سه شنبه, 1 آبان 1397 :: Tuesday, 23 October 2018
کد خبر: 120797
نرخ قانونی؛

حقایق درباره آیفون ایکس

اگر بی تابانه به انتظار نشسته بودید، بهتر است بدانید اولین محموله قانونی از آیفون های گرانقیمت اپل بالاخره وارد بازار ایران شده اند.
اتاق خبر 24

پیش از این اعلام شده بود که آیفون x در تله رجیستری گیر می کند و مردم باید از خرید آن صرف نظر کنند. با این حال به نظر می رسد با همت واردکننده هایی که خیلی خوب می دانند این موبایل طرفداران زیادی در کشورمان دارد، اولین محموله با پشت سرگذاشتن مراحل قانونی از گمرک عبور کرده و خودش را به ویترین فروشگاه ها رسانده است. 
تعداد شرکت هایی که از نظر قانون می توانند تنها چند روز پس از آغاز جهانی فروش آیفون x بعضی از آنها را بخرند و به ایران بیاورند حدود 20 شرکت بر آورد می شود با این حال در یک ساعت گذشته تنها چند شرکت از این جمع به طور جدی واردات آیفون را دنبال کردند.
آمار گمرک می گوید، در یک سال اخیر بیشترین واردات گوشی های آیفون توسط پنج شرکت انجام شده است. پیش از اینکه اولین سری از آیفون x های قانونی به بازار ایران راه پیدا کنند برای آنها در بازار سیاه قیمت های عجیب و غریبی در نظر گرفته شده بود. مثلا حرف هایی درباره برچسب قیمت 24 میلیون تومانی شنیده بودیم. با این حال مسئولان رجیستری خیلی زود دست به کار شدند و اعلام کردند، آیفون های قاچاق در تور رجیستری خیلی زود دست به کار شدند و اعلام کردند، آیفون های قاچاق در تور رجیستری گیر می کنند و نمی توان آنها را فعال کرد. سرهمین قضیه این بار بازار سیاه خیلی فرصت گردن کسی پیدا نکرد. 

به فاصله چند روز حالا بازار ایران میزبان اولین آیفون x هایی است که به شکل قانونی و با طی کردن مراحل گمرکی دیگر مشکل برای رجیستری ندارند. البته که قیمت آنها هنوز با چیزی که حساب و کتاب کرده بودیم متفاوت است. به عنوان مثال همین هفته پیش بود که گمرک اعلام کرد اولین گوشی های آیفون x ارائه شده از سوی وارد کنندگان قانونی به آنها، قیمت شان 920 یورو و 800 یورو اعلام شده است. حالا بیایید با همان قوانین گمرکی بقیه ماجرا را دنبال کنیم.

قانون می گوید برای واردات انواع گوشی تلفن همراه علاوه بر پنج درصد حقوق ورودی، مالیات بر ارزش افزوده به میزان 9درصد و مالیات علی الحساب به میزان چهاردرصد نیز دریافت می شود. این ها روی هم می شود. این ها روی هم می شود 18 درصد! پس آیفون x با حافظه 256 گیگابایتی 1085 یورو و با حافظه 64 گیگابایتی 944 یورو برای وارد کننده قانونی تمام شده است. اصلا بیایید به سیم آخر بزنیم و موقع تبدیل یورو، قیمت آن را گران ترین رقم گزارش شده در بازار آزاد یعنی چهار هزار و 787 تومان لحاظ کنیم. به این تربیت آیفون x برای وارد کننده ما به ترتیب حدود پنج میلیون و 200هزار و چهار میلیون و 500 هزار تومان تمام شده است. حالا بیایید با هم به بازار برویم و ببینیم وارد کننده قانونی زرنگ قصه ما حالا این آیفون ها را با چقدر سود به بازار سرازیر کرده است. بله! آیفون x با حافظه 256 گیگابایتی قیمتش هفت میلیون و 575 هزار تومان و مدل 64 گیگابایتی قیمتش شش میلیون و 565 هزار تومان است!

منبع:روزنامه هفت صبح

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x