چهارشنبه, 26 دى 1397 :: Wednesday, 16 January 2019
کد خبر: 122802
اتاق خبر24 گزارش می‌دهد؛

مدرس نام یک بزرگراه نیست!

10 آذر 1316 خورشیدی، روزی بود که آیت الله سید حسن مدرس آنگونه که در تاریخ نوشته شده و در سریال هایی که ساخته شده با دستور رضا شاه به شهادت رسید.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

شهید مدرس، نماینده مجلس شورای ملی بود، او در دوره سوم مجلس شورای ملی نماینده مردم تهران در این مجلس بود.

شهید آیت الله مدرس، پیش از آن که نماینده مجلس شورای ملی شود، با سیاست های رضا خانی مخالف بود، با استبداد و فساد سلطنت مخالف بود و بارها به خاطر سخنان ضد رضا شاه، با تهدید رژیم روبرو شده بود.

پس از کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ که از سوی رضاخان و سید ضیاءالدین طباطبایی صورت گرفت، بسیاری از آزادیخواهان دستگیر شدند. از جمله مدرس که به قزوین تبعید و در آنجا زندانی شد. وی بیش از ۳ماه در حبس بود و پس از عزل سید ضیاء آزاد شد.

شهید مدرس

یکی از وقایع مهم مجلس پنجم استیضاح رضاخان بود، سرانجام در روز ۷ مرداد ۱۳۰۴، آیت الله مدرس به همراه شش نفر دیگر از نمایندگان، رضاخان رئیس‌الوزراء را به دلیل سوء سیاست داخلی و خارجی، اقدام علیه قانون اساسی و حکومت مشروطه استیضاح کردند. جلسه استیضاح تبدیل به درگیری طرفداران رضا خان و طرفداران آیت الله مدرس شد.

پس از آنکه رضا خان با کودتا علیه قاجار و زیر پا گذاشتن قانون اساسی سلسله قاجاریه را سرنگون کرد و خود را به عنوان شاه ایران معرفی نمود و تاج گذاری کرد، دشمنی های او با آیت الله مدرس بیشتر شد. تهدید و تطمیع شهید مدرس کار ساز نگشت. حتی یک بار از طرف رضا شاه مبلغ بسیار زیادی پول را به در خانه مدرس می فرستند.

شهید مدرس به فرستاده رضاخان می‌گوید به شرطی این پول را قبول می‌کنم که علیه رضاخان استفاده کنم! فرستاده رضا شاه پول را برمی‌دارد و می‌رود.

آیت الله مدرس نمونه واقعی یک نماینده انقلابی مجلس بود.

در سال 1361، حضرت امام(ره) در دیدار اعضای هیأت وزیران با ایشان درباره شهید مدرس فرمود: «تاریخ مرحوم مدرس را دیده اید که یک سید خشکیده لاغر با لباس کرباسی یک همچو آدمی در مقابل آن قلدری که هر کس وقت را درک کرده باشد می داند که زمان رضا شاه غیر زمان محمد رضا شاه بود... در مقابل او همچو ایستاد در مجلس و در خارج مجلس که یک وقت گفته بود؛«سید! چه از جان من می خواهی؟ گفته بود که می خواهم تو نباشی.»

آن جمله شهید مدرس را که گفته است سیاست ما عین دیانت ما است، شنیده یا خوانده اید، این سخن ماجرایی دارد و یکی از معروف ترین نطق های او در مجلس شورای ملی است.

آیت الله سید حسن مدرس در سال 1302 در مجلس شورای ملی نطق کرد، جلسه مجلس برای استیضاح مستوفی الممالک صدر اعظم احمد شاه قاجار بود. هدف آیت الله مدرس این بود که از قدرت گیری رضا خان جلوگیری کند.

شهید سید حسن مدرس در این نطق می گوید؛ «اگر یک کسی از سر حد ایران، بدون اجازه‌ دولت ایران، پایش را بگذارد در ایران و ما قدرت داشته باشیم، او را با تیر می‌زنیم و هیچ نمی‌بینیم که کلاه پوستی سرش است یا عمامه یا شاپو. بعد که گلوله خورد، دست می‌کنیم ببینم ختنه شده است یا نه. اگر ختنه شده است بر او نماز می‌کنیم و او را دفن می‌نماییم و الا که هیچ. پس هیچ فرقی نمی‌کند. دیانت ما عین سیاست ماست، سیاست ما عین دیانت ماست. ما با همه دوستیم مادامی که با ما دوست باشند و متعرض ما نباشند. همان قِسم که به ما دستورالعمل داده شده است، رفتار می‌کنیم.»

زمانی که نصرت‌الدوله وزیر مالیه رضا شاه بود، لایحه‌ای تقدیم مجلس کرد که به موجب آن، دولت ایران یکصد سگ از انگلستان خریداری و وارد کند. او شرحی در باره ویژگی های این سگ‌ها بیان کرد و گفت: این سگ‌ها شناسنامه دارند، پدر و مادر آنها معلوم است، نژادشان مشخص است و از جمله خصوصیات دیگر آنها این است که به محض دیدن دزد، او را می‌گیرند.

مدرس طبق معمول، دست روی میز زد و گفت: مخالفم.

وزیر مالیه گفت: آقا! ما هر چه لایحه می‌آوریم، شما مخالفید، دلیل مخالفت شما چیست؟

مدرس جواب داد: مخالفت من به نفع شماست، مگر شما نگفتید، این سگ‌ها به محض دیدن دزد، او را می‌گیرند؟ خوب آقای وزیر! به محض ورودشان، اول شما را می‌گیرند. پس مخالفت من به نفع شماست.
نمایندگان با صدای بلند خندیدند و لایحه مسکوت ماند.

شهید مدرس، الگویی مناسب و شاخص برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی است تا با تبعیت از ویژگیهای او، وظیفه نمایندگی مردم را در مجلس شورای اسلامی به خوبی انجام دهند.

حضرت امام خمینی(ره)شناخت شهید مدرس را امری لازم می داند او در اینباره گفته است؛ «اینک که مدرس با سربلندی از بین ما رفت، بر ما است که ابعاد روحی و بینش سیاسی و اعتقادی او را هر چه بهتر بشناسیم، زیرا که او زنده است و الگوی تمامی مبارزان است، حق جوست.»

مدرس نام یک بزرگراه نیست، نام شخصیتی است که باید برای شناختن او فراتر از بزرگراه رفت.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x