سه شنبه, 3 مهر 1397 :: Tuesday, 25 September 2018
کد خبر: 132110
یادداشت اتاق خبر 24 ؛

رجز خوانی های پوتین

پوتین رئیس جمهور روسیه با رجز خوانی های خود، هشدار جدی به آمریکا داد و نشان داد که در مقابل امنیت ملی خود و همپیمانان، ا کسی شوخی ندارد.
رجز خوانی های پوتین به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روسیه علیرغم فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باز هم یکی از پر قدرت ترین ارتش های جهان را در اختیار دارد.

ارتش روسیه دومین ارتش برتر جهان است، اما برتری آمریکا آنجا ضعف خود را نشان می دهد که روسیه موشک هایی را ساخته است که هیچ پدافندی آن را نمی تواند رهگیری کند و قابلیت حمل کلاهک هسته ای را نیز دارد.

در کنار قابلیت های ویژ ارتش روسیه، وجود همپیمانان قدرتمند و قوی که قطعاً از همپیمانان آمریکا از نظر نظامی و اقتصادی قوی تر هستند، توانمندی های پیمان شرق را بسیار فراتر از آمریکا و غرب نشان می دهد.

پس از آمریکا و روسیه، چین سومین ارتش پرقدرت جهان شناخته شده است که همپیمان روسیه است.

پوتین رئیس جمهور روسیه در پی تهدیداتی که آمریکا و غرب علیه کورش انجام داده و می دهند، واکنش قاطعی نشان داد او گفت در صورت حمله اتمی به روسیه یا متحدانش، مسکو بلافاصله پاسخ خواهد داد.

همانگونه که آمریکا نسبت به متحدان خود حساسیت دارد و از آنها در مقابل هر تهدیدی دفاع می کند، روسیه نیز چنین سیاستی در قبال متحدان خود دارد حتی بیشتر، چرا که همواره خود و متحدانش از سوی آمریکا و غرب تهدید شده اند اما روسیه هیچگاه آمریکا و متحدان او را تهدید نظامی نکرده است.

نفوذ و گسترش ناتو به سوی شرق و اشغال کشورهای بلوک شرق از سوی غرب، نشان از هجومی است که آمریکا و اروپا علیه روسیه و شرق آغاز کرده اند.

در چنین شرایطی، هم روسیه نیازمند متحدانی قدرتمند و منسجم دارد و هم کشورهایی که با آمریکا و غرب زاویه شدیدی دارند. در واقع نیاز دو طرفه به یکدیگر است که باعث شده تا اتحاد میان روسیه و دیگر کشورهای عضو اتحاد، به تهدیدات آمریکا و همپیمانان او جدی تر بنگرند.

ولادیمیر پوتین در برابر شورای فدرال روسیه در باره راهبرد اتمی کرملین گفت: «ما هرگونه استفاده از سلاح‌‌های اتمی علیه روسیه یا متحدانش را حمله‌ اتمی به خاک روسیه تلقی کرده و بلافاصله پاسخ خواهیم داد، او تنها به این موضوع بسنده نکرد بلکه در ادامه گفت؛
اگر حمله با سلاح‌های متعارف هم موجودیت روسیه را به خطر بیندازد، مسکو حق استفاده از سلاح‌های اتمی را برای خود محفوظ می‌داند.

رئیس جمهور روسیه حمله با سلاح غیر هسته ای را نیز با سلاح هسته ای پاسخ خواهد داد، چرا که می داند در برابر تهدیدات غرب باید با تهدید و هشدار جدی تر وارد میدان شد.

پوتین در سخنرانی خود در شورای فدرال روسیه از سلاح های تازه تولید شده کشورش نیز رونمایی کرد که نشان از قدرت نمایی این کشور مقابل آمریکا و غرب است.

پوتین از ویژگی های یک موشک قاره پیما دور برد با قابلیت حمل کلاهک هسته ای اینگونه گفت؛ موشک قاره پیما و جدید سرمت 11 هزار کیلومتر برد دارد و می‌تواند با عبور از قطب شمال و جنوب، هر نقطه‌ روی زمین را هدف قرار دهد.همچنین موشک بالدار آوانگارد بردی نامحدود دارد و تحویل ارتش شده است.

سخنان پوتین در مقابل تهدیدات آمریکا، یادآور دوران بحران موشکی کوبا در زمان جنگ سرد میان دو ابرقدرت شوروی سابق و ایالات متحده است.

فرماندهان نظامی و مسئولین ارشد سازمان های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا روسیه را مهمترین چالش و خطر می دانند و به همین خاطر راهبرد خود را بر همین اساس تدوین کرده اند.
روسیه و کشورهایی که همپیمان هستند، باید از تهدیدات غرب احساس خطر کنند و برای رفع این احساس خطر تنها راه افزایش توانمندی های نظامی و اقتصادی است.

سخنان رئیس جمهور روسیه بازدارندگی لازم را دارد، آمریکا نیز با این هشدار خود را جمع و جور خواهد کرد. تاریخ نشان داده است که اگر مقابل آمریکا ضعف نشان دهید، پیشروی او سرعت خواهد گرفت اما ایستادگی مقابل او باعث عقب نشینی خواهد شد.

اما متحدینی که پوتین در سخنان خود به آنها اشاره کرد چه کشورهایی را در بر می گیرد؟

گستردگی کشورهایی که متحد روسیه باشند و یا رابطه راهبردی داشته باشند هر چند اندک است، اما از نظر جغرافیایی و جمعیت بسیار فراتر از کشورهای همپیمان غربی است.

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که موضع گیری پوتین پاسخی به آنهایی است که نسبت به روسیه بدبین هستند و نمیتوانند از آمریکا دل بردارند.

در شرقی ترین نقطه کره زمین کره شمالی قرار دارد که متحد روسیه است، چالشی که این کشور کوچک برای آمریکا درست کرده، باعث شده تا توان زیادی از آمریکا صرف این کشور کوچک شود.

جمهوری خلق چین نیز یکی دیگر از کشورهای همپیمان روسیه با وسعت و جمعیت بسیار زیاد است، سومین قدرت نظامی جهان، متحد روسیه است، در واقع این دو کشور با جمع خود قدرت اول نظامی دنیا محسوب می شوند که حتی اتحاد آمریکا و اروپا با وجود ناتو نیز توانایی مقاومت مقابل ارتش این دو کشور را نخواهد داشت.

جمهوری اسلامی ایران نیز پس از بحران غرب آسیا و همکاری هایی که مسکو و تهران در این بحران به طور مشترک انجام دادند، همپیمان و متحد یکدیگر محسوب میشوند.

یکی از نشانه های قوت روابط ایران و روسیه، وتوی قطعنامه ضد ایرانی و ضد یمنی انگلیس از سوی روسیه بود که باعث خشم غرب و البته آنهایی که نسبت به روابط دو کشور بدبین هستند شد.

روسیه به خوبی می داند که از دست دادن ایران در منطقه می تواند تبعات و تاوان بسیار سنگینی را برای او به همراه داشته باشد، اشتراکات سیاسی و منافع مشترکی که میان روسیه و ایران دیده می شود، زیاد است و همین باعث شده تا روابط این دو کشور راهبردی شود.

هشدار پوتین به آمریکا و غرب ایران را نیز زیر چتر حمایتی خود قرار می دهد هر چند جمهوری اسلامی ایران خود دارای قدرت بازدارندگی توانمندی است، و هر چه این روابط گسترده تر و مستحکم تر شود، تهدیدات آمریکا کارایی خود را از دست خواهد داد.

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x