جمعه, 25 آبان 1397 :: Friday, 16 November 2018
کد خبر: 128943

پرچم سیاه در دست آمریکا

در گزارش پیش رو به نسبت نه چندان دور آمریکا با داعشی که امروز در حال رشد و نمو در افغانستان است پرداخته ایم.
پرچم سیاه در دست آمریکا به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

داعش گروهی که در عراق و سوریه ظهور کرد و با استفاده از فرصت‌های موجود در آنجا به فعالیت خود ادامه داد و رشد کرد، دست به برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای ساخت یک امپراتوری و گسترش تفکر سلفی‌گرایانه‌ی خود زد که یک عمل ناممکن در جهان امروز به حساب می‌آید.

اما، چیزی که این‌جا مهم است، استفاده داعش از ابزارهایی بود که سابق براین هیچ گروه تروریستی از آن بهره نبرده بود. جذب اعتقادی نیروهای سرگردانی که از سراسر جهان به داعش متمایل شده بودند مهمترین قدرت داعش به حساب می آمد. درواقع ما در برابر داعش، بیشتر با یک ایدئولوژی سروکار داشتیم تا یک گروه تروریستی با مکان واحد.

بزک های اعتقادی داعش باعث شده بود که نشود برای آن موقعیت جغرافیایی دقیق در نظرگرفت. از گوشه و کنار دنیا هر فکر مستعدی برای انحراف، که صدای داعش را شنیده بود پتانسیل داعشی شدن را داشت و اینگونه بود که وسعت خسارات و خونریزی های این گروه تکفیری تا اروپا و آمریکا هم پیش رفته بود. جایی که بیشترین ظرفیت ها برای پیوستن به داعش وجود داشتند. دلیلش هم بی ربط به فضای فکری مسیحیت تحریف شده نبود.

به هرحال ایران و کشورهای هم پیمانش در زمینه مبارزه با تروریسم، با انهدام هسته های فرماندهی داعش در منطقه، توانستند این گروه تروریستی و تفکر خطرناک آن را از منطقه محو کنند. این دست آورد به حدی بزرگ بود که اثرات آن در انهدام کامل، هرچند مقطعی داعش در جهان نمود پیدا کرد. از آنجایی که در خطوط بالا تر اشاره شده بود که ما در مواجهه با داعش، با یک نظریه روبرو هستیم، میبینیم که دوباره بعد از چند ماه سرو صدای دواعش اینبار در یک کشور دیگر، که سابقا بستر خوبی برای آزمایش های تروریستی غرب بوده است در می آید.

 

 

داعش در افغانستان

افغانستان روزهای پرتنشی را می‌گذارند. در هفته جاری در یک حمله تروریستی در نزدیکی یک دانشگاه نظامی در پایتخت افغانستان 11سرباز کشته و 16 سرباز نیز زخمی شده اند. این حمله دومین حمله تروریستی در کابل بود. روز شنبه نیز تروریست ها یک دستگاه آمبولانس پر از مواد منفجره را در نزدیکی وزارت کشور افغانستان منفجر کردند که در اثر آن 103 کشته و 235 زخمی به جا ماند. بعد از این حمله افراد زیادی وزرای امنیتی افغانستان را ناکارآمد خوانده و خواستار استعفای آنها شدند.

حالا مردمان کابل امنیت روانی خود را نیز از دست داده اند. تصور برخی از مردم این است که دو سوم پایتخت در معرض حملات انتخاری قرار دارد. آنها نمی دانند که اگر از خانه بیرون می آیند آیا سالم به خانه بازمی گردند یا نه. هرچند که همه فعالیت گروه های تروریستی با افغانستان عجین شده است اما در طی هشت ماه گذشته بیش از 10 حمله تروریستی در افغانستان اتفاق افتاده است که در مجموع 437 کشته بر جا گذاشته اند.

اما مسئولیت حمله تروریستی امروز افغانستان را همچون بسیاری از حملات تروریستی ماه های قبل داعش بر عهده گرفته است؛ داعشی که به نظر می‌رسید کارش در سوریه و عراق به پایان رسیده است. اما حالا حملات تروریستی افغانستان گواه از آن است که این گروه ترویستی از همسایگان غربی ایران به همسایه شرقی کوچ کرده است.

ولایت خراسان شاخه گروه تروریستی داعش در افغانستان با انتشار تصاویر از نیروهای جدید خود با عنوان «دسته شیخ عبدالحسیب» رونمایی کرد.

گروه تروریستی داعش با انتشار تصاویری از ولایت کنر ( واقع در شرق افغانستان و هم مرز با پاکستان) از طیف جدید نیروهای انغماسی خود در این کشور رونمایی کرد.
 

ولایت خراسان (شاخه داعش در افغانستان) با انتشار این تصاویر از تشکیل دسته‌های ویژه خود تحت عنوان «شیخ عبدالحسیب» خبر داد.

با نگاهی به آرایش نژادی عناصر این طیف از جریان تروریستی داعش که تحت عنوان ولایت خراسان فعالیت‌های خود را از دو سال پیش آغاز کرده‌اند، متوجه می‌شویم که اتباعی از پاکستان، چین، چچن، ازبکستان و کشورهای جغرافیای قفقاز، جنوب آسیا و بعضاً شرق آسیا در بین این نیروها وجود دارند.

 

resized_354988_799.jpg

 

پوستر داعش

 

 

داعش در افغانستان چه کار می کند؟

در مورد افغانستان ظاهرا نخستین بار، ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهوری روسیه بود که نسبت به تلاش زیرزمینی داعش برای پیدا کردن جای پا در افغانستان به منظور نفوذ به کشورهای آسیای مرکزی هشدار داد؛ هشداری که البته در آن زمان، بیشتر شوخی به نظر می آمد تا جدی. به همین دلیل هم کمتر کسی آن را در ابتدای امر، جدی گرفت.

با این حال، اکنون که به تعبیر آمریکایی ها داعش از عراق و سوریه به افغانستان نقل مکان می کند و قصد دارد جلال آباد را به پایتخت منطقه ای خود در «ولایت خراسان» تبدیل کند، این پرسش نیز هرروز بیشتر از پیش، جدیت پیدا می کند که چرا داعش، افغانستان را انتخاب کرد؟

افغانستانی که در آن، هزاران نیروی خارجی از پرقدرت ترین ارتش های غربی، مستقر هستند و دولت با امریکا و ناتو نیز پیمان های همکاری امنیتی دوجانبه امضا کرده است که یکی از لوازم جدی این پیمان ها، تعهد امریکا و ناتو مقابله با هرگونه تهدید یا تجاوز خارجی به افغانستان می باشد.

اگر از این زاویه به این مساله نگاه کنیم، این سؤال بیشتر به یک معمای پیچیده شباهت دارد تا پرسشی از سر کنجکاوی؛ زیرا هیچ توجیهی وجود ندارد که میان حضور هزاران نیروی خارجی و وجود پیمان نامه های صریح امنیتی میان کابل و ناتو و کابل و واشنگتن، با ظهور یکی از مخوف ترین گروه های تروریستی در کشور، نسبت منطقی و معناداری برقرار کند.

نکته قابل تأمل دیگر اینکه امریکا با بیش از ۶۰ کشور هم پیمان خود، نتوانست بساط داعش را در عرق و سوریه، درهم بپیچد؛ اما روسیه و ایران و ترکیه به تنهایی توانستند ضربات مهلک و ویرانگری بر این گروه وارد کنند.

این نکته، ابهامی را پیش می کشد، اینکه آیا امریکا واقعا اراده جنگیدن با داعش را ندارد؟

رابطه دوستانه امریکا با حامیان داعش از جمله عربستان سعودی و ترکیه نیز بعد دیگری از ابهام در پرسش یاد شده است.

بنا بر این بهتر است بگوییم داعش افغانستان را انتخاب نکرده است. این آمریکا ست که افغانستان را برای حضور داعش مناسب تر دیده است.

 

 

رمزگشایی رهبر معظم انقلاب از نسبت آمریکا و داعش در افغانستان

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (سه‌شنبه) در ابتدای جلسه درس خارج فقه با ابراز تأسف عمیق از کشتار مردم بی‌گناه در حوادث تروریستی اخیر افغانستان، گفتند: هدف امریکا از انتقال تروریست‌های داعش به افغانستان، موجه کردن ادامه حضور خود در منطقه و ایجاد امنیت برای رژیم صهیونیستی است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به امضای داعش بر ترور صد‌ها نفر از مردم در حوادث ماه‌های اخیر افغانستان، افزودند: همان دست‌هایی که با ایجاد داعش، آن را ابزاری برای ظلم و جنایت علیه مردم در سوریه و عراق قرار داد، امروز پس از شکست در آن مناطق به‌دنبال انتقال داعش به افغانستان هستند و کشتار‌های اخیر در واقع آغاز همین نقشه است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: برای تروریست‌های مورد حمایت امریکا شیعه و سنی فرق نمی‌کند و مردم غیرنظامی اعم از شیعه و سنی هدف آن‌ها هستند.

امام خامنه ای

ایشان، مشغول‌سازی ملت‌های منطقه به خود را سیاست درجه اول امریکایی‌ها دانستند و گفتند: امریکا به‌دنبال آن است که این منطقه روی خوش نبیند و دولت‌ها و ملت‌های منطقه به خود مشغول باشند تا به فکر معارضه با عامل خبیث استکبار یعنی صهیونیسم نیفتند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای هدف بعدی امریکا از ایجاد ناامنی را موجه‌کردن حضور خود در منطقه بیان کردند و افزودند: امریکایی‌ها خود عامل اصلی ناامنی در افغانستان هستند و کشتار‌هایی که به اسم مذهب در این منطقه از حدود بیست سال قبل انجام گرفت، مستقیم یا غیرمستقیم بوسیله عوامل امریکا بود و اکنون نیز به‌دنبال آن هستند که با ایجاد ناامنی، حضور خود را تأمین کنند و اهداف سیاسی و اقتصادی‌شان را پیش ببرند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: لعنت خدا بر استکبار و عوامل آن و بر رژیم خبیث و جنایتکار صهیونیستی و امریکا که اینگونه مسلمانان را نابود می‌کنند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x