جمعه, 25 آبان 1397 :: Friday, 16 November 2018
کد خبر: 104437
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

بحران قطر ادامه کودتا در ترکیه

بحرانی که در قطر از سوی رژیم سعودی ایجاد شد، در ابتدا قصد داشت تا جمهوری اسلامی ایران تحت فشار بیشتری قرار گیرد.
بحران قطر ادامه کودتا در ترکیه به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بحرانی که در قطر از سوی رژیم سعودی ایجاد شد، در ابتدا قصد داشت تا جمهوری اسلامی ایران تحت فشار بیشتری قرار گیرد، اما اکنون با توجه به پاسخ هایی که قطر به شروط عربستان داده ، اتفاق دیگری در صحنه بحران قطر افتاده است.

در منابع غیر رسمی اخباری از پاسخ قطر به خواسته های عربستان سعودی منتشر شده که نشان می دهد که سران قطر قصد ندارند مقابل زورگویی های عربستان و همپیمانان او کوتاه بیایند.

قطر اگر تن به خواسته های عربستان و دیگر کشورهای همسو با آن رژیم بدهد، استقلال و شأن خود را زیر پا گذاشته و باید از این به بعد تن به همه خواسته های عربستان سعودی بدهد.

شروطی همچون قطع رابطه با ایران، برچیدن پایگاه نظامی ترکیه در این کشور، تعطیل شبکه الجزیره و چندین درخواست دیگر، سیاستی برای سلطه مطلق بر قطر است.

شاید برخی از کارشناسان و تحلیلگران از احتمال کودتا یا حتی حمله نظامی به قطر سخن بگویند، اما گزینه دوم برای عربستان سعودی و همپیمانان منطقه ای هزینه بسیار سنگینی را در بر خواهد داشت و میتوان آن را ناشدنی دانست.

اما احتمال کودتا از سوی عربستان بسیار زیاد است، اگر کودتایی در قطر اتفاق بیفتد، کودتایی سخت خواهد بود و همچون کودتای ترکیه بدون درگیری های سنگین نخواهد بود. اگر در قطر کودتا شود، کودتای خونینی شکل خواهد گرفت چرا که جنگ برای تصاحب قدرت در این کشور است.

اکنون میتوان بیشتر و دقیق تر به کودتایی که در ترکیه اتفاق افتاد نگریست، ترکیه تا زمانی برای عربستان عزیز بود که با سیاست های آل سعود همراهی داشت، یکی از عوامل کودتای ترکیه را میتوان عربستان سعودی دانست.

موضع گیری ها و واکنش های مقامات سعودی نسبت به وقوع کودتا در ترکیه و اخبار ناکام ماندن آن، چهره نگران از وقوع کودتا نبود بلکه نگران از شکست کودتا  بود.

حتی مقامات رژیم سعودی علیه کودتاگران موضع گیری نکرده و آن را محکوم ننمودند.

ترکیه پیش از این با قطر روابط نزدیکی داشت. در منطقه خلیج فارس نیز قطر روابطی به مراتب بهتر از دیگر کشورهای عربی منطقه با جمهوری اسلامی ایران داشته و دارد.

قطر کشوری بود که پس از قطع روابط عربستان با ایران تن به خواسته سعودی ها نداد و روابط خود را با ایران به ططور کامل قطع نکرد.

اما اکنون که شرایط بحرانی در خلیج فارس به قطر رسیده است، گمانه زنی ها و تحلیل ها چه برآوردی از آینده آن دارند؟

می توان گفت که بحران ساخته عربستان سعودی در قطر دنباله کودتا در ترکیه است. ترکیه اگر یکی از همپیمانان عربستان سعودی در منطقه بود، نباید به حمایت و دفاع از قطر بر می آمد، بلکه باید در اردوگاه سعودی ها خیمه خود را برپا می کرد. حضور نیروهای نظامی ترکیه در قطر، وجود پایگاه نظامی و اعزام نیروی بیشتر به این کشور از سوی ترکیه یکی از عواملی بود که از حمله نظامی عربستان به قطر جلوگیری کرد.
در این میان گرچه ایران سیاست بی طرفی را در پیش گرفت اما یکی از کشورهایی است که در شرایط تحریم و محاصره اقتصادی قطر توانست صادرات محصولات غذایی خود را به قطر داشته باشد و هیچ یک از کشورهای محور دشمن با قطر هم به خود جرأت نداد نسبت به این اقدام ایران واکنش نشان دهد. همانطور که نتوانست در قبال حمله موشکی ایران به پایگاه داعش در دیرالزور سوریه واکنشی داشته باشد.

سعودی ها توقع و انتظار داشتند قطر در قبال خواسته های آنها یک چشم بگوید و تمام! اما اینگونه نشد. به همین خاطر است که اگر سیاست قطر همچنان نواختن ساز مخالف مقابل سعودی ها باشد، نه تنها عربستان به خواسته خود نرسیده است، بلکه باعث شده تا یک ترکیب تازه در منطقه شکل بگیرد که احتمال گرایش برخی دیگر از کشورهای عربی منطقه به آن هم زیاد است.

ایران در محاصره اقتصادی قطر به حمایت از این کشور پرداخت، آسمان خود را برای پرواز هواپیماهای قطری باز گذاشت و کالاهای خود را به این کشور صادر کرد، بدون این که دخالت مستقیم و تحریک کننده ای در مناقشه و اختلافات موجود میان عربستان و قطر داشته باشد.

اما رفتارهای عربستان باعث شد که ترکیه از یک سو با حمایت از قطر از عربستان سعودی دور شود و از سوی دیگر قطر را به ایران نزدیکتر کند، شاید تا پیش از این تصور نمی شد که قطر تا این اندازه به ایران نزدیک شود و حتی در پاسخ به شروطی که عربستان آنها را از دوحه خواسته است، آنگونه پاسخ محکمی بدهد.

گرچه قطر در سوریه نقش منفی بازی می کند و با سیاست های ایران در این کشور زاویه دارد و خواهان برکناری اسد از ریاست جمهوری است، اما اکنون با شرایط به وجود آمده، قطر و ترکیه اگر عقلانیت سیاسی خود را به کار بیندازند، می توانند در جبهه مقاومت قرار گرفته و از ظرفیت های این محور قدرتمند هم بهره ببرند و به قوت آن نیز کمک کنند.

اکنون پس از گذشت بیش از 6 سال از بحران سوریه، درخواست کناره گیری اسد از ریاست جمهوری این کشور، یک خواسته سوخته و بیهوده ای است.

قرار گرفتن در محور جبهه مقاومت میتواند ترکیه و قطر را از ورطه تهدیدات سعودی ها دور کند.

عربستان رژیمی است که همراهی با او در هر موضوع و مسئله ای باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد. کافی است ترکیه و قطر کمی بیشتر اندیشه کنند و خود را از مرکز فتنه دور سازند و دست از فتنه گری هایی که از سوی سعودی ها با هدایت و راهنمایی های آمریکا و رژیم اسرائیل تدارک دیده می شود، بردارند.

منبع: میزان
انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x