سه شنبه, 1 آبان 1397 :: Tuesday, 23 October 2018
کد خبر: 126993

تمدید تعلیق تحریم به امید تغییر برجام

ترامپ تعلیق تحریم های برجامی را تمدید کرد زیرا منفعت طلب است و امیدوار است بتواند به واسطه برجام تحریم های بیشتری را علیه ایران اعمال کند. بر همین اساس مادامی که نتواند اروپایی هارا در زمینه تغییر مفاد برجام هم عقیده کند این روند ادامه خواهد داشت و شاهد تمدید های آتی با بهانه های دیگری خواهیم بود.
تمدید تعلیق تحریم به امید تغییر برجام به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

یک سه ماهه ی دیگر سر آمد و موعد آن شد که دونالد ترامپ با جنجال های خاص خودش کاری را انجام دهد که معلوم است انجام میدهد. تمدید تعلیق تحریم های ایران که به واسطه برجام میسر شده است اتفاقی است که ترامپ به ناحق، حق خود میداند و انگار قرار است سالی 4بار به خاطر آن یک مانور مسخره برگزار کند.

 

 

تمدید تعلیق تحریم، البته با تهدید

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با امضای معافیت‌های تحریمی برای ایران تعلیق تحریم‌های هسته‌ای دیل تمدید کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای ضمن تکرار ادعاهای بی‌پایه و اثبات‌نشده علیه ایران، چهار شرط را برای نگاه داشتن کشورش در برجام اعلام کرد.

وی در این بیانیه با یادآوری اینکه دولت آمریکا چهار فرد و سازمان مرتبط با ایران را هدف تحریم‌های جدید غیرهسته‌ای قرار داده نوشت: «ترامپ: ما (تا کنون) نزدیک به ۱۰۰ نفر از افراد و شرکت‌های دخیل در برنامه موشکی ایران و سایر فعالیت‌های غیرقانونی ایران را تحریم کرده‌ایم.»

ترامپ در این بیانیه بار دیگر به حمایت از آشوب‌گران در ایران پرداخته و از «تمام ملت‌ها» خواسته روال مشابهی پیش بگیرند.

وی گفت: « من نظرم درباره برجام را به صراحت اعلام کرده‌ام. این توافق در ازای امتیازهای اندک برای ما به ایران امتیازهای زیادی اعطا کرده است. علی‌رغم تمایل قوی‌ که به خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای ایران هنوز این کار را انجام نداده‌ام.»

ترامپ تصریح کرد: «من دو مسیر را برای ادامه ترسیم کرده‌ام: یا نقائص فاجعه‌بار برجام را اصلاح کنید یا آمریکا از آن خارج می‌شود. آماده همکاری با کنگره برای تهیه یک طرح فراحزبی درباره ایران هستم.»

وی سپس به شرح شرایط چهارگانه‌ای پرداخت که طرح قانونی احتمالی کنگره درباره برجام بایستی داشته باشد.

وی گفت: «هر طرح قانونی که من درباره برجام امضا می‌کنم بایستی شامل چهار مولفه باشد: اولاً، بایستی از ایران بخواهد اجازه بازرسی‌های نظامی در تمامی سایت‌های مورد درخواست بازرسان بین‌المللی را بدهد.»

«دوم، بایستی ضمانت کند ایران هرگز حتی به تملک سلاح هسته‌ای نزدیک هم نمی‌شود.  سوم، بر خلاف این توافق هسته‌ای مفاد آن طرح نبایستی تاریخ انقضا داشته باشند. سیاست من این است که تمامی مسیرهای ایران برای دستیابی به بمب، نه برای ده سال بلکه برای همیشه بسته شوند. چهارم، این طرح بایستی به صراحت - برای اولین بار- در قوانین آمریکا ذکر کند که موشک‌های دوربرد و برنامه‌های تسلیحات اتمی، جدانشدنی هستند و ساخت و آزمایش موشک‌ توسط ایران بایستی مشمول تحریم‌های شدید شود.»

ترامپ همچنین تصریح کرد با کشورهای اروپایی برای رسیدن به توافقی که به گفته وی «مکمل برجام» است تعامل کرده است.

او گفت: «بر خلاف دولت اوباما، دولت من وارد تعامل با متحدان اروپایی‌مان شده تا بتوانیم به یک توافق مکمل دست پیدا کنیم که ایران را در صورت اقدام برای ساخت یا آزمایش موشک‌های دوربرد، ممانعت از بازرسی‌ها یا حرکت به سمت سلاح‌های هسته‌ای هدف تحریم‌های جدید قرار دهد. همانند طرحی که از کنگره انتظار دارم، مفاد این توافق مکمل هم هرگز نباید منقضی شوند.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از این بیانیه با لحنی آمرانه کشورهای اروپایی را به اتحاذ مواضع ضد ایرانی شدید دعوت کرد.

او نوشت: « متحدان ما بایستی علاوه بر اقدامات دیگر، منابع تأمین مالی سپاه و نائبان آن را قطع کنند.  آنها بایستی حزب‌الله لبنان را - به صورت کامل- در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند.  آنها بایستی با ما برای مهار توسعه موشکی ایران و متوقف کردن اقدامات آن در اشاعه موشک‌ها به ویژه برای یمن همراه شوند. باید برای مهار اقدامات تهاجمی ایران در زمینه کشتی‌رانی بین‌المللی به ما بپیوندند.باید رژیم ایران را برای متوقف کردن نقض حقوق شهروندانش تحت فشار قرار دهند. و آنها نباید وارد تجارت با گروه‌هایی شوند که حکومت ایران را ثروتمند می‌کنند یا سپاه و نائبانش را تأمین مالی می‌کنند.»

ترامپ در این بیانیه همچنین اروپا را تهدید کرد در صورتی که نتواند درباره «اصلاح برجام» با آمریکا به توافق برسد، او آمریکا را از این توافق خارج خواهد کرد.

وی گفت: «امروز اعمال برخی تحریم‌های معین هسته‌ای را متوقف می‌کنم، اما تنها برای اینکه توافق متحدان اروپایی‌مان برای اصلاح نقائص فاحش توافق هسته‌ای ایران را محفوظ نگاه دارم. این آخرین فرصت است. بدون وجود چنین توافقی، ایالات متحده از تعلیق مجدد تحریم‌ها برای باقی ماندن در توافق هسته‌ای ایران خودداری خواهد کرد.»

او تأکید کرد: «اگر در هر زمان قضاوت من این باشد که چنین توافقی قابل دستیابی نیست، فوراً از توافق هسته‌ای خارج می‌شوم. هیچ‌کس نباید به کلام من شک داشته باشد. گفتم توافق هسته‌ای را تأیید نخواهم کرد و این کار را انجام ندادم. به این تعهد هم پایبند می‌مانم.»

وی اضافه کرد: «بدین‌وسیله از کشورهای اروپایی می‌خواهم با ایالات متحده برای اصلاح نقائص عمده در توافق هسته‌ای و حمایت از مردم ایران همراه شوند. اگر سایر کشورها در خلال این زمان اقدام نکنند، من به توافقمان با ایران خاتمه خواهم داد.»

ترامپ در پایان گفت: «کسانی که به هر دلیل انتخابشان این باشد که با همکاری نکنند جانب بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران را گرفته‌اند و به مخالفت با مردم ایران و ملل صلح‌دوست جهان برخاسته‌اند.»

 

 

پشت پرده حاشیه سازی های ترامپ

تحلیل ها نشان میدهد که ترامپ به هیچ وجه مایل به خروج از برجام نیست و برای این تصمیم دلایل منطقی ای دارد. قبل از هر چیز لازم است یاد آوری کنیم که غیر منصفانه است که به ترامپ را به خاطر ویژگی های جنون وارش از سایر روسای جمهور آمریکا متمایز کنیم. چرا که ماحصل سیاست های ایالت متحده به هرحال ثابت است. چه بسا این ظاهر دیوانه مانند ترامپ حربه ای باشد برای بهتر جلو بردن سیاست های امپرالیسمی ایالات متحده.

مهمترین دلیل که موجب می شود ترامپ آمریکا را از برجام خارج نکند هزینه های احتمالی است. اگر خروج از برجام ذره ای هزینه داشته باشد، رئیس جمهور تاجر آمریکا از آن امتناع خواهد کرد. لذا متزلزل نشان دادن برجام وسیله ای خواهد بود تا پازل از بین بردن برجام کامل شود و ایران اولین کشوری باشد که از برجام خارج شود و هزینه های احتمالی به دوش ای کشور بیافتد.

نکته بعدی این است که عقل سلیم حکم میکند ترامپ تمایل چندانی هم به خروج از برجام نداشته باشد. بسیاری از تحلیل گران معتقدند که برجام، معاهده ایست برای تحکیم تحریم های ایران. اصرار اروپا بر حفظ برجام، رایزنی های نتانیاهو در پشت پرده برای پایبندی ترامپ به برجام و توصیه اطرافیان حتی تندرو ترامپ به وی مبنی بر پایبندی به برجام موید این ادعاست. لذا لزومی ندارد از این قرار داد خوب برای تحکیم تحریم ها خارج شود.

با محوریت قرار دادن مطالب فوق تنها راهی که برای ترامپ باقی میماند الحاق موادی به برجام است که به وساطه آن بتواند تحریم های بیشتری را تحکیم کند. تحریم هایی با بهانه های موشکی و حقوق بشر. این بازی دو دوزه هم حس زیاده خواهی آمریکا را ارضا میکند و هم بر این فشار وارد می کند که او اولین خارج شونده از برجام باشد.

ترامپ تعلیق تحریم های برجامی را تمدید کرد زیرا منفعت طلب است و امیدوار است بتواند به واسطه برجام تحریم های بیشتری را علیه ایران اعمال کند. بر همین اساس مادامی که نتواند اروپایی هارا در زمینه تغییر مفاد برجام هم عقیده کند این روند ادامه خواهد داشت و شاهد تمدید های آتی با بهانه های دیگری خواهیم بود.

 

 

واکنش عضو مجلس نمایندگان آمریکا به تصمیم ترامپ

«الیوت انگل» عضو کمیته روابط امور خارجه دموکرات‌های مجلس نمایندگان در ارتباط با تمدید تعلیق‌ تحریم‌ها علیه ایران، بیانیه‌ای صادر کرد.

وی با تمجید از تصمیم «دونالد ترامپ» مبنی بر تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه ایران، از سیاست‌های وی در قبال متحدان آمریکا انتقاد کرد.

انگل گفت: «تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه ایران تصمیم درستی بود، اما سیاست‌هایی که امروز توسط دولت ترامپ اعلام شد، استانداردهای غیرممکنی را پیش‌روی همه قرار داد که به جای منزوی کردن ایران، آمریکا را منزوی می‌کند. این سیاست‌ها موجب می‌شود ایران به بمب هسته‌ای دست پیدا کرده و همزمان به اعتبار آمریکا لطمه وارد کند.»

وی افزود: «من باتمام وجود با تلاش برای پیدا کردن نقاط ضعف توافق هسته‌ای موافقم، اما برای این کار باید با متحدان بین‌المللی خود همکاری کرده و برای وضع مقررات جدید مذاکره کنیم. راه غلط اما اعلام ضرب‌الاجل برای آنها است.»

انگل ادامه داد: «این حرف اشتباه را که کنگره می ‌تواند به طور یک جانبه توافق هسته‌ای را تغییر دهد باید کنار بگذاریم، چراکه هر تغییر یکجانبه از سوی آمریکا، ما را در جایگاه کشوری قرار خواهد داد که تعهداتش را کنار گذاشته‌ است.»

نماینده آمریکایی تاکید کرد: «خوشتان بیاید یا نه، باید پای حرف خود بمانیم تا بتوانیم ایران را ملزم به پایبندی به تعهداتش کنیم.»

 

 

واکنش ظریف به تمدید تعلیق تحریم های ایران

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به زیاده خواهی های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد.

ظریف در توئیتی نوشت: سیاست ترامپ و بیانیه امروز وی تلاش‌ های مذبوحانه ای برای خدشه دار کردن یک توافق محکم چند جانبه است که همزمان بندهای 26، 28 و 29 آن توافق را نیز به شکل مغرضانه‌ ای نقض می کند.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: برجام قابل مذاکره مجدد نیست، بجای تکرار لفاظی‌ های کهنه، آمریکا باید مانند ایران به تعهداتش در برجام عمل کند.

رئیس جمهور آمریکا پس از تمدید تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران و همزمان با تحریم 14 فرد و نهاد جدید، 4 شرط برای امضای هر قانونی که کنگره در رابطه با برجام وضع می کند، تعیین کرد.

 

 

واکنش آشنا به تمدید تعلیق

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در واکنش به تمدید تعلیق تحریم‌ها از سوی دونالد ترامپ نوشت:

ملت و دولت ایران از همان ابتدای توافق موسوم به برجام خود را برای همه گزینه هایی که ترامپ ممکن است روز جمعه رو کند آماده کرده بودند. آرامش خیابان و بازار پاسخ ایرانیان به سیاست هراس‌افکنی و  ناامید سازی ترامپیان است.

خواست ولی نتوانست؛ به شورای امنیت رفت ولی دست خالی بازگشت؛ تهدید کرد ولی از ایجاد اجماع ناتوان ماند. از آشوبها حمایت کرد ولی از مردم ایران پاسخی آتشین دریافت کرد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x