چهارشنبه, 4 مهر 1397 :: Wednesday, 26 September 2018
کد خبر: 133008
یادداشت اتاق خبر 24 ؛

آنچه که آمریکا برای تغییر برجام نیاز دارد

آمریکا همچنان در تلاش است تا اصلاح و تغییر برجام را عملیاتی کند اما در این راه به کمک اروپا نیاز دارد.
آنچه که آمریکا برای تغییر برجام نیاز دارد به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

توافق هسته ای همه خواسته های غرب از فعالیت های هسته ای ایران را برآوردهه کرد، هدف مهار هسته ای ایران بود که به دست آمد، پس آمریکا چرا از همان زمان امضای برجام تاکنون توافق را ناکارآمد و یک قرارداد یکطرفه می داند؟!

طبیعی است که آمریکا پس از به دست آوردن یکی از خواسته های خود در تقابل با ایران، دیگر خواسته ها را نیز پیگیری کند چرا که با کمترین هزینه توانست توان هسته ای ایران را به تعطیلی بکشاند.

توان هسته ای ایران تعطیل شد و «ما به ازایی» هم برای آن پرداخت نشد، حتی باعث شد تا دشمنی های آمریکا و رژیم اسرائیل افزون گردد چرا که آمریکا به این تصور رسید، ایران از سر ضعف وارد مذاکره و معامله شده است.

واشنگتن، تحریم های اقتصادی و فشارهای سیاسی به ایران را تأثیر گذار می داند، تأثیر آن را هم در توافق هسته ای دیده است، اظهار ضعف هایی را از سوی برخی مسئولین دولتی شنیده است، نمی توان آن مواضع و اظهار ضعف ها را در تصمیمات آمریکا علیه ایران نادیده گرفت. 

حتی اکنون که آمریکا تلاش می کند برجام را برای رسیدن به دیگر اهداف خود نابود کند، یکی از دلایل آن نشان دادن ضعفی است که از سوی مسئولین ابراز شد. 

در این میان آمریکا خود به تنهایی می تواند از برجام بیرون برود، آن را زیر پا بگذارد و بنا بر گفته ترامپ برجام را آتش بزند، اما دستاوردی نخواهد داشت.

ترامپ بدون همکاری اروپا به آن هدفی که می خواهد نخواهد رسید، اگر سیاست بر تغییر و اصلاح برجام از سوی آمریکاست، بدون همراهی اروپا میسر نیست. ضمن این که در این میان نباید نقش ایران را نادیده گرفت، جمهوری اسلامی کشوری است که برجام، آن را هدف قرار داده است، آیا آمریکا و اروپا با اصلاح برجام، میتوانند خود مجری اصلاحات توافق هسته ای باشند؟!

باید به این نکته توجه داشت که هر گونه دخل و تصرف در برجام، آن را نقض می کند و از درجه اعتبار ساقط، توافقی که بی اعتبار شده آیا بااصلاحات انجام شده هم قابل اجرا خواهد بود؟ 

هم اکنون برجام از سوی آمریکا و اروپا اجرا نمی شود، تعهدات آنها روی زمین مانده است، پس می توان تصور کرد که اگر اصلاحات آمریکا در برجام لحاظ شود، قابلیت اجرایی هم خواهد داشت، حداقل در زمینه هایی که آمریکا بتواند تحریم های اقتصادی و فشارهای سیاسی را افزایش دهد.

اما بدون موافقت ایران نمیتواند بیش از این فعالیت های هسته ای کشورمان را تعطیل و نابود کند.

در طرف دیگر ماجرای توافق هسته ای روسیه و چین وجود دارند که در جریان مذاکرات از حامیان ایران بودند، به ویژه روسیه که در بحران منطقه همکاری نزدیکی با ایران در جنگ با تروریست های تکفیری وهابی داشت و وتوی قطعنامه انگلیس علیه ایران در شورای امنیت نشان از عمق روابط و حمایت روسیه از ایران دارد.

ترامپ رئیس جمهور آمریکا شرطی را برای اروپا گذاشته است که بوی تهدید هم می دهد.
او در دیدار با بنیامین نتانیاهو گفته؛ واشنگتن در صورتی که فرانسه، آلمان و بریتانیا حاضر به ایجاد تغییرات در برجام نشوند از موافقتنامه هسته ای خارج خواهد شد.

در حال حاضر فرانسه، آلمان و انگلیس پیشنهاد تغییرات جزئی را ارائه داده اند که ترامپ آنرا رضایت بخش نمی داند.

ترامپ خواهان تغییرات کلی و قابل توجهی در توافقنامه هسته ای ایران است به گونه ای که این تغییرات ساختار برجام را به کلی عوض خواهد کرد.

در واقع آمریکا در پی تدوین برجام تازه ای بر اساس زیاده خواهی های ترامپ است. 

اما واکنش ایران مقابل اقدام ترامپ با همکاری اروپا در اصلاح برجام چه خواهد بود؟

واکنش احتمالی ایران به چند گزینه ارتباط دارد. نخست نظر مسئولین کشور، تاکنون که مسئولین ارشد نظام با تغییر و اصلاح توافق هسته ای با قوت مخالفت کرده اند، هر چند هستند افراد و اشخاصی در جریان های سیاسی که موافق این اتفاق هستند و سعی دارند تا دیدگاه خود را در جامعه گسترش دهند.
افکار عمومی نیز در این ماجرا نقش اساسی دارند، بدون نظر آنها به سختی می توان در باره چنین اقدام مهمی تصمیم گیری کرد.

اما اکنون به نظر نمیرسد که افکار عمومی با تغییر و اصلاح توافق هستهای از سوی آمرکیا موافق باشند چرا که بدعهدی و نقض آن را از سوی آمریکا و اروپا دیدند و تجربه کردند.

جلب رضایت مردمی در شرایط کنون اگر ناممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود، آنهایی که پیش از این با وعده های فریبنده توانستند بخش زیادی از افکار عمومی را با خود همراه کنند، اکنون که برجام با شکست روبرو شده است، چه وعده ای دارند تا بتوانند مردم را با خود همراه سازند؟!

نتیجه اقدام آمریکا علیه برجام به طور طبیعی و قانونی آن، این خواهد بود که جمهوری اسلامی ایران پایبندی خود را به توافق هسته ای پایان خواهد داد و با سرعت بیشتری به چرخه فعالیت های هسته ای باز خواهد گشت.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x