جمعه, 25 آبان 1397 :: Friday, 16 November 2018
کد خبر: 129573
سهم هر دستگاه برای آبی شدن آسمانِ

آلوده تر از همیشه

نیازی به تابلوهای سطح شهر برای نگاه کردن به شاخص آلودگی هوا نیست. همین که پشت میز کارتان نشسته اید و کسل و با سر درد بدون منشا مشخص روز خود را سپری کنید، یعنی در حال صدمه رساندن به بدنتان هستید، تنها با استشمام هوای تهران.
آلوده تر از همیشه به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نیازی به تابلوهای سطح شهر برای نگاه کردن به شاخص آلودگی هوا نیست. همین که پشت میز کارتان نشسته اید و کسل و با سر درد بدون منشا مشخص روز خود را سپری کنید، یعنی در حال صدمه رساندن به بدنتان هستید، تنها با استشمام هوای تهران.

تهران وسایر شهر های بزرگ ایران دوباره وارد بحران آلودگی هوا شدند. ما که دیگر خسته شدیم آنقدر از این آسمان سیاه گفتیم و نوشتیم و خواندیم و شنیدیم. اما چاره چیست؟ وقتی راه های بلند مدت و موثر مبارزه با آلودگی ها به دلیل اضطراری بودن شرایط قربانی راه های کوتاه مدت می شوند و راه های کوتاه مدت به دلیل نبودن بودجه هیچ گاه عملی نمی شوند، دیگر چه باید نوشت. این وسط کم کاری احتمالی مسئولین را هم که چاشنی کنید، به همان سردرد و سرفه های خشک این روزها سرتان گرم می شود و سعی میکنید به روی خودتان نیاورید.

حالمان دیگر داشت بد می‌شد از این همه گفتن و گفتن و نرسیدن تا این‌که مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت همه حق داریم گله داشته باشیم و حق داریم حتی اگر یقه مسئولان را بگیریم و این حق مسلم ماست که بابت آلودگی هوا و این همه روزهای ناسالم، طلبکار دولت‌ها باشیم.

این همدلی حس خوبی داشت، گرچه انتشارخبر مرگ20 هزار نفر براثر آلودگی هوا در سال 95، این حس خوب را خنثی کرد. شاید یکی از این مرگ‌ها دیر یا زود نصیب ما شود، حتی نصیب کسانی که تجریشی آنها را مسبب ناکارآمدی‌ها معرفی کرد؛ او گفت ما همه سوار یک کشتی هستیم.

 

 

یک خبر تکراری

بنابر مصوبه کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای استان تهران تمام مقاطع تحصیلی تهران، به‌جز پردیس، دماوند و فیروزکوه به‌دلیل آلودگی بیش از حالت استاندارد هوا، سه‌شنبه هفدهم بهمن ماه تعطیل اعلام شد.

همچنین براساس اعلام کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای استان تهران، تمامی مدارس پیش‌دبستانی، مهدهای کودک و مدارس ابتدایی استان تهران به‌غیر از منطقه فیروزکوه، دماوند و پردیس روز دوشنبه شانزدهم بهمن‌ماه نیز تعطیل بودند.

اجرای طرح تردد زوج و فرد از در منزل، ممنوعیت فروش آرم طرح ترافیک روزانه از سوی شهرداری تهران، ممنوعیت فعالیت معادن شن و ماسه، آسفالت و سیمان و توقف همه فعالیت‌های آلاینده، استقرار اورژانس در مراکز شهر، تشدید برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی توسط پلیس راهور، جلوگیری از ورود کامیون‌ها و خودروهای سنگین فاقد معاینه فنی نیز از دیگر مصوبات کارگروه محسوب می‌شود.

ضمناً مسئولان ذی‌ربط به گروههای حساس، بیماران، سالمندان و کودکان توصیه کردند که در حد امکان از تردد در مراکز شهر خودداری کنند.

بنابر تمهیدات اندیشیده‌‌شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بین 50 تا 100 باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی 100 تا 150 تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

بنابر پیش‌بینی سازمان هواشناسی، آلاینده‌های جوی و سکون نسبی هوا تا پایان روز سه‌شنبه در کلان‌شهرها به‌ویژه استان تهران باقی می‌ماند.

 

 

مهمترین منشا آلودگی پایتخت

در ارتباط با آلایندگی های محیط زیستی، دو مورد عمده، اثرگذار است که یکی از آنها بحث ریزگرد ها است. سال های زیادی است که شاهد هستیم ریزگردها، تاثیراتی در بدتر کردن هوا دارد.

۹۰ درصد تالاب‌های صالحیه و الله آباد در جنوب تهران خشک شده‌اند. این تالاب‌ها منشاء‌ گرد و غبار برای شهر تهران شده‌اند و می‌توانند تهدید بزرگی برای شهر تهران باشد و مشکل هوای تهران را تشدید کند.

بحث دوم، ناوگان فرسوده است. بخش قابل توجهی از آلودگی هوای پایتخت کشورمان و البته شهرهای دیگر، به کامیون های سنگین و فرسوده برمی گردد و بنا به گفته رئیس جمهور حداقل 230 هزار کامیون فرسوده و بنا به گفته وزیر راه و شهر سازی 127 هزار کامیون فرسوده در کشور وجود دارد.

در یک مقطع زمانی فقط به آلودگی ایجاد شده توسط خودروهای سنگین فکر می کردیم و آن را برجسته می کردیم.

در صورتی که الان حتی اتوبوس هایی که به عنوان اتوبوس های بخش دولتی است یا به عبارتی دولتی و مربوط به شهرداری است و شهروندان را جا به جا می کنند، اینها آلایندگی هایی ایجاد می کنند که به مراتب، بیش تر از آلودگی خودروهای سبکی است که شهروندان مختص خودشان استفاده می کنند.

یک عامل اصلی در این جریان، این است که میزان سوخت مصرفی خودروها، بسیار زیاد است. نوع موتورهایی هم که در وسایل نقلیه ما وجود دارد جای بحث دارد.

امروز در کلانشهرها بخش اعظمی از آلودگی هوا بخاطر سوختی است که مصرف می شود و دولت با تلاش مردم در حال انجام اقداماتی است تا بتواند قدم به قدم آلودگی‌ها را به طور سالانه کاهش دهد.

باید خودروهای فرسوده را از صنعت حمل و نقل کشور خارج کنیم، چرا که امروز براساس گزارش‌ها خودروهایی حتی با عمر 70 سال در کشور وجود دارند و تردد این خودروها، آرامش و زندگی مردم را دچار آسیب خواهد کرد.

 

 

سیاهه انتشار آلودگی هوا

سیاهه انتشار آلودگی هوا به معنی آن است که منابع آلاینده موجود در یک شهر را شناسایی و مقدار تولید آلودگی آن منابع را محاسبه کنیم تا سهم هر منبع در تولید آلودگی و اهمیت آن نسبت به منبع دیگر مشخص شود.

عمده برنامه‌هایی که در زمینه کنترل و کاهش آلودگی هوا شهر تهران مطرح می­‌شود بر پایه سیاهه انتشار سال ۱۳۹۴ است. پس از توسعه سیاهه انتشار آلودگی هوا، مسئولان متوجه اهمیت آن در حوزه مدیریت آلودگی هوای کلان شهرها شدند. از این رو در مصوبه تیرماه سال ۹۵ هیئت وزیران درباره کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها، تمام کلان شهرها موظف به تهیه سیاهه انتشار شدند تا بر اساس آن بتوانند آلودگی هوا در شهر را مدیریت کنند.

طبق این مصوبه تهیه سیاهه انتشار آلودگی هوا بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

در نهایت به این نتیجه رسیده اند که منابع متحرک و خودروها بیشترین تاثیر را بر آلودگی هوا دارند و برای مدیریت آلودگی هوا باید برای منابع متحرک برنامه‌ریزی شود. برای مثال علاوه بر خودروها و دسته‌بندی آن‌ها در سیاهه انتشار آلودگی هوا، سهم منابع ساکن در بخش خانگی، تجاری و عمومی، نیروگاه­‌ها و پالایشگاه، صنایع آلاینده، پایانه­‌های اتوبوسرانی، فرودگاه مهرآباد و ایستگاه راه آهن نیز در تولید آلودگی شهر تهران در نظر گرفته شده‌ است. نتایج نشان دادند صنایع، نیروگاه­‌ها و پالایشگاه نیز اهمیت بالایی دارند اما خودروها در اولویت اول هستند و بیش از سایر منابع مورد غفلت قرار گرفته‌اند.

با تکمیل سیاهه انتشار این نتیجه حاصل شد که حتی هیدروکربن‌­های تبخیری در پمپ بنزین‌های شهر تهران نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید فکری به حال هدر رفت زیاد بنزین بر اثر تبخیر در جایگاه‌ها شود.

 

 

مصوبه کاهش آلودگی هوا و سهم هر دستگاه

هیئت وزیران در جلسه 24 دی ماه 1396 به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای کاهش آلودگی هوا در شهرها تصویب کرد.

 

1- طرح محدودیت تردد خودروها و نیز تردد شبانه کامیون­ها در سطح شهرها به محض اعلام پیش ­بینی سازمان هواشناسی کشور در خصوص احتمال وقوع پدیده پایداری هوا از حداقل سه روز قبل از تاریخ وقوع پیش­ بینی شده در محدوده مورد نیاز به تشخیص مراجع مورد نظر اجرا می­‌شود.

 

2- نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف به رفع کلیه مشکلات اعمال مقررات برای متخلفین از جمله فراهم کردن امکان استعلام و ارسال پاسخ به تعداد کلیه خودروهای متخلف از طریق سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) است.

 

3- وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارتخانه ­های کشور و راه شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف دو هفته با استفاده از حداکثر توان تولید داخل و همه ابزارهای مالی و سرمایه­ گذاری قانونی، طرح بهسازی و نوسازی فوری ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهرها را ارایه نماید.

 

4- سازمان حفاظت محیط زیست ظرف یک ماه پیشنهادات تکمیلی به منظور تحقق کامل چشم­ انداز میان مدت برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها موضوع تصویب­ نامه شماره 38454/ت53172هـ مورخ 2/4/1395 را ارایه کند.

 

5- سازمان حفاظت محیط زیست موظف به پیگیری و ارایه گزارش نحوه همکاری دستگاههای ذی­ربط در اجرای این تصویب­ نامه و ارایه گزارش مربوط در موعد تعیین شده برای طرح در هیئت وزیران می­ باشد.

 

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس­ جمهور این مصوبه را به وزارت کشور،  وزارت راه و شهرسازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرده است.

 

 

دستور مجلس به شهرداری

در جلسه نوبت عصر روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بندهای درآمدی لایحه بودجه، نمایندگان شهرداری تهران و شهرهای دارای آلودگی هوا را مکلف به اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی هوا کردند.

طبق بند ب تبصره ۸ لایحه بودجه در اجرای ماده ۶ قانون هوای پاک مصوب سال ۹۶ مبنی بر الزام اعمال قانون خودروهای فاقد معاینه فنی از طریق متوقف نمودن و صدور قبض جریمه مطابق با قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، شهرداری تهران و شهرهای دارای آلودگی هوا مکلف به اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی هوا (LEZ) می باشند.

نیروی انتظامی مکلف شد مطابق قانون نسبت به جریمه متخلفین اقدام نماید. مبالغ وصولی جریمه های صادر شده به ردیف درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز می شود.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x