دوشنبه, 28 آبان 1397 :: Monday, 19 November 2018
کد خبر: 115807

استقلالی که برای بارزانی گران تمام خواهد شد

همه پرسی در اقلیم انجام شد و کردستان یک قدم تا استقلال سیاسی فاصله دارد که همین یک قدم معلوم نیست که به سلامت برداشته شود. در همین باب نظرات و اخباری از سمت صاحب نظران و رسانه ها منتشر شده است که اقدام به تجمیع آن ها کرده ایم.
استقلالی که برای بارزانی گران تمام خواهد شد به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بارزانی با نادیده گرفتن تمام درخواست های منطقه ای و بین المللی مبنی بر لغو و یا به تاخیر انداختن همه پرسی به منظور جلوگیری از بروز وضعیت بدتر، بر برگزاری آن پافشاری ورزید.

نتایج همه پرسی از چند ماه پیش مشخص بود و حامیان «بله به همه پرسی» اکثریت خواهند بود و این چیزی است که بیشتر نظر سنجی ها بر آن مهر تایید زده است اما آنچه مبهم است فردای همه پرسی و یا مرحله پس از آن است.

در این خصوص نشانه های زیادی حاکی از این است که مرحله پس از همه پرسی، دوران سختی است که سرفصل آن بی ثباتی و چه بسا شعله ور شدن جنگی باشد که با توجه به واکنش کشورهای همسایه که همه پرسی را به مثابه اعلام جنگ دانستند، شاید کُردها هیزم اصلی آن باشند.

به هر حال همه پرسی در اقلیم انجام شد و کردستان یک قدم تا استقلال سیاسی فاصله دارد که همین یک قدم معلوم نیست که به سلامت برداشته شود. در همین باب نظرات و اخباری از سمت صاحب نظران و رسانه ها منتشر شده است که اقدام به تجمیع آن ها کرده ایم.

 

 

آخرین موضع گیری بارزانی

«مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در آستانه برگزاری همه‎پرسی برای جدایی کردستان از عراق نشست خبری در اربیل برگزار کرد.

وی در این نشست خبری گفته که ما در سال 2003 پس از جنگ آمریکا علیه عراق و سقوط رژیم صدام امیداور بودیم که مرحله جدیدی در عراق آغاز و نظام فدرالی و دموکراتیک در این کشور تشکیل شود.

رئیس منطقه کردستان عراق افزود: اگر مشارکت استان های کردستان برای تشکیل قانون اساسی جدید عراق در سال 2005 نبود، قانون اساسی در این کشور تشکیل نمی شد.

بارزانی تصریح کرد: اما پس از سال 2003 همه مناطق عراق علیه کردستان عراق شد و بغداد از پرداخت حقوق و بودجه پیشمرگه از سال 2007 خودداری کرد.

رئیس منطقه کردستان عراق گفت: برای رسیدن به حل مشکلات بین دولت مرکزی عراق و اربیل تلاش زیادی انجام دادیم، اما این تلاش موفقیت آمیز نبود. اقدامات بغداد ما را مجبور کرد که همه پرسی را اجرا کنیم.

مسعود بارزانی اعلام کرد که همه پرسی نخستین گام مردم کردستان برای تعیین سرنوشتشان است. همه پرسی برای مشخص کردن مرزها نیست و ما به گفت‎و‎گوی باز با بغداد تمایل داریم.

رئیس منطقه کردستان عراق در ادامه تاکید کرد که اربیل در اجرای همه پرسی قاطع است و تحت فشار تهدیدات قرار نمی‏‎گیرد، چراکه فقط گزینه استقلال است که اهداف ما را محقق می کند و مشکلات کردستان پس از استقلال کاهش می‏‏‎یابد.

رئیس منطقه کردستان عراق افزود: ما خواهان داشتن بهترین روابط با همسایگان خود هستیم و با آنها بر اساس قوانین بین المللی همکاری خواهیم داشت.

مسعود بارزانی گفت: برای پیش نویس قانون اساسی جدید دولت کردستان عراق تلاش خواهیم کرد.

وی اعلام کرد که ما خواستار داشتن و ساختن رابطه جدید با بغداد بر اساس حسن همجواری هستیم، زیرا روابط و همکاری جاری با شکست مواجه شد.

بارزانی خاطرنشان کرد که کردها پس از همه پرسی با بغداد درباره چگونگی اجرای نتیجه همه پرسی رایزنی خواهند کرد.

رئیس منطقه کردستان عراق با توجه به مخالفت‎های ایران و ترکیه با همه پرسی گفت: ما خواهان درگیری و تنش با ایران و ترکیه نیستیم.

 بارزانی با بیان اینکه با اجرای همه‎پرسی امنیت ملی ترکیه تهدید نمی‏‎شود، گفت: امیدواریم که ترکیه مرزهای هوایی خود را به روی منطقه کردستان نبندد. 

مسعود بارزانی تاکید کرد که رهبران سیاسی احزاب کردی بر سر برگزاری همه پرسی در موعد مقرر اتفاق نظر دارند و هیچ مسئول سیاسی یا نظامی نمی تواند این همه پرسی را متوقف کند.

رئیس منطقه کردستان عراق گفت: ما آماده مقابله با هرگونه حمله به کردستان هستیم، هرچند هرگز به فکر درگیری نظامی نیستیم و از بغداد هم انتظار ایجاد درگیری مسلحانه را نداریم.

مسعود بارزانی افزود: از هیچ کس واهمه‏ای نداریم نه ایران نه ترکیه و نه عراق و توصیه می‎کنم به همه کسانی که به دنبال تهدید ما با آوردن تانک و توپ و هواپیما به میدان هستند، بیاد بیاورند با تانک‎های صدام در دهه نود چه کردیم که قصد داشتند با پیشمرگه کردستان بجنگند.

وی گفت: هم اکنون تکه تکه‎‏های تانک‎های صدام در خانقین به نمایش گذاشته شده است. همه بدانند تحت هیچ شرایطی از موضوع استقلال کردستان عراق عقب نشینی نخواهیم کرد.

مسعود بارزانی تصریح کرد که پیشمرگه برای مقابله با هرگونه حملات در سطح بالایی از آمادگی به سر می‎برد.

رئیس منطقه کردستان عراق ادامه داد که به هرگونه اقدامات تحریک آمیز در کرکوک پاسخ خواهیم داد. با بغداد بر سر مرزها، نفت و آب مذاکره خواهیم کرد.

وی گفت: ما در سال 2003 اشتباه کرده بودیم که به آغوش بغداد بازگشتیم و همان سال باید همه پرسی را اجرا می‎‏کردیم و بغداد را در سال 2008 رها می‏‎کردیم.

 

 

حیدر العبادی؛ نخست وزیر عراق از کردستان و مسئولانش گفت

حیدرالعبادی از مقامات منطقه کردستان عراق انتقاد کرد و گفت که به رغم اینکه منطقه کردستان یک چهارم نفت عراق را دریافت می‌کنند ولی حقوق کارمندان منطقه را پرداخت نکرده‌اند.

نخست وزیر عراق تأکید کرد که نباید اموال عمومی در کردستان ملک برخی افراد و مسئولان باشد.

العبادی مسئولان کردستان را فاسد دانست و از مردم کردستان خواست بپرسند نفتی که در این مدت فروخته‌اند به کجا رفته است؟

نخست وزیر عراق ادامه داد: مسئولان منطقه کردستان روزانه 900 هزار بشکه نفت یعنی نزدیک به یک چهارم نفت تولیدی عراق را در اختیار دارند و به رغم اینکه حقوق کارمندان در کردستان را کاهش داده‌اند، چرا از پرداخت آن عاجز هستند؟».

العبادی گفت که دولت عراق هرگز نتایج همه‌پرسی جدایی را به رسمیت نخواهد شناخت.

نخست وزیر عراق افزود که مشکلات منطقه کردستان داخلی بوده و ربطی به بغداد ندارد.

العبادی خاطرنشان کرد که دولت مرکزی عراق هرگز شهروندان کرد خود را تنها نخواهد گذاشت و بغداد مخالف فرقه‌گرایی است.

وی گفت که عراق متعلق به همه عراقی‌ها است و دولت این کشور اجازه نخواهد داد ملک کسی باشد و هرگونه که خواست و بدون اینکه حسابی پس دهد، رفتار کند.

 

 

حزب الله عراق بیانیه صادر کردند

گروه مقاومت اسلامی عراق امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که «همه‎پرسی برای جدایی کردستان از عراق که مسعود بارزانی مردم کُرد را مجبور به مشارکت در آن می‏کند، غیرقانونی است و با مخالفت همه اقشار جامعه اعم از عرب‌ها و کردها و همچنین مخالفت بین المللی روبرو است.»

به گزارش المنار، در ادامه بیانیه آمده است که این همه پرسی، عراق و منطقه را وارد بحران خطرناکی می‏‌کند و کُردها و قدرت سیاسی آنها را تحت شعاع خود قرار می‎دهد.

گردان‎های حزب الله عراق اعلام کرد که «گروه مقاومت اسلامی عراق نتایج همه پرسی جعلی را به رسمیت نمی‎شناسد، زیرا بارزانی در نتایج آن دستکاری و تقلب خواهد کرد.»

 

 

نظر عمار حکیم راجع به استقلال اقلیم...

گروه مقاومت اسلامی عراق امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که «همه‎پرسی برای جدایی کردستان از عراق که مسعود بارزانی مردم کُرد را مجبور به مشارکت در آن می‏کند، غیرقانونی است و با مخالفت همه اقشار جامعه اعم از عرب‌ها و کردها و همچنین مخالفت بین المللی روبرو است.»

به گزارش المنار، در ادامه بیانیه آمده است که این همه پرسی، عراق و منطقه را وارد بحران خطرناکی می‏‌کند و کُردها و قدرت سیاسی آنها را تحت شعاع خود قرار می‎دهد.

گردان‎های حزب الله عراق اعلام کرد که «گروه مقاومت اسلامی عراق نتایج همه پرسی جعلی را به رسمیت نمی‎شناسد، زیرا بارزانی در نتایج آن دستکاری و تقلب خواهد کرد.»

 

 

موضع هماهنگ ایران و ترکیه در موضوع همه پرسی کردستان

روسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در تماسی تلفنی، ضمن رایزنی درباره مهمترین مسایل دوجانبه و منطقه‌ای و از جمله موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، تاکید کردند که تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق به هیچ وجه نباید مورد خدشه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی  و رجب طیب اردوغان، اظهار داشتند: مواضع دو کشور در این ارتباط کاملا با یکدیگر هماهنگ است.

 روحانی با ابراز خرسندی از تعامل خوب ایران و ترکیه در این زمینه اظهار داشت: برای جمهوری اسلامی ایران حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق و امنیت منطقه بسیار مهم و حیاتی است و باید به بر هم زنندگان ثبات و امنیت منطقه پیام روشنی داده شود.

رییس جمهور تصریح کرد: هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود و بی‌تردید کشورهای منطقه اجازه شکل‌گیری بی‌ثباتی جدیدی را در منطقه نخواهند داد.

رییس جمهور ترکیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به اقدامات گسترده کشورش در مقابله با بی‌ثباتی در عراق به دنبال تشکیل شورای امنیت ملی ترکیه و نشست فوق‌العاده مجلس کشورش برای اتخاذ تصمیمات لازم در ارتباط با این همه پرسی افزود: در این نشست‌ها درباره اقدامات سیاسی،اقتصادی و نظامی و هر حرکتی که انجام آن لازم باشد، بحث و گفت‌وگو شد و مجلس نیز اختیار انجام عملیات مرزی را در ارتباط با تحولات عراق و سوریه به دولت داد.

رییس جمهور ترکیه در ابتدای این گفت‌وگو تاکید کرد که ترکیه آماده است روابط خود را در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد.

اردوغان همچنین تصریح کرد: تمامی وزارتخانه‌های مرتبط ، طرحها و برنامه‌های خود را برای توسعه روابط دو کشور جهت ارائه و بررسی در چهارمین نشست شورای عالی راهبردی ایران و ترکیه آماده کرده‌اند.

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x