يكشنبه, 29 مهر 1397 :: Sunday, 21 October 2018
کد خبر: 120333

بیماری تلاش برای زیباتر شدن چیست؟

جراحی های زیبایی، که غالب آن ها در کشورهایی مثل ما غیر ضروری هستند، ثمره اجتماعی شدن ناقص انسان ها و سعی در تغییر ظاهر دادن آن ها ست. در چنین شرایطی اصطلاحا انسان ها زیبایی طبیعی خود را نادیده می گیرند و سعی میکنند از دیگران پیروی کنند.
بیماری تلاش برای زیباتر شدن چیست؟ به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حضوری کوتاه مدت در خیابان و محل های پرتردد شهر کافی است تا شما را با خیل انبوهی از چهره های چسب زده بر روی بینی، گونه های برجسته، چشم ها و ابروهای کشیده، و ... روبرو کند؛ سن و جنس مطرح نیست؛ بالای شهر و پایین شهر هم ندارد؛ از دست فروش مترو گرفته تا فردی پشت فرمان یک ماشین مدل بالا در خیابان های بالای شهر.

علم پزشکی و پزشکان رسالتی را به دوش دارند که از ابتدای تاریخ پیدایش این علم تا کنون به خوبی از پس آن بر آمدند. ترمیم قسمت های آسیب دیده بدن و به طور کلی درمان، رسالتی است که از آن صحبت به میان آمد. اما با گذشت زمان و اجتماعی شدن انسان ها، انتظارات آن ها از توانایی های پزشکان افزایش پیدا کرد و علم پزشکی وارد مرحله ای شد که کاملا به نسبت تقاضای انسان ها منعطف تر می شد.

جراحی های زیبایی، که غالب آن ها در کشورهایی مثل ما غیر ضروری هستند، ثمره اجتماعی شدن ناقص انسان ها و سعی در تغییر ظاهر دادن آن ها ست. در چنین شرایطی اصطلاحا انسان ها زیبایی طبیعی خود را نادیده می گیرند و سعی میکنند از دیگران پیروی کنند.

جراحی ها انواع مختلفی دارند که می‌توان آنها را دارای انگیزه‌های مختلف دانست و این انگیزه‌ها را به دو گروه پزشکی و غیرپزشکی تقسیم کرد. آن گروه از اشخاصی که در اثر تصادف، مشکلات تنفسی یا غضروفی متقاضی جراحی زیبایی می‌شوند را در زمره انگیزه‌های پزشکی طبقه‌بندی می‌کنیم اما شواهد نشان از آن دارد که شمار زیادی از متقاضیان جراحی زیبایی علت پزشکی تایید شده‌ای در پرونده خود ندارند.

 

 

انواع عمل های زیبایی

عمل های زیبایی ضروری و غیر ضروری در سراسر اعضای بدن مصداق پیدا میکند ولی آنچه که امروز بیشتر از بقیه نمود پیدا کرده و از حساسیت بیشتری نیز برخوردار است جراحی های زیبایی مخصوص صورت است. به هرحال در زیر اشاره ای گذرا به انواع عمل های زیبایی در سراسر بدن خواهیم داشت.

 

لیپوساکشن

هدف از لیپوساکشن برداشتن چربی های موضعی در قسمت هایی از بدن است که با ورزش با رژیم غذایی از بین نمی روند اما روش مناسبی برای لاغری یا کاهش وزن نیست. برای مثال برای فردی که 140 کیلوگرم وزن دارد ولی می خواهد 80 کیلوگرم شود، روش مناسبی نیست. اگرچه اندازه بدنش کوچک و حجم چربی کم می شود.

 

لیپولیز

در این روش سلول های چربی تجزیه می شوند و بدون جراحی مقداری از چربی های اضافی بیرون کشیده شده و بقیه توسط بدن دفع می شوند.

 

تزریق چربی

تزریق چربی یکی از موثرترین، طبیعی ترین و بی خطرترین روش های جوانسازی پوست است. در این روش متخصص با گرفتن چربی از نواحی باسن یا ران و تزریق آن در گودی های زیر چشم، گونه ها، شقیقه ها و خط خنده می تواند حالت گودی، افتادگی و شلی پوست را برطرف کند.

 

بوتاکس

یکی از روش های صاف کردن چین و چروک های صورت است.

 

عمل بینی یا رینوپلاستی

عمل جراحی بینی یکی از شایع ترین انواع جراحی های زیبایی می باشد و بیشتر در بین نوجوانان شایع است. جراح می تواند اندازه بینی را تغییر دهد.

 

عمل جراحی Eyebrow lift (بالا کشیدن ابرو)

در این عمل کوچک در کمتر از 30 دقیقه ابرو ها به شکل و ارتفاع مورد نظر در می آیند.

 

کاشت نگین

کاشت نگین هم یکی دیگر از عمل های زیبایی ست که به ظاهر ساده تر از بقیه عمل ها ست. به عنوان مثال با جاگذاری نگین روی لبه های بینی یا کنار لب ویا روی دندان ها به زیبایی صورت می افزایند. کاشت نگین در جدیدترین مدل خود به سفیدی چشم می رسد. در این عمل زیبایی یک پلاک با نگین طلا یا پلاتین بر روی سفیدی چشم کاشته می‌شود که به عقیده برخی نشانی ازلاکچری بودن است.

 

 

چرا این همه عمل؟

به بیان کارشناسان، پشت پرده ی این جراحی های غیرضروری چیزی جز مدگرایی، چشم و هم چشمی ها و افول ارزش های رفتاری و معنوی پنهان نشده است. گویا تنها زمانی که فرد چهره ای زیبا و بینی عمل کرده ای داشته باشد، مورد پذیرش اجتماعی قرار خواهد گرفت و در غیر این صورت، از طرف گروه دوستان و همسالان، جامعه و خانواده مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

اصالت، ایمان، صداقت، رفتار و منش، تحصیلات و همه ی ویژگی های درونی و رفتاری که زمانی در همین جامعه ملاک انتخاب فرد در همسریابی، دوست یابی و پذیرش اجتماعی بود، جای خود را به بینی عمل کرده، گونه ی برجسته و چشم ها و پوست بدون چین و چروک داده است.

البته نه تنها ذات زیبایی و زیبایی پسندی و توجه به آن در همه ی دوره هابر کسی پوشیده نیست بلکه در مضامین دینی ما نیز به آن اشاره شده است. آن طور که از زبان بزرگان دین اسلام گفته شده است، خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد (ان الله جمیلٌ و یحبُّ الجمال).

نباید منکر شد که پیشرفت علم، جراحی زیبایی و پلاستیک به آن دسته از افرادی که دچار ناهنجاری های مادرزادی، نقص عضو ناشی از تصادف و سوختگی، بینی های بسیار بزرگ و غیرعادی و دیگر مشکلاتی که حق داشتن زیبایی نسبی و حضور در جامعه را از آنها سلب کرده؛ کمک شایانی کرده است.

اما در کنار افرادی که نیاز مبرم به جراحی های زیبایی دارند و این امر به تعادل روحی و جسمی در آنها کمک می کند، افرادی در مطب ها و کلینیک های پزشکی دیده می شوند که نه تنها کوچکترین نقصی در چهره ی خود ندارند، بلکه شاید بتوان گفت دارای چهره ای زیبا هستند و تنها به دلیل مشکلات روانی و وسواس در زیباتر به نظر رسیدن در آن مکان حضور یافته اند.

در این میان، برخی از این افراد به یک بار جراحی راضی می شوند و در صورت انتخاب درست پزشک، به نقطه ی مطلوب خود دست می یابند.

به نظر می رسد جراحی های زیبایی غیرضروری، همچون باتلاقی است که دست و پا زدن در آن، بیشتر فرد را در خود فرو می برد. افزایش متقاضیان جراحی های غیرضروری و بی مورد بدون در نظر گرفتن سن، جنس و پایگاه اجتماعی تا حدی گسترش یافته است که باید به شکل یک آسیب اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد.

علل و عوامل افزایش جراحی های زیبایی غیر ضروری در کشور در بسترهای اجتماعی، روانی و فیزیولوژیک قابل بررسی است. بسیاری از کارشناسان اجتماعی، چشم و هم چشمی، مُدگرایی و تبلیغات رسانه ای را مهمترین عامل گسترش این نوع جراحی ها می دانند.

از سوی دیگر پزشکان این حوزه نیز متقاضیان این جراحی ها را افرادی با مشکلات روحی و روانی فراوان معرفی می کنند که پیش از انجام هرگونه جراحی، به روانشناس و روانپزشک احتیاج دارند.

بحران در هویت فردی و اجتماعی، کم رنگ شدن ارزش های معنوی و دینی، الگوبرداری فرزندان از پدر و مادر، از دیگر عوامل مطرح شده از سوی کارشناسان در خصوص افزایش جراحی های زیبایی غیرضروری است.

در کنار عوامل فردی و اجتماعیِ شیوع جراحی‌های زیبایی، سودجویی برخی پزشکان غیرمتخصص هم که تنها به دنبال درآمدهای هنگفت اند، نیاز کاذب را به این نوع جراحی‌ها افزایش داده است.

 

 

نگرانی و راه حل آن

یکی از مسائلی که امروزه در کشورمان با آن مواجه هستیم روند رو به رشد جراحی‌های زیبایی غیر ضروری است.

متأسفانه ایران از نظر تعداد جراحی زیبایی بینی در دنیا اول است،بعد از ایران کشورهای آمریکا، انگلستان و فرانسه در ردیف‌های بعدی تعداد عمل‌های جراحی زیبایی بینی قرار دارند.

اما زنگ خطر وقتی به صدا در می آید که دیده می شود انجام دادن جراحی‌های زیبایی به یک فرهنگ و یک کار عادی تبدیل شده و روز به روز در حال افزایش است.

بر طبق آمارها و تحقیقات،سن متقاضیان جراحی زیبایی بینی به 14 سال در پسران و 15 سال در دختران کاهش پیدا کرده است.

به هر حال نقش خانواده‌ها، نهادها و رسانه‌ها بسیار حساس است تا با فرهنگ‌سازی درست و تاثیرگذار جلوی افزایش بیشتر این روند را گرفته و تا دیر نشده ارزش‌های شخصیتی افراد را جایگزین ارزش‌های ظاهری کنند.

دولت نیز می‌تواند با ایجاد اشتغال برای جوانان، به آنها هویت ببخشد ضمن این که وقتی جوانان دارای کار شده، ازدواج کنند و زندگی تشکیل بدهند و در آرامش به دنبال کسب مهارت‌های جدید و ارتقای سطح سواد خود باشند، کمتر دچار کمبود اعتماد به نفس شده و برای تغییر موقعیت خود و کسب محبوبیت اجتماعی به فکر تغییر ظاهر خود می‌افتند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x