چهارشنبه, 4 مهر 1397 :: Wednesday, 26 September 2018
کد خبر: 131790

حساس ترین دربی تاریخ

چمن سبز، توپ چهل تیکه، زمین 101 متری و 90 دقیقه مبارزه نفس گیر، آن هم میان سرخابی های پایتخت، کافی است که تا عصر پنجشنبه مارا پر از انرژی و شور و هیاهو کند.
حساس ترین دربی تاریخ به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

چمن سبز، توپ چهل تیکه، زمین 101 متری و 90 دقیقه مبارزه نفس گیر، آن هم میان دو تیم پایتخت، کافی است که تا عصر پنجشنبه مارا پر از انرژی و شور و هیاهو کند.

شهرآورد تهران که نام دیگرش شهرآورد سرخابی نام دارد، به مسابقه بین دو تیم باشگاهی تهرانی استقلال و پرسپولیس گفته می شود. این دیدار حساس، بزرگترین شهرآورد آسیا و یکی از بزرگ ترین شهرآورد های جهان است که در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود. در تیر ماه سال 1387 بود که مجله «وردساکر» (World Soccer)، بازی استقلال و پرسپولیس را مهمترین شهرآورد تهران و بیست و دومین شهرآورد مهم جهان معرفی کرد.

مربی پرسپویس، درنشست خبری پیش از شهرآورد در جمع خبرنگاران گفت: این بزرگترین دیدار آسیا و یکی از تقابل های مهم فوتبال جهان است. اگر از لحاظ فنی نمی توانیم فوتبالی در سطح الکلاسیکو ارائه کنیم، اما اهمیت شهرآورد با آن دیدار یکی است.

فردا هشتاد و ششمین دربی حساس استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه بزرگ آزادی با قضاوت علیرضا فغانی برگزار می شود. بازی که بی تردید تعداد بیشماری از علاقه مندان فوتبال بی صبرانه منتظر آغاز آن هستند .

شاگردان «برانکو ایوانکوویچ» که مدافع عنوان قهرمانی هستند با 57 امتیاز صدرنشین مطلق لیگ محسوب می شوند و در صورت برتری در شهرآورد به قهرمانی می رسند.

استقلال هم که شرایط متفاوتی نسبت به دور رفت دارد، با 38 امتیاز با تفاضل گل بهتر نسبت به چهار رقیب 38 امتیازی دیگر در رتبه سوم ایستاده است.

استقلال اکنون تحت تفکرات «وینفرد شفر» در اوج قرار دارد و در تلاش برای جبران شکست شهرآورد دور رفت است.

در بازی رفت، پرسپولیس با تک گل «علی علیپور» که از روی نقطه پنالتی به دست آمد، از سد استقلال گذشت.

 

 

نگاهی گذرا به 85شهرآورد گذشته

بر اساس آمار های منتشر شده، دو تیم استقلال و پرسپولیس تا به امروز، 85 بار به طور رسمی مقابل هم قرار گرفته اند از این بین، 25 برد سهم استقلال و 21 برد برای تیم پرسپولیس بوده است؛ همچنین 39 بار هم این دو تیم تن به نتیجه مساوی داده اند. نخستین گل زن دربی تهران، احمد منشی‌زاده از تیم استقلال است که این گل در سومین دربی به ثمر رسید. همچنین نخستین کاپیتان های دربی کامبیز جمالی برای استقلال و همایون بهزادی برای پرسپولیس بوده اند. از دیگر نتایج جالب تاریخ دربی تهران می توان به سریع ترین گل تاریخ این بازی ها در ثانیه 48 بازی توسط علی سامره از تیم استقلال اشاره کرد. از سوی دیگر، دیرترین گل تاریخ دربی های تهران در دقیقه 107 وقت های اضافه توسط اسماعیل شریفات از تیم استقلال به ثمر رسیده است.

اکبر کارگرجم، مدافع استقلال با 15 حضور متوالی در دربی رکورد حضور پشت سر هم در دربی را شکسته است. عابدزاده عقاب سرخپوش دربي هم چنان صاحب يك ركورد است وي در13 داربي طعم شكست را نچشيد.

دربی ای که کمترین تماشاگر را داشت، شهر آورد سال1373 بود که دو تیم به علت محرومیت از حضور تماشاگران بدون هوادارانشان به تساوی بدون گل دست پیدا کردند.

پر تماشاگرترين دربي پايتخت در تاريخ 15مهر 1362 با حضور بيش از 120 هزار تماشاگر انجام شده است در آن دربي استقلالي ها موفق شدند با گل پرويز مظلومي به پيروزي يک بر صفر دست پيدا کنند.

شماري از بازي هاي دربي نيز نيمه تمام باقي ماند . در دربي چهارم در سال 1348 پرسپوليسي ها در اعتراض به قضاوت داور زمين را ترك كردند و فدراسيون نتيجه ديدار را سه بر صفر به نفع استقلال اعلام كرد.

در دربي ششم در سال 1349 نيز دوباره اتفاق دربي چهارم تكرار شد و پرسپوليسي ها در اعتراض به داوري زمين مسابقه را ترك كردند.

در دربي بيست و دوم نيز به دليل هجوم تماشاگران بازي نيمه تمام ماند

در دربي سي و هشتم نيز با هجوم تماشاگران پرسپوليس به زمين، ديدار ناتمام ماند و استقلال سه بر صفر برنده اعلام شد .

 

 

تحلیل بازی سرخ آبی ها در دربی 86

جلال چراغپور کارشناس فوتبال کشور معتقد است چیزهایی که تلویزیون نشان می دهد و می گوید مثلا تیمی با سیستم  2-4-4 بازی می کند، در واقع سیستم نیست و به صورت صحیح تر نفرات در خطوط است. سیستم زمانی مشخص می شود که جابجایی هم تعریف شود. تعریفش آن است که هر بازیکنی به چه نقطه ای  و با چه اهدافی حرکت می کند. که این هم با نظر سرمربی و نقشه تیمی تعیین می شود.

 

 

پرسپولیس

پرسپولیس ظاهرا با چهار دفاع، دو هافبک دفاعی، 3 تا هافبک و یک مهاجم بازی می کند. اما هیچ یک از این ها شبیه سیستم های مشابه تیم های دیگر نیست. مثلا درآوردن اینکه دیشب رئال مادرید با چه سیستمی از 3-4-4 بازی می کرد، بسیار دشوار است و به همین دلیل است که فیلم تمرینات اصلا بیرون نمی آید و معمولا به خبرنگاران اجازه داده نمی شود که به رختکن ها بروند. سیستم تحت موضوعاتی تغییر می کند. من برانکو را آدمی بیش از حد محتاط می دانم. این ممکن است که آقای برانکو در تحلیلش از تیم حریف بگوید که حتی با یک امتیاز هم برنده می شوم و قهرمانی را به دست می آورم. با این وصف حتما با دو هافبک دفاعی بازی می کند که کامیابی نیا و ربیع خواه بازی می کنند. ضمن اینکه انعطاف پرسپولیس در چیدمان بسیار کم است و اساسا مربیان با این طرز تفکر وقتی به 11 نفر برسند، خیلی تغییرات کمی انجام می دهند و به نظر نمی رسد تا سه نفر جلو تغییر داشته باشد و آنجا ممکن است یک تغییر داشته باشد. اگر در تفکرات خود بگوید من با مساوی هم قهرمان می شوم با یک مهاجم بازی می کند و اگر به این موضوع فکر کند که من تیم قهرمان هستم و می توانم با پیروزی از زمین خارج شوم، با 2 مهاجم بازی می کند. ربیع خواه بازیکن کاملی با خصوصیاتی که یک هافبک تدافعی باید داشته باشد، نیست و به همین دلیل یک بازیکن دیگر را کنار او می گذارد که کامل بشود. چرا که معمولا بُرد پاسش به ضدحمله و حتی حمله سریع هم نمی رسد و به همین دلیل نفرات جلو با مشکل مواجه می شوند.

 

 

استقلال

ما در ورود صحبتمان در مورد استقلال باید قبول کنیم، که تولید تفکر در فوتبال آلمان جلوتر از تولید تفکر در بلوک شرق است. اینجا پس با یک نگرش بُرنده تر روبرو هستیم. زمانی که فولادخوزستان را در اهواز شکست دادند، دیدیم و قبلا هم دیده بودیم. این نگرش در سیستم شفر کجا تعریف می شود؟ شفر در سیستمش اجازه داده تا بازیکن ها به جز دفاع مرکزی شناور و با سلیقه آزادنه بازی کنند. این باعث می شود که یک آیتم بزرگ در تیم شکوفا بشود و آن بشاشیت و زیبا فوتبال بازی کردن است که می بینید در فوتبال سالنی هم سوم دنیا هستیم. بازیکنان استقلال در حال حاضر آزادی در حرکات فردی در قید تاکتیک تیمی دارند مثل بارسلونا؛ این تفکر ویژه فوتبال آلمان است. آقای لوو در تیم ملی آلمان هم همینطور است. دومین مورد در استقلال حضور داریوش شجاعیان است که به عنوان بازیکن کلیدی مطرح می شود. در واقع بازیکن حمایتی و بازیکن کلیدی است.

 

 

تمهیدات درمانی و حمل نقل برای شهرآورد هشتاد و ششم

متروی تهران آماده است تا در روز پنجشنبه 10 اسفند 96،  تماشاگران مسابقه فوتبال پرسپولیس و استقلال را جهت تماشای این مسابقه به ایستگاه ورزشگاه آزادی واقع در خط پنج مترو منتقل کند.

به منظور تسهیل تردد تماشاگران، در صورت نیاز قطارهای فوق العاده در خط 5 مترو اعزام خواهد شد تا از ازدحام در ایستگاه ها جلوگیری شود.

بر اساس اعلام مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه؛ لازم به توضیح است که در شهرآورد 85 چهل و پنج هزار نفر برای عزیمت به ورزشگاه آزادی از متروی تهران استفاده کردند و بعد از اتمام بازی نیز ۴۰ هزار نفر از تماشاگران با این ناوگان به مقاصد خود بازگشتند.

 

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز به مناسبت برگزاری شهرآورد برای رفاه حال تماشاگران اتوبوس‌هایی را به پایانه آزادی و ایستگاه‌های متروی مربوطه اعزام خواهد کرد.

تماشاگران می‌توانند با استفاده از ناوگان خطوط سامانه‌های تندرو مستقر در پایانه آزادی به میادین انقلاب اسلامی، امام‌حسین‌(ع)، تهرانپارس، خراسان، پایانه خاوران، فلکه صادقیه، پونک و دانشگاه علوم تحقیقات و همچنین در ادامه مسیر با بهره‌گیری از متروی میدان آزادی به سایر نقاط سطح شهر عزیمت کنند.

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از تماشاگران درخواست کرد از آنجایی که بهترین اتوبوس‌های موجود جهت تکریم آنها در نظر گرفته شده است، همانند همیشه خدمتگزاران خود را با استفاده بهینه و دقت در نگهداری اتوبوس‌های اعزامی، جهت ارائه خدمات بهتر یاری کنند.

 

به گزارش روابط عمومی اورژانس، تعداد 10 آمبولانس، 2 اتوبوس آمبولانس و 2 دستگاه خودرو فرماندهی از 8 ساعت صبح روز بازی در نقاط مختلف ورزشگاه آزادی مستقر خواهند شد. این استقرار تا انتهای بازی و تخلیه کامل استادیوم ادامه خواهد داشت.

برای این بازی 30 نفر از تکنسین‌های متخصص این مرکز به منظور امدادرسانی به مصدومان احتمالی در نظر گرفته شده‌اند و همچنین برای رفاه تماشاگران شهرستانی که از شب قبل از بازی در استادیوم حاضر می‌شوند، استقرار یک دستگاه آمبولانس پیش‌بینی شده است.

خبرنگار : آیرین شمس

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x