چهارشنبه, 4 مهر 1397 :: Wednesday, 26 September 2018
کد خبر: 133009
یادداشت اتاق خبر 24 ؛

مولفه های قدرت در ایران 

توانمندی های دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران در حالی بازدارنده است که از کمترین خرید تسلیحاتی و بودجه دفاعی برخوردار است.
مولفه های قدرت در ایران  به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

با وجود پایین ترین سطح خرید تسلیحاتی نسبت به کشورهای کوچک منطقه همچون امارات، کویت، بحرین و برخی دیگر از کشورها همچون رژیم سعودی ورژیم اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران به خاطر دارا بودن مولفه های قدرت توانسته است از سطح تأثیر گذاری و نفوذ بالایی بر تحولات پیرامونی داشته باشد.

این تأثیر گذاری و نفوذ حتی به فراتر از منطقه پا گذاشته و توانسته است با ایجاد اشتراکات سیاسی در مرحله ای قرار بگیرد که حتی قدرتمندترین دشمن خود را نیز به عقب براند.

با این وصف، دشمنان در صدد گرفتن مولفه های قدرت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند تا بتوانند شکست را تحمیل کنند.

مولفه اصلی و از همه مهمتر قدرت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران مردم هستند، حمایت و همراهی مردم با انقلاب اسلامی باعث شده است که این ویژگی اصلی ترین مولفه قدرت برای نظام اسلامی باشد، دشمنان نیز به این موضوع آگاه هستند به همین خاطر است که سعی دارند تا میان نظام و مردم فاصله ایجاد کنند.

یکی از راه هایی که دشمنان برای رسیدن به هدف خود دنبال می کنند، شکل دهی به نارضایتی های اقتصادی و مدنی در جامعه و مردم است.

بروز مشکلات اقتصادی و وجود برخی اعتراضات به آن مشکلات، هر چند به حق است و مردم این حق را دارند تا نسبت به شرایط اقتصادی خود معترض و منتقد باشند، اما چنین فضایی مطلوب دشمنان است تا بتوانند از آن بهره خود را ببرند.

مردم ایران اسلامی هوشیار و آگاه هستند اما این هوشیاری و آگاهی نباید باعث شود که مسئولین ذیربط، وظایف ذاتی خود را فراموش کنند.

وظیفه مسئولین در قبال مسئولیتی که دارند و در برابر مردم روشن و آشکار است، آنها وظیفه دارند تا با مدیریت خود به امور جاری کشور بپردازند و مشکلات را حل کنند.

بروز مشکلات و نوع رفتاری که مسئولین با آن از خود نشان می دهند، خود گویای مدیریتی است که آنها دارند، علاوه بر اینکه مردم جامعه با وجود اعتقاد قلبی و راسخ به انقلاب اسلامی، اما نسبت به تبعیض و ناعدالتی و بی عدالتی در برخی مسائل ناخرسند هستند و خواهان اصلاح تبعیض و ناعدالتی ها میباشند.

پس از مولفه نخست که مردم هستند، مولفه قدرت دیگری برای جمهوری اسلامی ایران قابل تعریف است که می توان آن را ذات انقلاب اسلامی دانست، به این معنا که انقلاب اسلامی خود دارای قدرت و توانمندی به خاطر تفکر و ایدئولوژی حاکم در آن است.

قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در منطقه حساس و استراتژیک غرب آسیا و خلیج فارس، سومین مولفه قدرت ایران به حساب می آید، که با داشتن منابع نفتی و گازی فراوان آن را افزون می کند.

نفوذ و تأثیر ایران بر تحولات منطقه و خاموش کردن فتنه هایی که در غرب آسیا دامن زده می شود، مولفه دیگری از قدرت جمهوری اسلامی است که به خاطر وجود مردم و انقلاب است که شکل گرفته و باعث شده تا کشوری تأثیر گذار و سرنوشت ساز محسوب شود.

قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران با وجود مولفه های اولیه است که می تواند کاربردی تر وارد عمل شود و به عنوان یک عامل بازدارنده قدرتمند مقابل تهدیدات دشمنان برای دفاع از کیان کشور و انقلاب اسلامی واکنش نشان دهد.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با وجود پشتوانه مردمی توانسته است تا یک ارتش و سپاه قوی و مقتدر را تشکیل دهد. کاربردهای نیروهای مسلح ایران آنقدر متنوع و وسیع است که تنها در مقوله دفاعی و جنگی نمی گنجد، بلکه قابلیت های این نیرو توانسته یک ظرفیت بالای نظامی، اقتصادی و سیاسی را به وجود آورد.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شرایط مهار ناپذیری قرار دارند، به این مفهوم که قدرت و توانایی نیروهای مسلح کشورمان آنقدر بالا است که دشمن نمی تواند این نیرو را مهار کند و از سر راه خود بردارد.

همه این امتیازات بزرگ برای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از توانمندی های درونی ارتش و سپاه است، نیروهای مسلح ایران توانستند به خوبی خودکفایی را برای خود ایجاد کنند و از وابستگی به خارج بی نیاز سازند.

ارتش و سپاه توانسته اند به فناوری های نوین دفاعی و نظامی دست یابند بدون این که کمک خارجی در میان باشد.
پیشرفت های موشکی ایران یکی از همان فناوری های نظامی و دفاعی است که دشمنان را به وحشت انداخته و وادار کرده تا برای مهار آن اقدام کنند.

با وجود این مولفه های و رهبری نظام اسلامی میتوان بر مشکلات چیره شد و توطئه های دشمنان را خنثی کرد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x