جمعه, 25 آبان 1397 :: Friday, 16 November 2018
کد خبر: 127780

باغ دیدنی سیب مهرشهر کرج+ تصاویر

باغ سیب شمس از گنجینه‌های ژنتیکی گیاهی و یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های زیست‌محیطی و از جاذبه‌های گردشگری کلان‌شهر کرج می‌باشد.
اتاق خبر 24

باغ سیب مهرشهرکرج، مشهور به باغ سیب شمس از گنجینه‌های ژنتیکی گیاهی و یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌های زیست‌محیطی و از جاذبه‌های گردشگری کلان‌شهر کرج می‌باشد.

باغ سیب مهرشهر کرج

باغی که قدمت آن به دوره پهلوی برگشته و قسمتی از محوطه تاریخی کاخ زیبا و معروف مروارید به حساب می‌آید. روزگاری باغ سیب مهرشهر کرج، 70 هزار اصله درخت از گلابی، سیب و هلو گرفته تا آلو و گردو را در خود جای داده بود. اما متأسفانه در حال حاضر، تعداد بی‌‌شماری از این درخت‌ها به وسیله مالکان این باغ قطع شده‌اند.

 

باغ سیب مهرشهر کرج1

مساحت باغ سیب، 300 هکتار بوده و جزء اموال مصادره شده محسوب می‌شود. باید بدانید که این باغ از دو قسمت تشکیل شده است. یک بخش آن مساحتی برابر با 280 هکتار داشته و مالکیت آن را بنیاد مستضعفان بر عهده دارد. اما قسمت دیگر از این باغ، 80 هکتار بوده و متعلق به دانشگاه علامه طباطبایی تهران است. اما با این وجود، باغ سیب مهرشهر کرج رو به ویرانی بوده و ریشه درختان این باغ به دو علت در حال خشک شدن هستند.

باغ سیب مهرشهر کرج2

یکی از این دلایل کاشته شدن صیفی‌جات و سبزیجات می‌باشد. به این صورت که، علی‌رغم وجود 8 حلقه چاه در باغ سیب، آب آن‌ها جهت کاشت این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، ریشه درخت‌های این باغ از این آب بی‌بهره مانده و رو به خشکی نهاده‌اند. در کمال تأسف، حدود 2000 اصله از درخت‌های خشک باغ سیب مهرشهر کرج به علت خشکسالی شبانه به وسیله بنیاد مستضعفان قطع شدند. با توجه به افزایش تعداد درخت‌های خشک شده در این باغ، جهاد کشاورزی استان تهران دستور قطع این درختان و کاشت نهال‌های جوان را صادر کرد.

منبع: سیری در ایران

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x