سه شنبه, 1 آبان 1397 :: Tuesday, 23 October 2018
کد خبر: 121214
یادداشت اتاق خبر 24

عذرخواهی اجباری وزیر خارجه انگلیس به خاطر زاغری

پیش از آن که به عذرخواهی اجباری و تحت فشار وزیر خارجه انگلیس بپردازیم، کوتاه در باره موسسه تامسون رویترز مینویسیم.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

موسسه تامسون رویترز یک بنیاد در انگلیس است که خبرگزاری رویترز نیز از زیر مجموعه های آن می باشد.

تامسون رویترز بنیادی چند ملیتی است که با هدف ترویج دموکراسی در دنیا به روش و سبک غربی اقدام میکند.

اتفاقاً نازنین زاغری رادکلیف از اعضای فعال این بنیاد ترویج دموکراسی است.

نازنین زاغری اکنون در ایران بازداشت است، او که با پوشش گذراندن تعطیلات به ایران آمده بود پس از چندی که از حضورش در ایران می گذشت، هنگام خروج از ایران، در فرودگاه امام خمینی(ره) بازداشت شد.

اتهامات وارده به او پس از تحقیقات و بررسی پرونده از سوی دادگاه محرز شد و زاغری به 5 سال زندان محکوم گشت.

 

نازنین زاغری

 

او از اعضای شبکه های معاند انقلاب اسلامی و با سرویس های جاسوسی و رسانه ای بیگانه به ویژه انگلیس همکاری میکرد. زاغری در سفر به ایران در پوشش سفر تفریحی و گذران تعطیلات، برنامه های خود را در اجرای پروژه براندازی نرم آغاز می کند.

اما او در این مدت تحت نظر بوده و همه تحرکات او از چشم تیزبین نیروهای اطلاعاتی پنهان نماند.

در این مدت رسانه های انگلیس و مقامات این کشور هر آنچه در توان داشتند به کار بردند و فشارهای سیاسی و رسانه ای زیادی را به ایران وارد کردند تا شاید بتوانند این جاسوس دوتابعیتی را آزاد کنند، اما ایران به ویژه قوه قضاییه زیر بار این فشارها نرفت.

تلاش های دیپلماتیک دولت انگلیس ادامه داشت و اکنون هم دارد، قرار است جانسون وزیر خارجه انگلیس به ایران بیاید و یکی از موضوعاتی که در این سفر مطرح خواهد کرد نازنین زاغری است.

بوریس جانسون چند روز پیش در مجلس انگلیس سخنی درباره زاغری گفت که هم برای خود و هم برای دولت انگلیس دردسر ساز شد.

نازنین زاغری که در طول مدت بازداشت و بازجویی روزنامه نگار بودن خود را کتمان میکرد و دولت انگلیس نیز چنین موضعی داشت و خود زاغری نیز انکار می نمود که به آموزش روزنامه نگاری با سبک براندازی در ایران مشغول بوده است، اما از آنجا که ماه همیشه پشت ابر نمی ماند، جانسون وزیر خارجه آمریکا ناخواسته با یک گاف سیاسی، کتمان های نازنین زاغری و دولت بریتانیا را فاش کرد و گفت؛ او یک خبرنگار بوده که در مدت حضور در ایران به آموزش خبرنگاران پرداخته است.

وزیر خارجه انگلیس دو هفته پیش در کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا گفته بود که نازنین زاغری زمانی که در ایران در حال آموزش روزنامه‌نگاران بود دستگیر شده است.

 

جانسون وزیر خارجه انگلیس

 

سخنان جانسون با واکنش ها تندی در انگلیس روبرو شد، به گونه ای که همه رسانه های این کشور علیه او متحد شدند و حتی خواهان استعفای وی از وزارت خارجه گردیدند.

فضا سازی های منفی علیه او شدت گرفت به گونه ای که دیگر مقامات این کشور همچنین نمایندگان مجلس انگلیس نیز علیه او جبهه گیری کردند.

تا اینکه جانسون تحت این فشارهای شدید مجبور به عذرخواهی شد و روز گذشته رسماً به خاطر این که گفته بود نازنین زاغری هنگام آموزش روزنامه نگاران ایرانی بازداشت شده است، عذرخواهی کرد!

زاغری از سال 2016 و پس از دادگاه و مجرم شناخته شدن به 5 سال زندان محکوم شد که اکنون در زندان به سر میبرد.

بوریس جانسون گفته است: «این اشتباه من بود. من باید روشن‌تر سخن می‌گفتم. من از خانم زاغری ـ رتکلیف و خانواده او از این که شاید باعث درد و رنج بیشتر او شده باشم معذرت می‌خواهم. دولت بریتانیا شکی ندارد که زاغری برای گذراندن تعطیلات وارد ایران شده بود.»

جانسون که حقیقت را بر زبان آورده و باعث روشن شدن ماهیت نازنین زاغری شده است، اکنون با فشارهای بسیار سنگین مجبور به عذرخواهی شده و حرف خود را پس گرفته و گفته است که زاغری برای گذراندن تعطیلات در کنار خانواده خود به ایران آمده بود!

بنیاد خیریه تامسون ‌ـ رویترز که زاغری از کارکنان آن است، جانسون را فرا خوانده تا اشتباه سنگین خود را تصحیح کند.

این بنیاد، جانسون را متهم کرد که با اظهارات غیر دقیق خود درباره دلیل سفر نازنین زاغری به ایران، باعث شده احتمالاً به طول دوران زندان او افزوده شود.

با سخنان جانسون درباره روزنامه نگار بودن زاغری و آموزش روزنامه نگاری از سوی او به برخی از روزنامه نگاران ایرانی آن هم به سبک براندازی نرم، فشارهای سیاسی و رسانه ای به جانسون و سپس عذرخواهی او به خاطر آن سخنان که باعث پس گرفتن سخنان قبلی اوشد، مجرم و عامل جاسوسی بودن نازنین زاغری را تأیید می کند.

همه تلاش هایی که از سوی انگلیس درباره نازنین زاغری انجام میشود نشان میدهد که او مهره مهمی برای بریتانیا است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x