دوشنبه, 30 مهر 1397 :: Monday, 22 October 2018
کد خبر: 121006

پیروزی، سرنوشت محتوم استقامت پیشگان

فرقی نمیکند در کجای دنیا و در کدام دین و در کدام برهه زمانی، همیشه و همه جا ایستادگی در برابر ظالم پسندیده و چه بسا واجب بوده و هست. تعبیر از ایستادگی شاید متفاوت باشد ولی به هر حال مقاومت فصل جدایی ناپذیر فتح و ادامه بقای حکومت هاست.
پیروزی، سرنوشت محتوم استقامت پیشگان به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

صبر، مقاومت، تحمل، تسلیم نشدن، سر فرو نیاوردن، ایستادگی و واژه هایی از این قبیل، عناصری هستند که انسان را در ترازوی انسانیت سنگین میکند و به او وزن می بخشد. در تمام دنیا انسان هایی با ویژگی های فوق را قهرمان می شناسند و با نام نیک یاد می کنند. این ها همان اسطوره ها هستند که در ادیان مختلف و فرهنگ های متفاوت یکسانند و این مربوط به عنصری است که از آن سخن به میان آمد.

 

فرقی ندارد در کجای دنیا و در کدام دین و در کدام برهه زمانی، همیشه و همه جا ایستادگی در برابر ظالم پسندیده و چه بسا واجب بوده و هست. تعبیر از ایستادگی شاید متفاوت باشد ولی به هر حال مقاومت فصل جدایی ناپذیر فتح و ادامه بقای حکومت هاست.

 

 

جایگاه صبر و استقامت در اسلام

باید توجه داشت که صبر به معنی تحمّل در برابر ظالم، و دست روی دست نهادن در برابر شکست ها نیست، بلکه واژه صبر در لغت به معنی عزم و جزم برای انجام عمل است. بنابراین معنی درست بر ضد تحمّل عجزآمیز است، و معنی حقیقی آن مقاومت و استقامت در کوران های حوادث و در برابر گناهان و شداید بوده و باعث ایجادروحیّه قوی در راه اهداف عالیه انسانی و انجام وظیفه می شود. بر همین اساس قرآن می فرماید: «وَ اِن یَکُن مِنکُم عِشرُونَ صابِرُونَ یَغلِبُوا مِأَتَین؛ و هرگاه بیست نفر از شما با استقامت باشند، بر دویست نفر غلبه کنند.»

صبر و استقامت در زندگی درخشان پیامبر(ص) به قدری آشکار و گسترده بود، که در سراسر زندگیش. در عرصه های مختلف دیده می شد. به عنوان نمونه، آن حضرت در سال های آغاز بعثت آن چنان شاگردان صبور و پر استقامت پرورانده بود، که در برابر سخت ترین شکنجه ها استقامت می کردند، افرادی مانند: بلال حبشی، عمّار یاسر، یاسر، سمیّه و...تا آنجا که یاسر پدر عمّار، و سمیّه مادر عمار در تحت شکنجه به شهادت رسیدند.

یاسر و سمیّه با این که در سن پیری بودند، آن چنان مقاومت کردند، که داغ حسرت عجز در برابر دشمنان را در دل آنها نهادند و سرفرازانه شهد شهادت نوشیدند، روزی پیامبر(ص) در کنار آنها که شکنجه می شدند عبور کرد، خطاب به آنها فرمود: «صَبراً آلَ یاسِرٍ، مَوعِدُکُم الجَنَّة؛ ای آل یاسر! صبر و مقاومت کنید که وعده گاه شما بهشت است.»(16) در فراز دیگر می خوانیم: سران شرک توسط ابوطالب برای پیامبر(ص) پیام دادند که دست از کار خود (تبلیغ اسلام) بردار، و در این پیام شدیدترین تهدیدها را نمودند، و در ضمن گفتند اگر محمد(ص) با ما مماشات و سازش کند، عالی ترین مقام ها را در اختیارش می گذاریم، و گرنه در سخت ترین شکنجه ها قرار خواهد گرفت... ابوطالب پیام آنها را به پیامبر(ص) رسانید، پیامبر(ص) به ابوطالب فرمود: «ای عمو! اگر مشرکان خورشید را در دست راستم و ماه را در دست چپم قرار دهند تا من دست از تبلیغ اسلام بکشم، هرگز چنین نکنم تا اسلام پیروز گردد، و یا در این راه کشته شوم.» ابوطالب پیام پیامبر(ص) را به مشرکان ابلاغ کرد.

و قاطعانه به مشرکان گفت: «سوگند به خدا محمّد (ص) هرگز دروغ نگفته، بنابراین تسلیم نمی شود، بروید و در حالی که تسلیم به اسلام شده اید برگردید.»

صبر و استقامت حضرت علی(ع) در همه دوران های زندگیش، به راستی عجیب و بی نظیر است. مقاومت او در جنگ های صدر اسلام، مقاومت او در برابر منافقان، استقامت او در عصر خلافت خودش در جنگ های ناخواسته همچون جنگ جمل، صفّین و نهروان، هرکدام آینه شفّافی برای نشان دادن استواری و مقاومت است. از ذکر آنها صرف نظر نموده تنها به این سخن از او می پردازیم؛ آن حضرت در برابر حوادث بسیار تلخ و خطیر بعد از رحلت پیامبر(ص) می فرماید:

«فَرَأیتُ اَنّ الصَّبرَ عَلی هاتا اَحجی، فَصَبَرتُ وَ فِی العَین قَذیً وَ فِی الحَلقِ شَجی؛دیدم صبر و استقامت به عقل و خرد نزدیک تر است، از این رو با این که همانند کسی بودم که خاشاک چشمش را فرا گرفته، و استخوان در راه گلویش گیر کرده، صبر و استقامت نمودم.»

حضرت علی(ع) بعد از پیامبر(ص) با سخت ترین حوادث روبرو شد که اگر بر کوه وارد می شدند، فرو می ریخت، آن حضرت در برابر حوادث طاقت فرسا دو رکعت نماز به جا می آورد، و این آیه را می خواند: «وَ استَعِینوا بِالصَّبرِ وَ الصَّلاةِ؛ از صبر و نماز یاری جویید.» و در پناه نماز و قرآن، مقاومت می کرد.

مقاومت او در راه خدا به گونه ای بود که وقتی ضربت شهادت بر فرق سرش رسید، به جای آه و ناله نام خدا را به زبان آورد و سپس فرمود: «فُزتُ وَ رَبِّ الکَعبَة؛ به خدای کعبه سوگند پیروز و رستگار شدم.»

 

سخنان امام حسین (ع) و یارانش، و استقامت آنها در یک جنگ کاملاً نابرابر، و قاطعیت و صلابت آنها هر کدام صدها درس مقاومت به ما می آموزد و نشان می دهد که امام و دست پروردگانش دارای عالی ترین روحیه فداکاری و ایثار و نیروی مقاومت بوده اند. برای ترسیم این رویکرد، کافی است که از میان صدها نمونه به فراز تاریخی زیر توجه کنید: کاروان امام حسین(ع) از جانب چپ قادسیّه(که به کوفه می رفت) حرکت کرده لشکر حر نیز همراه آن کاروان رهسپار بودند، در این مسیر، حر گفت: «ای حسین! تو را به خدا اگر بخواهی جنگ کنی کشته خواهی شد.»

امام حسین (ع) فرمود: آیا مرا به مرگ تهدید می کنی؟ آیا اگر مرا بکشید کارهای شما رو به راه می شود و سامان می یابد، من در جواب تو همان را گویم که برادر اوس به پسر عمویش که می خواست به یاری رسول خدا(ص) برود گفت، او را بیم می داد و می گفت کجا می روی؟ کشته می شوی. او در پاسخش اشعاری را خواند که معنی آن ها به فارسی بسیار زیبا و آموزنده است:

" من می روم، و مرگ برای جوان(یا جوانمرد) ننگ نیست، هنگامی که نیّتش حق باشد و در حال اسلام بجنگد.

و در راه مردان صالح جانبازی کند، و از نابود شدگان (در دین) جدا گشته، و بر گنهکار پشت کند.

پس در این صورت اگر زنده ماندم پشیمان نیستم، و اگر مردم سرزنشی ندارم. بس است برای تو که زنده بمانی ولی زبون شوی و بینی ات را به خاک بمالند."

 

 

رویکرد قرآن در برابر ایستادگی مقابل ظلم

ظلم در لغت به معنای گذاشتن چیزی در جایی نادرست است که معادل فارسی آن را می‌توان ستم و یا بی‌داد دانست. این واژه به صورتی گسترده در قرآن آمده است. قرآن توجه ویژه‌ای به نکوهش و مبارزه با ظلم دارد. کتاب‌الله ۲۹۰ آیه درباره مبارزه با ستم، ستمکاری و دفاع از ظالمان دارد. ظلم در سه سطح ظلم به خداوند مانند شرک و کفر و نفی آیات قرآن، ظلم به دیگران مانند قتل و دزدی و نیز ظلم به نفس مانند پیروی از هواهای نفسانی است.

وسعت مصادیقی که برای ظلم در قرآن ذکر شده است می‌تواند ما را به تساوق این دو مفهوم برساند به این معنا که اگر چه ظلم و منکر می‌تواند در مفهوم قرآنی آن متفاوت باشد، اما مصادیق آن یکی خواهد بود. به این معنی که مصداق ظلم در عین حال مصداق منکر نیز هست.

آیه ۱۶۵ سوره اعراف یکی از ۲۹۰ آیه‌ای است که در آن خداوند به مسئله ظلم پرداخته. از نظر علامه طباطبائی در تفسیر المیزان، نکته‌ای که در فراز اول این آیه «فَلَمَّا نَسُوا۟ مَا ذُكِّرُوا۟ بِهِۦٓ أَنجَيْنَا ٱلَّذِينَ يَنْهَوْنَ عَنِ ٱلسُّوٓءِ» آمده این است که سكوت در برابر فسق و فساد و عدم قطع رابطه با ستمگران، شركت در فسق و ظلم و موجب اشتراك با ظالمين در عذاب است.

ظلم به هر معنایی گرفته شود، اعتراض و یا سکوت در قبال آن می‌تواند سرنوشت انسان را مشخص کند. اعتراض به ظلم که به خاطر گستره آن می‌توان به آن منکر گفت، نهی از منکر خواهد بود که وظیفه‌ای دینی است. در این آیه تاکید بر اعتراض به ظلم است و اینکه اگر کسی در مقابل ظالمان سکوت کند، با ایشان در ظلم و نتیجه آن مشارکت خواهد کرد. تفسیر نور نیز یکی از پیام‌های این آیه را چنین می‌داند که «نهى از منكر، اگر سبب هدايت ديگران نشود، سبب نجات خود ناهيان می‌شود».

خداوند در آياتي از جمله 41 سوره نحل، شكست مظلومان را در مبارزه با ظالمان، عين پيروزي بر مي شمارد و براي آنان پاداش مضاعف در آخرت قرار مي دهد، هر چند كه در آياتي از جمله 103 و 129 و 137 سوره اعراف بر پيروزي نهايي مظلومان در نبرد جهاني عليه ظلم و ظالمان تاكيد مي ورزد ولي اگر در همين ميان پيش از دست يابي به پيروزي در اين نبرد نهايي عليه ظالم، مظلوماني كشته شوند در حقيقت پيروز نهايي هستند و پاداش خاصي را نزد خداوند دارند.

 

 

روایاتی با محتوای صبر، مقاومت ایستادگی

رسول خدا(ص) فرمود: «اَلصَّبرُ خَیرُ مَرکَبٍ، ما رَزَقَ اللّهُ عَبداً خَیراً لَهُ وَ لا اَوسَعُ مِنَ الصَّبرِ؛ صبر و استقامت، مرکب نیکی است، خداوند به بنده اش چیزی که بهتر و نیرومندتر از صبر و استقامت باشد نداده است.»

 

حضرت علی (ع) می فرماید: «اَلصَّبرُ اَحسَنُ حُلَلِ الاِیمانِ، و اَشرَفُ خَلائِقِ الاِنسانِ؛ صبر و استقامت برترین زیور ایمان، و شریف ترین خوی های انسان است.»

 

امام صادق(ع) در ضمن گفتاری فرمود: «لا یَنبَغِی لِمَن لَم یَکُن صَبُوراً اَن یُعَدَّ کامِلاً؛ کسی که صبور و استوار نباشد، شایسته آن نیست که در شمار افراد کامل شمرده شود.»

 

و از سخنان علی(ع) است: «بِالصَّبرِ تُدرَکُ مَعالِی الاُمُورِ؛ ارزش ها و مقام های عالی در پرتو صبر و مقاومت، به دست می آید.»

 

امام صادق(ع) فرمود: «هرگاه شخصی از مؤمنان به بلایی گرفتار شود، و در این راستا صبر و استقامت کند، پاداشی همچون پاداش هزار شهید را دارد.» نظیر این مطلب نیز از آن حضرت نقل شده است.

 

 

نمونه هایی از تاثیر صبر و مقاومت در دنیای امروز

مقاومت در برابر ظلم و زور و تزویر امری پسندیده است. حال اینکه ظالم چه کسی است و مظلوم و مقاوم چه کسی در اصل مقاومت خدشه ای وارد نخواهد آورد.

آمریکا؛ طی سی و شش سال گذشته پیوسته با اقدامات خصمانه در مقابل ملت ایران ایستاده و از هر زاویه ای که به این رفتار نگاه شود ؛ نشانه های خصومت ورزی را می توان در آن بوضوح مشاهده کرد . اعمال انواع و اقسام تحریم های نا عادلانه و سیاست های کار شکنانه و مداخله جویانه آمریکا در 36سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی ، می گذرد ؛ هیگاه متوقف نشده ؛ بلکه روش ها و شیوه های آن متنوع تر و پیچیده تر شده است.

اما دولتمردان امریکا به تجربه آموخته اند که هیچیک از این اقدامات نمی تواند ملت ایران را مرعوب سازد و این پیامی مهم برای ملت هایی است که خواهان استقلال واقعی و رهایی از چنگال نظام سلطه هستند .

جمهوری اسلامی ایران، در تمام سال های مقاومت و بالندگی در برابر غرب و شرق سرخم نکرد ودر این برهه حساس تاریخی نیز که امریکا رو در روی ایران ایستاده ، مقاومتر ومحکمتر از گذشته ، آماده مقابله با توطئه های قدرت های استکباری است .

دولتمردان امریکا همچنین به تجربه آموخته اند که ایستادگی و مقاومت ملت ایران در برابر نظام سلطه یک شعار نیست؛ بلکه تبلور ارزش هایی است که ملت، آن را باور دارد و با تکیه بر آنها با اقتدار درمقابل توطئه ها ایستاده است.

 

ایران در این میان تنها کشوری نبوده است که از برکات مقاومت سود جسته است. به عنوان مثال واضح تر می شود از سیر تحولات رفتار رئیس جمهور فعلی آمریکا با رهبر جوان کره شمالی یاد کرد.

همان رئیس جمهوری که از ابتدای سر کار آمدنش با وحشی گری تمام کره شمالی را با تهدید های نظامی ارعاب میکرد و از هیچ تحریم و ضربه مستقیم و غیر مستقیمی علیه کره شمالی دریغ نکرده بود، امروز که با مقاومت بی شکست کره مواجه شده است زبان به لودگی طنز گشوده است و به جای نوک اسلحه، دست دوستی به سمت ترامپ دراز کرده است.

 

01

ترجمه: وقتی من به کیم جونگ‌اون نمی‌گویم "کوتوله و چاق"، چرا او به من می‌گوید "پیر"؟ من سعی می‌کنم دوست او باشم و شاید هم روزی اتفاق بیافتد!

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x