دوشنبه, 30 مهر 1397 :: Monday, 22 October 2018
کد خبر: 126676

آغاز هفته بهترین هدیه های دنیا

هفته اهدای کتاب فرصت خوبی است تا هدیه دادن یک کتاب خوب به یک دوست، گامی بلند و مستمر در راستای نشر فهم و آگاهی برداریم.
آغاز هفته بهترین هدیه های دنیا به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

شاید اگر تمام دنیا پر شود از فایل های پی دی اف و یا فایل های صوتی به جای کتاب، باز هم همه کسانی که با موبایل کتاب میخوانند و یا یک هندزفری درگوش دارند و در حال گوش کردن به یک کتابند، معتقد هستند که کتاب مکتوب و به اصطلاح کاغذی لطف دیگری دارد. در واقع اصل کتاب همان است که از ابتدا بوده است. سبک های جدید کتاب با وجود مزایای بسیار زیادی که دارند و بسیار هم مفید هستند، اما کاملا جای کتاب کلاسیک را نمیگیرند. زیرا آداب کتاب خوانی مختص کتاب کاغذی است و نسخه های دیگر کتاب قادر به رعایت آداب کتاب خوانی نیستند.

يك جمله معروف است كه مي‌گويد هر انسانی يك كتاب است. حالا ما می‌خواهیم این جمله معروف را به سبک و سیاق خودمان تغییر دهیم و یک جمله جدید بسازیم و نتیجه بگیریم که اگر هر انسانی يك كتاب است، پس حتماً هر کتاب هم می‌تواند یک انسان باشد. منظور ما از ساختن این جمله فلسفی این بود که بگوییم همگی ما وقتی قصد ملاقات با کسی را داریم که نمی‌شناسیم یا قرار است تازه با او آشنا شویم، سعی می‌کنیم یک سری اصول و آداب را رعایت کنیم که بخشی از آداب معاشرت ما را شامل می‌شود.

 

 

هفته اهدای کتاب

با توجه به تأثیر آموزش در پیشرفت اجتماعی ـ فرهنگی کشور، ترویج فرهنگ مطالعه از ارزش‌های دینی و ملی به شمار می آید. در روایات، به اصل هدیه دادن، به منظور افزایش محبت، بسیار تأکید و سفارش شده است. به یقین اگر در کنار سایر وسایل، کتاب نیز به عنوان نیازی اساسی برای ارتقای سطح فرهنگ، به عنوان هدیه بین مردم رد و بدل شود، منافع بی شماری از این جهت عاید خود آنها و جامعه خواهد شد. به منظور ترویج فرهنگ اهدای کتاب و همچنین گسترش کتابخانه¬های عمومی، از 19 تا 25 دی ماه، به عنوان هفته اهدای کتاب نام گذاری شده است.

مبتکران این مناسبت اهداف گسترده‌ای برای آن قائل شده‌اند، مانند تقویت بنیه فرهنگی کشور؛ توسعه، هدایت و رونق اقتصاد کشور؛ تشویق مردم به کتاب و کتابخوانی و ایجاد عادت به مطالعه؛ تجهیز کمّی و کیفی کتابخانه‌ها؛ و افزایش ظرفیت‌های فرهنگی کشور.

 

 

*** کتاب خواندن و مطالعه همواره به تفکر و اندیشه انسان کمک کرده تا جایی که محتوا و مطالب کتاب های مفید می تواند دریچه ای را به زندگی تاریک افرادی بگشاید که ناامیدی و افسردگی جزو لاینفک زندگی آنها بوده است.

کتابخوانی راه را در مقابل افراد برای بهبود زندگی آنها می گشاید، بطوری که اطلاعات جدید را به مغز وارد می کند که می تواند در زمان مناسب به کار آید.

حال اگر بتوان دیگران را هم در کسب معلومات و افزایش آگاهی ها که به وسیله کتاب خواندن عاید انسان می شود، سهیم کرد، گام بزرگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تشویق و ترغیب افراد به این عادت پسندیده برداشته ایم.

یکی از این فعالیت ها به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده است به این معنا که کتاب هایی که چند بار مطالعه شده و دیگر برای یک نفر جذابیت لازم ندارد را با اهدا و یا بوسیله مبادله در اختیار افرادی گذاشت که علاقمند به کتاب و مطالعه و همواره تشنه مطالب آن هستند تا بتوانند روز به روز زندگی را در مسیر بهتر هدایت کنند.

 

 

چگونه بیشتر کتاب بخوانیم؟

هر چه آمار مطالعه کشوری بیشتر باشد درصد توان اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی نظامی آن کشور نیز بیشتر می شود و این ما را بر آن می دارد تا بکوشیم درصد مطالعه خودمان را زیاد کنیم.

اگر آدمی نیستید که راحت کتاب دستتان بگیرید و بخوانید. در مرحله اول همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید و هرکجا که می‌روید با خود ببرید. حالا اگه اهل کیف دست گرفتن هم نباشید، سخت‌تر می‌شود.  برای حل این مشکل البته با وفاداری به (کتاب واقعی) ما استفاده از کتابخوان الکترونیکی و برنامه های مرتبط با آن را پیشنهاد می‌کنیم. مزیت استفاده از کتاب‌خوان‌های مجازی در دسترس بودن تعداد زیادی کتاب است بدون زحمت حمل‌شان البته.

زندگی خیلی کوتاه‌تر از آن است که دقایقش را اینطور هدر دهید. اگر کتابی را شروع کردید که حس می‌کنید ارزش خواندن ندارد، یا از آن کتاب لذت نمی‌برید، هیچ ایرادی ندارد، نیمه‌کاره رهایش کنید. مگر سریالی که یکی دو قسمت اول آن بد باشد را تا انتها می‌بینید؟

زمان‌های زیادی در روز وجود دارد که جان می‌دهند برای خواندن یک تکه روایت کوتاه و زیبا. یک روز به زمان‌هایی که برای خواندن چند صفحه کتاب به کار می‌‌آیند دقت کنید، حتما تعجب می‌کنید.

اگر شما در جایی خیلی شلوغ، مثل مترو مطالعه می‌کنید و حواستان پرت می‌شود از هدفون استفاده کنید. منوط بر اینکه موسیقی‌تان تحریک آمیز و نشاط آور نباشد ترجیحا صدای باران ،امواج اقیانوس یا هر صدای سفید دیگر که کمتر از محیط اطراف حواستان را پرت می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا تمرکز بیشتری برای کتاب خواندن داشته باشید.

آن‌هایی که عاشق کتاب هستند سعی می‌کنند با بقیه آدم‌ها اتصال کتابی پیدا کنند، مثلا به دیگران کتاب توصیه کنند. و اغلب هم از کتاب‌خانه خودشان، کتاب قرض می‌دهند. طبیعی هم هست که وقتی موضوعی باعث حس خوبی در شما می‌شود، بخواهید این حس خوب را به دیگران انتقال دهید و آن‌ها را در خوشی‌تان شریک کنید.

وقتی رابطه نزدیک با همچین کسانی پیدا می‌کنید، میل شما هم به خواندن افزایش پیدا می‌کند. و آن‌ها شما را تشویق می‌کنند به کتاب خواندن زیاد. هنوز کتاب‌تان تمام نشده یک کتاب دیگر برای شما آماده دارند. شاید به این خاطر که دوست دارند درباره کتاب‌هایی که خوانده‌اند با شما صحبت کنند بدون آنکه داستان را لو بدهند.

 

 

فرهنگ اهدای کتاب

بعید است کسی باشد که از هدیه گرفتن کتاب خوشحال نشود. از قدیم الایام بهترین هدیه ها در مناسبت های مختلف از جنس کاغذ بوده اند و آگاهی. امروز هم که از هدیه دادن کتاب صحبت میکنیم باید این را در نظر بگیریم که علاوه بر ارزش معنوی سرشار کتاب، قیمت های پشت جلد هم دست کمی از یک شیشه عطر معمولی یا یک هدیه با ارزش ندارند.

در دنیای اینترنت هدیه دادن کتاب امری بسیار ساده است. چرا که ارسال یک فایل پی دی اف تحت عنوان کتاب الکترونیکی به دوستان و آشنایان حتی اگر هزینه بر باشد، کاری بسیار ساده و بی دردسر تلقی می شود.

کتاب های صوتی جذاب هم که نسل سوم کتاب ها محسوب می شوند طرفداران خاص خود را دارند که آن هم با قابلیت ارسال در فضای مجازی راه های انتقال ساده ای دارد که به مخاطبان پیشنهاد می شود فرهنگ هدیه کتاب را در این سبک حتما امتحان کنند.

از آن جایی که اصالت را با کتاب های کلاسیک و به اصطلاح کاغذی میدانیم زیباترین شکل هدیه هم تحت همین غالب می شناسیم. هدیه ، تبادل، تعویض یا امانت دادن کتاب ها نیز سنت پسندیده ایست که این روزها بازار داغی بین کتاب خوان ها دارد. در ادامه به بخشی از این راه ها اشاره کوتاهی میکنیم.

 

مرکز تبادل کتاب

همه ما بي ترديد كتاب هاي زيادي را از گذشته با خود حمل كرده ايم و اكنون ممكن است به علت كمبود جا در منزل آن ها را در مكان هايي نامناسب نگهداري كنيم چون نياز گذشته به آن ها را نداريم. مي توانيد اين كتابهايتان را به مركز تبادل كتاب ببريد، خودتان قيمت گذاري كنيد، آن ها را تحويل داده و با دريافت رسيد به منزلتان بازگرديد. اگر كتاب هايتان به فروش رفت و به دست مصرف كننده واقعي اش رسيد مي توانيد با همان مبلغ از همان مكان كتاب مورد نيازتان را تهيه كنيد.
ایده تاسیس مرکز تبادل کتاب از 4 سال پیش با نظر یک جمع فرهنگی از علاقمندان حوزه کتاب به مرور شکل گرفت و پخته شد تا این که 23 خرداد سال 94 رسما این مرکز آغاز به کار کرد. مکان مورد نظر هم واقع در خیابان مظفر شمالی را خیرین به این مرکز اهدا کردند و هزینه های مرکز نیز از 8 درصد هزینه مبادلات کتاب تامین خواهد شد.

اين مركز، این نخستین‌ بار است که مرکزی برای مبادله کتاب در ایران با این وسعت راه‌اندازی می‌شود و به افراد این امکان را می‌دهد که کتاب‌های خودشان را با کتاب‌های دیگران تعویض کنند.

resized_474045_403.jpg

 

کتابخانه مهربانی

از آنجایی که روح اهل کتاب پر از نشاط و فکر آن ها پر از خلاقیت و دستشان پر از بذرهای محبت بوده و هست، همیشه در مواجهه با آن ها صحنه هایی را شاهد خواهیم بود که الحق و الانصاف به وجد می آییم. چه در ایام هفته اهدای کتاب و چه سایر مناسبت های مرتبط با کتاب در گوشه گوشه شهر دست آوردهایی را از مردم کتاب خوان میبینیم که پیام اهدای خرد را به انسان منتقل میسازند.

حتما نام دیوار مهربانی به گوشتان رسیده است. دیواری که با شعار "لازم نداری بذار، لازم داری بردار" در شهر معروف شده است. حالا تصور کنید به جای لباس و سایر مایحتاج زندگی مادی، با دیواری پر از مهربانی از جنس معنا و دانش و فهم روبرو شویم. چیزی که این روزها دیدنش در شهر مارا متعجب نمی کند.

هفته کتابخوانی

 

*** هفته اهدای کتاب فرصت خوبی است تا هدیه دادن یک کتاب خوب به یک دوست، گامی بلند و مستمر در راستای نشر فهم و آگاهی برداریم. به امید روزی که دست هر شهروند در کوچه و خیابان، یک کتاب خوب ببینیم.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x