومه اشاره شد داشتن امید برای سامان بخشی به وضعیت در طول یکسال یک امید درست و حسابی و آرزوی کوتاه مدت پسندیده است. لذا توصیه می شود که هر ایرانی در هر جایگاهی با تکیه به امید، برای تحقق اهداف شخصی و اجتماعی خودش گام های مستحکم بردارد. امیدواریم سال نود و هفت سال رسیدن ها باشد.

 

حمایت از کالای ایرانی، تنها امید نجات اقتصاد ایران

واقعیت آن است که چه بخواهیم و چه نخواهیم گرایش به سمت مصرف کالاهای خارجی در کشور ما وجود دارد و آثار و عوارض سوء آن در همه جنبه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور قابل مشاهده است . برای اصلاح این عادت ناپسند باید دست به دست هم بدهیم و از راه های درست وارد شویم تا تحقق کامل اهداف جهاد اقتصادی را شاهد باشیم.

ضرورت حمایت ملت ایران از چرخه های تولیدی و کالای ایرانی راه حل اساسی برحرکت و جهش اقتصاد کشور است. موضوعی که با رویکرد خرید کالای ایرانی می توان حمایت از کار و سرمایه ایرانی را تحقق بخشید و با رفتاری مثبت نسبت به ارتقاء کیفیت و بهره تولیدات داخلی نیز گامی اساسی را اعمال نمود. دراین رویکرد توجه به خرید کالاهای مورد نیاز از بازار داخلی و تولید ملی بعنوان گام اساسی درحمایت از چرخه های تولید و درخواست بجای مردم برای بهبود کیفیت و ارتقاء اجناس ایرانی می باشد.

یکی از پیش نیازهای این مسیر برای رسیدن به نتیجه مطلوب، زمینه سازی ذهنی و فرهنگی برای اقشار مختلف جامعه و تبلیغات در خصوص حرکت های جهادی و تغییر الگوهای مصرفی کنونی جامعه می باشد. امروز هر فردی از اعضای جامعه باید بداند که در فعالیتهای خود باید به ارتقاء بهره وری و افزایش همت و کارایی اقدام نماید، تا کشور به اهداف تعریف شده در چشم انداز بیست ساله نظام برسد و شکوفایی در همه ابعاد ملی تحقق یابد.

از دیگر راهکارها در مسیر تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی جلب مشارکت مردم و افزایش آگاهی های آنان نسبت به رابطه افزایش مشارکت مردم در سرمایه گذاری های تولیدی و ارتقاء کارایی و ایجاد رفاه در جامعه می باشد. پیشرفت اقتصادی در جامعه از کارهایی انجام شدنی است که هریک از اعضای جامعه با مشارکت و ملزم نمودن خود به عملیاتی شدن آن، منابع عظیمی را برای ایران عزیز حاصل خواهند نمود. لذا مردم با مشارکت و سرمایه گذاری در بسترهای تولیدی کشور می توانند گامی اساسی در این مسیر را اعمال نمایند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x