دوشنبه, 30 مهر 1397 :: Monday, 22 October 2018
کد خبر: 127119
یادداشت اتاق خبر 24

باید از رویای برجام بیرون بیایید!

از قدیم گفته اند مرگ یکبار شیون هم یکبار، یا رومی روم یا زنگی زنگ، هر دو مثل بر این امر استوار است که نمیتوان بر سر موضوعی در شرایط خوف و رجاء باقی ماند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

توافق هسته ای که اکنون پنجمین سال خود را از زمان آغاز مذاکرات و سپس توافق سپری می کند، هر سه ماه یکبار به تأیید آمریکا گره خورده است، اما هر بار که رئیس جمهور این کشور پس از سه ماه بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را به برجام تأیید می کند، شرط و شروط تازه ای را مطرح می کند که با قاموس برجام متضاد است.

اکنون هم که 2 سال از اجرای توافق هسته ای می گذرد، آبی برای ایران گرم نشده است، چرا که آمریکا تعهدات برجامی خود را زیر پا گذاشته و در اجرای آن کارشکنی می کند.

کارشکنی های ایالات متحده باعث شده تا در اقدام اروپا نیز تأثیر بگذارد، اروپایی ها گرچه اصرار بر پابرجا ماندن برجام دارند و تأکید می کنند که بر عهد خود پایبند خواهند ماند، اما این متعهد بودن زمانی اثبات می شود که آمریکا از برجام خارج شود و اروپا همچنان متعهد به توافق هسته ای باشد و آن را در عمل اثبات کند، اگر چنین اتفاقی افتاد می توان به اروپا اعتماد کرد.

ترامپ بار دیگر تعلیق تحریم های ایران را اجرا کرد، اما در کنار آن چند شرط گذاشت که غیر قابل پذیرش است.

ترامپ ماندگاری آمریکا را در برجام منوط به اجرا شدن شروطی کرده که در بیانیه خود آنها را نوشته است.

برجام هر چند برای جمهوری اسلامی ایران تاکنون سودی نداشته بلکه باعث فشار و تهدید بیشتر کشورمان شده است، اما همین قرارداد چارچوبی دارد که در صورت اجرای کامل آن از سوی طرف مقابل، باز هم برای ایران قابل پذیرش است.

توافق هسته ای را نمی توان با خروج هر یک از کشورهای آن اجرا کرد، همه امضا کنندگان آن باید به تعهدات خود پایبند باشند. به خصوص آمریکا چرا که وابستگی سیاسی اروپا به ایالات متحده به گونه ای است که در صورت خروج آمریکا از برجام آنها نیز تبعیت خواهند کرد.

 

برجام

 

ضمن این که اکنون نباید به این رفتار آمریکا و اروپا بی توجه بود که در ماجرای توافق هسته ای، اکنون آمریکا نقش آدم بد را بازی می کند و اروپا نقش آدم خوب را، با توجه به شرایط موجود ایجاب می کند که چنین نقش هایی میان آنها تقسیم شود.

باید به خاطر داشته باشید که در جریان مذاکرات هسته ای، این فرانسه بود که باعث تأخیر و حتی تخریب مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 می شد و حتی در چند مرحله مذاکرات را به بن بست کشاند.

وزیر خارجه وقت فرانسه بارها مذاکرات هسته ای را تا مرز نابودی پیش برد اما این آمریکای دوران اوباما بود که آنها را راضی می کرد تا اندکی از خواسته های خود کوتاه بیایند و البته از ایران هم چنین درخواست هایی می شد.

اما هر چه بود با وجود فراز و فرودهای شدید مذاکرات هسته ای، برجام به دست آمد و به امضای همه اعضای آن رسید، به نقش آفرینی هایی که در میان اروپا و آمریکا جا افتاده نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آنها با خود قرار و مدارهای لازم را گذاشته اند.

آمریکا فشار وارد می کند، تهدید می کند که اگر شروط او پذیرفته نشود، از برجام خارج خواهد شد، ضرب العجل تعیین می کند. در کنار آن تحریم ها را هم افزایش می دهد.

اروپا چه می کند؟ انگلیس، فرانسه و آلمان به شدت خود را متعهد به توافق هسته ای نشان میدهند و حتی تلاش خود را برای مجاب کردن آمریکا بر ماندن در برجام افزایش داده اند.

تاکنون هم خود را به عنوان منجی برجام نشان داده اند چرا که معتقد هستند تاکنون رئیس جمهور آمریکا با اصرار آنها از برجام خارج نشده است.

رئیس‌جمهور آمریکا با اعلام شرایط چهار گانه برای باقی ماندن آمریکا در برجام گفت: دو مسیر را برای ادامه ترسیم کرده‌ام، یا نقائص فاجعه‌بار برجام را اصلاح کنید یا آمریکا از آن خارج می‌شود.

وی گفت: «هر طرح قانونی که من درباره برجام امضا می‌کنم بایستی شامل چهار مولفه باشد: اولاً، بایستی از ایران بخواهد اجازه بازرسی‌های نظامی در تمامی سایت‌های مورد درخواست بازرسان بین‌المللی را بدهد

»دوم، بایستی ضمانت کند ایران هرگز حتی به تملک سلاح هسته‌ای نزدیک هم نمی‌شود

»سوم، بر خلاف این توافق هسته‌ای مفاد آن طرح نبایستی تاریخ انقضا داشته باشد. سیاست من این است که تمامی مسیرهای ایران برای دستیابی به بمب، نه برای 10 سال بلکه برای همیشه بسته شود

»چهارم، این طرح بایستی به صراحت - برای اولین بار- در قوانین آمریکا ذکر کند که موشک‌های دوربرد و برنامه‌های تسلیحات اتمی، جدا نشدنی است و ساخت و آزمایش موشک‌ توسط ایران بایستی مشمول تحریم‌های شدید شود

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از این بیانیه با لحنی آمرانه کشورهای اروپایی را به اتحاذ مواضع ضد ایرانی شدید دعوت کرد.

ترامپ در این بیانیه همچنین اروپا را تهدید کرد در صورتی که نتواند درباره «اصلاح برجام» با آمریکا به توافق برسد، او آمریکا را از این توافق خارج خواهد کرد.

هدف پسا برجامی آمریکا و اروپا، محدود کردن ایران در زمینه پیشرفت های موشکی است. پس از توافق هسته ای، واکنش ها به پیشرفت های موشکی جمهوری اسلامی ایران از سوی اروپا و آمریکا افزایش یافت.

ایران اکنون در حوزه هسته ای مهار شده است، توافق هسته ای باعث شد تا ایران در این زمینه محدیدت های زیادی را بر اساس برجام بپذیرد، پس از مهار هسته ای ایران، باید برای این که توازن قوا در منطقه تغییر کند و ایران در کفه ضعف قرار گیرد، مذاکرات موشکی را پیگیری می کنند.

اکنون هنوز با وجود این که از سوی کشورهای منطقه خریدهای تسلحیاتی زیادی از آمریکا و اروپا انجام می شود و رژیم صهیونیستی نیز همچنان در حال بهینه سازی دستگاه نظامی خود است، موازنه قوا به خاطر حضور ایران در سوریه و عراق همراه با پیروزی بر گروه های تترویستی تکفیری وهابی به نفع ایران است.

اگر آمریکا و اروپا بتوانند ایران را بر سر موضوع موشکی پای میز مذاکره نشانده و برنامه ای همچون برجام را برای ایران پیاده کنند، آنگاه توازن قوا در منطقه غرب آسیا برای برخی سران عربی منطقه و اسرائیل سنگین خواهد شد و ایران در ضعف قرار خواهد گرفت.

پیشرفت های موشکی ایران، بازدارندگی مطمئنی برای جلوگیری از تهدیدات نظامی دشمنان است و گمان نمیرود که هیچ یک از مردم ایران به این امر رضایت بدهد.

اگر برنامه موشکی را همچون هسته ای بدهیم، چه سودی عاید ایران خواهد شد؟ آیا از برچیدن تأسیسات هسته ای ایران توانست مشکلات خود را حل کند؟

تا زمان اظهار نظر ترامپ رئیس جمهور آمریکا در باره توافق هسته ای 3 ماه دیگر مانده است، او گفته است اگر شروط اعلام در این مدت اجرانشود از برجام خارج خواهد شد.

آیا یک دولت در چنین شرایطی می تواند بر روی اداره امور کشور متمرکز شده و به رتق و فتق امور جاری بپردازد؟

وضعیت اقتصادی کشور به خاطر برجام و رفتارهای آمریکا بلاتکلیف مانده است، انتظار دولت طولانی شده و باید به این انتتظر پایان داده شود. مردم در این انتظار، بیشترین زیان را دیده اند. دلخوش ماندن به دستاوردهای برجام که سراب است، باعث غفلت شده است. دولت باید از رویای برجام بیرون بیاید.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x