سه شنبه, 1 آبان 1397 :: Tuesday, 23 October 2018
کد خبر: 120512

دست در دست هم برای خلق یک حماسه بین المللی

ایرانیان که در مسابقه تعظیم شعائر همیشه جزء برنده ها بوده اند از مراسمات اربعین غافل نیستند. هر ساله صدها هزار ایرانی در ایام اربعین راهی کربلا می شوند و با پیاده روی به سمت حرم سیدالشهدا در این تجمع میلیونی شرکت میکنند. از همه مهمتر این که علاوه بر مردم و گروه های مردمی دولت ایران پای کار حرکت سیاسی مذهبی اربعین آمده است تا عظمت شیعه را با قدرت بیشتری به دنیا بنمایانند.
دست در دست هم برای خلق یک حماسه بین المللی به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هرساله عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) به پیروی از اهل بیت حسین (ع) مسیر نجف تا کربلا را می‌پیمایند تا در چهلمین روز شهادت سید و سالار شهیدان به عزاداری بپردازند؛ همه چیز درباره این مراسم مذهبی شیعیان را در این مطلب بخوانید

اربعین حسینی روز ۲۰ صفر و چهلمین روز پس از واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) است. در روایات آمده است که اسیران کربلا روز ۲۰ ماه صفر سال ۶۱ قمری در بازگشت از شام، برای زیارت مرقد امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند. همچنین در این روز جابر بن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین آمده است. زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است که بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است.

اربعین حسینی یکی از مهم ترین مناسبت های مذهبی شیعیان است که در این مناسبت، شیعیان زیادی از سرتاسر جهان خود را به شهر نجف می‌رسانند تا با پیاده طی کردن مسیر بین دو شهر نجف و کربلا، خود را به بین‌الحرمین برسانند و در عزاداری این روز شرکت کنند.‌

 

پیشینه پیاده روی اربعین

از نقل‌های تاریخی این گونه به دست می‌آید که تشرف به بارگاه ائمه اطهار(ع) با پای پیاده، از زمان حضور ائمه رایج بوده و در نقاط مختلف سرزمین اسلامی صورت گرفته است؛ ولی در قرن‌های گوناگون اسلامی و به مقتضای حکومت‌های مختلف، مشکلات بسیاری به خود دیده و همان گونه که زیارت ائمه اطهار(ع) در زمان‌ها و مکان‌های مختلف دچار سختی‌های فراوان بوده، این سنت نیز دارای فراز و نشیب بوده است.

 

پیاده روی اربعین در حکومت‌های شیعه

 حاکمان حکومت‌های شیعی مانند حکومت آل بویه و حکومت صفویه، به این سنت حسنه اقدام کرده و سعی در تبلیغ آن بین شیعیان داشته‌اند. بنا به نوشته ابن جوزی، جلال الدولة، یکی از نوادگان عضدالدولة، در سال ۴۳۱ هجری قمری با فرزندان و جمعی از یاران خود برای زیارت، رهسپار نجف شده و از خندق شهر کوفه تا مشهد امیرالمومنین (ع) در نجف را که یک فرسنگ فاصله بود، پیاده و با پای برهنه پیمود. در زمان حکومت صفویه نیز اهتمام بسیاری بر زیارت با پای پیاده صورت گرفته است. شاه عباس صفوی و علمای بزرگ عصر ایشان همچون مرحوم شیخ بهایی، برای رواج فرهنگ زیارت در بین مردم، در سال ۱۰۰۹ هجری قمری از اصفهان عزم مشهد کرده و با پای پیاده به زیارت امام علی بن موسی الرضا(ع) رفت. نقل‌های دیگر تاریخی نیز شهادت بر این مطلب می‌دهد.

 

اهتمام بزرگان دین به پیاده‌روی اربعین

علما و بزرگان نیز، به تأسی از ائمه اطهار(ع)، اهتمام بسیار زیادی به این سنت حسنه داشته‌اند و نقل شده که زیارت کربلا با پای پیاده، تا زمان مرحوم شیخ انصاری مرسوم بودهف و حتی نقل شده است که ایشان طبق نذری که داشته، با پای پیاده به زیارت امام علی بن موسی الرضا(ع) رفته‌اند، و مرحوم آخوند خراسانی نیز به همراه اصحابشان با پای پیاده به زیارت کربلا مشرف می‌شدند. میرزا حسین نوری اهتمام بسیاری به این امر مهم داشته و هر سال در روز عید قربان به همراه جمعی از زائرین امام حسین(علیه السلام) به پیاده‌روی از نجف تا کربلا اقدام می‌کردند و این سفر، سه روز به طول می‌انجامید.

 تشرف به کربلا با پای پیاده، تا زمان محدث نوری، بین طلاب و فضلای حوزه نجف رسم بود، ولی با وارد شدن اولین نوع از اتومبیل‌ها به منطقه، سفرهای کاروانی تعطیل شده و به دنبال آن، زیارت با پای پیاده نیز بسیار کمرنگ شد و به فراموشی سپرده شد. ولی پس از مدتی و با مطرح شدن آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی به عنوان یکی از اساتید و مدرسان با نفوذ معنوی حوزه نجف، به علت التزام و اصرار ایشان در پیاده رفتن به کربلا، مجدداً مسئله پیاده رفتن به کربلا به عنوان یک سفر مقدس رایج شد و با توجه به این که در این سفر، بعضی از ایرانیان نیز گاهی اوقات، ایشان را همراهی می‌کردند، رفته رفته مردم عراق به این مسئله توجه نموده و این گونه سفرهای مقدس رواج یافت؛ ایشان حدود ۲۶۰ مرتبه، مسیر کربلا را با پای پیاده پیموده و در این سفر معنوی، جمعی از اطرافیان و شاگردان، ایشان را همراهی می‌کردند. این امر سبب شد تا پیاده‌روی کربلا بین طلاب و حوزویان رواج بسیاری پیدا کند و نقل شده است که مرحوم علامه امینی در زیارت‌هایی که به کربلای معلی داشته‌اند، براى کسب پاداش بیشتر، بارها مسیر بین نجف تا کربلا را با پای پیاده پیموده‌اند. این امر، چنان بین روحانیون ساکن در نجف اشرف رواج پیدا کرده بود که غالب طلاب بارها مسیر این شهر تا بارگاه امام حسین (علیه السلام) را پیاده پیموده و حتی در غیر زمان اربعین و عرفه، نیز گروه‌هایی از طلاب، پیاده به سمت کربلا حرکت می‌کردند. غالب علمای معاصر نیز در سفر پیاده کربلا شرکت کرده و کرامات و خاطرات زیبایی از این سفرها نقل شده است.

 

پیاده روی اربعین در زمان حکومت بعث عراق

سفر پیاده تا کربلا، به مرور زمان در عراق گسترش بسیاری پیدا کرد و در مناسبت‌های مختلف، زائران امام حسین (علیه السلام) از سراسر این کشور، به سمت کربلا حرکت کرده و با پای پیاده مسیر شهرشان تا کربلای معلی را می‌پیمودند و در بین آن مناسبت‌ها، پیاده‌روی اربعین از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود. با روی کار آمدن دولت بعث عراق، حکومت با این مسئله به شدت برخورد نموده و بسیاری از زائرین پیاده را اسیر و اعدام کرد و حتی برای برخی از زائران، پیاده روی اربعین به قیمت از دست دادن دست و عضوی از بدنشان تمام می‌شد.دولت بعث این مراسم مذهبی را به تعطیلی کشانید، ولی بعد از سقوط صدام، عشق حسینی، دلباختگان امام حسین (علیه السلام) را به سمت خود کشانده و دوباره این سنت حسنه و ارزشمند را برپا کرده است. شیعیان و عاشقان سالار شهیدان (علیه السلام)، در مناسبت‌های مختلف، به ویژه در اربعین حسینی، بسیار پرشورتر از قبل، از شهرها و کشورهای مختلف، به سمت کربلا روانه شده، قدم در مکان گام‌های اسیران کربلا قرار داده و مسیرهای منتهی به شهر کربلا را با پای پیاده می‌پیمایند.

 

 

 

*** ایرانیان که در مسابقه تعظیم شعائر همیشه جزء برنده ها بوده اند از مراسمات اربعین غافل نیستند. هر ساله صدها هزار ایرانی که شمار آن ها به دومیلیون هم میرسد در ایام اربعین راهی کربلا می شوند و با پیاده روی به سمت حرم سیدالشهدا در این تجمع میلیونی شرکت میکنند.

از همه مهمتر این که علاوه بر مردم و گروه های مردمی دولت ایران پای کار حرکت سیاسی مذهبی اربعین آمده است تا عظمت شیعه را با قدرت بیشتری به دنیا بنمایانند.

در کشور عزیزمان ستادی تشکیل شد به نام ستاد اربعین که هماهنگی های خروج هموطنان از کشور و تعیین مسیرها به عهده این ستاد است.

لیست  آمایش استانی برای خروج از مرزهای چهارگانه زمینی که توسط ستاد اربعین مشخص شد به شرح ذیل است:

 

  مرز مهران

زائرین محترم  استان‌های تهران، البرز، قزوین ، قم، مرکزی ،گیلان، مازندران، گلستان، لرستان، ایلام، همدان.

 

مرز خسروی

زائرین محترم استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه.

 

مرز چزابه

زائرین محترم  استان‌های اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبی، فارس، کرمان، یزد، سمنان، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی

 

مرز شلمچه

زائرین محترم  استان های اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، خراسان رضوی، سیستان وبلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، تهران

 

 

اهتمام دولت بر مسئله پیاده روی اربعین

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم بدرقه کاروان بهداشت و درمان پیاده روی اربعین حسینی حدود 800 دستگاه آمبولانس زمینی و تعداد زیادی بالگرد و هواپیما در بخش اورژانس هوایی و 6 هزار نفر اعم از پزشک، پیراپزشک، پرستار و بسیج جامعه پزشکی را برای خدمات‌رسانی به زائران به مراسم پیاده روی اربعین اعزام کرد.

دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی گفت: ظرفیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران اربعین حسینی در سال‌جاری نسبت به پارسال 3 برابر شده است. وی با اشاره به اینکه اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان هم از مسیر ایران راهی پیاده روی بزرگ اربعین حسینی در عراق خواهند شد؛ تصریح کرد: زائران این کشورها نیز می‌توانند از تمامی امکانات استفاده کنند.

وی افزود: امسال در مراسم اربعین حسینی 800 دستگاه آمبولانس، هشت بیمارستان، 100 نیروی فوریت‌های پزشکی، چهار درمانگاه، هشت موکب بین راهی و 40 پزشک متخصص خدمات بهداشتی و درمانی را در سه مرز مهران، چزابه، شلمچه و همچنین مسیرپیاده روی نجف به کربلا ارائه می‌کنند.

 

سرپرست سازمان اورژانس کشور از اعزام کاروان سلامت اربعین و استقرار این نیروها در چهار مرز غربی کشور خبر داد و گفت: همچنین هشت بیمارستان صحرایی ۳۵ تا ۶۰تختخوابی جهت ارائه خدمات مورد لزوم به زائران، در مرزهای ایران و عراق فعال شده‌اند.

دکتر پیرحسین کولیوند افزود: البته اقدامات ما در مرزهای شرقی هم از سوی متخصصان بهداشتی آغاز شده است. زیرا برخی از برادران و خواهران از افغانستان و پاکستان وارد می‌شوند.

 

میر حسن موسوی معاون مسافری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در جریان بازدید از مرز بین‌المللی شلمچه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امسال مطابق با برنامه‌ریزی که توسط راه‌آهن انجام شده، 221 هزار مسافر برای زیارت اربعین پیش‌بینی شد. این تعداد مسافران و صندلی‌ها نسبت به سال گذشته رشد 21 درصدی داشته است.

معاون مسافری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: امسال قطار ریلباس از ایستگاه راه‌آهن خرمشهر تا ایستگاه راه‌آهن شلمچه به صورت 24 ساعته خدمت‌رسانی می‌کند.

موسوی اظهار کرد: از روز 4 تا 24 آبان 45 قطار فوق‌العاده از ایستگاه راه‌آهن شلمچه به نقاط مختلف کشور پیش‌بینی شده است.

معاون مسافری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در ایستگاه راه‌آهن شلمچه پس از انجام تشریفات گذرنامه، مسافران 35 کیلومتر تا ایستگاه راه‌آهن بصره را با اتوبوس طی می‌کنند و از بصره تا کربلا را با قطارهای عراق می‌روند.

موسوی قطارهای پیش‌بینی شده امسال برای زائران را نسبت به سال گذشته فوق‌العاده ذکر کرد و ادامه داد: همه قطارهایی که در این مسیر و برای زائران پیش‌بینی شده است، برای رفاه مسافران تخت‌های آن 4 و 6 تخت‌خوابه هستند.

 

روز 13آبان رئیس دفتر ریاست جمهوری در سفری که به خوزستان داشت در جمع خبرنگاران در فرودگاه اهواز گفت: اربعین یک واقعه مهم از نظر مذهبی، سیاسی و اجتماعی است و به عقیده دولت و نظام، این مراسم باید به بهترین شکل و با امنیت کامل برگزار شود.

محمود واعظی افزود: زائران اربعین حسینی و بحث تردد زائران همواره برای دولت اهمیت بالایی دارد و نیاز است برای سهولت در تردد آن ها و ارائه خدمات بهترین تسهیلات برای زائران در نظر گرفته شود.

وی افزود: یکی از اقداماتی که اکنون برای ریاست جمهوری دارای اهمیت است، بحث خدمات دهی به زائران و امور آن ها در مرز ایران و عراق است.

رییس دفتر ریاست جمهوری ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که باعث شد به خوزستان سفر کنم، انتقال مسائل و مشکلات خوزستان به مرکز است. وی تصریح کرد: در این سفر از نزدیک خدمتگزاران به زائران اربعین را ملاقات می کنم تا اگر نکاتی وجود دارد که باید مورد توجه مسولان و مردم قرار بگیرد، بیشتر به آن ها توجه شود.

 

مرکزی، سید محمود احمدی در دومین نشست نمایندگان شبکه بانکی کشور درخصوص ایجاد هماهنگی لازم به منظور ارائه خدمات به زائران راهپیمایی اربعین حسینی که با حضور مسئولان وزارت کشور و ستاد بازسازی عتبات عالیات برگزار شد، گفت: با وجود اینکه اعلام نیاز بانک‌ها برای وجه نقد در ایام اربعین حسینی در استان های مرزی تاکنون حدود ۲ هزار میلیارد ریال بوده است اما بانک مرکزی برای تامین بیش از ۴ هزار میلیارد ریال وجه نقد اعلام آمادگی کرده است و در این خصوص هیچ گونه محدودیتی نداریم ضمن اینکه تلاش خواهد شد طی این ایام اسکناس نو نیز در اختیار زائران قرار گیرد.

 

خدمات بخش های خصوصی

علاوه بر خدمات دولتی و سیستماتیک جمهوری اسلامی، بخش های خصوصی اعم از بانک ها، بیمه ها، و انجمن های مردم نهاد نیز پای کار پیاده روی اربعین بودند.

 

عضو هیات‌مدیره بانک ملی ایران از استقرار دستگاه‌های CRS (دستگاه خودپرداز و خوددریافت) این بانک برای نخستین‌بار در نقاط مرزی و در مسیر پیاده‌روی اربعین حسینی خبر داد و گفت: در مرزهای خروجی استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان دستگاه‌های خودپرداز، کیوسک و Cash less (پایانه غیرنقدی) بانک ملی ایران نصب شده است.

 

رئیس ستاد اربعین بانک شهر از خدمات دهی گسترده این بانک به زائران حسینی، همزمان با ایام اربعین خبرداد.

سید حسین مظلوم با اعلام این خبر گفت: بانک شهر در 4 مرز خسروي، مهران، شلمچه و چزابه در مسیر تردد زائران حسینی در حال خدمت رسانی است.

 

بانک ایران زمین شعب خود را در سه استان ایلام، کرمانشاه و خوزستان آماده خدمت رسانی مطلوب به زائرین عتبات عالیات در اربعین حسینی کرده است.

شعب استانهای ایلام، کرمانشاه و خوزستان آماده خدمت رسانی وسیع به زائرین عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی شده اند.

 

رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین با بیان اینکه ۱۶۰۰ موکب ایرانی در ایام اربعین خدمات رسانی خواهند کرد گفت: برنامه‌ریزی شده تا موکب‌های ایرانی از ۵ تا ۲۵ صفر خدمات ۲۰ روزه داشته باشند.

 

بیمه ایران تمام زائران اربعین حسینی که بصورت انفرادی یا گروهی بصورت قانونی ازکشور خارج می شوند را بیمه می کند.

معاون فنی بیمه ایران با اعلام این خبر افزود: این بیمه نامه شامل بیمه عمر، درمان و حوادث است و به منظور ایجاد آرامش وتامین امنیت خاطر وبهره مندی زائران عتبات عالیات از پوشش های بیمه ای مناسب  با حق بیمه 160 هزار ریالی برای هر زائر عرضه شده است.

حیدری درخصوص پوشش های این بیمه نامه افزود: پوشش های این بیمه نامه برای  هر یک از بیمه شدگان شامل: پرداخت غرامت نقص عضو یا از کارافتادگی دایم کلی یا جزیی در اثر حادثه 2.000.000.000 ریال ، پرداخت غرامت فوت ناشی از حادثه 2.000.000.000 ریال ، هزینه های درمانی بستری بیمارستانی و اعمال جراحی به علت بیماری یا حوادث 200.000.000 ریال و هزينه هاي درمانی سرپايي و پاراکلینیکی به علت بیماری یا حادثه 20.000.000 ريال تعیین شده است.

 

مدیرعامل شرکت خدمات پس از فروش ایران خودرو از استقرار اکیپ‌های امدادی و ارائه خدمات خودرویی به زائران ایرانی در نجف و کربلا در ایام اربعین حسینی خبر داد.

رضا حسینی اظهار کرد: با توجه به افزایش سالانه زائران کربلای معلا در ایام اربعین حسینی در سال جاری ۳۰۰ اکیپ امدادی برای ارائه خدمات در شهرهای مهران، شلمچه، چذابه و قصر شیرین در ایران و نجف و کربلا در عراق مستقر شده‌اند.

وی ادامه داد: این اکیپ‌ها شامل نمایندگی‌های مجاز خدمات پس از فروش، پایگاه و تعمیرگاه صحرایی (چادر امداد)، موتورسوار، امدادگر بالینی، امدادگر حمل، سرویس اتوکلیک و کانکس است که به فراخور برنامه‌ریزی صورت گرفته به شکل یک شیفت، دو شیفت و شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x