جمعه, 25 آبان 1397 :: Friday, 16 November 2018
کد خبر: 129709

آنچه در پنجمین روز "جشنواره فیلم فجر" گذشت

پنجمین روز از سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت با نمایش فیلم های مغزهای کوچک زنگ زده، امپراتور جهنم و عرق سرد در پردیس سینمایی ملت که محل اکران آثار جشنواره برای اهالی رسانه است برگزار شد.
آنچه در پنجمین روز به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پنجمین روز از سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر در پردیس سینمایی ملت با نمایش فیلم های مغزهای کوچک زنگ زده، امپراتور جهنم و عرق سرد در پردیس سینمایی ملت که محل اکران آثار جشنواره برای اهالی رسانه است برگزار شد.

تنور جشنواره هر روز بیشتر از روزهای قبل داغ می شود و این از استقبال مردم در پردیس های مردمی و خبرنگاران در پردیس ملت کاملا مشخص است. هرچند ممکن است برخی فیلم ها آنقدر ها هم نظر اهل سینما، خبرنگاران و منتقدان را به خود جلب نکند ولی به هر حال پوشش رسانه ای کار خود را انجام می دهد.

 

اولین فیلمی که دیروز در پردیس سینمایی ملت برای اهالی رسانه اکران شد "مغزهای کوچک زنگ زده" بود. در زیر مختصری از مشخصات فیلم و آنچه در نشست خبری آن گذشته است اشاره خواهیم کرد.

 

مغز های کوچک زنگ زده

فیلم «مغز‌های کوچک زنگ زده» پنجمین ساخته هومن سیدی بعد از فیلم‌های آفریقا، سیزده، اعترافات ذهن خطرناک من و خشم و هیاهو محسوب می‌شود. به گفته سیدی «مغز‌های کوچک زنگ زده» ملودرام‌ترین کاری‌ست که تاکنون ساخته و به لحاظ تکنیکی از زمین تا آسمان با کار‌های قبلی‌اش فرق دارد. طبق شنیده‌ها فیلم با رأی قاطع هیات داوران به بخش مسابقه جشنواره فجر آمده است.

01.jpg

تهیه کننده فیلم سعید سعدی است. نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی در نقش دو برادر، کارکترهای اصلی این فیلم را برعهده دارند.

از دیگران بازیگران فیلم می‌توان به فرید سجادی حسینی ، نازنین بیاتى اشاره کرد.

سیدی از بازیگران تازه کاری چون مرجان اتفاقیان، نوید پورفرج و هامون سیدی، لادن ژاوه وند، مهیار راحت طلب، مهرداد بهاالدینی، معیین شاهچراغی، اشکان حسن پور، پیمان پازوکی، امید شیری، آرمین بهجت، منصوره ایلخانی، مهران ملکوتی، صفر محمدی، محمود کیان نیز در فیلم جدیدش بهره برده است که تعدادی از آن‌ها از بین ١٥ هزار ویدیو ارسالى و شاگردان کلاس‌های سیدى براى نقش‌ها انتخاب شده اند که هرکدام ایفاگر نقش هاى مهمى در فیلم هستند.

 

نشست پر حاشیه پنجمین فیلم هومن سیدی

نشست خبری فیلم سینمایی "مغزهای کوچک زنگ زده" به کارگردانی "هومن سیدی" در پردیس سینمایی ملت با اجرای محمود گبرلو برگزار شد.

در این نشست هومن سیدی کارگردان اثر، نوید محمدزاده، فرهاد اصلانی، فرید سجادی حسینی بازیگران و مهدی سعدی تدوینگر، پیمان شادمانفر فیلمبردار، مهران ملکوتی صدابردار، سعید سعدی تهیه کننده، سایر عوامل اجرایی فیلم مغزهای کوچک زنگ زده حضور داشتند.

سیدی درباره احتمال اتهام سیاه نمایی بر فیلم مغزهای کوچک زنگ زده گفت: ممکن است حق در مورد سیاه نمایی با برخی باشد ولی ما در فیلم نمی خواستیم هیچ چیز را سیاه نشان دهیم. اتفاقاً فیلم دارای المان های امیدبخش بود و من عمداً پایان فیلم را کاملاً نورانی و روشن گذاشتم.

وی در ادامه افزود: اتفاقات این فیلم به شدت به واقعیت نزدیک بود. یادم می آید در لوکیشن فیلمبرداری آن سمت خیابان دقیقاً اتفاقی مثل صحنه های خشن فیلم دیده می شد. البته داستان این فیلم برای زندگی خاصی نیست. در اینجا لازم می دانم دوستان ناجی هنر تشکر کنم زیرا فیلم های بسیاری به ما نشان دادند و به شدت در نزردیک شدن به واقعیت به ما کمک کردند.

02.jpg

شادمانفر فیلمبردار اثر درباره نوع فیلمبرداری اثر گفت: در مورد این فیلمبردارذی اکثر پلان ها دوربین روی دست بود اما تمام تلاشم ابن بود که پلان ثابت نداشته باشیم و دوربین روی دست تکرار فیلم های قبلی نباشد.

هومن سیدی درباره مخاطب فیلم "مغزهای کوچک زنگ زده" افزود: هر فیلمی مخاطب خاص خود را دارد اما این نیست که مخاطب همبشه با خوشحالی از سینما بیرون بیاید. سینما نیازمند همه نوع ژانر و داستان است و این فیلم هم مخاطب خاص خود را پیدا خواهد کرد. سینما نیازمند گریه و ناراحتی و دارم هم هست و همیشه نباید همه راضی و خوشحال از سینما خارج شوند.

وی درباره ریتم فیلم ادامه داد: من به عمد ریتم را در بخش های پایان پایین آوردم تا فیلم فرودی نرم داشته باشد. این تکنیکی بود که ما در فیلم به کار بردیم تا اوج داستان به خوبی به پایانی این چنین ختم شود.

لادن ژاوه وند بازیگر فیلم درباره چگونگی درک نقش خود گفت: متاسفم برای کسانی که در تهران زندگی می کنند و وضع کارتن خواب ها را ندیده اند. هومن سیدی به هیچ عنوان غلو نکرده زیرا من در این محیط ها زندگی کرده است. برای من بازی در این نقش به هیچ وجه سخت نبود چون گروهی بزرگ به سرپرستی هومن سیدی با ما بود.

در انتهای این نشست هومن سیدی در اعتراض به سوال یکی از خبرنگاران قصد ترک سالن را داشت و از آن پس بعد از بحث با آن خبرنگار به هیچ سوالی پاسخ نداد. نشست خبری مغزهای کوچک زنگ زده با اعتراض برخی خبرنگاران و برخورد تند محمود گبرلو با آنان روبرو شد.

 

 

امپراطور جهنم

ریاض جنگجوی کهنه کار توبه می‌کند خونی بریزد و چون آتشفشانی خاموش به گوشه‌ای میخزد. برای آتش افروزی مجدد او، به یک شوک قوی نیاز است و آن تعرض به گلجان تنها عشق و امید زندگی اوست. آتش ریاض شعله ور شده و خون‌ها می‌ریزد. غافل از اینکه بازیگر یکه‌تاز نمایشی پرماجرا گردیده است.

03.jpg

امپراتور جهنم فیلمی به کارگردانی و نویسندگی پرویز شیخ طادی و تهیه‌کنندگی محمد خزاعی ساخته سال ۱۳۹۵ است.این فیلم در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.

این فیلم در بخش رقابتی جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۹۵ پذیرفته نشد و به دنبال آن محمد خزاعی (تهیه‌کننده) و پرویز شیخ طادی (کارگردان) در نامه‌ای خطاب به حجت‌الله ایوبی ـ رئیس سازمان سینمایی ـ انصراف خود را از شرکت در جشنوارهٔ فیلم فجر اعلام کردند.

«امپراتور جهنم» فیلمی دربارهٔ تروریست‌ها و داعش است.

 

 

علی نصیریان نشست خبری فیلمش را ترک کرد

و اما در ادامه اتفاقات امروز در پردیس ملت، علی نصیریان بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ایران که بازیگر فیلم «امپراتور جهنم» نیز است برای دیدن این فیلم و حضور در نشست رسانه ای آن در کاخ جشنواره حضور پیدا کرد.

در اواخر این نشست خبری علی نصیریان بعد از اینکه در جواب خبرنگاری که از او پرسیده بود برای بازی در فیلم «شکارچی شنبه» تهدید به مرگ شده است گفت که چنین چیزی صحت ندارد، جلسه را به علت کسالت ترک کرد.

04.jpg

در نشست رسانه ای «امپراتور جهنم» عوامل فیلم به ممیزی های فراوانی که به کار وارد شده بود اعتراض داشتند و محمد خزاعی تهیه کننده فیلم عنوان کرد ۲۷ بار فیلمنامه بازنویسی شده است.

خزاعی در این زمینه بیان کرد: دوستان همه آسوده بخوابید چون الان فیلم خنثی خنثی است و به کسی بر نمی خورد. آقای افروغ مدام مصاحبه می کند و می گوید چرا این فیلم را در جشنواره راه داده اند در حالی که وی هیچ گونه اطلاعاتی از پروداکشن سنگین فیلم و زحمت هایی که ما کشیده ایم، ندارد.

 

 

عرق سرد

فیلم عرق سرد روایتگر داستان افروز اردستانی با بازی باران کوثری، کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان ایران است. به دلیل گلزنی افروز اردستانی این تیم برای اولین بار توانسته به فینال مسابقات آسیایی راه پیدا کند، اما زمانی که او به قصد سفر به مالزی به فرودگاه مراجعه می‌کند، متوجه می‌شود که ممنوع الخروج شده است.

05.jpg

سهیل بیرقی که اولین تجربه سینمایی‌اش را با دستیاری کارگردان در فیلم سینمایی آدم، محصول سال ۱۳۸۵ کسب کرد، در سال ۱۳۹۴ توانست با فیلم «من» که از حضور بازیگران شناخته‌شده‌ای همچون لیلا حاتمی، امیر جدیدی، مانی حقیقی و بهنوش بختیاری بهره می‌برد، خود را به‌عنوان یکی از کارگردانان آینده‌دار مطرح کند. «عرق سرد» دومین فیلم کارنامه کاری سهیل بیرقی است که علاوه بر کارگردانی، نویسندگی آن را نیز بر‌ عهده داشته است. این فیلم برای اولین بار در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش در خواهد آمد.

فیلم عرق سرد روایتگر داستان افروز اردستانی با بازی باران کوثری، کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان ایران است. به دلیل گلزنی افروز اردستانی این تیم برای اولین بار توانسته به فینال مسابقات آسیایی راه پیدا کند، اما زمانی که او به قصد سفر به مالزی به فرودگاه مراجعه می‌کند، متوجه می‌شود که ممنوع الخروج شده است.

اما مهمترین دلیل برای آنکه «عرق سرد» را یکی از کنجکاوی برانگیزترین فیلم‌های جشنواره بدانیم آن است که داستان فیلم برگرفته از زندگی نیلوفر اردلان است . نیلوفر اردلان فوتبالیست تیم ملی فوتبال زنان ایران در سال ۲۰۱۵ به دلیل نداشتن رضایت نامه همسرش نتوانست از کشور خارج شود و به همین دلیل از تیم ملی فوتبال بانوان ایران خط خورد .نزدیک بودن خط اصلی داستان به واقعیت می‌تواند به جذابیت آن کمک کند و از طرفی برای فیلم حاشیه ساز شود.

 

 

کارگردان جوان و نشست خبری پرتنش

نشست خبری فیلم عرق سرد با حضور سهیل بیرقی (کارگردان)، مهدی داوری (تهیه کننده)، کامران حجازی (مجری طرح)، فرشاد محمدی (مدیر فیلمبرداری) و همچنین بازیگران این اثر باران کوثری، امیر جدیدی، سحر دولتشاهی، لیلی رشیدی و هدی زین العابدین برگزار شد.

بیرقی در مورد این سوال که آیا موضوع فیلم برایش دغدغه بوده است گفت: بله همینطور است قطعا من مسائل روز جامعه ام را به عنوان یک شهروند مینویسم و میسازم. این کارگردان راجع به شخصیتهای سفید و سیاه این فیلم گفت: اینکه نقشهای فیلم تک بعدی نیستند از  جذابیتهای اثر است.

وی در مورد مباحث حقوقی فیلم گفت: مبحثی وجود دارد به نام گواهی امضا که فقط یک نسخه ازش وجود دارد و اگر نابود شود دیگر رونوشتی از آن وجود ندارد. ما برای فرار از کلیشه های کارهای سطح پایین در صحنه دادگاه این موضوع کاملا شکافته میشود.

این کارگردان در مورد برخی سکانسها که زمان در آنها گم میشود گفت من میخواستم گاهی آشنایی زدایی کنم و در دیالوگ ها صریح ماجرای سکانسها گفته میشود بنابراین زمان گم نمیشود.

بیرقی در مورد کاراکتر منفی این فیلم که کارمند تلویزیون است گفت: تفکری در تلویزیون حاکم است که ریاکارانه است و البته این مدیوم تولیداتی داشته که خیابانها را خلوت میکند. اما در مورد نقد یک مجری تلویزیون باید بگویم حتما کارمندان شریف بسیار زیادی این سازمان دارد ولی من قصدم نقد افرادی بود که در تلویزیون ریاکاری می کنند.

وی در مورد نقش اصلی فیلمهای «من» و «عرق» سرد گفت: من ریشه اینکه نقشهای اصلی ام زنان عصیانگر هستند را نمیدانم و البته به دنبالش هم نیستم.

06.jpg

این کارگردان راجع به فردیت کاراکترهایش گفت: زن ها تنها قیام میکنند برای همین این فردیت وجود دارد. هشت نفر ورزشکار وجود دارند که به خاطر عدم اجازه همسرانشان نتوانستند به اردوی تیم ملی بروند. ماجرای مجری بودن همسر این ورزشکار که وابسته به سازمانی قدرتمند است بار دراماتیک برای ما داشت.

بیرقی در مورد فرم فیلمش گفت: فیلمنامه بر اساس خرده پیرنگ طراحی شده و بنیان کلاسیک با اجرای مدرن دارد.

کوثری در مورد نقش تئاتر در ادامه کارش در سینما گفت: من فکر میکنم این نقش یک شاه نقش بود و فیلم و سوژه خیلی برایم اهمیت داشت خود نقش هم خیلی دوست دارم. تئاتر برای من مثل بنزین است واقعیت این است که خیلی بی انگیزه بودم در سینما و یکی دو کاری که کردم دلیل درآمدی داشت و از خانم دولتشاهی ممنونم که آقای بیرقی را بابت من مطمئن کرد.

رشیدی نیز در مورد ما به ازای نقشش در این فیلم گفت: اولین چیز برای من تکیه به کارگردان است قبل از اینکه خودم را به ما به ازای بیرونی بسپارم. 

محمدی در مورد فیلمبرداری فیلم گفت: به نظر من فیلم برداری و سینما بر خلاف صحبت برخی همکاران کار سختی نیست و من کار خاصی نکردم فقط سعی کردم از تمام عناصر بصری استفاده کنم. کاری که در فیلمبرداری شده کار ویژه ای است.

از حاشیه های این نشست اعتراض خبرنگاران روزنامه ها و خبرگزاری های رسمی به حضور برخی افراد که صفحه های اینستاگرامی و تلگرامی را اداره میکنند و اجازه نمیدهند این خبرنگاران سوالات خود را بپرسند بود.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x