سه شنبه, 1 آبان 1397 :: Tuesday, 23 October 2018
کد خبر: 121520
گزارش اتاق خبر 24؛

آمریکا عامل اخلال کمک رسانی به زلزله زدگان ایران

تحریم های اقتصادی حتی به کمک های آمریکایی ها به زلزله زدگان کرمانشاه ایران هم رحم نکرد.
اتاق خبر 24

در حالی که زلزله 7 و 3 ریشتری کرمانشاه هزاران واحد مسکونی را ویران کرده و جان نزدیک به 500 نفر از هموطنان را گرفته و هزاران نفر دیگر را زخمی و مصدوم کرده است، همدلی، کمک و یاری دیگر کشورها در چنین وقایعی می تواند دلگرم کننده باشد.

حتی اگر این واکنش ها پیشنهاد برای کمک باشد، اما همواره به غیر از دولت ها، گروه های امداد رسانی و مردم نهاد در دیگر کشورها هنگام وقوع حوادث در هر کشوری کمک های خود را به آن کشور می فرستند.

توافق هسته ای میان ایران و 1+5 که آمریکا خود را محور آن می داند، نتوانست تحریم های اقتصادی ایران را لغو کند.

مشکلات بانکی و نقل و انتقال پول همچنان پا برجاست و این مهمترین بخشی است که باید در توافق هسته ای اجرا شود، اما همچنان می بینیم که نمیتوان معاملات اقتصادی داشت.

حتی به خاطر پابرجا بودن تحریم های اقتصادی به ویژه در حوزه بانکی، فعالان مردمی در آمریکا کمک های مالی خود را برای مردم زلزله زده کرمانشاه نتوانستند ارسال کنند؟

خاصیت برجام و تأثیر آن بر تحریم های اقتصادی در چنین شرایطی بیشتر نمایان می شود، که آیا آنچه برخی درباره توافق هسته ای بزرگنمایی می کنند، تا چه اندازه درست است؟!

مقامات آمریکا میتوانستند برای اینگونه اتفاقات و حوادث استثناء قائل شوند و کمک های مردمی به حادثه دیدگان را از فهرست تحریم های اقتصادی جدا کنند، اما می بینیم که چنین اتفاقی نیفتاده است. برای چنین ادقامی نیاز به مجوز وزارت خزانه داری آمریکا است.

چنین وضعیتی نه تنها برای گروه ها و نهادهای مردمی آمریکا ایجاد شده، بلکه دیگر کشورهایی که بخواهند به زلزله زدگان کمک های مالی ارسال کنند با همین محدودیت تحریم های اقتصادی روبرو خواهند شد.

باید به این نکته توجه داشت که آمریکایی ها همواره تأکید می کنند که تحریم های اقتصادی ایران، علیه مردم این کشور نیست و هدف فشار بر دولت ایران است، در حالی که همه تحریم های اقتصادی که از سوی آمریکا اعمال می شود، نخستین هدف آن مردم ایران اسلامی است.

برای معدود سازمان‌های غیر دولتی آمریکایی(مردم نهاد) که مجوز ارسال کمک‌های بشردوستانه به کشورهایی که به خاطر بروز حادثه ای نیاز به کمک دارند، این اجازه وجود دارد تا وارد عمل شوند اما چون ایران تحت تحریم های اقتصادی آمریکا است، ترس از نقض تحریم‌ها، فعالیت‌های امداد رسانی را تحت‌ تأثیر قرار داده است.

به همین خاطر کمک های اهدایی گروه های مردم نهاد آمریکایی به زلزله زدگان ایرانی به خاطر تحریم های آمریکا بلوکه شده است.

حتی ایرانیان مقیم آمریکا که اقدام به جمع آوری کمک های مالی کرده اند، به خاطر شرایط تحریم های اقتصادی نمی توانند کمک های خود را به ایران بفرستند.

چنین شرایطی که از سوی آمریکا ایجاد شده است، دو نکته را آشکار می کند، 

1-دروغ و فریب آمریکایی ها در این ادعا که تحریم های اقتصادی ایران به مردم این کشور فشار وارد نمی کند و هدف تحریم ها مردم ایران نیست.

2-این که مذاکره و توافق هسته ای حتی نتوانسته است در چنین شرایطی باعث شود تا کمک های انساندوستانه گروه های مردم نهاد از هر کشور به ایران فرستاده شود.

در واقع توافق هسته ای با ماهیت خود تنها توانسته است تعهدات هسته ای ایران را به مرحله اجرا در آورد و مهمترین بخش آن که لغو تحریم های اقتصادی بود، به مرحله اجرا نرسد.

آمریکا عامل اخلال کمک رسانی به زلزله زدگان کشورمان است، که حتی این اخلال بر روی دیگر کشورها نیز تأثیر گذار است.

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x