يكشنبه, 1 مهر 1397 :: Sunday, 23 September 2018
کد خبر: 132980

هزینه انتقال سند خودرو چقدر است؟/ هنگام خرید خودرو تخفیف ندهید

فروش خودرو ملزم انجام سلسله‌ای از مراحل قانونی است که یکی از آن‌ها انتقال سند خودرو است که در دفتر اسناد رسمی انجام می‌گیرد و هزینه‌های نسبتا زیادی را در بر دارد.
اتاق خبر 24
 

به نقل از خودروکار برای انتقال سند خودرو، مالکان ابتدا باید به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.

 
اما احزار مالکیت خودرو بنا به تاکید مراجع قضایی، ملزم به وجود سند رسمی معامله، مندرجات و محتویات آن خواهد بود که این امر در دفاتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد. برای این کار، مالکان باید با مراجعه به دفتر اسناد رسمی، با پرداخت هزینه‌هایی شامل مالیات نقل و انتقال، حق ثبت و حق التحریر است. یعنی انتقال سند یک خودرو ملزم به ثبت محضری در دفاتر اسناد رسمی است.
 
این در حالی است که تعرفه انتقال اسناد خودرو، برای خودرهای وارداتی و خودروهای مونتاژ یا ساخت داخل متفاوت است. این تفاوت هزینه به شکل سرسام آوری است به طوری که برای انتقال سند یک خودرو وارداتی بالای 300 میلیون تومان، باید هزینه‌ای چند ده برابر خودروهای ساخت یا مونتاژ داخل پرداخت. 
 
اما نکته قابل توجه این است که هزینه انتقال اسناد خودروهای وارداتی، تولید یا مونتاژ شده در سال 89 به بعد، نسبت به خودروهای قبل از 89 تا به امروز، حدود دو تا سه برابر شده است.

در جدول زیر قیمت نقل و انتقال برخی خودروها آمده است:

 
سند خودرو
انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x