سه شنبه, 1 آبان 1397 :: Tuesday, 23 October 2018
کد خبر: 125529

نهم دی، باطل السحر فتنه 88

امروز سالگرد حماسه مهمی در کشور ماست که به اذعان صاحب نظران مهمترین مرحله در واکسینه شدن نظام در رویارویی با فتنه ها بوده است. نهم دی حماسه دست ساز مردم شریف ایران، باطل السحر فتنه 88 بود که هر ساله سالگرد آن را به پاس عبور از شدت و رسیدن به رخاء پاس میداریم.
نهم دی، باطل السحر فتنه 88 به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

امروز سالگرد حماسه مهمی در کشور ماست که به اذعان صاحب نظران مهمترین مرحله در واکسینه شدن نظام در رویارویی با فتنه ها بوده است. نهم دی حماسه دست ساز مردم شریف ایران، باطل السحر فتنه 88 بود که هر ساله سالگرد آن را به پاس عبور از شدت و رسیدن به رخاء پاس میداریم.

حماسه بزرگ و به یاد ماندنی 9 دی درسال 1388 تجلی عناصر کارآمد و سازنده ای بود که سستی و کف روی آب بودن باطل را برای همگان روشن و برملا ساخت. 9دی، مردم ایران اسلامی با بهره گیری و استفاده صحیح از شاخص‌های مومن انقلابی، توانستند نقشه خطرناک و از پیش طراحی شده دشمنان قسم خورده ی فتنه‌گر را نقش بر آب کنند و قدرت و هیبت خود را به منصه ظهور رسانند.

به نظر میرسد برای پرداختن به اهمیت 9دی لازم است فتنه و فتنه گر و اهمیت بصیرت و حضور مردم بهتر و بیشتر روشن شود.

 

فتنه چیست ؟

اصل و ريشه ي اين واژه، از «فتن، يفتن» به معناي آزمايش و امتحان است که به صورت هاي مختلف انجام مي گيرد. وقتي طلا را در آتش مي نهند و مي گدازند تا خوبي و بدي و عيار آن مشخص گردد، به اين کار، فتنه گفته مي شود. اگر فتنه به معناي به آتش افکندن انسان به هم به کار رفته، با عنايت به اين ريشه ي لغوي است.

بر اساس اصل معناي ياد شده، اين کلمه در معاني مختلفي در قرآن و روايات به کار رفته است، مثل: گمراهي، آزمايش، حجت، شرک، کفر، سوزاندن با آتش، عذاب، قتل، بازداشتن از راه خدا، محنت و بلاي شديد، که البته بسياري از اين ها معناي لغوي فتنه نيست، بلکه در اين مفاهيم به کار رفته و در آياتي که اين واژه آمده، به اين معاني تفسير شده است.

بيشترين کاربرد اين واژه در متون ديني در سه مورد است:

اول: امتحان و آزمون؛

دوم: آميختگي حق و باطل؛

سوم: آشوب و بلوا.

 

 

تعریف فتنه در آینه کلام رهبری

فتنه معنایش این است که یک عده‌اى بیایند با ظاهرِ دوست و باطنِ دشمن وارد میدان شوند، فضا را غبارآلود کنند؛ در این فضاى غبارآلود، دشمنِ صریح بتواند چهره‌ى خودش را پنهان کند، وارد میدان شود و ضربه بزند... فتنه‌گر یک تکه حق، یک تکه باطل را می‌گیرد، اینها را با هم مخلوط می‌کند، در کنار هم می‌گذارد؛ « فحینئذٍ یشتبه الْحَقِّ عَلَى أَوْلِيَائِهِ» (خطبه 50 نهج البلاغه)؛ آن وقت کسانى که دنبال حقند، آنها هم برایشان امر مشتبه می‌شود. فتنه این است دیگر.(1388/10/29)

 

 

شناخت فتنه گر در بیانات آیت الله خامنه ای

اینهایى که عامل فتنه بودند - توى خیابان، یا بعضى از سخنگویان‌شان - اغلب ندانسته وارد این میدان شده بودند؛ اما دست‌هایى اینها را هدایت می‌کرد، نمی‌فهمیدند. حالا این که چطور بعضى‌ها وارد این میدان شدند، چطور ندانسته به دشمن کمک کردند، خودش تحلیل‌هاى دقیق روانشناختى دارد؛ اما واقعیت قضیه این است که عرض کردم. این مسأله خیلى کار بزرگى بود؛ این کار را شما جوان‌ها به سامان رساندید. (1389/08/12)

 

شواهد و قرائن فراوان اثبات می‌کند که حوادثی که گاه در کشور رخ می دهد از جمله حوادث سال 78 و فتنه 88، از نتایج برنامه‌ریزی‌های میان مدت و بلندمدت دشمن است. (1389/08/04)

 

در آن فتنه (سال 88)، طراح و نقشه کش و مدیر در بیرون از مرزها بوده و هست و عده‌ای به‌خاطر حب به نفس و حب به مقام اسیر توطئه آنها شدند و دانسته یا ندانسته با آنها همکاری کردند. (1389/11/15)

 

دشمن محاسبات خیلى دقیقى کرده بود؛ منتها خوب، محاسباتش غلط از آب درآمد؛ ملت ایران را نشناخته بود. دشمن در پشت صحنه، همه‌ى چیزها را مشاهده کرده بود. این کسانى که شما بهشان می‌گویید سران فتنه، کسانى بودند که دشمن اینها را هل داد وسط صحنه. البته گناه کردند. نبایستى انسان بازیچه‌ى دشمن شود؛ باید فوراً قضیه را بفهمد. اگر اول غفلتی کرده است، وسط کار وقتی فهمید، بلافاصله بایستی راه را عوض کند. خوب، نکردند.

عامل اصلی دیگرانی بودند که طراحی کرده بودند، به خیال خودشان محاسبه کرده بودند. به گمان آنها بساط جمهوری اسلامی بنا بود جمع شود؛ نه فقط حقیقت دین، حتّی شعارهای دینی هم باقی نمانَد؛ برنامه این بود. طراحی این بود که اگر توانستند قاعده‌ی دولت را به شکل مطلوبِ خودشان بچینند، که بعد از آن، راه حرکت‌شان روشن بود که چه کار می‌کردند؛ اگر هم قاعده‌ی حکومت و دولت طبق میل آنها چیده نشد و برایشان ممکن نشد، کشور را به آشوب بکشانند؛ با خیال خودشان  - من یک وقتی گفتم - کاریکاتور انقلاب اسلامی را درست کنند؛ مثل سایه‌هایی که حرکت یک قهرمان را تقلید می‌کنند، ادای قهرمان‌ها را، ادای انقلاب را در بیاورند؛ برنامه‌شان این بود. ملت ایران توی دهن اینها زد و بساط اینها را جمع کرد. (1389/10/19)

 

کسانی که در مقابل عظمت ملت ایران در انتخابات ایستادند، از ملت نیستند بلکه افراد ضد انقلاب صریح (منافقان، سلطنت طلبان و ...) و یا افرادی هستند که براثر جهالت و لجاجت خود همان کار ضد انقلاب را انجام می‌دادند و ربطی به توده مردم ندارند. (1388/11/19)

 

آمریکا ، انگلیس، کشورهای غربی، منافقان و سلطنت طلبان از فتنه پس از انتخابات حمایت کردند. همراهی دشمنان و فتنه‌گران به تجلی عظمت پرشکوه ملت ایران در 9 دی و 22 بهمن 88 منجر شد. (1389/03/14)

 

آن حجم عظیم تبلیغات دشمن که می‌خواست فتنه‌گران را مردم ایران معرفى کند و این‌جور نشان بدهد که مردم ایران از انقلاب‌شان، از نظام‌شان برگشتند. (1390/09/21)

 

 

عناصر و شاخص های موفقیت در 9دی

با کمی دقت و بررسی در وقایع و حوادث سال 88، بخصوص حماسه ماندگار 9دی به این مطلب دست خواهیم یافت که موفقیت و حماسه 9دی مرهون شاخص ها و عناصر مهمی است که در جامعه اسلامی متجلی بود.

 

اطاعت پذیری و ولایت مداری

یکی از مهمترین و زیباترین عناصر و شاخص هایی که در روز 9دی در جامعه اسلامی متجلی شد، پایبندی به اصول و ارزش های اسلامی و همچنین اطاعت پذیری و نمایش ولایت مداری در جامعه بود. در ماجرای تاسوعا و عاشورای سال88 فتنه گران در محاسبات خود مسیر غلطی را در پیش گرفتند، و با بی‌احترامی و هتک حرمت به ارزش های اسلامی و با سوت و هلهله های اهانت آمیز به دستگاه عزاداری اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، كوس رسوايي خود را بر كوي و برزن زدند، این کار غیر انسانی موجب شد خون غیرت و ولایت مداری در رگ های امت به جوش وخروش در آید، به طوری که یک بار دیگر جامعه اسلامی اوج محبت و ارادت خود را نسبت به خاندان عصمت و طهارت به منصه ظهور رساند؛ چرا که این امر مصداق روش اطاعت از فرمان الهی و دستور پیامبر اکرم(صلی الله علیه و اله) بود. «قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى؛[شوری،آیه23] بگو: «به ازاى آن [رسالت‏] پاداشى از شما خواستار نيستم، مگر دوستى درباره خويشاوندان.»

 

دشمن شناسی

در روز 9دی مردم ایران به خوبی میزان درایت و دشمن شناسی خود را در مقابل دیدگان جهانیان به نمایش گذاشتند و به همه مستکبران و خود فروختگان داخلی اثبات کردند که اگر شما به دنبال براندازی و فروپاشی انقلاب اسلامی هستید ما نیز هوشیار و بیدار هستیم و اجازه هیچ گونه تسلط و نفوذ را به شما نخواهیم داد؛ چرا که ما رهنمود گوهر بار مولی المتقین را سرلوحه  زندگی سیاسی و اجتماعی خود کرده‌ایم، در کتاب شریف نهج البلاغه از امام علی(علیه السلام) این چنین نقل شده است: «وَ إِنَّ أَخَا الْحَرْبِ الْأَرِقُ وَ مَنْ نَامَ لَمْ يُنَمْ عَنْهُ؛ و هر كه از ترس دشمن آسوده بخوابد دشمن نسبت به او نخواهد خفت.»

 

بصیرت انقلابی و تقوای الهی

در روز 9 دی مردم اثبات کردند که دارای نگاه ژرف انقلابی و سیاسی هستند، چرا که با اقدام به موقع و هوشیارانه  نقشه ی دشمن را نقش بر آب کردند و اجازه ندادند آن توده سرطانی، در بدنه جامعه اسلامی رسوخ کند و موجب سستی و اضمحلال همبستگی جامعه شود، به واقع  مردم ایران با تفکر و اندیشه و تحلیل سیاسی صحیح، بصیر شدند، به همین جهت خدای متعال قدرت تشخیص حق از باطل را به آنان عنایت کرد. در منابع روایی نیز رابطه تفکر و عبرت آموزی و همچنین تقویت قوه بصیرت این چنین بیان شده است. «إنّما البَصيرُ مَن سَمِعَ فَتَفَكَّرَ، و نَظَرَ فأبصَرَ، و انتَفَعَ بالعِبَرِ، ثُمّ سَلَكَ جَدَدا واضِحا يَتَجنَّبُ فيهِ الصَّرعَةَ في المَهاوي؛ بصير كسى است كه بشنود و بينديشد، ببيند و بينا شود و از عبرت ها بهره گيرد. سپس راه آشكار و روشن را در پيش گيرد و از افتادن در پرتگاه هاى آن، بپرهيزد.»

 

وحدت و  یک دلی

9دی تجلی و نمایش همدلی، اتحاد و یکپارچگی است، آموزه های اسلامی به خوبی کارکرد واهمیت اتحاد را برای جامعه اسلامی تبیین کرده است و همگان را از اثرات سوء و خطرناک تفرقه و اختلاف برحذر داشته است: «وَ أَطيعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ريحُكُمْ وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرينَ؛[انفال، آیه46] و از خدا و پيامبرش اطاعت كنيد و با هم نزاع مكنيد كه سُست شويد و مهابت شما از بين برود، و صبر كنيد كه خدا با شكيبايان است.»، امید و انتظار جامعه استکباری این بود که با فراهم شدن بستر فتنه اختلاف و چند دستگی در ایران رونق گیرد و همین امر موجبات سستی و ضعف این کیان اسلامی را فراهم سازد، ولی خیال خام آنها به واقعیت نپیوست؛ چرا که سیل خروشان مردم در روز 9دی اتحاد و همدلی این سرزمین را به گوش معاندان رسانید و آن را در ناامیدی ویأس فرو برد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x