يكشنبه, 27 آبان 1397 :: Sunday, 18 November 2018
کد خبر: 101003
یادداشت اتاق خبر 24 ؛

گزارش های تکراری آمانو از ایران

گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران تکراری شده است.
گزارش های تکراری آمانو از ایران به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

از زمان امضای توافق هسته ای میان ایران و 1+5 و پس از اجرای آن، گزارش های فصلی آژانس انرژی اتمی به ریاست یوکیو آمانو در باره پایبندی ایران به توافق تکراری شده است.

آمانو در گزارش های فصلی خود اعلام می کند که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود بر اساس برجام پایبند بوده است.

البته چنین گزارش هایی که نشان دهنده پایبندی ایران به توافق هسته ای است، شاید در نگاه اول خوب و مناسب باشد و باعث شود تا نگرانی طرف مقابل بر طرف گردد، اما باید توجه داشت که نگرانی پیشین 1+5 درباره برنامه و فعالیت های هسته ای ایران بی مورد و نابجا بود.

پیش از آن که ایران بخواهد بر سر موضوع هسته ای خود با غرب مذاکره کند، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از مراکز هسته ای ایران بر اساس چارچوب های قانونی آژانس و ملاحظات ایران، بازدید می کردند و حتی دوربین های آژانس در این مراکز نصب شده بود.

همان زمان هم که آژانس با گزارش های دوپهلوی خود سعی داشت تا آمریکا را علیه ایران تحریک کند، هیچگاه نتوانست در آن گزارش ها ثابت کند که ایران از فعالیت های صلح آمیزی هسته ای خود منحرف شده است.

آمانو در گزارش های پیش از برجام خود یکی به نعل می زد و یکی به میخ، آژانس سعی داشت با باز نگهداشتن پرونده هسته ای ایران، فشارهای سیاسی علیه کشورمان پابرجا باقی بماند تا این که جمهوری اسلامی ، حتتی بر خلاف قوانین آژانس تن به محدودیت هایی بر اساس خواسته آمریکا در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود بدهد.

مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 سرانجام به نتیجه رسید و توافق هسته ای را حاصل شد، بر اساس این توافق ایران محدودیت هایی را در مراکز هسته ای ایجاد کرد و در قبال آن هم قرار بر این بود تا تحریم های اقتصادی برچیده شود.

همانگونه که مردم کشورمان هم می دانند و می بینند، اکنون که نزدیک به دو سال از امضای توافق هسته ای و اجرای آن از سوی ایران می گذرد، تحریم های اقتصادی تاکنون اسمی تعلیق شده و رسمی لغو نشده است.
اصرار و تأکید ایران بر روی لغو تحریم ها بود و قرار هم همین بود که لغو شود، رئیس جمهور هم وعده چنین اقدامی را داده بود. او با صراحت گفته بود که همه تحریم ها از جمله اقتصادی، نفتی، بانکی بیمه ای و ... لغو خواهد شد نه تعلیق.

اما آمریکایی ها همواره از همان زمان مذاکرات هسته ای اعلام می کردند که تعلیق تحریم ها تنها شامل تحریم هایی خواهد بود که مربوط به موضوع هسته ای ایران است.

هر چند تحریم های اقتصادی که به خاطر فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران علیه کشورمان اعمال شده است، با برجام هم برچیده نشد، اما ایران براساس توافق هسته ای خود را ملزم به اجرای تعهدات خود می داند.

جمهوری اسلامی همچنان شاهد بدعهدی آمریکا و غرب در قبال اجرای تعهداتش است. آنها اعلام می کنند که تحریم ها تعلیق شده، اما همین تعلیق هم در مقام عمل دیده نمی شود.

حتی پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، تحریم های تازه ای علیه ایران به بهانه های گوناگون وضع شد که خلاف توافق هسته ای است.

آمریکا بارها برجام را نقض کرده اما هیچ مرجعی و سازمانی وجود ندارد تا نسبت به این بدعهدی های آمریکا واکشن نشان دهد، گزارشی منتشر کند و یا آن را محکوم کند.

آیا تاکنون گزارشی از بدعهدی های آمریکا در اجرای برجام منتشر شده تا همگان متوجه شوند که این کشور تا چه اندازه بر عهد خود پایبند بوده است؟

براساس گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی، فعالیت‌های هسته‌ای ایران همچنان کاهش یافته است. کاهش فعالیت های هسته ای ایران و اجرای تعهدات، باید باعث شود تا لغو یا تعلیق تحریم های اقتصادی هم افزایش یابد، اما تاکنون اینگونه نشده است.

آمانو در گزارش خود نوشته است؛ ایران ذخایر اورانیوم غنی‌شده در مقیاس پایین را در اختیار دارد. اورانیوم غنی‌شده این کشور در سطح پایین و کمتر از مقدار توافق ‌شده 300 کیلوگرم است. همچنین ایران مقادیر زیادی ذخایر آب سنگین دارد که برای خنک کردن راکتور از آن استفاده می‌کند و مقدار آن 128 تن و 200 کیلوگرم است.

آژانس بسیار دقیق و ریز فعالیت های هسته ای ایران را زیرنظر دارد، گزارش آمانو این ادعا را تأیید می کند.

 

در گزارش تأکید شده ایران به طور قابل ملاحظه‌ای حجم برنامه هسته‌ای خود را کاهش داده است.

ایران حتی از آن سقفی که برجام برای فعالیت هخای هسته ای تعیین کرد، پایین تر است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده که تا تاریخ 27 مه سال 2017 میزان ذخائر اورانیوم دارای غنای پایین ایران 79.8 کیلوگرم بوده است.

اما برجام سقف ذخائر اورانیوم مجاز ایران را 202.8 کیلوگرم تعیین کرده است که مقدار قابل توجهی از از سقف تعیین شده پایین تر است.

مسئولان کشور هم همواره پس از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران، با شادمانی اعلام می کنند که گزارش بار دیگر تأیید کرده همه فعالیتهای هسته‌ای ایران در چارچوب برجام پیش می‌رود.

اما پرسشی که هم اکنون در میان مردم هم به عنوان یک مطالبه جدی و مهم وجود دارد این است که چرا همچنان ایران به طور یکطرفه در حال اجرای برجام است و طرف مقابل تعهدات خود را اجرا نمیکند؟

چرا نهاد و سازمانی در برجام دیده نشده که همچون آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش های فصلی خود را در باره عملکر 1+5 در زمینه اجرای تعهدات گزارش دهد تا بتوان در باره آن واکنش نشان داد.

گزارش های آژانس بسیار دقیق و ریز از فعالیت های هسته ای ایران منتشر می شود، در این گزارش ها هیچ نکته ابهامی وجود ندارد، چرا که بازرسان و دوربین های پیشرفته نصب شده در مراکز هسته ای بسیار دقیق به کار خود ادامه می دهند، اما چرا این دقت و ریز بینی برای آمریکا و غرب در نظر گرفته نشده است؟

 

انتهای پیام

اتاق خبر انتها

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
x