سه شنبه, 1 آبان 1397 :: Tuesday, 23 October 2018
کد خبر: 119825

اولین برنامه فاسد در لابلای تحولات تلویزیونی

امروز سالگرد راه اندازی اولین فرستنده تلویزیونی جهان در انگلستان است. بد نیست به مناسبت سالگرد این تحول مهم در جهان از جایگاه تلویزیون در زندگی انسان ها چند کلمه صحبت کنیم.
اولین برنامه فاسد در لابلای تحولات تلویزیونی به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در سال های ابتدایی بعد از جنگ جهانی اول بود که تعداد معدودی از مردم چند کشور، برای اولین بار توانستند تصاویری متحرک را از درون یک جعبه عجیب و غریب تماشا کنند. ولی اقبال عمومی به آن پس از پایان جنگ جهانی دوم بود. به طوری که بین سال های 1950 و 1960 در نزدیک به 90 درصد از خانه های آمریکایی ها یک دستگاه تلویزیون وجود داشت.

اگرچه اختراع تلویزیون تنها توسط یک نفر انجام نگرفت ولی کسی که این اختراع را کامل و قابل استفاده کرد شخصی به نام جان لاجی برد بود.

تاریخچهٔ فناوری تلویزیون می‌تواند به دو بخش تقسیم شود: پیشرفت‌هایی که به اصول و قواعد الکترونیکی و مکانیکی وابسته هستند؛ و دیگر پیشرفت‌هایی که صرفاً وابسته به اصول الکترونیکی هستند. در دومین مورد، که در تمامی تلویزیون‌های مدرن به‌کار رفته شده، نیز نمی‌توان دیدگاه‌های مربوط به سیستم‌های مکانیکی و اختراعات آن را نادیده گرفت. کلمهٔ «تلویزیون» یک لغت ترکیبی است که از زبان‌های لاتین و یونانی برگرفته شده‌است. لغت tele در زبان یونانی به‌معنی «دور» و کلمهٔ vision در لاتین به‌معنای «دید» است. این لغت اغلب به‌طور مختصر به‌شکل TV نوشته می‌شود.

سال ۱۹۲۰ م نخستین فرستنده رادیویی جهان در لندن به کار افتاد. این در حالی است که در سال ۱۹۴۰م (۴ اردیبهشت۱۳۱۹) اولین فرستنده رادیویی ایران به کار افتاد؛.یعنی فقط ۲۰ سال پس از افتتاح نخستین فرستنده رادیویی جهان. همچنین اولین فرستنده تلویزیون در جهان در دوم نوامبر سال ۱۹۳۶م در انگلستان به کار افتاد و اولین فرستنده تلویزیونی ما در سال ۱۹۵۸م تاسیس شد.

نخستین برنامه تلویزیونی انگلیس به وسیله سیستم تلویزیونی الکترومکانیکی بِرد در سپتامبر ۱۹۲۹ در فرستنده رادیو بی‌بی‌سی ساخته شد بایرد تا سال ۱۹۳۰ تعداد محدودی برنامه برای پنج روز هفته تولید کرد. در ۲۲ اوت ۱۹۳۲ شبکه بی‌بی‌سی خدمات منظم شخصی خود را با استفاده از سیستم ۳۰ خطی الکترومکانیکی بِرد راه اندازی کرد که این سرویس تا ۱۱ سپتامبر ۱۹۳۵ ادامه یافت. در دوم نوامبر ۱۹۳۶، بی‌بی‌سی پخش برنامه‌ها را با یک سرویس سیستم دوگانه آغاز کرد. این سیستم چیزی بین استاندارد ۴۰۵ خطی «مارکونی- اپی» و استاندارد ۲۴۰ خطی بِرد بود و با پخش برنامه از «الکساندراپلس» در لندن، شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی را به نخستین سرویس تلویزیونی منظم با وضوح بالا در جهان مبدل کرد. دولت انگلیس باتوجه به پیشنهاد کمیته ویژه مشاوره، تصمیم گرفت به سیستم «مارکونی- رامی» توجه بیشتری نشان داده و سیستم بِرد را در فوریه ۱۹۳۷ منحل کرد. شبکه‌های تلویزیونی در لندن از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ به طور متوسط روزانه چهار ساعت برنامه پخش کردند که ۱۲ تا ۱۵ هزار گیرنده آنها را دریافت می‌کردند. برخی دستگاه‌های تلویزیونی در رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها برای مشاهده مسابقات ورزشی بعضی اوقات ۱۰۰ بیننده داشتند. آغاز جنگ جهانی دوم موجب تعطیلی در پخش برنامه‌های بی‌بی‌سی در اول سپتامبر ۱۹۳۹ و آغاز مجدد آن از «الکساندرا پلس» در ۷ ژوئن ۱۹۴۶ شد. نخستین برنامه زنده از قاره اروپا در ۲۷ اوت ۱۹۵۰ پخش شد. نخستین برنامه زنده انگلیس در ۲۳ ژوئیه ۱۹۶۲ به وسیله ماهواره «تل استار» از آمریکا پخش شد.

در دوره تلویزیون‌های الکترود مکانیکی، دستگاه‌های تلویزیون ساخته شده با مجوز تجاری از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۴ در انگلیس، آمریکا و روسیه به فروش رفتند. نخستین تلویزیون در سال ۱۹۲۸ به وسیله بِرد در انگلیس و آمریکا به فروش رفت که در آن زمان تلویزیون‌ها، رادیویی حاوی یک لامپ نئون در پشت دیسک مکانیک با سوراخ‌های مارپیچی بود که تصاویری قرمز در اندازه کوچک تولید می‌کرد که به وسیله یک شیشه مغناطیسی این تصویر دو برابر می‌شد. تلویزیون بایرد بدون رادیو هم در دسترس بود. این مدل تلویزیون در سال‌های ۳۳–۱۹۳۰ به عنوان نخستین تلویزیون با تولید بالا، حدود یک هزار دستگاه فروش رفت. نخستین تلویزیون الکترونیکی با مجوز تجاری ساخته شده با لامپ‌های اشعه کاتود در سال ۱۹۳۴ توسط «تلفون کن» در آلمان ساخته شدند و سپس در سال‌های ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ به ترتیب توسط تلویزیون سازان انگلیسی و آمریکایی دنبال شدند. ارزان‌ترین تلویزیون پیش از جنگ جهانی دوم، تنها مدلی بود که در سال ۱۹۳۸ با صفحه ۸ سانتی‌متری به قیمت ۱۲۵ دلار آمریکا معادل یک هزار و ۷۳۲ در سال ۲۰۰۵ ساخته شد. ارزان‌ترین مدل با صفحه ۳۰ سانتی نیز به قیمت ۴۴۵ دلار (شش هزار و ۲۵۶ دلار در سال ۲۰۰۵) فروخته شد.

به طور تقریبی پیش از جنگ جهانی دوم ۱۹هزار تلویزیون الکترونیکی در انگلیس و ۱۶۰۰ دستگاه در آلمان ساخته شد. حدود ۸–۷ هزار دستگاه الکترونیکی نیز پیش از ممنوعیت در تولید در آوریل ۱۹۴۲ در آمریکا تولید شد. (تولید مجدداً در اوت ۱۹۴۵ آغاز شد)

 

آنچه که در بالا به عنوان مقدمه ای با اهمیت مرور کردیم، مدخل بحثی بود که محور آن بررسی عملکرد حدود یک صده فعالیت تلویزیون در دنیاست.

 

میزان تاثیر تلویزیون بر زندگی مردم جهان

تلویزیون و تاریخچه اختراع مفصل و پیچیده اش از همان زمان شروع به کارش تا به امروز تاثیرات به سزایی را در زندگی مردم جهان داشته است. بخشی از آثار منفی و طبیعتا برخی دیگر مثبت ارزیابی شده اند. خود اثرگذاری تلویزیون نیز می شود به اقسامی تقسیم شود از قبیل تاثیرات فیزیک مثبت و منفی ویا اثر گذاری های محتوایی و به اصطلاح روانی.

 

 

تاثیرات تلویزیون

نقش وسایل ارتباط جمعی در ایجاد تغییرات سازنده اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. رسانه‌ها می‌توانند سبب افزایش آگاهی عمومی شوند و با برجسته ساختن موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی یا اجتماعی افکار عمومی را مهندسی کنند. نظریات مختلفی در زمینه تاثیر رسانه‌ها بر مخاطبان مطرح شده است. در این میان اما نظریه برجسته‌سازی شاید بهترین تصویر را از میزان نفوذ این ابزارهای قدرتمند ارتباطاتی و اطلاعاتی به دست می‌دهد. این نظریه می‌گوید رسانه‌ها نمی‌توانند به مخاطبان خود بگویند چگونه بیندیشند اما می‌توانند به آنها بگویند به چه بیندیشند و اندیشه بی‌شک سرآغاز تغییر نگرش، باور و رفتار است.

نمی‌توان انکار کرد که هر جامعه‌ای در مسیر پیشرفت و توسعه، با دشواری‌ها و معضلاتی رو به رو می‌شود. طیف گسترده‌ای از مشکلات اقتصادی و اجتماعی نظیر فقر، خشونت، فساد، حقوق بشر، جرائم، اعتیاد، کمبود منابع و انرژی و... زندگی روزمره یکایک افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند و مقابله با آنها علاوه بر مداخله سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط نیازمند مشارکت تمامی افراد جامعه است. این مشارکت و همراهی و عزم جدی برای رویارویی با بحران‌های اجتماعی و اقتصادی تنها زمانی حاصل می‌شود که مردم از آنچه در پیرامون‌شان می‌گذرد مطلع باشند، اهمیت رویدادها و مسائل را درک کنند و بیاموزند در مواجهه با این شرایط چه رفتارهایی باید از خود نشان دهند. وظیفه آگاه ساختن جامعه تا حد زیادی بر عهده وسایل ارتباط جمعی گذاشته شده است.

 

 

نیمه پر لیوان

تلویزیون مانند هر وسیله ارتباط جمعی دیگری ما را با اطلاعاتی که بدان نیاز داریم تغذیه می‌کند. از طریق تلویزیون از آخرین اخبار مربوط به رویدادها، قیمت‌ها، تصمیمات سیاسی، شرایط اقتصادی، و سایر رویدادهای مهم فرهنگی، هنری و ورزشی و دیگر اطلاعاتی که برای زندگی روزمره ما ضروری است، مطلع می‌شویم. تلویزیون برای بسیاری از مخاطبان خود تقویم، دایره‌المعارف و حتی دوربینی است که با آن جهان پیرامون خود را می‌نگرند. از طریق تلویزیون از همه چیز خبردار می‌شویم، از توفان و بارانی که در راه است تا سقوط و صعود ارزش سهام در بورس. تلویزیون تمام این وظایف را بر عهده گرفته است تا مخاطب بتواند به راحتی مقابل تلویزیون خود لم بدهد و در آرامش، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورد.

تلویزیون اما، وظیفه‌ای فراتر از فراهم کردن آسایش برای مردم دارد. این رسانه یک کلاس درس سراسری است، کلاسی که همزمان میلیون‌ها نفر در آن می‌نشینند و می‌آموزند. تلویزیون بهترین ابزار برای آموزش جامعه و فرهنگ‌سازی در مورد مسائل مهمی است که زندگی روزمره افراد جامعه و در نهایت سرنوشت یک کشور را رقم می‌زند. چه در حوزه سیاست، چه اقتصاد، پزشکی یا فرهنگ همواره حرف‌هایی برای گفتن و چیزهایی برای آموختن وجود دارد و تلویزیون به دلیل بهره‌مندی همزمان از جاذبه‌های تصویر و صدا و حرکت، تاثیرگذارترین و سریع‌ترین راه برای رساندن این پیام‌ها و آموختن این شیوه‌ها به جامعه است.

 

 

خطرات تلویزیون

اغلب مقالاتی که به بررسی تاثیر تلویزیون بر جامعه و فرهنگ می‌پردازد بیش از هر چیز بر پیامدهای منفی این رسانه تاکید دارد. اکثر مطالعات، به کاوش در مورد تاثیر خشونت برنامه‌های تلویزیونی بر کودکان یا خانواده پرداخته‌اند یا نقش آن را در گسترش و تعمیق فرهنگ مصرف‌گرایی مورد نقد قرار داده‌اند. نویسندگان بسیاری در مذمت تلویزیون قلم می‌زنند و به بینندگان آن یادآوری می‌کنند که این جعبه جذاب اما ابله، به شیوه‌ای زیانبار زندگی خانوادگی، سنت‌ها، ارزش‌ها و فرهنگ جامعه را دستخوش تغییرات ناخوشایند می‌کند. اما اگر بخواهیم منصف باشیم، نفوذ تلویزیون بر ابعاد مختلف زندگی افراد همواره منفی و نامطلوب نیست. تلویزیون می‌تواند تاثیرات بالقوه مثبتی بر تفکر و رفتار مخاطبان خود بگذارد و البته می‌گذارد.

پا به پای رشد فرهنگی و تأثیر فرهنگی تلویزیون در جامعه و خانواده، ندای مذهبی قانونگزاران، دانشمندان و والدین در مورد کیفیت و تأثیر وسایل ارتباط جمعی بالا گرفته‌است. برای مثال دولت سوئد محدودیتها و ممنوعیت‌های کلی برای آگهی برای بچه‌های پایین‌تر از سن دوازده سالگی در سال ۱۹۹۱ وضع کرده‌است. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده در در دهه‌های اخیر الگوهای فعالیت مغز بچه‌ها در موقع مشاهده خشونت نشان می‌دهد بچه‌ها با مشاهده خشونت تحریک می‌شوند و این خشونت مشاهده شده در منطقه‌ای از مغز خود (بخش عقبی قشر خاکستری) ذخیره می‌شود که باعث صدمه به حافظه دراز مدت می‌شود.

در سال ۲۰۰۲ برخی منابع اعلام کردند که نتایج بررسی‌های آنها نشان داده تماشای مداوم تلویزیون تفاوتی با انواع دیگر اعتیاد ندارد، و گزارشهایی حاکی از این است که عوارض تماشای تلویزیون میان برخی خانواده‌ها تا حدی شدید بود که باعث شده خانواده‌ها از تماشای تلویزیون خودداری کنند.

یک مطالعه جغرافیایی در مناطق مختلف نیوزلند که ۱۰۰۰ نفر (از سنین پایین تا ۲۶ سالگی) در آن شرکت داشته‌اند نشان می‌دهد که " تماشای تلویزیون در زمان بچگی و بزرگسالی با میزان ضعف تحصیلی تا سن ۲۶ سال ارتباط دارد. به بیان دیگر، هرچقدر یک بچه بیشتر تلویزیون تماشا می‌کند، کمتر او مایل به تمام کردن مدرسه و رفتن به دانشگاه می‌باشد.

در ایسلند ساعتهای پخش تلویزیونی تا سال ۱۹۸۴ محدود شده بود و هیچ برنامه تلویزیونی در روزهای پنجشنبه یا در تمام طول ماه ژوئن پخش نمی‌شد.

«علیرغم این تحقیق و بررسی، بسیاری از دست اندرکاران وسایل ارتباط جمعی امروزه چنین مطالعاتی را به عنوان روش مناسب و با ارزشی طرد می‌کنند. به عنوان یک مثال از این مقوله فکری، مقاله دیوید گاونلت را در».

تقریباً از زمان اختراع این وسیله ارتباط جمعی هزینه‌هایی برای بعضی از برنامه‌ها به اشکال مختلف وجود داشته‌است که برنامه‌های نامناسب خطرناک و گمراه کننده یا رفتار و اعمال نامناسب وجود داشته‌است. منتقدانی مانند جین کیلبورن ادعا کرده‌اند که تصاویر تلویزیون مانند وسایل ارتباط جمعی گسترده دیگر به دختران جوان صدمه و لطمه می‌زند. نکته پردازان دیگر مانند سات ژالی پرونده‌ای تهیه کرده‌اند دال بر اینکه آگهی‌های تلویزیونی در ایالات متحده آمریکا بر خوشحالی و شادی مردم تأثیر فزاینده‌ای دارد و آنها را برای خرید کالاها و محصولات تشویق می‌کند. جرج گربنر نشان داده‌است که تصویرسازی گاهگاهی از جنایات، به‌ویژه بزهکاری جوانان و افراد کم سن و سال، باعث ایجاد موضوع نشانگان و بیماری جهانی شده‌است. در بررسی در میان تماشاچیان تلویزیون، میزان این جنایات و خلافها خیلی بیشتر از دیگر افراد است.

 

 

اولینِ فاسد

شبکه بی بی سی یکی از معروفترین شبکه های خبری دنیا محسوب می‌شود. این شبکه به دلیل پشتیبانی از حمایت های مالی دولت انگلیس و در سال های اخیر حمایت های مالی وزارت خارجه آمریکا توانسته است علاوه بر پخش جهانی اخبار تحت نام "بی بی سی ورلد" به چندین زبان زنده دنیا نیز برنامه پخش کند. این شبکه امروز در بعد حرفه ای و اخلاقی با چالش های مهمی روبروست که برای هر بنگاه خبری می تواند یک آفت بزرگ محسوب شود.

بی بی سی در کنار برخی شبکه های غربی از  جمله فاکس نیوز، ام بی سی، سی بی اس و سی ان ان از بازوان تبلیغاتی قدرت های غربی هستند که می توانند به راحتی قدرتها را وارد جنگ و مخمصه کرده و یا افراد و شخصیت ها را در سراسر جهان ترور و یا می توانند برخی شخصیت های وابسته به محافل خاص را بزرگ نمایند. اما در صورتی که این رسانه ها با فساد به هر گونه و با هر گسترده ای روبرو باشند وضعیت پیچیده و بغرنجی می تواند حاکم باشد.

انگلیس یکی از این کشورهایی است که از گذشته در این مقوله  بسیار برجسته بوده است. شبکه دولتی این کشور یا همان بی بی سی که در چند دهه گذشته نقش مهمی را در سیاست خارجی این کشور ایفا کرده از جمله رسانه هایی است که در دو حوزه "حرفه ای" و "اخلاقی" با فساد گسترده روبروست.

ابعاد فساد اخلاقی و حرفه ای در دستگاه بی بی سی بسیار گسترده تر از آن است که در این مقوله کوتاه بگنجد اما این موارد نشان از ابعاد وسیع تر این  ماجرا و فساد سازمان یافته و نهادینه شده در قالب و پوشش یک بنگاه خبری است.

دامیان تامپیون مفسر اجتماعی و رسانه ای در انگلیس در واکنش به اتهام علیه یکی از سیاستمداران محافظه کار در برنامه نیوز نایت می گوید: بی بی سی به روزنامه نگاران تنبل و بیش از حد پر حرارت اجازه می دهد تا برنامه هایی را بسازند و در همان حین فرد بی گناهی را متهم به آزار جنسی کودکان معرفی می کنند اما نامی هم از او نمی برند. حال اکنون ما می دانیم که این اتهام بر اساس یک مورد هویتی کاملا اشتباه بوده اما این اقدام یک سطح فوق العاده ای از بی لیاقتی از سوی مدیریت بی بی سی را نشان می دهد.

"کریس پتن" رئیس هیات امنای بی‌بی‌سی در پی رسوایی‌های جنسی اخیر این شبکه می گوید : "بی‌بی‌سی باید اصلاح شود یا بمیرد".

وی معتقد است که اساس بی‌بی‌سی مبتنی بر اعتماد مردم است و اگر این اعتماد از بین برود، کار بی‌بی‌سی دیگر تمام است. این اظهارات در حالی است که این بنگاه خبری در سال های اخیر با دریافت حمایت های مالی از وزارت خارجه آمریکا در قالب توافقاتی دو طرفه بیش از گذشته رویکرد توام با فساد خود در دو حوزه اخلاقی و حرفه ای را بروز داده است.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x