جمعه, 27 مهر 1397 :: Friday, 19 October 2018
کد خبر: 122235

خاک کرمانشاه روی پوتین های بسیجیان

بسیج با اقدامات ارزشمند خود همیشه جایگاه رفیعی نزد مردم داشته است. کافی است برای چند لحظه در مناطق زلزله زده کرمانشاه چرخی بزنید تا معلوم شود حضور سبزپوشان بسیج که همه داوطلبانه به کمک هموطنان خود آمده اند در سرمای عجیب روستا های کرمانشاه چقدر برای ایشان دلگرمی محسوب می شود.
خاک کرمانشاه روی پوتین های بسیجیان به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بسیجی از جمله واژه‌هایی است که به لطف انفاس قدسی امام تنها در لغتنامه و دایره‌المعارف انقلاب اسلامی یافت می‌شود. بسیجی فرد عاشق سراز پا نشناخته‌ای است که لحظه لحظه زندگی خویش را وقف اسلام و قرآن و ولایت و انقلاب اسلامی کرده است.

 

بسيجي بودن يك ارزش و آمادگي براي دفاع از حق- حق شناسي و حق پرستي و پاسداري و صيانت از حق است؛ مي توان مفهوم بسيج را با مفاهيمي مانند: انصار و مهاجران، اصحاب امام زمان(عج)، ياران حق، مرزبانان توحيد، شيفتگان خدمت، تشنگان ولايت، پاسداران عدالت، جنود الهي و حزب خدا و منتظران ولي الله و رهروان خميني كبير(رض) تطابق داد و از ايشان به بزرگي و بزرگواري و كرامت ياد كرد.

بسيج درخت پرثمرى است كه شكوفه‌هاى شكوهمند آن رايحه ايثار، اخلاص و مقاومت را در فضاى انسانيت پراكنده مى‌سازد، در بوستان بسيج دلاورانى گمنام پرورش يافته‌اند كه با رشادت خالصانه عروج به سوى عرش، قدس و ملكوت را زمزمه كرده‌اند.

از اين نهاد معطر هزاران عاشق به قلّه رفيع شهادت رسيده‌اند و ميليون‌ها نوجوان و جوان جوياى رضاى حق كه تشنه معرفت و شيفته زيارت حسين بن على عليه السلام بوده‌اند به اين بارگاه پُربار راه يافته‌اند.

اين گلستان كه با نام سالار شهيدان عجين گشته و عطر عترت رايحه‌اى جهانبخش به آن عطا كرده آن چنان ابهت، صلابت و درخششى دارد كه هر روز و هر زمان كه بگذرد بر رونق، نام آورى، تأثيرگذارى و بركاتش افزوده مى‌شود.

تربيت يافتگان اين مدرسه با انگيزه‌اى الهى، مقاومتى كم نظير، برنامه ريزى‌هاى حساب شده و جهت دار، گوش به فرمان ولايت به دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌هاى انقلاب اسلامى برخاسته‌اند و از اين روى از بدو تأسيس، خار چشم دشمنان بوده‌اند و گروههايى كوشيدند با باتلاق‌هاى آلوده و مرداب‌هاى متعفن خود كدورت و شكستى بر اين حريم وارد سازند امّا خود باخته، سرافكنده و خسران ديده، نوميد،افسرده و رسوا شدند. بسيج يك خيزش ژرف، ارزشى، منطقى و منطبق بر نيازهاى جامعه اسلامى است. بصيرت بسيجى با ايمان و پارسائى توأم گرديده و محصولات ارزنده‌اى را به ارمغان آورده است.

آن‌ها كه دلشان به نور الهى منوّر است و در قبال مسلمانان احساس مسؤوليت مى‌نمايند و مى‌كوشند پرچم سربلندى و عزت اسلامى را در فرازين قلّه جهان به اهتزاز درآورند در حقيقت بسيجى هستند. حضور پرنشاط و ريشه دار و رشد دهنده در تمامى عرصه‌هاى فكرى، علمى، فرهنگى كه شرافت، استقلال و استوارى ملتى را كه در پرتو قرآن و عترت ترسيم كند نيز يك حركت خودجوش بسيجى است كه استمرار و ژرف بخشيدن به آن در گستره زمان و مكان ضرورتى اجتناب‌ناپذير مى‌باشد.

بسيج را بايد مفهومى فراگير دانست كه عموميت آن طيف وسيعى از انديشه‌هاى متعالى را در خود جاى داده است. عنوان و لقب اين واژه مقدس مى‌تواند هماى سعادت را بر دوش هر فردى از هر قشرى از جامعه فرو بنشاند. بسيجى با تعهد و تقوا، عزم و اراده، صفا و صداقت، شجاعت و همّت، عدالت خواهى، تيزهوشى و زمان‌شناسى در فرازهاى حساس انقلاب و نظام اسلامى حضورى مداوم و سرنوشت ساز دارد.

بسیج و بسیجی ویژگی های زیادی دارد که هر کسی در هر لباسی این ویژگی هارا داشته باشد میتواند بسیجی محسوب شود. برای نمونه به چند خصوصیت یک بسیجی اشاره میکنیم:

 

ویژگی های بسیج و بسیجی

این واژه مقدس که اولین بار از پرتو کلام نورانی امام راحل تجلی یافت به یک معنا همان اندیشه واعتقادی است که شریف‌ترین فرزندان امام آن را آگاهانه برگزیدند و تمام فکر و خلق و خوی و عمل خود را با آن میزان، تنظیم کردند تا آنجا که انسان‌های دیگری شدند با رایحه‌ای ولایی و خاستگاه الهی و جلوه‌ای قرآنی و به معنای دیگر تفکر بسیجی به تمام و کمال، همان اندیشه و اعتقاد کامل به اسلام ناب محمدی (صلی‌الله علیه و آله) است یعنی بی‌اسلام ناب، بسیجی نتوان شد و بی‌تفکر بسیجی، اسلام، اسلام محمدی نخواهد بود. بنابراین تفکر بسیجی، تعبیری بدیع از مکتب اسلام و آئین الهی تشیع است. این تفکر ویژگی‌هایی دارد که همان شاخصه‌های اسلام ناب محمدی(صلی‌الله علیه و آله) و شاخصه‌های اسلام علوی و اسلام زهرایی و اسلام عاشورایی حسینی و زینبی است.

 

ایثارگری بدون منت

‌هرچند ایمان خالص به غیب، این باور را که انسان هرچه را در این دنیای مادی در راه خداوند از دست بدهد در واقع حقیقت آن را در اعلا مرتبه‌اش به دست آورده است، در تفکر بسیجی ایثارگری معنای گسترده‌تری دارد و آن از خودگذشتگی است به تمام معنا. همه چیز برای رضای خداوند در طبق اخلاص گذاشته می‌شود.

چنین تفکری انسان را تا آن اندازه متعالی می‌کند که حاضر می‌شود در گمنام‌ترین وضعیت دنیوی در اوج بی‌توقعی و وارستگی از همه چیز خود بگذرد و چون حسین(علیه‌السلام) با زمزمه “رضا برضاک”‌پای در میدانی می‌گذارد که در نظر خلایق چیزی جز دام بلا و مصائب نیست.

 

حضور در صحنه

بسيجيان با تعقيب خط صحيح انقلاب اسلامي، از طريق افزايش معلومات و سطح دانش و آگاهي هاي خود من جمله بينش سياسي، مي توانند در صحنه هاي مختلف، حضور خود را اعلام دارند و خنثي گر توطئه دشمنان انقلاب بوده و با شجاعت و فداكاري از آفات احتمالي انقلاب جلوگيري كنند. آنها از اين طريق مي توانند راه شهداي جاويد را پاس دارند و از ارزش هاي والاي انقلاب اسلامي محافظت نمايند.

شناخت آفات انقلاب و زدودن آنها يكي از وظايف عمده بسيجيان است كه همانند باغباناني دلسوز، نهال نورسته انقلاب را از وسوسه خناسان مصون نگه دارند. زيرا يك انقلاب ممكن است به آفات مختلفي كه چهره ها و رنگ هاي متفاوت دارند، دچار شده و به تدريج از محتواي اصلي خود خارج شود و سرانجام به انحراف يا شكست مبتلا گردد. اين آفات، «ناشي از عوامل فطري، رواني و اجتماعي» است كه به صورت بسيار نامحسوس و خزنده، جامعه انقلابي را تحت تأثير و نفوذ خود قرار داده و خسارات خود را با خالي كردن انقلاب از محتواي اصلي و دروني آن وارد مي آورند.»

 

یاری رساندن به دیگران

موضوع مهم تبلور انديشه ها و آرزوها و آرمان ها در صحنه عمل و عملياتي كردن انديشه ها و ديدگاه هاست. اگر هزاران انديشه و فكر خوب در ذهن انسان ها باشد كافي نيست گرچه لازم است ليكن زماني افكار بلند و آرمان هاي بزرگ شكل عملي خواهد گرفت و تأثيرگذار و الهام بخش خواهد بود و سرنوشت ها را دگرگون مي كند كه از عالم ذهن و تصور به عالم واقع و تحقق برسد و ساز و كارهاي مناسب اجرائي و عملياتي براي پياده كردن آن آرمان هاي متعالي فراهم شود.

آنچه همواره تاريخ ساز و ماندگار است تبديل انديشه هاي ذهني و تصورات خيالي و آرمان هاي قلبي به جريان جاري و رود پرخروش زندگاني است. حرف را به عمل گره زدن و عينيت سازي سخن و نمود عملي يافتن.

در دوران حوادث و طوفان هاست كه كشتيبان كارآزموده و امتحان داده و تلخ و شيرين و سرد و گرم چشيده از مدعيان بي هنر شناخته مي شود. در اينجا موضوع نصرت اسلام و قرآن و در زمره انصار قرار گرفتن و لباس نصرت دين و ياري امام عصر (ارواحناه فداه) را بر قامت پوشيدن و همچون انصار امام حسين(ع) فداكاري و جانبازي كردن، معيار است؛ صحنه-صحنه حق و باطل و ميدان كربلا و عاشورائيان تاريخ و تاريخ سازان پاك سرشت و روشن ضمير و تفكيك آنها از طاغوتيان و يزيديان است.

 

مجاهدت

جهاد همه جانبه و فراگير براي احياي مجد و عظمت اسلامي يكي ديگر از صفات ياوران مهدي(عج) و يكي از ويژگيهاي ارباب ادب و معرفت و شيفتگان حق و عدالت است.

جهاد، مايه عزت امت اسلامي است، جهاد مفهوم وسيع و ابعاد گسترده اي دارد.

جهاد علمي و عملي، اخلاقي و معرفتي و مبارزه و تلاش همه جانبه براي عزت اسلام و مسلمانان و براي پاسداري از ارزشهاي اسلام و امت اسلامي و تمامي مظلومان و مستضعفان عالم يك رسالت الهي است؛ آري! «المؤمن علوي و المؤمن مجاهد» مؤمن علي گونه است و مؤمن مجاهدست.

 

فداكاری و وفاداری

چون آرمانها بزرگ واهداف متعالي و جهاني و جاودانه است بقدر اهداف بايد عزم و اراده و انگيزه و عشق و ايمان و تلاش و مجاهدت باشد و گرنه «نابرده رنج گنج ميسر نمي شود» - «من جد و جد» هر كس تلاش كند به هدف خواهد رسيد؛ بايد در ميدان مسابقه به سوي خيرات و بركات بر همگان سبقت گرفت و در يك رقابت نفس گير قله هاي شرف و فضيلت را فتح كرد و چراغ نوراني عزت و شرف را به دست گرفت.

چون آرمان مهدويت (ع)، بزرگترين و بالاترين آرمانهاي بشريت است به مجاهدت و رياضت و عشق و فداكاري نياز دارد؛ هرگز نازپروردگان نبرند ره بجائي و مرده دلان پيروز نخواهند شد.

بايد با نشاط و عزم و اراده، با جهاد و اجتهاد و با صبر و استقامت بپا خواست و بر خداوند متعال توكل كرد كه «من يتوكل علي ا... فهو حسبه.»

 

ایجاد وحدت در جامعه

وحدت ملي، نتيجه بلافصل ارتقاي سطح تعاملات انساني ميان اعضاي اجتماع و تحكيم سطح علايق و اعتقادشان به سرنوشت مشترك است كه نه تنها تنسيق امور عمومي را تسهيل مي‌كند بلكه بقاي روابط اجتماعي و اعمال اقتدار عمومي را در چارچوب جامعه سياسي از حيث روابط دروني و بيروني (حاكميت دولت و در دولت) تضمين مي‌كند. در شرايط كنوني جوامع كه تهديدهاي متعدد و مختلفي وضعيت مطلوب و بايسته و حتي موجود روابط جمعي را نشانه رفته‌اند، نه تنها تدقيق در مؤلفه‌هاي وحدت و اتحاد ملي براي جامعه ايراني ضروري است، بلكه حكايت از درايت و تعميق درك نقش اين امر در اقتدار و امنيت ملي دارد.

در هر حال، با تأكيد مقام معظم رهبري بر اهميت محور اتحاد ملي ، هر يك از نهادهاي عمومي بايد سهم خود را در اين خصوص به عمل آورند. به نظر مي‌رسد نيروي مقاومت بسيج به دليل خصيصه عمومي بودن بستر و موضوع كاركردهاي آن، بيش از هر نهاد ديگري مي‌تواند در اين حوزه نقش آفريني كند.

 

 

*** در بالا به ویژگی های بسیج و بسیجی اشاره کردیم. بدون اطاله کلام باید گفت نمود بیرونی این ویژگی ها در اتفاقی که بعد از زلزله مهیب کرمانشاه افتاد متبلور است. لازم است برای بر شمردن تصاویر عینی بسیج به خدماتی که بسیجیان برای مردم زلزله زده غرب کشور داشتند اشاره کنیم.

 

زلزله کرمانشاه

از همان ساعت اولیه وقوع حادثه، نیروهای بسیج به صورت سازماندهی شده و در قالب گردان‌های امام علی، امام حسین و بیت‌المقدس کار خود را در امدادرسانی به زلزله‌زدگان آغاز کردند.

بسیج تجربه خیلی خوبی در زلزله ارسباران در آذربایجان شرقی دارد که در آنجا 1700 خانه و 7000 واحد دام و طیور را ظرف مدت 2 ماه بازسازی کرد و هم اکنون هم آمادگی اجرای چنین کاری در مناطق زلزله زده غرب کشور را دارد.

 

 

1396082510564724612520754.jpg

 

 

 

*** از شبی که زلزله اتفاق افتاد، واحدهای سپاه در 3 بخش وارد میدان شده کمک‌رسانی سریع را در دستور کار قرار دادند.

در اولین بخش، سپاه با بهره‌گیری از یگان‌های پیاده و نیروهای بسیج بومی، تلاش ویژه‌ای را در جهت امدادرسانی به مردم و یافتن مجروحان و آواربرداری اولیه برای امداد و نجات در دستور کار داشت و کمک قابل توجهی به مردم منطقه شد.

 

در بخش دوم نیز، همزمان واحدهای بیمارستانی ثابت و صحرایی سپاه هم مطابق همان دستورالعمل، برای کمک به سیستم بیمارستانی کشور، فعال شد که نقش قابل توجهی در کاهش آمار تلفات مصدومان شده است.

 

در بخش سوم نیز، سپاه پاسداران با بهره‌گیری از واحدهای مهندسی خود در منطقه غرب کشور، کار آواربرداری و بازکردن راه‌های مواصلاتی که براثر زلزله و ریزش کوه در جاده‌ها، را آغاز کرد و با هماهنگی وزارت راه، توانستیم جاده‌ها را باز کنیم. امروز هم ادامه آواربرداری‌ها و کمک به مجروحان را آغاز کردیم.

 

*** قرارگاه نجف اشرف نیروی زمینی سپاه مستقر در کرمانشاه، از شب اول زلزله با به کارگیری دو تیپ مستقل و یگان‌های مهندسی و فاوا، بهداری و سایر یگان‌های زیر مجموعه خود و پای کار آوردن تمام تجهیزات خود و همچنین با بهره‌گیری از بالگرد، اقدام به کمک رسانی به زلزله زدگان غرب کشور کرده است و تاکنون موفق به نجات جان ده‌ها تن از مصدومان و بازگشایی تعداد زیادی از راه‌های مواصلاتی که بر اثر زلزله بسته شده‌ بودند، کرده است.

همچنین بهداری قرارگاه نجف با برپایی بیمارستان صحرایی در مناطق حادثه دیده اقدام به مداوای مصدومان و حادثه دیدگان کرده است و روند کمک‌رسانی همچنان ادامه دارد.

 

بسیج و آرامش روانی زلزله زدگان

کسی که یک شبه در یک زلزله همه زندگی اش را از دست میدهد و داغ عزیزانش را به جان میبیند شاید قبل از هر کمکی نیاز به یک دلگرمی حقیقی دارد تا مرهمی بر زخم های جان و تنش باشد.

از ساعات اولیه وقوع زلزله مهیب کرمانشاه نیروهای امدادی که از ارگان های مختلف اعزام شده بودند به امور مربوط به اسکان آورگان و آوار برداری و بهبود آسیب دیدگان پرداختند. اما در این میان عده ای بودند که بدون هیچ وابستگی به نهادی دولتی و تنها در راه رضایت خدا به منطقه آمدند و به کمک رسانی پرداختند.

نقشی که بسیج مردمی در ایجاد آرامش روانی مردم زلزله زده ایفا کردند از زبان خود آن ها گویا تر است. تمام چادرنشین ها اول از همه از مردمی که بی هیچ چشم داشتی به کمکشان آمده بودند تشکر میکردند. در جای جای شهر، بنرهای هموطن تشکر به چشم میخورد.

 

مدیریت روانی کودکان زلزله زده

بخش زیادی از آوار روانی زلزله بر روی دوش کودکانی است که چند روز است مدرسه نرفته اند و دیگر شب هایشان خبری از تخت گرم و نرمشان نیست. وسایل بازیشان از بین رفته است و تنها میتوانند اطراف چادرشان بچرخند و سعی کنند با شرایط کنار بیایند.

یکی از اقدامات مهم بسیج مردمی که از ارزش والایی برخوردار است رسیدگی به این معظل است. در هر روستای صد در صد تخریب شده ای که سر بزنید کودکان سرزنده ای را میبینید که اسباب بازیهای جدید و لوازم التحریر نو در دستانشان است.

 

photo_2017-11-26_10-35-04.jpg

 

توزیع گسترده اسباب بازی و وسایلی که بتواند کودکان را از فضای غم و اندوه زلزله دور کند از اقدامات جدی مردمی است که به منطقه آمده اند.

 

photo_2017-11-26_10-34-49.jpg

 

 

از همه مهمتر رسیدگی مردم به بحث آموزش کودکان زلزله است. در حالی که روزهاست مدرسه های این مناطق تعطیل هستند و بچه ها حد اقل 12روز از فضای آموزشی دور شده اند بعضا مشاهده می شود که زنان و مردان داوطلبی در روستاهای دور افتاده کرمانشاه کودکان را روی نیمکت های مدرسه های تخریب شده جمع کرده اند و در حال آموزش آن ها هستند تا بیش از این از فضای آموزشی مقطعی که در آن تحصیل میکنند دور نشوند.

 

photo_2017-11-26_10-35-01.jpg

 

 

سازمان جوانان هلال احمر که پر است از نیروهای داوطلب بسیج شده برای خدمت رسانی به مردم زلزله زده، با ابتکار عمل خویش و در راستای تحقق آرامش روانی درمنطقه با برگزاری مراسمات مختلف برای کودکان زلزله زده گام مهمی را در راستای آمادگی روانی شروع سازندگی برداشته اند. کیک تولد 5 طبقه آذرماهی ها که نیروهای داوطلب هلال احمر برای کودکان سر پل ذهابی آماده کرده بودند موجبات خوشحالی چادرنشینان را فراهم آورده بود.

 

photo_2017-11-26_10-35-07.jpg

 

 

بسیاری از پیشرفت ها در بخش های مختلف کشور مرهون تفکر بسیجی است. بسیج با اقدامات ارزشمند خود توانسته جایگاه ارزشمند نزد مردم به دست آورد و بسیج در دل مردم قرار دارد. موید ادعای فوق چرخ زدن در مناطق زلزله زده کرمانشاه است تا معلوم شود حضور سبزپوشان بسیج که همه داوطلبانه به کمک هموطنان خود آمده اند چقدر برای هموطنانمان دلگرمی محسوب می شود.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x