چهارشنبه, 25 مهر 1397 :: Wednesday, 17 October 2018
کد خبر: 116753
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

گذر از حزب گرایی به انقلابی گری/ جریان انقلابی نسخه بهبود وضعیت کشور

تقریباً از سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تاکنون، دو جناح سیاسی در کشور حضور داشته اند که بر گُرده قدرت سوار شده اند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حزب و کارکرد آن در ایران را نمیتوان موفقیت آمیز دانست، چرا که کارکرد احزاب در ایران مغایر با آنچه از احزاب انتظار می رود، است.

احزاب در دنیا همه تلاش خود را انجام می دهند تا اهداف و برنامه های حاکمیت سیاسی کشور تحقق یابد، اما در ایران چنین نبوده است.

 

احزاب

 

کارکرد احزاب و گروه های سیاسی در ایران دقیقاً برعکس آنچه احزاب در دنیا انجام می دهند اتفاق می افتد.

اگر در یکی از کشورهای اروپایی یا غربی یک یا دو حزب در رقابت انتخاباتی ورود می کنند هیچگاه ساختارهای حاکمیتی خود را تضعیف و تخریب نمی کنند، بلکه در چارچوب همان ساختار و قوانین وضع شده به رقابت انتخاباتی می پردازند.

اما در ایران برخی احزاب و گروه های سیاسی شناسنامه دار هنگام رقابت های انتخاباتی همچون مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری، به ساختار شکنی، زیر پا گذاشتن قانون، تضعیف و تخریب ساختارهای حاکمیتی و انقلابی، ایجاد اغتشاش و هرج و مرج می پردازند تا به خواسته های خود برسند.

چنین کارکردی از سوی احزاب و گروه های سیاسی نشان می دهد که هنوز اعضای اصلی و موسسین این احزاب و گروه های سیاسی الفبای حزب و سیاست را نیاموخته و به بلوغ سیاسی نرسیده اند، یا این که چنین دسته های سیاسی روزنه ای برای نفوذ دشمن ایجاد کرده تا از این راه اهداف براندازانه دشمنان برآورده شود.

در این میان مردم هم اقبال آنچنان گسترده ای از احزاب و گروه های سیاسی نشان نمی دهند، اعتماد مردم به احزاب سیاسی در برخی مقاطع و مواقع، باعث فریب آنها هم شده است، احزاب و گروه های سیاسی هنگام انتخابات فرد یا افرادی را برای نامزدی معرفی کرده اند که پس از برگزیده شدن از سوی مردم، نه تنها شعارها و وعده های داده شده در زمان تبلیغات را پیاده نکرده بلکه حتی از اجرای وظایف محوله بر اساس مسئولیت خود عاجز گشته و همین اتفاق باعث زیان های زیادی برای کشور و مردم شده است.

با این اوصاف میتوان به سادگی نتیجه گرفت که احزاب در ایران پس از انقلاب اسلامی کارکرد مثبتی از خود نداشته است بلکه باعث بروز مشکلات و تنش های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هم گشته است.

اکنون سال ها است پس از جدایی طیفی از روحانیون از جامعه روحانیت مبارز و تشکیل مجمع روحانیون مبارز دو طیف سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب که پیش از این راست و چپ خوانده می شد، در ایران فعال است، با نگاهی به پیشینه سیاسی این دو طیف سیاسی که هر کدام هم انشعاباتی داشته است، نشان می دهد که در امور دولت و قوه مجریه طیف چپ یا همان اصلاح طلب بیشترین سهم را داشته است. در واقع می توان گفت تاکنون طیف راست یا همان اصولگرا اقبالی برای بهدست آوردن دولت نداشته است.

 

اصلاح طلب اصولگرا

 

بدون قضاوت و تنها با نگاهی اجمالی به عملکرد چپ در قوه مجریه میتوان درباره این جریان سیاسی راستی آزمایی کرد.

در مقابل طیف سیاسی راست تاکنون نتوانسته قدرت را در قوه مجریه به دست بگیرد اما در چند نوبت مجلس شورای اسلامی را در اختیار اکثریت خود داشته است.

حال که چنین وضعیتی بر فضای احزاب سیاسی کشور حاکم است، چه راهکاری میتواند کارگشا باشد؟

چند سالی است که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب نسخه ای را ارائه داده اند که در صورت توجه ویژه و ترویج اصولی واقعی ان میتواند دوای درد کشور باشد.

انقلابی گری، انقلابی ماندن و جریان انقلابی همان نسخه ای است که ایشان برای بهبود وضعیت کشور تجویز کرده اند و اگر این نسخه درست مصرف شود میتواند بسیاری از گره هایی که بیشر آنها به خاطر عملکر همین احزاب و گروه های سیاسی بر کار کشور خودره است، باز کند.

 

انقلابی

 

هر یک از احزاب و گروه های سیاسی موجود در کشور اگر از خواسته های جناحی خود کوتاه آمده و دستورات رهبری را در زمینه انقلابی گری، انقلابی بودن، انقلابی ماندن، مدیریت انقلابی و انگیزه انقلابی جایگزین خواسته های حزبی و جناحی خود نمایند و از منیت ها بکاهند، آنگاه است که شکوفاییهای بیشتری به سوی ایران سرازیر خواهد شد.

شاید برخی تصور کنند که این کار شدنی نیست، سخت و دشوار است، دل بریدن از امیال حزبی و جناحی را به پشت کردن به آرمان های تشکیلاتی خود تصور کنند، اما باید به این نکته توجه داشت که آیا آرمان های انقلاب اسلامی اولویت و ارجحیت دارد یا آرمان های تشکیلات حزبی و سیاسی؟

اگر هر حزب و گروه سیاسی که با شناسنامه وارد کارزار سیاسی کشور شده است، به آرمان های انقلاب، نظام و مردم پشت کرد و چراغ راه خود را همان آرمان ها و دستورالعمل های جناحی خود پنداشت، چنین جریان سیاسی جز خسران برای کشور، انقلاب و مردم چیز دیگری نخواهد داشت.

نمونه های را میتوان نام برد که یک جریان سیاسی با عملکرد غلط خود کشور را به آشوب و اغتشاش کشاند و باعث بروز فتنه گشت.

یا فردی که 8 سال ریاست جمهوری را بر عهده داشت و منسوب به جناح راست سیاسی کشور بود، در 4 سال دوم ریاست جمهوری خود اقداماتی انجام داد که درخور یک رئیس جمهور نبود و باعث چالش ها و تنش های زیادی در کشور شد.

در هر حال این باند و باند بازی ها رایج در کشور تاکنون باعث زیان بوده است، و البته محلی برای نفوذ دشمن هم شده است حال نادانسته یا دانسته چنین اتفاقاتی را باعث شده که هزینه های زیادی به کشور تحمیل کرده است.

یکبار برای همیشه احزاب و گروه های سیاسی با تفکر انقلابی با محوریت منافع ملی و انقلابی خواسته های حزبی خود را کنار گذاشته و با پشتیبانی از جریان انقلابی که در حال تقویت و گسترش است، به این جریان بپیوندند و به جای گسترش قارچ گونه احزاب و گروه های سیاسی، تفکر و جریان انقلابی را گسترش دهند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x