چهارشنبه, 2 آبان 1397 :: Wednesday, 24 October 2018
کد خبر: 122953

وقت انتقام رسیده است

قریب به سه سال است که یمن هدف حمله نظامی عربستان و متحدانش قرار گرفته است. جنگ و بمباران وقتی بی نتیجه ماند و مقاومت مردم را خدشه دار نکرد. مرحله بعدی مداخله عربستان در یمن به فتنه انگیزی میان جریان ها تعلق گرفت که ناکام ماند. حالا نوبت پاسخ یمن به این جنایات ائتلاف عربی است.
وقت انتقام رسیده است به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کشور یمن در نیم قرن اخیر میزبان تحولات و اتفاقات فراوانی بوده است که نتیجه آن جمهوری جاری امروز در خاکش است. یمن و دین و مذهب حقه موجود در آن هر روز در حال تعالی است. یمن همچنین کشور استراتژیک و مهمی نیز محسوب میشود که دندان های تیز شده کشورهای عربی خائن به این کشور کوچک بی ربط به این مسئله نیست. مثلا یمن با تسلط بر تنگه «باب المندب» قادر به کنترل دریای سرخ بوده و حتّی می‌تواند آنجا را با دارا بودن جزیره مهم و استراتژیک «بریم» ببندد.

 

 

یمن، جمهوری، بیداری و ...

یمن تا اوایل نیمه دوم قرن بیستم تحت حاکمیت زیدیان بود و ساختاری یکپارچه داشت، اما در سال ۱۹۶۲ میلادی، افسران ارتش یمن علیه امام محمد بدر دست به کودتا زدند و جمهوری یمن را تاسیس کردند. این امر موجب بروز جنگ‌های داخلی در یمن شد که یک سوی آن طرفداران جمهوری و سوی دیگرش سلطنت‌خواهان بودند. این درگیری‌ها سرانجام باعث شد که یمن به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شود و جمهوری دموکراتیک خلق یمن در ۳۰ نوامبر ۱۹۶۷ در قسمت جنوبی یمن شکل گیرد. این جدایی میان دو یمن وجود داشت تا اینکه در دهه هشتاد قرن بیستم، گفت‌وگوهایی برای اتحاد میان دو یمن انجام پذیرفت که در نتیجه آن، جمهوری یمن در ۲۲ مه ۱۹۹۰ از اتحاد جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دمکراتیک خلق یمن(یمن جنوبی) به وجود آمد.

علی عبدالله صالح که از ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۰ م رییس جمهور یمن شمالی بود، پس از اتحاد یمن جنوبی و شمالی، همچنان رییس جمهور ماند و از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ م ریاست جمهوری یمن را بر عهده داشت. دوران حکومت وی بسیار طولانی بود و سرانجام در جریان بیداری اسلامی برکنار شد.

پس از برکناری علی عبدالله صالح، دولت یمن کوشید طی اصلاحاتی مردم را راضی کند، اما این اتفاق نیفتاد و مردم یمن مجددا دست به اعتراض زدند. این اعتراضات که با رهبری حوثی های یمن پیگیری می‌شد در تابستان ۱۳۹۳ هـ.ش به اوج خود رسید. مردم سه خواسته اساسی داشتند که عبارت بودند از «سرنگونی دولت فاسد، لغو دستور آزادسازی حامل‌های سوخت و اجرای نتایج کنفرانس گفتگوی ملی». سرانجام حوثی‌ها توانستند پس از تصرف بخش‌های مهمی در صنعا پایتخت یمن، دولت را به پای میز مذاکره بکشانند.

توافق نهایی برای حل بحران اخیر در یمن میان رئیس جمهوری و رهبران انصار الله در صنعا روز شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ با نظارت جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن صورت گرفت. بر اساس این توافق، دولت «باسندوه» برکنار شد و با روی کار آمدن انصارالله در صحنه سیاسی یمن، دولت جدیدی در این کشور تشکیل شد که ریاست آن را خالد بحاح بر عهده داشت. اما حوادث به گونه‌ای پیش رفت که خالد بحاح از نخست وزیری استعفا داد و منصور هادی نیز از عدن به صنعا رفت. این رفتار منصور هادی واکنش حوثیون را به دنبال داشت و سرانجام منصور هادی به عربستان فرار کرد.

عربستان سعودی بامداد پنج‌شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۴ به بهانه حمایت از رئیس‌جمهور مستعفی یمن، و به خطر افتادن امنیت عربستان در اثر قدرت گرفتن انصارالله یمن به این کشور حمله کرد. حملات هوایی، دریایی و زمینی عربستان به همراه کشورهای همپیمان به یمن تلفات سنگینی را بر این کشور وارد کرده و آن را به زمین سوخته تبدیل ساخته است.

 

 

فتنه دست ساز ائتلاف عربی به جان یمن

قریب به سه سال است که یمن هدف حمله نظامی عربستان و متحدانش قرار گرفته است. قطعا ناکامی عربستان در تمام کردن جنگ یمن، مرهون وحدت اغلب جریان‌های و گروههای سیاسی و مردمی در برابر «تجاوز نظامی» کشور همسایه است. عربستان و امارات و همپیمانان عربشان هم از این موضوع مطلع هستند. بنا بر این پیش بینی ایجاد تفرقه داخلی توسط اهرم های فشار خارجی در صنعا کار مشکلی نبود. اتفاقی که بالاخره افتاد و خنثی شد. رو سیاهی همیشه به روی عربستان باقی خواهد ماند.

یمن آبستن حوادث مهمی است و عربستان که با صرف میلیاردها دلار طی نزدیک به سه سال گذشته هیچ دستاوردی در یمن نداشته تلاش می‌کند از این اختلافات نهایت بهره‌برداری را کند.

فتنه ای که در یمن رخ داد نیاز به تحلیل عمیقی ندارد. تنها با چند خبر واضح دست فتنه انگیزان رو می شود.

بر کسی که تحولات یمن را دنبال می‌کند، پوشیده نیست که جنبش انصارالله به عنوان یکی از رهبران این جریان‌های سیاسی، بنا بر ضرورت میدانی و سیاسی حزب رئیس جمهور سابق یعنی «المؤتمر» را تحمل کرد و علی عبدالله صالح را که روزی متحد عربستان بود، در کنار خود پذیرفت تا تجاوز نظامی عربستان را دفع کند.

اختلافات انصارالله و علی عبدالله صالح نیز بر کسی پوشیده نیست. بعد از آنکه چندین بار این اختلافات در دو سال و نیم گذشته مهار شد تا عربستان از آن سوء استفاده نکند، سرانجام از چند روز گذشته این اختلافات جدی‌تر از قبل دوباره شعله‌ور شده و صنعاء را طی روزهای جمعه و شنبه ملتهب کرده تا جایی که رسانه‌های محور سعودی، شایعات متعدد و حتی عجیبی منتشر کرده‌اند تا در این آتش دمیده‌ باشند.

اما با هشیاری رهبر انصارالله و سایر عقلای یمن بار دیگر همه قبایل و جریان ها در یمن متحد شدند و دست رئیس جمهور مخلوع یمن بار دیگر برای یمنی ها رو شد. صالح به دنبال به دست گرفتن مجدد قدرت در یمن و واگذاری آن به هم خون های خود است.

در ادامه قرار دادن دانه های پازل فتنه گری عربستان در یمن باید گفت که «مجتهد» فعال رسانه‌ای ناشناس و معروف به افشاگر اسرار خاندان سعودی در تازه ترین افشاگری‌های خود در توییتر نوشت که «سعود القحطانی» معروف به «دلیم» همزمان با درگیری‌ها در پایتخت یمن از نیروهای سایبری و رسانه‌ای عربستان خواست علاوه بر حمایت از علی عبدالله صالح، به جای استفاده از واژه «مخلوع» از عنوان «رئیس جمهور سابق» برای وی استفاده کنند.

این مسئله کاملا در عملکرد شبکه خبری العربیه نیز مشهود است به طوری که ظرف چهار دقیقه، العربیه در توییتر خود واژه مخلوع را به رئیس‌جمهور سابق تغییر داد.

13960912000144_test_photol.jpg

مشاور محمد بن سلمان همچنین خواسته است نیروهای انصارالله یمن را «شبه‌نظامیان فرقه‌گرا و تروریست ایران» خوانده و آن‌ها را به تهران ربط دهند.

در ادامه این همکاری سعودی و صالح برخی اقدامات حزب کنگره مردمی یمن به ریاست «علی عبدالله صالح» که به نوعی آب در آسیاب دشمن ریختن بود از این قرار است. پس از انتشار اخباری دروغین از سقوط صنعاء و انقلابیون یمن، جنگنده‌های متجاوز سعودی به پایتخت یمن، حمله کردند و پایگاه‌های «جربان»، «الاستقبال»، «22 می» و تپه «الریان» در صنعاء را بمباران کردند. همچنین مجمع دولتی و اداره امنیت در «عمران» و سایر استانهای تحت کنترل انقلابیون را بمباران کردند.

در همین خصوص به نظر می‌رسد علی عبدالله صالح پیام‌های مثبتی برای ائتلاف سعودی فرستاده تا برخی نقاطی را که تحت کنترل دارد به سود نیروهای ائتلاف خالی کند تا بدین صورت «فتح‌های جدیدی» برای ائتلاف محسوب شود.

 

 

پاسخ یمن به فتنه گران خارجی

یمن، دیروز یکشنبه اعلام کرد که یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور، تأسیسات اتمی «براکه» در ابوظبی امارات را هدف موشک قرار داده است.

13960912000606_test_photol.jpg

این خبر در حالی منتشر شد که امروز دیروز یک منبع به روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» اعلام کرد که علت آشوب اخیر در صنعاء، طرح امارات و عربستان برای بازگرداندن خانواده علی عبدالله صالح به قدرت در یمن بود.

روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» به نقل از این منبع که نامش را فاش نکرد نوشت: علت کودتای صالح علیه حوثی‌ها و دم زدن علنی او از عربستان، برنامه‌ای است که پشت پرده در ابوظبی در جریان است و هدفش بازگرداندن خانواده صالح به صحنه یمن است زیرا که عربستان با این مسئله موافقت کرده چون در عرصه نظامی یمن ناکام مانده و در عرصه سیاسی در پی تمام کردن نبرد است.

همزمان با این اتفاقات، مقامات جنبش انصارالله و دولت در صنعاء اعلام کرده‌اند که وضعیت تحت کنترل است. وزات کشور نیز صبح یکشنبه از محاصره «بقایای شبه‌نظامیان خائنان در نقاطی در صنعاء» خبر داد.

«ضیف الله الشامی» عضو شورای عالی سیاسی و همچنین عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که موشکی که دیروز به تاسیسات اتمی ابوظبی شلیک شده است، پاسخ به تلاش امارات برای ایجاد فتنه و هدف قرار دادن جبهه داخلی یمن است.

الشامی در گفتوگو با شبکه العالم گفت: ما اعلام کرده بودیم که نیروهای یمنی موشکهایی در اختیار دارند که با آنها می توانند همه پایتختهای کشورهای متخاصم را هدف قرار دادند.

وی گفت: موشکی که به سمت ابوظبی شلیک شده است، نشان می دهد که تهدیدات و فشارهای دشمن علیه ملت یمن بی فایده است.

عضو شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد که شلیک موشک بالدار کروز به این معناست که ما میدانیم چه کسانی در صنعاء توطئه کرده‏‌اند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x