يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 131670
اتاق طنز خبر 24 ؛

حکایت ملا نصرالدین و الاغش

یک روز ملا نصرالدین برای تعمیر بام خانه خود مجبور شد، مصالح ساختمانی را بر پشت الاغ بگذارد و به بالای پشت بام ببرد. الاغ هم به سختی از پله ها بالا رفت.  
حکایت ملا نصرالدین و الاغش به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ملا مصالح ساختمانی را از دوش الاغ برداشت و سپس الاغ را بطرف پایین راهی کرد.

ملا نمی دانست که الاغ از پله بالا می رود، ولی به هیچ وجه نمی تواند از پله پایین بیاید. هر کاری کرد الاغ از پله پایین نیآمد. ملا الاغ را رها کرد و به خانه آمد که استراحت کند. در همین هنگام دید الاغ دارد روی پشت بام بالا و پایین می پرد. دوباره به پشت بام رفت، می خواست الاغ را آرام کند اما الاغ به هیچ وجه آرام نمی شد. برگشت

بعد از مدتی متوجه شد که سقف اتاق خراب شده و پاهای الاغ از سقف چوبی آویزان شده و سرانجام الاغ از سقف به زمین افتاد و مرد.

ملا نصر الدین با خود گفت لعنت بر من که نمی دانستم اگر الاغ به جایگاه رفیع و بالایی برسد، هم آنجا را خراب می کند و هم خودش را از بین می برد.

این حکایت چند پند دارد، نخست آن که نباید به هر کسی و هر شخصی اعتماد کرد و به او مسئولیت سپرد، باید پیش از آن که فردی را به مسند قدرت رساند، او را شناخت و با شروطی به آن فرد مسئولیت داد.

دومین پیام حکایتی که از ملا نصرالدین نقل شد این است که آن فردی که به مسئولیت و مقام بالایی می رسد اگر ظرفیت آن پست و مقام را نداشته باشد و در آن نگنجد، هم دیگران را نابود می کند و هم خود را، هر اشتباه و خطایی از چنین فرد یا افرادی می تواند زیان زیادی را به بار بیاورد.

به همین خاطر است که تأکید شده اگر مردم فردی را به مسئولیت بر می گیزنند باید همه جوانب را در نظر داشته باشند در غیر این صورت دود یک تصمیم و انتخاب اشتباه و خطا، هم به چشم مردم می رود و هم به چشم نظام اسلامی و حاکمیت.

حکایتی پند آموز از ملا نصرالدین تنها داستان و تمثیل است و در مثل مناقشه نیست، تشبیه و تعبیری که در حکایت رفته است، مصداق دارد، زیاد هم دارد، شاید مردم خود به چشم چنین مدیران و مسئولینی را دیده اند و آن را تجربه کرده اند. حتی از گذشتگان نیز چنین افرادی هنوز هم وجود دارند و علیرغم پایان مسئولیت، با رفتارهای خود برای انقلاب اسلامی هزینه تراشی می کنند.

چنین افرادی مصداق همین حکایت ملا نصرالدین و الاغش هستند و البته این حکایت تنها ما به ازای داخلی ندارد بلکه مصداق بین المللی هم دارد، از اینگونه مسئولین در دیگر کشورها نیز بر سر کار می آیند و نه تنها کشور خود بلکه دنیا را به آشوب می کشند.

مراقب باشيد به هر الاغى جايگاهى بالاتر از شأن او ندهيد...

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x