دوشنبه, 30 مهر 1397 :: Monday, 22 October 2018
کد خبر: 123040

فیلترینگ سروسامان می‌گیرد؟

آزادی بی قید و شرط در هیچ یک از تمدن‌های دنیا دیده نمی‌شود. مورد قبول هیچ کس نیست که فرد هر کاری که بخواهد انجام دهد و آثار سو اعمالش بر تمام جامعه اثر بگذارد.  
فیلترینگ سروسامان می‌گیرد؟ به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

فضای مجازی ارتباط تنگاتنگی با زندگی واقعی دارد به طوری که همواره این دو روی هم کنش و واکنش دارند؛ در عصر کنونی تفکیک این دو از یک دیگر کار بسیار سختی است.

 

به همین خاطر محتوای اشتراک‌گذاری شده در فضای مجازی می‌تواند فرهنگ، زبان، گویش، رفتار، سبک زندگی و ... انسان‌ها را تغییر دهد و گاه به تعالی و گاه به زوال برساند.

در اکثر کشورهای جهان، برای کنترل فضای مجازی اهرمی توسط دولت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دسترسی به برخی پایگاه‌ها که با ارزش‌های جامعه تضاد دارند را محدود سازند.

اینترنت و دنیای مجازی 1

فیلترینگ؛ اصطلاحی است که در فضای وب بسیار پرکاربر می‌باشد. در طول وبگردی روزانه احتمالاً با چندین سایت روبرو شوید که دسترسی به آن توسط نهادهای ذی‌ربط محدود یا مسدود گردیده است. دلایل این امر، در اکثر موارد مبارزه با ترویج خشونت و تفکر تکفیری همچنین جلوگیری از رواج بی اخلاقی می‌باشد.

  این اتفاق محدود به کشور ما یا کشورهای همسایه نیست و در اقصی نقاط جهان کاربرد دارد. هرچند میزان و روش فیلترینگ در همه کشورها مختلف است و نمی‌توان گفت که معیارهای موجود در کشور ما مثلاً با افغانستان یا آمریکا یکسان است.

اینترنت و دنیای مجازی

در چین که یکی از شدیدترین محدودیت‌ها را در اینترنت خود اعمال می‌کند، دسترسی به سایت‌های خبری خارجی، سایت‌های دولتی خارجی، برخی سایت‌های سرگرمی و مذهبی غیر مجاز تلقی می‌گردد. در آمریکا که عده‌ای آن را به عنوان مهد آزادی و دموکراسی می‌شناسند استفاده از اینترنت بسیار تحت نظر و ورود به سایت‌های بسیاری محدود است و به هیچ وجه این‌گونه نیست که تمام فضای وب در اختیار کاربران قرار بگیرد.

در فرانسه به عنوان یک کشور اروپایی، حتی استفاده آزاد از موتور جستجوی گوگل هم میسر نیست. این کشور با دست‌کاری نتایج گوگل، به زعم خود آن را پالایش می‌کند تا کاربر نتواند به راحتی از سایت‌های مورد نظرش که در عین حال مخالف سیاست‌های این کشور شناخته می‌شود، استفاده کند. تمام ISP های فرانسوی موظف هستند که نامه‌های الکترونیکی تبادل شده در فضای مجازی را حداقل برای یک سال نگهداری کنند.  همچنین فرانسه با جدیت در مقابل نقض قوانین کپی رایت می‌ایستد و اگر فردی این قوانین را زیر پا بگذارد و محتوای که حق نشر آن محفوظ است را به طور غیر قانونی دانلود کند از دریافت خدمات اینترنتی به طور کامل محروم خواهد شد.

فیلترینگ

فیلترینگ به این شکل عمل می‌کند که ابتدا کاربر با ورود کلمات مورد نظرش یک وبگاه را فراخوانی می‌کند. این فراخوانی ابتدا به ISP ارجاع و پس از آن به شبکه lan فرستاده می‌شود. کلیه درخواست‌ها با لیستی که به آن لیست سیاه گفته می‌شود مقایسه می‌گردد. درصورتی‌که وبگاه مورد درخواست کاربر شامل کلمات کلیدی، دامنه‌های غیرمجاز یا نشانی آی پی در لیست سیاه وجود داشته باشد، صفحه فیلترینگ فراخوانی می‌شود.

 

انواع فیلترینگ

فیلترینگ از طریق سامانه نام دامنه

سامانه نام دامنه نام هر دامنه را به نشانی پروتکل اینترنت متناظرش ترجمه می‌کند. نشانی سروری که سامانه نام دامنه را ارائه می‌دهد، به طور خودکار و در هنگام برقراری اتصال به اینترنت از طریق تأمین‌کنندهٔ خدمات اینترنتی در اختیار رایانهٔ شما گذاشته می‌شود. اگر این سرور سامانه، سانسور کننده باشد کلیهٔ درخواست‌ها برای وبگاه‌های غیرمجاز را بی پاسخ می‌گذارد.

فیلترینگ به وسیلهٔ پراکسی

در این روش تأمین‌کنندهٔ خدمات اینترنتی دسترسی مستقیم به اینترنت را محدود کرده و شما را ملزم به استفاده از پراکسی سرور می‌کند.

فیلترینگ به کمک مسیریاب

در قسمت انتهایی شبکه (Gateway)، مسیریاب طوری تنظیم می‌شود که ترافیک خروجی شبکه را به سمت یک سیستم فیلتر کننده منحرف کند. کلیهٔ درخواست‌ها از این سیستم عبور داده می‌شوند و در صورت وجود وبگاه‌ها یا کلمات غیرمجاز، جریان اطلاعات مسدود می‌شود.

فیلترینگ به کمک سانسور افزارها

این نرم‌افزارها بیشتر در منزل (برای کنترل والدین بر فرزندان)، مدارس و دانشگاه‌ها استفاده می‌شوند.

فیلترینگ به کمک مسدود کردن درگاه‌ها

درگاه‌ها (پورت‌ها) مانند درهایی هستند که سرور از طریق آنها خدماتش را ارائه می‌دهد. اگر درگاهی مسدود شود تمام خدماتی که از طریق آن درگاه ارائه می‌شده، غیرقابل دسترس می‌شود.

فهرست سیاه و فهرست سفید

در فهرست سیاه، دسترسی به وبگاه‌هایی در لیست مورد اشاره مجاز نیست.

در فیلترینگ بر اساس فهرست سفید، یک فهرست (معروف به فهرست سفید) شامل نشانی وبگاه‌هایی وجود دارد که دسترسی به آن‌ها مجاز است و دامنه‌های ناموجود در این لیست غیرمجاز هستند.

فیلترینگ مرکزی‌ای که هم‌اکنون در ایران استفاده می‌شود از نوع فیلترینگ سیاه است. از طرفی بسیاری از سایت‌ها نیز از طریق تحریم آی پی‌های ایرانی را فیلتر کرده‌اند. به طور مثال در زمان نگارش این گزارش، دسترسی به گوگل آنالیتیکس که از خدمات گوگل می‌باشد میسر نیست در حالی که با نرم افزارهای تغییر آی پی به راحتی از این پایگاه استفاده کرد.

فناوری اینترنت

بر اساس گزارشات یک موسسه خارجی تجهیزاتی که ایران برای فیلترینگ اینترنت در کشور مصرف می‌کند، ساخت شرکت بلوکوت سیستم است. این شرکت از جمله شرکت‌های آمریکایی ارائه دهنده دستگاه‌های فیلترینگ و مانیتورینگ اینترنت به شمار می‌رود که علی رغم تحریم‌های سفت و سخت موجود، با کشورهایی نظیر ایران و سوریه همکاری دارد. در کنار این شرکت، ZTE چین هم فناوری را به ایران فروخته که قادر به پالایش و ایجاد لیست سیاه برای فیلترینگ است.

اما سؤال اینجاست، که آیا توان داخلی برای ساخت وسایل مورد نیاز و ایجاد فناوری‌های روز در زمینه فیلترینگ، وجود ندارد که کشورمان یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های اینترنت را به دست خارجی‌ها سپرده که هرلحظه ممکن است بر اساس سیاست‌های خودشان دخل و تصرفی در محدودیت‌های مورد نظر داشته باشند؟

اما اخیراً وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک مصاحبه خبر از فیلترینگ غیر همسان در کشورمان داد. هرچند جزئیاتی از این طرح منتشر نشده اما به نظر می‌رسد فیلترینگ مورد نظر بر اساس سن، تحصیلات و نیاز کاربران اعمال شود. به طوری که مثلاً اگر شما 18 سال داشته باشید و در رشته پزشکی تحصیل کنید می‌توانید از سایت‌هایی که در این زمینه فعال هستند اما به دلایل مسائل اخلاقی فیلتر می‌باشند استفاده کنید. یا اگر دانشجو باشید و نیاز به فیلم‌های سایت یوتیوب داشته باشید این امکان فقط برای شما فراهم خواهد بود که آن را بدون فیلترینگ باز کنید.

آذری جهرمی: قیمت موبایل افزایش نمی‌باید

طرح‌های مختلفی طی این سال‌ها برای کاهش یا هدفمندی محدودیت‌های اعمال شده در فضای مجازی کشور آزمایش گردیده که از جمله آنها می‌توان به فیلترینگ هوشمند اشاره کرد. این روش که به نظر حتی امکانات فنی کافی برای استفاده از آن وجود نداشت با سروصدا و تبلیغات زیاد به کار گرفته شد که دولت اعتراف به شکست در این زمینه نمود.

حال باید دید فیلترینگ غیرهمسان آیا کمکی به رفع مشکلات روش‌های فعلی فیلترینگ خواهد کرد یا نه؟

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x