يكشنبه, 29 مهر 1397 :: Sunday, 21 October 2018
کد خبر: 121561
یادداشت اتاق خبر 24

نظریه بومرنگ در اطلاع رسانه ای از زلزله 27 آبان

حرفه رسانه حال در هر حوزه، رسانه مکتوب همچون روزنامه، رادیو و تلویزیون و اکنون رسانه های نسل جدید، باید با نظریه بومرنگ آشنا باشند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بومرنگ را اگر پرتاب کنید پس از مدتی به سوی خود شما باز می گردد، اگر این بومرنگ به سوی هدفی پرتاب شده باشد تا ضربه به آن بزند و سپس باز گردد، آن ضربه وارد شده اگر به هدف اصلی نخورده باشد، بازخوردش شاید سنگین تر از ضربه ای باشد که به آن هدف اصلی وارد شده است.

در واقع نظریه بومرنگ بازخورد خبر، گزارش، عکس و فیلمی است که یک رسانه به واسطه خبرنگار، گزارشگر، عکاس و فیلمبردار خود منتشر می کند.

 

رسانه

 

قطعاً همه آنها بازخورد و بازتابی خواهند داشت، اما به شرایط زمان و مکان نیز بستگی دارد، یعنی اگر اتفاق خاصی در زمان و مکان خاصی افتاده باشد، تأثیر اولیه و ثانویه، بازخورد و بازتاب آن بسیار بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

بر پایه نظریه اثر بومرنگ، هنگامی که بومرنگ را به سوی هدفی یا فردی پرتاب می‌کنیم، در اثر ارتجاعی بودن(بازگشت)، پس از رها کردن به سوی خود ما باز می‌گردد و به همان نسبت ضربه بر دیگری، بر پرتاب کننده نیز ضربه خواهد زد.

حال این نظریه در حوزه رسانه بکار می رود چرا که انتشار خبر همانند یک بومرنگ تشبیه شده و با انتشار آن باید در انتظار بازخورد خبر نیز باشیم. امکان دارد بازخورد و بازتاب آن سریع باشد یا طول بکشد، اما قطعاً بازخورد خواهد داشت.

نظریه بومرنگ بیشتر هنگامی تأثیر خود را می گذارد که اخبار دروغ برای افکار عمومی منتشر شود.

اکنون که در بخشی از سرزمین ایران زلزله باعث شده تا مصیبتی بر سر مردم کرمانشاه و همه مردم ایران آوار شود، اخبار، گزارشها، فیلم ها و عکس هایی منتشر می شود که برخی از آنها که کم هم نیست، بر اساس اخبار نادرست، جهت دار، دروغ و فریبنده منتشر میشود تا مخاطب را تحت تأثیر خود قرار دهد.

چنین اخباری در مرحله نخست تأثیر خود را می گذارد و باعث واکنش هایی از سوی دریافت کننده آن می شود، اما این اخبار و گزارش های نادرست، همیشه نمی تواند ماندگار باشد و پس از گذشت زمانی، حقایق روشن می شود، آشکار شدن حقاق همان ضربه ای است که آن اخبار نادرست بر جامعه وارد کرده و اکنون زمان بازگشت همان بومرنگ است.

بازگشت این بومرنگ در هر زمانی که باشد، اکنون باعث شده تا مخاطب دیگر برای آن رسانه اعتباری قائل نشود. افکار عمومی آن رسانه را از فهرست مراجعات خود حذف می کند، تا بازگشت اعتماد نیز زمان زیادی می برد و در برخی مواقع حتی بازگشتی هم در کار نیست.

اگر در همین زلزله کرمانشاه به بررسی کوتاه رفتار رسانه های داخلی و سپس رسانه های خارجی بپردازیم به این نتیجه می رسیم که رسانه های داخلی در این زمینه اشتباهاتی را داشتند که حتی در مواقعی باعث تهیه خوراک برای رسانه های خارجی هم شده است.

نیازی به بازگو کردن آن اخبار نادرست نیست که اکنون روشن شده است، اما ضربه ای که بر افکار عمومی و خود آنها وارد می شود، شاید جبران ناپذیر باشد.

تکلیف رسانه های خارجی فارسی زبان که روشن است، آنها تأسیس شده اند تا علاوه بر تخریب داخلی، تفرقه نیز ایجاد کنند و در پی این تخریب و تفرقه اختلافات داخلی را دامن بزنند و سپس به درگیری های رسانه ای، لفظی و سیاسی بکشانند. که البته در شرایط بحرانی زلزله تا اندازه ای هم موفق شدند.

بروز چنین شرایطی در فضای بحرانی زلزله، نشان از نبود خبرنگار، دبیر و سردبیر بحران است، البته جدای از این ضعف شدید، باید امیال سیاسی و جناحی را نیز باعث بروز واکنش ها و رفتارهای نادرست از سوی برخی رسانه های داخلی دخیل دانست.

هنوز رسانه های ما نمی دانند که مرز منافع ملی و ضد منافع ملی کجاست، یا اگر هم می دانند، برخی از آنها با علم به آن سعی دارند فضای ملتهب احساسی ایجاد شده را به خاطر آن حادثه دلخراش، ملتهب تر کنند.

اما وظیفه رسانه هایی به ویژه رسانه ملی در شرایط بحرانی چیست؟ آیا این رسانه فراگیر هم اجازه دارد از نظریه بومرنگ بهره ببرد یا باید اخبار درست، واقعی و به دور از دروغ را منتشر کند؟

قطعاً رسانه ملی در این زمینه سهم بیشتری دارد، حتی اگر این رسانه به کتمان حقایقی که در زلزله ای همچون کرمانشاه بپردازد، قطعاً با ریزش مخاطب و از دست دادن اعتماد و اعتبار خود روبرو خواهد شد.

جدای از این که یک رسانه بر اساس وظایف حرفه ای خود باید با درک درست شرایط به انتشار اخبار بپردازد و از نشر اخبار نادرست بپرهزید، منافع ملی را نیز در نظر بگیرد.

در شرایط موجود و با توجه به فضایی که در عرصه رسانه های کشور ایجاد شده است، هم باید شرایط بحرانی را در نظر داشت، هم باید به مخاطب احترام گذاشت و اخبار درست و به دور از دروغ پرداخت و هم منافع ملی را نظر گرفت.

شبکه های اجتماعی، سایت های گوناگون، شبکه های ماهواره ای و انواع رسانه در جهان کنونی علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کنند.

زلزله، سیل، آتشفشان، توفان های مهیب در اقصی نقاط دنیا اتفاق می افتد، اما هیچگاه به این شدتی که رسانه های خارجی به حادث شدن یک زلزله در ایران یا هر اتفاق دیگری افتاده، نمی پردازند. همین شرایط ایجاب می کند، صحنه های بد بیشتر از صحنه های خوب دیده شود، به همین خاطر دست اندرکاران باید مراقب رفتار، گفتار و کردار خود در این عرصه باشند.

 حتی چنین رسانه هایی در شرایط بغرنج و دلخراش عواقب زلزله دست از دشمنی و تخریب جمهوری اسلامی ایران بر نمی دارند و این اتفاق عمق کینه و عداوت آنها را با جمهوری اسلامی و مردم ایران نشان می دهد.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x