يكشنبه, 1 مهر 1397 :: Sunday, 23 September 2018
کد خبر: 132979

قطعه سازی نیاز به مُسکن ندارد

صنعت قطعه سازی در سالی که گذشت با شوک های متعددی مواجه شد.
قطعه سازی نیاز به مُسکن ندارد اتاق خبر 24

  به نقل از خودروکار از ابتدای امسال تا همین روزهای پایانی سال، صنعت خودروسازی و قطعه سازی با فراز و نشیب هایی همراه شدند که در این میان قطعه سازان از جمله بزرگترین متضرران شوک ها و تصمیمات دولتی بودند.

از ابتدای سال تاکنون، به جز حذف ارز مبادله ای برای قطعه سازان و افزایش واردات قطعات، قطعه سازان با مشکلات دیگری همچون دریافت نکردن مطالباتشان از خودروسازان و سهم کم آن ها در قراردادهای خودرویی داخلی و خارجی، دست و پنجه نرم  کردند؛ با این حال اما هنوز به آینده این صنعت امیدوارند و برخی از آن ها با وجود ورشکستگی به فعالیتشان ادامه می دهند.

اما پرسش اصلی این جا است که نقش دولت و بخش خصوصی در بهبود صنعت قطعه سازی برای سال آینده چیست و راهکار اصلی  برای قطعه سازان و ادامه فعالیت های آن ها در آینده چه خواهد بود؟

بهرام  شهریاری- کارشناس صنعت خودرو در همین زمینه می گوید: « راهکار اصلی نجات قطعه سازان از وضعیت فعلی تنها تعامل با دنیا، گشایش بازارهای خارجی و اتصال به خودروسازان خارجی است».

او ادامه می دهد: « زمینه اولیه بهبود شرایط اقتصادی و صنعتی در کشور، آشتی با دنیا است. چرا که می توان با تعامل مناسب با دنیا و خروج ایران از تحریم های اقتصادی، صنعت خودروسازی را به سمت خصوصی سازی پیش برد».

این کارشناس صنعت خودرو تاکید می کند:« باید بخش خصوصی به کمک قطعه سازان بیاید تا علاوه بر انعقاد قرارداد و همکاری با شرکای خارجی، تنوع و کیفیت تولیدات افزایش یابد، همچنین تولید قطعات به تیراژ اقتصادی برسد».

او می افزاید:« باید در کنار افزایش تولیدات، از ورود قطعات بی کیفیت جلوگیری شود و این امر به یک برنامه مدون برای این صنعت تبدیل شود، نه اینکه فقط مُسکنی برای مدتی معین باشد».

به گفته شهریاری، باید فضای رقابت با خارجی ها فراهم شود تا بتوان رقابت کرد وگرنه در فضای غیر رقابتی که نیاز به رقابت نیست.  

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به باز شدن ورودی های اقتصادی از جمله رفع تحریم ها برای همکاری هرچه بیشتر با شرکای خارجی تصریح می کند:« باید ورودی ها باز شود، نگاه ها تغییر کند و بخش خصوصی  نیز وارد میدان شود».

 گرچه سال 96 برای صنعت قطعه سازی سال چندان پردرآمد و پر سودی نبود، اما به نظر می رسد با پیگیری قراردادهای خودرویی با شرکای خارجی و قول وزارت صنعت به قطعه سازان برای افزایش سهم حضورشان در این قراردادها، شاید روی خوش سکه تولیدات به سمت قطعه سازان برگردد و  آنها هم  بتوانند در سال 97 از زیر بار بدهی، قرض ها و مشکلات مالی بیرون آیند و نفسی تازه کنند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x