دوشنبه, 30 مهر 1397 :: Monday, 22 October 2018
کد خبر: 120183

اغراض پیدا و پنهان "سعد حریری" برای خیانت به کشورش

رژیم صهیونیستی، عربستان و آمریکا اضلاع مثلثی هستند که بعد از جارو شدن بقایای داعش از منطقه همواره دنبال راه حلی برای بهم ریختن آرامشی است که پس از طوفان بر ما عارض شده است. سناریوی استعفای سعد حریری هم دنباله خواب طولانی است که این تروریست های واقعی برای خاورمیانه دیده اند.
اغراض پیدا و پنهان به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دو روز از استعفای سعد حریری، فرزند رفیق حریری، از سمت نخست وزیری لبنان می گذرد و طبیعتا این استعفای محقرانه تبعاتی را در پیش دارد که ناگزیر بر خود لبنان و منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

نخست‌وزیر لبنان درست چند روز بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله، در اقدامی غیرمنتظره و در چارچوب سناریویی تحریک‌آمیز، در ریاض و در حالی که با صدای لرزان به ایران حمله می‌کرد، استعفا کرد.

شبکه سعودی «العربیه» در خبری فوری از استعفای «سعدالدین حریری»، نخست‌وزیر لبنان خبر داد. این شبکه به نقل از حریری گزارش داد: « فضای کنونی لبنان شباهت بسیاری به زمان قبل از ترور رفیق الحریری دارد و بیم ترور شدن وجود دارد. حریری همچنین گفت: «نمی‌پذیریم لبنان محلی برای تهدید امنیت منطقه باشد.»

حریری استعفای تحقیرآمیز خود را از ریاض اعلام کرد و با تکرار اظهارات اخیر ترامپ و مقامات سعودی مدعی شد؛ «ایران علاقه بسیاری به تخریب جهان عرب دارد و شری که ایران به منطقه فرستاده به سوی خودش بازخواهد گشت... علیرغم سیاست بیطرفانه‌ام، ایران به اقدامات تخریبی خود علیه لبنان و منطقه ادامه می‌دهد.»

حریری حزب‌الله لبنان را هم بی‌نصیب نگذاشت و چند روز پس از تحریم‌های آمریکا علیه این جنبش محبوب مدعی استفاده آن از سلاح علیه لبنانی‌ها و سوری‌ها شد و گفت: «حزب‌الله به عنوان بازوی ایران نه تنها در لبنان بلکه در تمام جهان عرب فعالیت می‌کند و با زور سلاح آنچه که هست را به عنوان امر واقع بر ما تحمیل کرده است.»

 

 

علاقه دیرینه "سعد حریری" به عربستان و آمریکا

حریری 42 ساله تا پیش از مرگ پدر در عرصه سیاسی لبنان حضور نداشت و اغلب به اداره شرکت‌های بازرگانی و مالی پدرش در عربستان و لبنان مشغول بود. وی نیز مانند پدر خود دارای روابط قوی با خانواده پادشاهی عربستان است و بیشتر اوقات خود را به ویژه پس از برکناری از نخست‌وزیری، در عربستان می‌گذراند. علاقه وی به خاندان سعودی به اندازه‌ای است که حتی نام یکی از فرزندان خود را «عبدالعزیز» گذاشته است.

حریری پس از مرگ پدر در انتخابات پارلمانی لبنان در سال 2005 ميلادي به عنوان نماینده به پارلمان راه یافت و ریاست فراکسیون پارلمانی المستقبل را برعهده گرفت و تاکنون دوبار به مقام نخست‌وزیری دست یافته است، اما هر بار تحت شرایطی که سعودی‌ها برای او دیکته کرده‌اند این مقام را کسب کرده است. نفوذ وی به علت در اختیار داشتن باندهای قدرت و ثروت و ریاست بر جریان وابسته به آل‌سعود در لبنان همچنان ادامه دارد.

 وی به همین علت از نفوذ خود بالاترین استفاده را کرده تا بتواند به دولت این کشور و محور مقاومت ضربه بزند. نمود این تلاش‌ها را در مرحله بعد از ایجاد بحران در سوریه می‌توان دید که جریان متبوع وی نقش زیادی در حمایت از تروریست‌های مسلح در سوریه دارد، بر اساس اطلاعات تأييد شده، جریان المستقبل در فراخواندن گروه‌های تندرو از سوریه و کشورهای عربی به ویژه حاشیه خلیج‌فارس با عنوان «استخدام نیرو برای کمک به معارضان سوریه» نقش دارد، این عناصر از جنگجویان القاعده و گروه‌های تکفیری و مزدوری هستند که سعد الحریری با کانال جریان المستقبل کمک‌های تسلیحاتی را برای انتقال به سوریه به این عناصر تحویل می‌دهند.

تحلیلگران معتقدند استعفای حریری اقدامی دور از انتظار نبود چرا که حریری متولد ریاض پایتخت عربستان است و به جز شناسنامه لبنانی دارای تابعیت سعودی نیز هست و بیشتر خود را وابسته و پیروی بدون چون و چرای آل‌سعود می‌داند و گرفتن چنین تصمیمی تحت فشار رژیم سعودی صورت گرفته است. در همین رابطه حسین شیخ‌الاسلام مشاور وزیر خارجه ایران گفت: این استعفا منشأ خیر برای لبنان نخواهد بود و تحت فشار آمریکا و عربستان برای بحران‌آفرینی در منطقه صورت گرفته است.

سعد حریری در مراسم سالگرد پدرش در سال گذشته مجدادا و خیلی بی جا از حمایت از عربستان صحبت به میان آورد و گفت اجازه نمیدهد لبنان به محلی برای دشمنی با عربستان تبدیل شود.

بسیاری از سخنانی که امروز حریری بر زبان جاری کرد پیشتر به اشکال گوناگون از حنجره مسئولان سعودی نیز شنیده شده است از جمله این سخن او که "شری که ایران در منطقه می‌پراکند به خود آن باز خواهد گشت" در واقع همان حرف‌هایی است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان چندی پیش علیه ایران مطرح کرد و به نوعی تلاش کرد به زعم خود با آن ایران را تهدید کند.

بر اساس اسناد افشاشده ويكي‌ليكس سعد حريري در خیانت به ملت سوریه با آمریکایی‌ها نیز همکاری می‌کرده و در ديدار با مسئولان ارشد كميته روابط خارجي مجلس سناي آمريكا در بيروت در سال 2006 ميلادي آنها را تشويق كرده بود كه در راستاي براندازي نظام سوريه تلاش كنند.

روز سه شنبه ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۷، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید میزبان سعد حریری نخست‌وزیر لبنان بود و با وی ملاقات کرد. پس از این دیدار دو طرف در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند. ترامپ در دیدار گفت: «حزب‌الله با حمایت ایران تهدیدی علیه خاورمیانه است. حزب‌الله یک تهدید برای کشور، دولت و مردم لبنان و تمام منطقه است… این گروه توشه نظامی اش را افزایش می‌دهد که می‌تواند به درگیری با اسرائیل منتهی شود… حزب‌الله لبنان در حال حاضر با حمایت ایران در سوریه حضور دارد و به جنایت‌هایی در آنجا دست می‌زند.». ترامپ در این ملاقات از نقش لبنان در نبرد با داعش تقدیر کرد و گفت: «این کشور در صف اول مبارزه با داعش، القاعده و حزب‌الله قرار دارد. … لبنان از ۲۰۱۴ که داعش ظهور کرد سعی کرد جلوی آنها بایستد. ارتش آمریکا مفتخر است که به لبنان برای ادامه این مبارزه کمک کند.»

 

 

"سعد حریری" و بهانه جویی برای دشمنی با سوریه و مقاومت

سوریه در زمان قتل حریری نفوذ اطلاعاتی و نظامی گسترده‌ای در لبنان داشته‌است همین امر باعث می شد که سعد حریری بی تجربه و غیر سیاسی در آن زمان تحت تاثیر اطلاعات غلط و سو گیرانه عربستان و آمریکا، بشار را مقصر بداند. شورای امنیت سازمان ملل متحد با اجماع تمام اعضا خواستار همکاری کامل سوریه در تحقیقات سازمان ملل در این موضوع شده و سرژ برامیرتز در دو گزارش خود از همکاری متقابل سوریه تقدیر کرده.

در سپتامبر ۲۰۱۰، سعد حریری پسر رفیق حریری و نخست‌وزیر لبنان، با تجدیدنظر در مواضع پیشین خود، اتهام به سوریه در ترور پدرش را اشتباه و اتهامی سیاسی دانست. دو ماه پس از ترور رفیق حریری، نیروهای امنیتی و نظامی سوری تحت فشار اتهامات و افکار عمومی مجبور به خروج از لبنان شده بودند.

علی رغم اینکه شواهد و قرائن زیادی وجود داشت که رژیم صهیونیستی در این ترور نقش مستقیم داشته است ولی باز هم سعد حریری نتوانست از چنگال احاطه عربستان و آمریکا خارج شود و باور این امر برایش مشکل بود. همین امر باعث می شد که به حزب الله بد بین باشد و فعالیت های ضد تروریستی حزب الله را نادیده بگیرد.

 

 

دستی که رو شده است

اعلام استعفای حریری از نخست وزیری لبنان خارج از کشورش و در دامان سعودی‌ها امری بی‌سابقه‌ای نه تنها برای لبنان بلکه در سراسر جهان است. بر همین اساس او در سخنانی که از روی کاغذ با استرس و دقت می‌خواند تمام دلیل این استعفا را ایران و حزب‌الله دانسته است؛ امری که فشارهای سعودی برای اتخاذ این تصمیم را به خوبی نشان می‌دهد.

اما نکته بسیار مهم این است که استعفای سعد حریری از پست نخست وزیری و در ادامه حمله شدید به ایران و حزب الله، یک روز پس از دیدار علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری با حریری در لبنان اتفاق افتاد.

این استعفا بدون شک بی ارتباط با راهبرد جدید اعلام شده از سوی ترامپ علیه ایران و حزب الله نیست؛راهبردی که در هماهنگی کامل با ریاض است و به همین جهت نیز حریری استعفای خود را در عربستان رسانه ای کرد.

 

 

هدف اصلی سعد حریری از این استعفای عجیب چه بود؟

این استعفا بیش از هر چیز برای ایجاد بحرانی جدید در خاورمیانه و مشخصا در لبنان است. در واقع، از آنجایی که بحران تروریسم و جدایی طلبی در عراق پایان یافته و در سوریه نیز دولت و ارتش این کشور در حال اعاده حاکمیت خود بر سراسر خاک سوریه هستند، لذا می توان گفت ایجاد تنش، بحران و درگیری داخلی در لبنان، راهبرد جدیدی است که برای تحت فشار قرار دادن حزب الله دنبال می شود. استعفای حریری نیز نخستین مرحله و گام در این راهبرد بحران زای جدید خواهد بود.

لبنان ۲ سال و نیم با خلأ ریاست‌جمهوری روبه‌رو بود تا اینکه در ۱۰ آبان سال گذشته (۱۳۹۵) «میشل‌عون» با حمایت همه‌جانبه حزب‌الله و دیگر متحدانش در «جریان ۸ مارس»، که نزدیک به ایران است، رئیس‌جمهور جدید شد و بعد از گذشت ۳ روز، سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد و او رسما نخست‌وزیر لبنان شد. حالا با این وضعیت دوباره عدم ثبات سیاسی لبنان محتمل خواهد شد.

بحران در لبنان منطقه را هم دچار بی ثباتی میکند و حتما اهداف گردانندگان گوی استعفای سعد حریری منتظرند تا دست آوردهای مقاومت دراین بین تحت الشعاع قرار بگیرد.

رژیم صهیونیستی، عربستان و آمریکا اضلاع مثلثی هستند که بعد از جارو شدن بقایای داعش از منطقه همواره دنبال راه حلی برای بهم ریختن آرامشی است که پس از طوفان بر ما عارض شده است. سناریوی استعفای سعد حریری هم دنباله خواب طولانی است که این تروریست های واقعی برای خاورمیانه دیده اند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x