يكشنبه, 29 مهر 1397 :: Sunday, 21 October 2018
کد خبر: 120864

میهمان ناخوانده تهرانی ها و راه حلی به نام لطف الهی

انگار همه عادت کرده ایم آسمان شهرمان را بدون ابر و پرنده و غبارآلود ببینیم؛ در حالی که متخصصان بارها درباره عوارض آلودگی هوا و تاثیر آن روی سلامت قلب و عروق، سیستم تنفسی، پوست و... هشدار داده اند، اما بد نیست بدانید تنفس هوای آلوده، سلامت روان مان را هم به خطر می اندازد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

انگار همه عادت کرده ایم آسمان شهرمان را بدون ابر و پرنده و غبارآلود ببینیم؛ در حالی که متخصصان بارها درباره عوارض آلودگی هوا و تاثیر آن روی سلامت قلب و عروق، سیستم تنفسی، پوست و... هشدار داده اند، اما بد نیست بدانید تنفس هوای آلوده، سلامت روان مان را هم به خطر می اندازد.

آلودگی هوا

سرب علاوه بر آثار زیانباری که بر سلامت جسمی افراد دارد و احتمال ابتلا به سرطان و سقط جنین را افزایش می دهد، سلامت روانی افراد را هم تهدید می کند؛ به عنوان مثال بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر منفی می گذارد و باعث بروز سردردهای شدید (بویژه در بیماران مبتلا به میگرن) و کم شدن قدرت حافظه می شود.

بررسی های بسیاری نشان می دهد آلودگی هوا بویژه سربی که به دلیل سوخت نامناسب خودروها در هوا پخش می شود، می تواند احتمال تولد کودکان مبتلا به نقص عضو و همچنین اوتیسم و بیش فعالی را دو تا سه برابر افزایش دهد.

همچنین هر چه عوارض مسمومیت ناشی از سرب بیشتر شود اختلالات ذهنی افزایش می یابد که به مرور باعث فراموشی های دائم، بیماری های لرزشی و علائمی شبیه جنون خواهد شد.

آلودگی هوا تاثیر روانی مضاعفی بر بیماران افسرده دارد، قدرت تصمیم گیری آنها را ضعیف می کند و فرد بی انرژی، بی حوصله و خسته است. به گفته این متخصص مغز و اعصاب، همه این عوامل باعث می شوند بیماری افسردگی شدیدتر شود. در عین حال در افراد مضطرب و به اصطلاح استرسی، آلودگی هوا اوضاع را وخیم تر می کند، به طوری که فرد علاوه بر تحمل استرس بیشتر دچار بعضی علائم جسمی مانند تپش قلب و تنگی نفس خواهد شد که منشا عصبی دارد.

عوارضی که در بالا به آن ها اشاره شد تنها بخش کوچکی از سرفصل های بلاهایی است که آلودگی هوا بر سر انسان ها می آورد. تاثیرات منفی آلودگی هوا بر گیاهان و حیوانات و حتی اشیاء در معرض این آلودگی مقوله جداگانه ایست که مستقیما به محتوای گزارش پیش رو مربوط نمی باشد.

این آلودگی و عوارض وحشتناک ناشی از آن بیش از دوهفته گریبان پایتخت میهن عزیزمان را گرفته بود و ما فقط توانستیم به استقبال آن برویم. آن هم استقبال میهمان ناخوانده ای که هرسال این موقع ها پیدایش می شود و امسال کمی زودتر از سال های گذشته سرو کله اش پیدا شده است.

تشریح بهتر فاجعه ای به نام آلودگی هوا

سالانه 3هزار نفر در شهر تهران به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. سالانه معادل 3.2 درصد تولید ناخالص داخلی کشور یعنی معادل 80 هزار میلیارد تومان است یعنی مبلغی معادل 3 برابر بودجه عمرانی کشور.

طبق بررسی های صورت گرفته در شهر تهران 70درصد ذرات معلق موجود در هوا- که عامل اصلی آلودگی هوا نیز همین ذرات معلق هستند- ناشی از وسائل حمل و نقل هستند و فقط 30 درصد به منابع ثابت صنعتی و ساختمانی مرتبط هستند. همچنین در مورد co نیز 98درصد آن توسط وسائل حمل و نقل تولید میشود و سهم منابع ثابت صنعتی و ساختمانی فقط 2 درصد است. این مسئله نشان میدهد برای رفع آلودگی هوای تهران باید توان اصلی را به کاهش آلودگی منابع متحرک یعنی وسایل حمل و نقل اختصاص داد.

در شهر تهران 5 میلیون خودرو تردد می کند که حدود 400 هزار دستگاه آن فرسوده هستند.

نکته قابل توجه آن جاست که این آمار با وجود قانون فعلی است که سن فرسودگی خودرو سواری در کلانشهر‌ها ۲۰ سال، وانت ۱۵ سال، تاکسی و مینی بوس ۱۰ سال و کامیون ۲۰ سال اعلام شده، در حالی که به طور مثال عمر خودرو سواری در اروپا بین 8 تا 12 سال است.

هر سال زودتر از پارسال

کودکان و نوجوانان مدرسه ای پایتخت نشین با واژه تعطیلی مدارس در فصول سرد سال آشنایی دارند. از آنجایی که این تعطیلی های ناشی از آلودگی غیر قابل کنترل هوا، معمولا مصادف با امتحانات ترم اول دلبندانمان می شود، لذا شروع هر ساله این بحران زیست محیطی قابل حدس است.

اما امسال متاسفانه بحران آلودگی هوا زودتر از موعد هرساله اش به سراغ شهرمان آمد. هفته گذشته تهران با مشکلی دست و پنجه نرم کرد که بیش از دوهفته از سر این شهر دست بر دار نبود. تهران تقریبا ازابتدای آبان ماه تا کمی بعد از نیمه آن آلوده بود.

اتفاقی که ناگزیراست و حد اقل الان کاری برای آن نمیشود کرد.

چه برنامه ای برای کنترل آلودگی هوای تهران وجود دارد؟

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خلال آلودگی هوای اخیر تهران گفت: افزایش بی‌رویه خودرو و موتورسیکلت، ارزان بودن بنزین و پارکینگ، مهم‌ترین عامل افزایش آلودگی هوا در شهرهای ایران است. ایرج حریرچی افزود: علاوه بر آلودگی ناشی از سوخت‌ها مساله ریزگردها مشکلی است که در 10 سال اخیر با آن مواجه شده‌ایم و امسال هم از آبان و زودتر از سال‌های گذشته با این پدیده مواجه شده‌ایم و ذرات کوچک‌تر از 5/2 میکرون مهم‌ترین عوامل خطرساز ریزگردهاست که عوارض بلندمدت دارند. او گفت: مشکل اصلی آلودگی‌هوا در شهرهای بزرگ آلاینده‌های ناشی از سوختهای فسیلی مثل بنزین است، به ویژه اینکه نسبت تولید و ورود خودروهای تولید داخل و موتورسیکلت‌ها به جمعیت به‌طور مداوم رو به افزایش است.

حریرچی در پاسخ به این پرسش که آیا تولید خودروهای داخل پیوست سلامت دارد و ملاحظات سلامت مردم رعایت می‌شود، گفت: این موضوع که صنعت خورو پیوست سلامت دارد، باید بررسی شود، اما نکته مثبت این است که در سال‌های اخیر میزان آلاینده سرب در اکثر استانها کاهش یافته داشته است. او گفت: آلودگی ریزگردها نیز، هم منشا اقلیمی داخلی و هم منشا اقلیمی خارجی دارد و تغییرات اقلیمی سال‌های اخیر و مصرف کالاهای ‌ساختمانی و گسترش کارخانه‌ها در افزایش آلودگی هوا موثر بوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: برای کاهش آلودگی هوا دو رویکرد وجود دارد، یکی اینکه دولت و حکومت به وظایف خود عمل کند که شامل اقدامات سیاست داخلی و سیاست و تعاملات خارجی می‌شود و باید سیاست‌های توسعه صنعتی، کشاورزی و نگهداری از مراتع و جنگل‌ها نیز با توجه به وضعیت کشور مدیریت شود و از سیاست‌های غلط مالی پرهیز شود. حریرچی افزود: رویکرد دوم، توجه به وظیفه ما مردم است، به خصوص اینکه می‌بینیم در شهرهای بزرگ به‌طور مداوم تعداد خودروها رو به افزایش است، خودروهای تک سرنشین هر روز بیشتر می‌شوند و با تردد این خودروها که منشا آلودگی‌هوا هستند، آلاینده‌ها نیز بیشتر می‌شود. او افزود: برای کاهش آلودگی هوا نیازمند عزم ملی در همه دستگاه‌ها و نیز در بین مردم هستیم و اقدامی که وزارت بهداشت در این مسیر انجام می‌دهد نیز آگاهی‌سازی مردم و تعامل و مذاکره با دستگاه‌های مسئول و ذینفع برای کاهش آلودگی هواست.

دست خدا به دادمان برسد

وظایفی برای کنترل آلودگی هوا به عهده حاکمیت و نهاد های مربوطه هست که تجربه این روزها نشان میدهد که لزوما تصمیمات موثری نبوده است. چرا که تاثیری از خودش بجای نگذاشته است.

طبیعت همانقدر که حساس است ، دستی هم در خود درمانی خود دارد. اما تا زمانی که عوامل بیماری آلودگی هوا بیشتراز گذاشته در حال صدور است از دست طبیعت هم کاری بر نمی آید.

طبیعت سخاوتمند

آذرائین، کارشناس محیط زیست و آلودگی هوا دریک نشست خبری گفت:هموارنما در سال زراعی ۹۷-۹۶ نیز آسمان دست و دل باز است و سال کم بارشی نخواهیم داشت: «وضعیت بارش امسال به دلیل هماهنگ نبودن شاخص‌های اقلیمی شرایط را برای کارشناسان عرصه هواشناسی سخت کرده است ولی با توجه به بهبود و روند خوب دمای آب‌های مجاور کشور به ویژه اقیانوس هند می‌توان گفت که امسال اگر شاهد ترسالی و پربارشی نباشیم، سالی کم بارش و خشکی هم نخواهیم داشت. به امید خدا و مطابق با خروجی‌های مدل‌های مختلف بارشی انتظار داریم بارش‌ها از اوایل آذرماه استارت بخورد.»

او در بخشی از این کنفرانس می‌گوید:«میانگین بارندگی سالانه ۱۹۷ میلیمتر است که بیشترین بارش، سال ۱۳۷۱ با ۶۳۴ میلیمتر(مطابق با میانگین بارش شهرکرد) و کمترین بارش‌ها در سال ۱۳۸۷ و ۱۳۷۸با ۲۴ و ۲۵ میلیمتر! (مطابق با میانگین بارش یزد) داشته‌ایم. بهترین بارش در سال زراعی، ۷۲-۱۳۷۱ با ۶۱۱ میلیمتر و بدترین بارش در سال زراعی، ۷۹-۱۳۷۸ با ۲۵ میلیمتر بوده است.»

وی شرایطی که نیاز است ترسالی برای منطقه به وقوع بپیوندد را لیست می‌کند و توضیح می‌دهد: «گرم بودن غرب اقیانوس هند، استقرار پرفشار آزور برروی دریای عمان، همزمانی ورود سامانه‌های مدیترانه‌ای و سودانیف ریزش هوای سرد عرض‌های بالاتر، وزش بادهای شرقی (باد قوس) قبل از ورود سامانه، کاهش فشار سطحی و ارتفاع ترازهای فوقانی جو، طلاقی رودبادهای جنب حاره‌ای و قطبی، وقوع بلاکینگ (بندال) مثبت (وقوع بارش‌های چند روزه) از جمله شرایط لازم برای وقوع بارش است.»

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x