دوشنبه, 28 آبان 1397 :: Monday, 19 November 2018
کد خبر: 130181
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

اصل 59 قانون اساسی را بی خودی خرج نکنیم؛ رفراندوم برای چه؟

همه پرسی موضوع دم دستی یا پیش پا افتاده ای نیست که هر زمان خواستیم از آن برای رسیدن به برخی اهداف بهره ببریم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

«در مسائل بسيار مهم اقتصادی، سياسی، اجتماعی و فرهنگی ممكن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقيم به آراء مردم صورت گيرد. درخواست مراجعه به آراء عمومي بايد به تصويب دو سوم مجموع نمايندگان مجلس برسد.» (اصل 50 قانون اساسی)

همه پرسی موضوع دم دستی یا پیش پا افتاده ای نیست که هر زمان خواستیم از آن برای رسیدن به برخی اهداف بهره ببریم.

همه پرسی یا رفراندوم یک قانون مهم و کاربردی برای زمانی است که نیاز واقعی به آن احساس شود. نباید به راحتی این اصل را خرج کرد.

همانگونه که در اصل 59 قانون اساسی آمده است، مسائل بسیار مهم اگر ایجاب کند همه پرسی تقنینی انجام شود. به این معنا که آن مسائل بسیار مهم در حوزه تقنینی باید برای برگزاری همه پرسی پیگیری شود. البته رئیس جمهور می تواند درخواست برگزاری همه پرسی را به مجلس ارائه دهد و در صورت تصویب آن از سوی نمایندگان، به مرحله اجرا در آید.

اما چرا از سوی برخی مسئولین و کنشگران سیاسی موضوع برگزاری همه پرسی مطرح میشود؟ آیا مسئله بسیار مهمی لاینحل باقی مانده که بخواهیم برای حل آن، همه پرسی برگزار کنیم و یکی از تیرهای خود را از چله رها کنیم و هدر دهیم؟

 

همه پرسی

 

به نظر می رسد که بهتر است آن عزیزانی که موضوع برگزاری همه پرسی را مطرح می کنند، مصداق آن را نیز بیان کنند تا افکار عمومی و رسانه های کشور بهتر بتوانند درباره آن تحلیل داشته باشند.

نمی توان با طرح موضوع مهمی همچون همه پرسی آن هم به طور سر بسته، خواهان برگزاری آن شد.

آنهایی که موضوع همه پرسی را در سطح جامعه مطرح می کنند، از یک سو قصد دارند تا افکار عمومی را همراه خود سازند و آن را به یک مطالبه عمومی در جامعه تبدیل کنند و از سوی دیگر همراهی مردم را با مطالبه خود بسنجند که آیا طرح موضوع با اقبال عمومی روبر شده یا خواهد شد؟

البته قطعاً با تکرار این موضوع از سوی برخی شخصیت های سیاسی، مسئولین و برخی رسانه های داخلی و حتی خارجی در ذهن مردم نقش می بندد و آنگاه به یک خواسته تبدیل می شود در حالی که راهکار برگزاری رفراندوم برای مسائل بسیار مهم در قانون اساسی گنجانده شده و نیازی به طرح آن در سطح جامعه نیست.

اکنون که شرایط اقتصادی کشور به واسطه ضعف در مدیریت های اقتصادی و البته ناکامی در توافق هسته ای که قرار بود با این دستاورد بسیاری از مشکلات کشور حل شود اما نشد، ایجاب می کند که مسئولین به ویژه دولت توان خود را بر روی حل مشکلات اقتصادی کشور متمرکز کنند.

شاید آن زمان که دولت اصرار بر انجام مذاکره با آمریکا بر سر موضوع هسته ای و حل و فصل آن را داشت، درخواست همه پرسی می داد تا نتیجه آن روشن کند که آیا با آمریکا مذاکره انجام شود یا نه؟!

شاید برخی تصور کنند که این همه پرسی نشان از رویکرد مردم به سوی آمریکا و غرب است، اما باید به این واقعیت نیز اعتقاد داشت که مردم ایران سال هاست که به آمریکا اعتماد و اطمینانی ندارد و این بی اعتمادی بارها در زمان های گوناگون نشان داده شده است.

هر چند این احتمال هم وجود دارد که در صورت برگزاری همه پرسی درباره مذاکرات هسته ای درصدی هم نظرشان با انجام مذاکره با آمریکا مثبت می بود، اما تأثیری در نتیجه اصلی همه پرسی نمی گذاشت.

اگر در آن زمان چنین اتفاقی افتاده بود، که البته مسأله بسیار مهمی هم بود، اکنون با توجه به برخورد و رفتار آمریکا و غرب با توافق هسته ای، شرایط اینگونه نمی بود.

اما چنین موضوع مهمی به همه پرسی گذاشته نشد، چرا که دولت اعتقادی به آن نداشت و اصرار بر درستی تصمیم خود، باعث شد تا مذاکرات هسته ای با آمریکا انجام شود و نتیجه اکنون برای همگان آشکار است.

در واقع شاید بتوان گفت که دولت مذاکرات و توافق هسته ای را به گونه هم به مردم و هم به نظام اسلامی تحمیل کرد.

اکنون چه موضوع بسیار مهمی پیش آمده است که درخواست همه پرسی مطرح می شود؟

آیا آن زمان که دولت در پی مذاکره هسته ای و بر اساس برداشت خود برچیدن همه مشکلات کشور با مذاکره را پیگیری می کرد، جناح های سیاسی کشور بر سر آن اختلاف نداشتند؟

یک جناح مخالف آن بود چون اعتقاد داشت که نمی توان به آمریکا اعتماد کرد چرا که در صورت رسیدن به توافق نیز او تعهدات خود را اجرا نخواهد کرد که اینگونه هم شد، جناح دیگر بر این باور بود که می توان اعتماد کرد و با برگزاری مذاکره با آمریکا مشکلات اقتصادی کشور را حل کرد.

این اختلاف اکنون نیز وجود دارد، در حالی که واقعیت برجام برای همگان آشکار شده است و مردم نیز پی به بسیاری از حقایق برده اند.

ضمن این که همین همه پرسی که برخی در داخل اصرار بر برگزاری آن دارند، حتی در کشورهای به ظاهر بسیار دموکراتیک هم همچون نقل و نبات نیست که بخواهند بر سر هر موضوعی از آن بهره ببرند و آن را برگزار کنند.

آنهایی که اصرار بر برگزاری همه پرسی دارند، آن مسئله بسیار مهم که برای همه هم اهمیت دارد بازگو کنند تا مردم نیز بدانند چیست؟ آن چیزی که در زندگی مردم تأثیر دارد چیست که همه پرسی راهکار آن است؟

جناح هوادار دولت و آنهایی که موافق مذاکره و توافق هسته ای هستند، دو خواسته را از طرح موضوع همه پرسی پیگیری می کنند. موضوع هسته ای و دیگری رفع حصر سران فتنه.

همه پرسی برای موضوع هسته ای از منظر آنها به این مفهوم است که توافق هسته ای به کنار گذاشته شود و با همه پرسی درباره آینده فعالیت هسته ای ایران تصمیم گرفته شود.

این همه پرسی از منظر آنها به منزله پایان دادن به همه فعالیت های هسته ای ایران است چرا که همچنان آن را عاملی برای وجود مشکلات کشور می دانند چرا که باعث دشمنی آمریکا و غرب با ایران شده و تحریم های اقتصادی را به بار آورده است.

تا پیش از این توافق هسته ای حلال همه مشکلات بود و اکنون برگزاری همه پرسی آن هم نتیجه دلخواه برای آنها کار ساز است.

و آن دیگری، همه پرسی برای رفع حصر است. آیا این موضوع یک مسئله بسیار مهم سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است؟ آیا اکنون همه مسائل کشور به این موضوع گره خورده است و اگر باز نشود گره از کار فروبسته کشور باز نخواهد شد؟

شاخص مراجعه به آراء مردم در ایران بالا است، همه انتخاباتی که در ایران برگزار می شود بر اساس ساختار مردم سالاری دینی، یک همه پرسی است. اگر در پی نشان دادن شاخص توسعه یافتگی هستیم، میزان رجوع به آراء عمومی در ایران آن شاخص را به خوبی گذرانده است.

آیا در قانون اساسی تنها به موضوع رفراندوم اشاره و تأکید شده است؟ آیا در قانون اساسی کشور مسائل مهم دیگری دیده نشده تا با اجرای آن مشکلات حل شود؟

بند بند قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دارای قوانین مترقی برای بهبود اوضاع و شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه است، اگر درصدی از آن قوانین از توجه ویژه برخوردار بود، شرایط به گونه بهتری رقم می خورد.

موضوع برگزاری همه پرسی چند سال پیش نیز مطرح شد، از آن سال تاکنون بارها این موضوع طرح شده است، حتی مطالبات دیگری هم پیگیری شده همچون گفت وگوی ملی و آشتی ملی، اما مسئولین هیچگاه از ضعف مدیریتی خود سخن به میان نیاورده اند، آنها همواره با ارائه آمار و ارقامی که نشان دهنده شرایط مطلوب است، سعی داشته اند از کنار ضعف های خود عبور کنند، اکنون نیز با طرح موضوع برگزاری همه پرسی نشانی غلطی از مشکلات ارائه می دهند.

همه پرسی در قانون اساسی قید شده است، اما باید به این موضوع نیز اعتقاد داشت که از اصل 59 قانون اساسی نباید بی محابا بهره برد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x