چهارشنبه, 2 آبان 1397 :: Wednesday, 24 October 2018
کد خبر: 122745

صعود ایران، سخت یا غیرممکن؟

وقتی سوت پایان بازی ایران و ازبکستان به صدا در آمد زمین به اندازه وزن 80 میلیون نفر سبک شد! ایرانی‌ها خوشحال از دومین صعود به جام جهانی بودند و بی دردسر ترین و راحت‌ترین مقدماتی را جشن گرفتند. حالا باید منتظر می‌ماندیم تا بقیه تیم‌های حاضر در روسیه مشخص شوند و برای گروه بندی مسابقات لحظه شماری می‌کردیم.
صعود ایران، سخت یا غیرممکن؟ به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

شب گذشته بالاخره پس از ماه‌ها، قرعه کشی گروه‌های تیم‌های راه یافته به جام جهانی 2018 روسیه انجام گرفت.خیلی‌ها امید داشتند که در گروه آسانی قرار بگیریم و خیلی‌ها می‌گفتند نه! حتماً گروهی داشته باشیم که چند تیم قدرتمند در آن حاضر باشند تا خودمان را نشان دهیم! اما حتماً هیچ کس توقع نداشت که کشورمان در سخت‌ترین گروه جام جهانی قرار بگیرد.

طراحى جالب گوى هاى قرعه كشى جام جهانی 2018 + عکس

وقتی کافو آخرین برزیلی که جام جهانی را بالای سر برده، نام کشورمان را از گلدان خارج کرد آب سردی بر پیکر همه فوتبال دوستان ایرانی ریخت! انگار دنیا روی سرشان خراب شده و دیگر جام جهانی برایمان به پایان رسیده باشد. هم‌گروهی با پرتغال و اسپانیا و مراکش آن چیزی نبود که می‌خواستیم اما انقدر ها هم نباید نا امید باشیم.

جایگاه مراسم قرعه كشی جام جهانی ٢٠١٨ + عکس

در قرعه‌کشی جام جهانی 2014 وقتی ایران با آرژانتین، نیجریه و بوسنی و هرزگوین در یک گروه قرار گرفت، جواد نکونام کاپیتان وقت تیم ملی در برنامه زنده از ترس خودش برای بازی در مقابل مسی و ستاره‌های آرژانتین گفت. اما ما مسی را آچمز، دی ماریا را از روند بازی خارج کردیم و هیگواین را ناکام گذاشتیم. اگر پاس اشتباه نکونام نبود و مسی در لحظه در جای مناسب نبود حتماً بازی را رؤیایی تمام می‌کردیم و حداقل به یک مساوی می‌رسیدیم.

 

بیایید ابتدا تیم های همگروهمان را بهتر بشناسیم و سپس تحلیل کوتاهی داشته باشیم که آیا واقعا از پیش حذف شده ایم؟

اسپانیا

اسپانیایی‌ها سال‌هاست جزو قدرت‌های ملی جهان به حساب می‌آیند. آنها در سال 1964 قهرمان اروپا شدند اما پس از آن برای نیم قرن چندان خوب نتیجه نگرفتند. هرچند باشگاه‌های اسپانیا در دنیا و اروپا بسیار قدرتمند و بی رقیب ظاهر می‌شدند.

اما در جام ملت‌های اروپای 2008، آنها با به‌کارگیری روش جدیدی در فوتبال به نام تیکی تاکا با پاس‌های کوتاه و مسخ کننده‌شان  توانستند رقیبان را یکی پس از دیگری از مقابل بردارند و قهرمان این رقابت‌ها شوند. از آن به بعد، خط میانی خشم سرخ با ژاوی، اینیستا برای هر تیمی ترسناک بود.

maxresdefault.jpg

همه این تیم را فاتح جام جهانی 2010 می‌دانستند که همین هم شد و اسپانیا برای اولین بار در تاریخ به این مهم دست یافت. اما در جام ملت‌های اروپای 2012 آخرین درخشش آن‌ها را دیدیم. اسپانیا قهرمان این رقابت‌ها شد  ولی کم‌کم نتایج آنها رو به افول گذاشت.

59d2246d2ee40f8c76000001.jpg

تیکی تاکا هم مرگ داشت! تیم‌های اسپانیا و بارسلونا که عمدتاً از همین تکنیک استفاده می‌کردند درنهایت حریفانی را مقابل خود دیدند که به خوبی از پس این روش بر می‌آمدند. حالا دیگر اسپانیا تیمی نیست که همه متفق‌القول آن را قهرمان بی رقیب جام بدانند.

تیم ششم رده‌بندی فیفا، در دروازه خود دخیا را دارد که بی شک یکی از بهترین‌های جهان در پست خود است و مهاجمان کشورمان کاری بس دشوار مقابل او در نبردهای تک به تک خواهند داشت!

در دفاع، مهره‌های آنها بی نظیرند! راموس، پیکه، آلبا، ناچو، مونرال، مارتینز، کارواخال، آزپیلیکوئتا و آلبا آنقدر خوب هستند که لوپتگی مربی 51 ساله این تیم را برای انتخاب به دردسر بیندازند.

andres-iniesta-spain-58915.jpg

در خط هافبک، اینیستا، سیلوا، کوکه، بوسکتس، سوسو، ایسکو، ایارامندی، تیاگو، فابرگاس و... را دارند که شاید غنی‌ترین تیم جهان در این بخش باشند.

اما مهاجمان با کیفیت این تیم شاید در قیاس با سایر بخش‌ها کمی اختلاف تعداد دارند، مهاجمان اسپانیا را کایخون، موراتا، ویتولو و دلوفئو هستند. همه این‌ها می‌توانند برای حریفان مرگبار باشند و در یک لحظه کار تیم مقابل را تمام کنند! خط حمله اسپانیا خیلی خوب قدر موقعیت‌ها را می‌داند و به سادگی از کوچک‌ترین آن‌ها نخواهد گذشت.

شاید خطرناک‌ترین مهره‌های اسپانیا برای تیم ملی ما، سیلوا، اینیستا، راموس و موراتا باشند. هر چهار نفر از شم بالای گل زنی برخوردار هستند.

 

پرتغال

رونالدو؛ قطعاً مهم‌ترین نامی که از تیم ملی پرتغال در ذهن‌ها تداعی می‌شود رونالدو است. هنوز هم عده‌ای کلیپ‌های بازی او مقابل تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2006 آلمان و دریبل خوردنش از علی کریمی را برای هم می‌فرستند. حالا پس از 12 سال باز هم باید با او روبرو شویم. رونالدو حتماً جزو 5 بازیکن برتر تاریخ است که شاید تا سال‌ها فردی با توانایی‌های او در فوتبال ظهور نکند. کسی که به تنهایی می‌تواند برای نتیجه را به نفع تیمش برگرداند. خیلی‌ها او را از اوزبیو و فیگو هم بهتر می‌دانند. رونالدوی 12 سال پیش با رونالدوی فعلی زمین تا آسمان فرق دارد!

تنش میان رونالدو و راموس اوج گرفت

رونالدو و تیم ملی کشورش، قهرمان جام ملت‌های 2016 هستند هرچند عده‌ای آنها را به خاطر عملکرد نسبتاً ضعیف به عنوان قهرمان شایسته این جام نمی‌شناسد. پرتغال در جام ملت‌هایی که در خاک خودشان برگزار می‌شد هم این شانس را داشت تا به مقام قهرمانی برسد، اما 2004 سال یونان و آن فوتبال عجیبش بود که در نهایت هم در فینال جام را از چنگ میزبان در آورد.

1495721934_eab92.jpg

پرتغالی‌ها در رتبه سوم آخرین رده‌بندی فیفا قرار دارند. آنها احتمالاً بین خوزه سه و روی پاتریسیو یکی را در جام جهانی درون دروازه خواهند داشت. در دفاع به‌طورکلی میانگین سنی این تیم بالاست و ما خواهیم توانست با تکیه‌بر بازیکنان سرعتی و خوش‌تکنیکمان آنها را جا بگذاریم و به دروازه این تیم برسیم. پپه و کونترائو شاخص‌ترین مدافعان پرتغال هستند که هرکدام به ترتیب 34 و 29 سال سن دارند و برونو آلوز 36 ساله نیز دیگر مدافع شناخته‌شده آنهاست.

البته طی سال‌های اخیر جوان‌گرایی خوبی در این خط صورت گرفته و گاه بازیکنان جوانی جایگزین پا به سن گذاشته‌ها شده‌اند و خوب جواب اعتماد مربی را هم داده‌اند؛ به همین خاطر احتمال این هم وجود دارد که با یک دفاع جوان و درعین‌حال باتجربه روبرو شویم.

metafootball-nani-_of-_portugal-_reacts.jpg

هافبک‌های این تیم اروپایی هم بسیار قدرتمند هستند. ماریو، سیلوا، پریرا، آندرس سیلوا، موتینیو و رانتو سانچز جوان خط میانی آنها را تشکیل می‌دهند که شاید نسبت به اسپانیا چندان مشهور نباشند اما بسیار توانمند هستند. اما خط حمله آتشینی که با نانی، کوارشما، مارتینز، آندرس سیلوا و از همه مهتر رونالدو می‌تواند بلای جان مدافعان تیم ملی شود.

 

مراکش
مراکش بعد از سال‌ها توانست جواز حضور در جام جهانی را به دست بیاورد. این تیم آفریقایی آخرین بار در سال ۱۹۹۸ در جام جهانی در گروه نخست با برزیل، نروژ و اسکاتلند هم‌گروه بود که از صعود به مرحله بعد بازماند. این تیم تنها یک بار در جام ملت‌های آفریقا قهرمان شده که به سال ۱۹۷۶ برمی‌گردد. این تیم در چهار دوره حضور خود در جام جهانی تنها یک بار توانسته به دور دوم راه یابد که آن دوره سال ۱۹۸۶ بود که مراکش توانست راهی دور دوم جام جهانی شود. از دیگر افتخارات این تیم، به قهرمانی در جام عرب در سال 2012 نیز اشاره کرد.

57591272.jpg

قطعاً ضعیف‌ترین حریف ما این تیم آفریقایی است. اما بد نیست بدانید که مراکش بیش از 30 لژیونر باکیفیت در تیم‌های مختلف اروپایی دارد که سرآمد آنها مهدی بن عطیه مدافع باتجربه کنونی یوونتوس و سابق بایرن‌مونیخ است.

morocco_squad_2017.jpg

مطمعناً کشور ما در سخت‌ترین گروه جام جهانی قرارگرفته، نفس حضور پرتغال یا اسپانیا در کنار ما، سرنوشت مبهمی را برایمان رقم می‌زد چه برسد حالا که با هردوی آنها هم‌گروه شده‌ایم و از طرفی با یکی از بهترین تیم‌های آفریقا باید بازی کنیم.

اگر بخواهیم به دور از احساس حرف بزنیم احتمالاً نتایجی نزدیک به جام جهانی 2006 و 2014 در انتظار ماست. یعنی دو شکست و حداکثر یک مساوی!

 بیایید نیمه پر لیوان را هم ببینیم؛ نقطه امیدواری این است که اولین بازی را باید با مراکش برگزار کنیم و اگر این تیم را ببریم می‌توانیم حتی با یک تساوی در دو بازی قبلی شانس بالایی برای صعود داشته باشیم. شاید سخت باشد اما غیرممکن نیست.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x