جمعه, 25 آبان 1397 :: Friday, 16 November 2018
کد خبر: 129993
اتاق خبر24 گزارش می‌دهد؛

واکنش به رفتار سئول چگونه باید باشد؟

لازم است با رفتار کره جنوبی برخورد مناسبی انجام شود، این برخورد نباید تنها به احضار سفیر و اعلام ناخرسندی ایران از رفتار با ورزشکاران کشورمان پایان یابد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کره جنوبی از بازار ایران بسیار بهره مند است، به گونه ای که بسیاری از برندهای تولید کننده این کشور در ایران نمایندگی دارد.

فضای تبلیغات کالاهای خارجی در کشور در دست شرکت ها و تولید کنندگان کره جنوبی است.

سامسونگ

لواز خانگی، ماشین لباسشویی، یخچال فریزر، تلویزیون های گوناگون که حتی شاید در کشور خود کره جنوبی استفاده نشود، گوشی های همراه و... همگی در دست نمایندگی های این شرکت ها است.

حتی بخش قابل توجهی از بازار خودرو ایران در اختیار محصولات کره ای است.

کره جنوبی از ایران نفت می خرد اما پولش را پرداخت نمی کند، چون هنوز مراوادت بانکی پس از توافق هسته ای راه نیفتاده است. همچنان مشکلات بانکی برقرار است. حتی پس از برجام!

بازی های المپیک زمستانی که در کره جنوبی آغاز شده است، همانطور که از نامش پیداست برای نزدیکتر شدن مردم جهان است. پنج حلقه ای که نماد قاره های دنیا است زنجیر وار به هم متصل است و نشان از همبستگی و دوستی است.

جمهوری اسلامی ایران نیز در بازی های زمستانی المپیک در کره جنوبی شرکت کرده است و در آیین افتتاحیه آن اتفاقی از سوی میزبان افتاد که نشان از فهم و درک پایین مسئولین کره جنوبی دارد.

شرکت های تولید کننده در چنین رویدادهای بزرگی برای تبلیغ کالاها و محصولات خود از فرصت استفاده کرده و تولیدات خود را به شرکت کنندگان هدیه می دهند.

شرکت سامسونگ هم، چنین کاری کرده و در المپیک زمستانی که کشورش میزبان برگزاری آن است، به همه ورزشکاران شرکت کننده در این رویداد ورزشی یک گوشی سامسونگ هدیه داده است.

البته این گوشی ها وسیله ای است برای این که فرد شرکت کننده در المپیک اطلاعات شخصی و ورزشی خود را در آن ثبت کند، در واقع این گوشی ها حکم بانک اطلاعاتی را برای برگزار کنندگان المپیک زمستانی دارد.

رفتاری که مسئولین برگزار کننده المپیک زمستانی در کره جنوبی از خود بروز دادند، رفتاری خارج از قوانین، اخلاق و میزبانی است.

در المپیک هنگامی که ورزشکاران همه کشورهای دنیا در آن حضور دارند، همه باید به یک چشم دیده شوند و تبعیضی میان آنها وجود نداشته باشد.

این که کره جنوبی از ترس آمریکا به ورزشکاران ایران و کره شمالی گوشی همراه نمی دهد اما به بقیه ورزشکاران شرکت کننده آن را اهداء می کند، توهین به جمهوری اسلامی ایران است، ضمن این که نشان عجز و وابستگی سران این کشور به خاطر ترس و وحشت از آمریکا است.

چنین اتفاقات و واکنش هایی از سوی برخی از کشورها یک پیام دیگر هم دارد و آن بی تأثیر بودن مذاکراتی است که به توافق هسته ای ختم شد.

توافقی که حتی نتوانسته است به یک کشوری که میزبان برگزاری المپیک است اجازه دهد به میهمان خود هدیه بدهد چرا که تحریم های اقتصادی علیه آن کشور همچنان برقرار است.

اما نکته دیگری در این میان وجود دارد که لازم است مسئولین توجه داشته باشند، چگونه می شود سامسونگ در ایران نمایندگی دارد، محصولات خود را در بازار ایران به فروش می رساند آن هم بدون دردسر، اما همان کالا را در کشور خود نمی تواند به اعضای هیئت ورزشی ایرانی هدیه دهد؟! چنان برخورد و رفتاری در یک رویدار ورزشی بین المللی، برای تحقیر انجام می شود.

لازم است با رفتار کره جنوبی برخورد مناسبی انجام شود، این برخورد نباید تنها به احضار سفیر و اعلام ناخرسندی ایران از رفتار با ورزشکاران کشورمان پایان یابد..

واکنشی که کره جنوبی از خود بروز داد، می گوید که به برجام دل خوش نباشیم و همچنین دروازه بازار کشور را هم به روی هر کسی نگشاییم.

اگر شرکتی مانند سامسونگ از سوی ایران تحریم شود و از ورود محصولات این آن به کشور جلوگیری شود، طرف متضرر ایران نیست، بلکه کره و سامسونگ است که دستش از بازار ایران کوتاه خواهد شد.

این که آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان گفته است؛ اگر سامسونگ تا پایان امروز (پنجشنبه) جبران نکند، گوشی‌ تلفنم را عوض می‌کنم؛ به نظر شما کافی است؟

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه‌ای به سفیر کره جنوبی در تهران اعلام کرده است که اگر کره‌ای‌ها تا پایان امروز این اقدام خود را جبران نکنند، گوشی خود را تغییر خواهد داد.

یک منبع مطلع گفته است که وزیر خارجه کشورمان که در حال حاضر از گلکسی اس 8 استفاده می‌کند، در واکنش به اقدام غیراخلاقی شرکت سامسونگ این موضوع را اعلام کرده است.

مسئولان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی کره ‌جنوبی به بهانه تحریم آمریکا از اعطای گوشی تلفن همراه سامسونگ به ورزشکاران ایرانی خودداری کردند، فردا چه اتفاقی خواهد افتاد اگر واکنش مناسبی در قبال رفتار کره جنوبی صورت نگیرد؟! شاید بازگشت اعضای گروه ورزشی ایران از کره جنوبی کمی تند باشد، اما مسئولین با یک جمع بندی میتوانستند چنین واکنشی نشان دهند. بازگشت اعضای گروه ورزشی ایرانی از کره جنوبی به خاطر رفتار غیر اخلاقی و توهین آمیز مقامات کره جنوبی با آنها میتوانست انجام شود و اگر انجام شده بود، تبعات آن بسیار برای کره جنوبی سنگین می شد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x